Najem okazjonalny.

Witam. Wynajmuję mieszkanie na podstawie umowy najem okazjonalny. Lokator wygenerował znaczną niedopłatę za wodę i twierdzi, że tego nie zapłaci, ponieważ nie ma pieniędzy. W dodatku jest agresywny, dzwoni do mnie kierując w moją stronę obraźliwe słowa, nie ma możliwości rozmowy z nim. Obawiam się, że wraz z upływem czasu będzie generował kolejne zaległości w płatnościach. Jak mogę rozwiązać jak najszybciej umowę z takim lokatorem?
anonim cytuj
26-10-2023
Co mówi umowa o wypowiedzeniu?
Jeżeli nic, to możesz ją wypowiedzieć wyłącznie z powodów określonych w art. 11 ust 2 pkt 1-3 ustawy o ochronie praw lokatorów:
Nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator:
1) pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali, lub
2) jest w zwłoce z zapłatą czynszu, innych opłat za używanie lokalu lub opłat niezależnych od właściciela pobieranych przez właściciela tylko w przypadkach, gdy lokator nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub dostawcą usług, co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności, lub,
3) wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela.
 
anonim cytuj
26-10-2023
"Za trzy pełne okresy płatności", czyli muszę czekać, aż powstaną kolejne zaległości finansowe. Rozumiem, że niedopłaty wynikające z rozliczenia miesięcy wstecz (w przypadku mojego mieszkania jest to niedopłata za zużycie wody za lipiec, sierpień i wrzesień 2023r.) również można w ten zapis włączyć? Czy mam jakaś możliwość odzyskania tych pieniędzy, jeśli lokator nie będzie płacił?
Sumarycznie za 3 pełne okresy płatności. Niedopłaty za media też mogą być wliczone, oczywiście jeśli jest o nich w umowie.

1. Tak, wręcz należy te niedopłatę wliczyć - o ile oczywiście umowa mówi, że to lokator jest zobowiązany płacić za wodę.
2. Wezwanie do zapłaty i pozew. A to czy lokator jest wypłacalny i ewentualny komornik będzie miał z czego ściągnąć to inna sprawa.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Witam. Wynajmuję mieszkanie na podstawie umowy najem okazjonalny. Lokator wygenerował znaczną niedopłatę za wodę i twierdzi, że tego nie zapłaci, ponieważ nie ma pieniędzy. W dodatku jest agresywny, dzwoni do mnie kierując w moją stronę obraźliwe słowa, nie ma możliwości rozmowy z nim.


W świetle prawa polskiego, jeśli lokator narusza postanowienia umowy najmu okazjonalnego, właściciel mieszkania ma prawo wypowiedzenia umowy najmu. Istnieją pewne warunki, które muszą zostać spełnione w celu wypowiedzenia umowy z lokatorem:

Lokator jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu (np. woda, gaz, prąd) za trzy pełne okresy płatności. Oznacza to, że jeżeli lokator nie zapłacił za wodę za trzy kolejne miesiące, właściciel ma prawo wypowiedzenia umowy.
"Za trzy pełne okresy płatności", czyli muszę czekać, aż powstaną kolejne zaległości finansowe. Rozumiem, że niedopłaty wynikające z rozliczenia miesięcy wstecz (w przypadku mojego mieszkania jest to niedopłata za zużycie wody za lipiec, sierpień i wrzesień 2023r.) również można w ten zapis włączyć? Czy mam jakaś możliwość odzyskania tych pieniędzy, jeśli lokator nie będzie płacił?


Tak, możesz włączyć niedopłaty za zużycie wody do tych trzech okresów płatności, jeśli w umowie najmu zostało to jasno określone, że to lokator ma obowiązek opłacenia tych rachunków.

Jeśli chodzi o odzyskanie pieniędzy od lokatora, masz prawo podjąć działania prawne. Możesz wystosować wezwanie do zapłaty, a jeśli to nie przyniesie skutku, możesz złożyć pozew o zapłatę w sądzie. Jeśli wygrasz sprawę, a lokator nadal nie zapłaci, możesz zwrócić się do komornika w celu egzekwowania długu. Niemniej jednak, pamiętaj, że efektywność takich działań zależy od wypłacalności lokatora.

Podsumowując, masz prawo wypowiedzenia umowy najmu okazjonalnego, jeśli lokator jest w zwłoce z płatnościami za trzy pełne okresy płatności. Jeśli chodzi o odzyskanie zaległości, możesz podjąć odpowiednie kroki prawne, takie jak wezwanie do zapłaty czy pozew sądowy.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

Dziedziczenie darowanego mieszkania.
Mieszkam w mieszkaniu jakie żona otrzymała od rodziców jako darowizna. Żona mówi abyśmy poszli do notariusza i przepisali jako wspólne. Mi to nie robi, ale ona argumentuje, że gdy się z nią coś stanie to mi się nic nie należy. Tylko dziedziczą dzieci…Czy tak jest, że w przypadku darowizny małżonek nie otrzyma nic? Mamy dwójkę wspólnych dzieci (10 i 14 lat)....
Urlop wypoczynkowy.
Witam serdecznie, z racji tego, że do PIPu, na infolinię jest ciężko się dodzwonić, pomyślałem, że może spróbuję również tutaj. Do rzeczy, jak wiadomo, co roku pracownik ma prawo do nie przerwanego, dwutygodniowego urlopu wypoczynkowego. No i na tym polega mój problem, ponieważ nie mam potrzeby go w tym roku wykorzystywać i byłaby to dla mnie zwykła strata czasu, jednak pracodawca upiera się, że muszę go wykorzystać, bo takie są przepisy i nic na...
Sprzedaż pojazdu.
W trackie trwania małżeństwa i posiadania wspólności majątkowej mogę sprzedać swój pojazd żonie? Jak wygląda to od strony prawnej?...
Czy w czasie l4 jak wypada ono w wolny dzień (odbiór za sobotę) przysługuje on w innym terminie?
Witam Czy w czasie l4 jak wypada ono w wolny dzień jaki ma się w grafiku (odbiór za sobotę) przysługuje on w innym terminie? Mój pracodawca twierdzi, że nie wręcz powinnam poinformować lekarza, że na ten dzień nie potrzebuję l4 bo i tak nie będę w pracy....

Wyszukiwarka