Najem okazjonalny.

Witam. Wynajmuję mieszkanie na podstawie umowy najem okazjonalny. Lokator wygenerował znaczną niedopłatę za wodę i twierdzi, że tego nie zapłaci, ponieważ nie ma pieniędzy. W dodatku jest agresywny, dzwoni do mnie kierując w moją stronę obraźliwe słowa, nie ma możliwości rozmowy z nim. Obawiam się, że wraz z upływem czasu będzie generował kolejne zaległości w płatnościach. Jak mogę rozwiązać jak najszybciej umowę z takim lokatorem?
anonim cytuj
26-10-2023
Co mówi umowa o wypowiedzeniu?
Jeżeli nic, to możesz ją wypowiedzieć wyłącznie z powodów określonych w art. 11 ust 2 pkt 1-3 ustawy o ochronie praw lokatorów:
Nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator:
1) pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali, lub
2) jest w zwłoce z zapłatą czynszu, innych opłat za używanie lokalu lub opłat niezależnych od właściciela pobieranych przez właściciela tylko w przypadkach, gdy lokator nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub dostawcą usług, co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności, lub,
3) wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela.
 
anonim cytuj
26-10-2023
"Za trzy pełne okresy płatności", czyli muszę czekać, aż powstaną kolejne zaległości finansowe. Rozumiem, że niedopłaty wynikające z rozliczenia miesięcy wstecz (w przypadku mojego mieszkania jest to niedopłata za zużycie wody za lipiec, sierpień i wrzesień 2023r.) również można w ten zapis włączyć? Czy mam jakaś możliwość odzyskania tych pieniędzy, jeśli lokator nie będzie płacił?
Sumarycznie za 3 pełne okresy płatności. Niedopłaty za media też mogą być wliczone, oczywiście jeśli jest o nich w umowie.

1. Tak, wręcz należy te niedopłatę wliczyć - o ile oczywiście umowa mówi, że to lokator jest zobowiązany płacić za wodę.
2. Wezwanie do zapłaty i pozew. A to czy lokator jest wypłacalny i ewentualny komornik będzie miał z czego ściągnąć to inna sprawa.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Witam. Wynajmuję mieszkanie na podstawie umowy najem okazjonalny. Lokator wygenerował znaczną niedopłatę za wodę i twierdzi, że tego nie zapłaci, ponieważ nie ma pieniędzy. W dodatku jest agresywny, dzwoni do mnie kierując w moją stronę obraźliwe słowa, nie ma możliwości rozmowy z nim.


W świetle prawa polskiego, jeśli lokator narusza postanowienia umowy najmu okazjonalnego, właściciel mieszkania ma prawo wypowiedzenia umowy najmu. Istnieją pewne warunki, które muszą zostać spełnione w celu wypowiedzenia umowy z lokatorem:

Lokator jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu (np. woda, gaz, prąd) za trzy pełne okresy płatności. Oznacza to, że jeżeli lokator nie zapłacił za wodę za trzy kolejne miesiące, właściciel ma prawo wypowiedzenia umowy.
"Za trzy pełne okresy płatności", czyli muszę czekać, aż powstaną kolejne zaległości finansowe. Rozumiem, że niedopłaty wynikające z rozliczenia miesięcy wstecz (w przypadku mojego mieszkania jest to niedopłata za zużycie wody za lipiec, sierpień i wrzesień 2023r.) również można w ten zapis włączyć? Czy mam jakaś możliwość odzyskania tych pieniędzy, jeśli lokator nie będzie płacił?


Tak, możesz włączyć niedopłaty za zużycie wody do tych trzech okresów płatności, jeśli w umowie najmu zostało to jasno określone, że to lokator ma obowiązek opłacenia tych rachunków.

Jeśli chodzi o odzyskanie pieniędzy od lokatora, masz prawo podjąć działania prawne. Możesz wystosować wezwanie do zapłaty, a jeśli to nie przyniesie skutku, możesz złożyć pozew o zapłatę w sądzie. Jeśli wygrasz sprawę, a lokator nadal nie zapłaci, możesz zwrócić się do komornika w celu egzekwowania długu. Niemniej jednak, pamiętaj, że efektywność takich działań zależy od wypłacalności lokatora.

Podsumowując, masz prawo wypowiedzenia umowy najmu okazjonalnego, jeśli lokator jest w zwłoce z płatnościami za trzy pełne okresy płatności. Jeśli chodzi o odzyskanie zaległości, możesz podjąć odpowiednie kroki prawne, takie jak wezwanie do zapłaty czy pozew sądowy.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

Dwie umowy o pracę a zajęcie komornicze.
Poproszę o poradę ponieważ nie mogę znaleźć odpowiedzi. Mam komornika, w jednej firmie pracuję na 20% etatu. Od sierpnia zatrudniam się na cały etat w innej firmie za najniższą krajową, wypłata wypłacana do ręki. Jak do tego podejdzie komornik? Będzie zabierał z dwóch firm? Dziękuję bardzo za odpowiedź....
Dziedziczenie w zamian za opiekę?
Dziecko ma mieć zapisane własnościowe mieszkanie rodzica po śmierci w zamian za opiekę na starość. Opieka nie występuje fizycznie, dziecko mieszka 800km od rodzica ale następuje w formie telefonów, wizyt co 2, 3 mc. Czy drugie dziecko ma jedynie prawo do zachowku?...
Zarejestrowanie auta.
Mój ojciec w 2020 roku zarejestrował na mnie samochód. On to zrobił, ja niczego nie podpisywałam. Przez krótki okres użytkowałam ten samochód. Teraz dostałam pismo o zajęciu rachunku na 8k. Jest to kara za niespełnienie obowiązku ubezpieczeniowego owego samochodu. Samochód został przez mojego tatę sprzedany w 2020/21. Co teraz robić? Ojciec ma umowę kupna sprzedaż, ale jeżeli odwołam się to tak jakby przyznam się, że to ja podpisałam dokumenty, a...
Zapomniałem zapłacić podatku wzbogacenia się kupnem samochodu. Minęły już 2 tygodnie co mam zrobić aby nie płacić kary?
Witam zakupiłem samochód 4 listopada Zapomniałem zapłacić podatku wzbogacenia się kupnem samochodu. Minęły już 2 tygodnie co mam zrobić aby nie płacić kary? Da się zapłacić internetowo? Proszę o nie ocenianie z góry po prostu pierwszy samochód i na śmierć zapomniałem o tym. ...

Wyszukiwarka