Zalanie mieszkania przez sąsiada, brak ubezpieczenia.

Zostałam zalana przez sąsiada z góry, nie ma ubezpieczenia na to mieszkanie ani ja ani sąsiad, który mnie zalał. W jaki sposób mam wyegzekwować pieniądze ze zniszczenia sufitu, kto wycenia szkody. Wina była po stronie sąsiada. Sąsiad tam nie mieszka tylko wynajmuje to mieszkanie. A w jaki sposób mam się z nim skontaktować jakiś oficjalny list wysłać bo mam tylko telefon. Jak wygląda procedura załatwienia tej sprawy. Bardzo proszę o poradę.
anonim cytuj
18-10-2023
A skąd Pani wie, że to wina sąsiada? Absurdalnie błędny i przedwczesny osąd.
Na podstawie ekspertyzy z administracji i pogotowia awaryjnego.

To bardzo ciekawe. A czymże zawinił ten sąsiad, skoro tam nawet nie mieszka.
Lokator tam mieszka. Pieniądze musze odzyskać od właściciela.

Otóż nie. Winnym, jeśli już jest właśnie lokator. Czemu niby właściciel? Proszę przeczytać orzeczenie SN, a nie się wydurniać roześmianą gębą. III CZP 63/12.
 
anonim cytuj
18-10-2023
Dla Pani sytuacji przedstawia się to następująco:

Jeżeli Pani posiada dowody na to, że szkoda została spowodowana przez mieszkanie sąsiada (np. ekspertyzę z administracji i pogotowia awaryjnego), może Pani wystąpić o naprawienie szkody do właściciela mieszkania, które spowodowało zalanie. Właściciel mieszkania odpowiada za szkodę wyrządzoną przez osoby, które zamieszkiwały w jego lokalu na podstawie art. 433 § 1 Kodeksu cywilnego.
Co do wyceny szkód, najlepiej skonsultować się z firmą zajmującą się naprawą takich szkód lub z biegłym w zakresie budownictwa. Oni mogą dokładnie ocenić koszty naprawy.
Aby skontaktować się z właścicielem mieszkania, Pani może wysłać mu oficjalny list polecony ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. W liście opisz dokładnie sytuację, przedstaw dowody oraz ewentualne koszty naprawy.
Odpowiedź na Post 2 i dalsze wypowiedzi:
Zgadza się, zgodnie z orzeczeniem III CZP 63/12, winą może zostać obarczony lokator, ale to nie zwalnia właściciela z odpowiedzialności cywilnej. Odpowiedzialność właściciela wynika z art. 433 § 1 Kodeksu cywilnego. Pani może wystąpić z roszczeniem do właściciela mieszkania, a on z kolei może dochodzić zwrotu od swojego lokatora, jeśli to ten ostatni spowodował szkodę.
 
anonim cytuj
21-10-2023

Sugerowane Tematy

kwarantanna (zasiłek)
Dzień dobry. Czy jeżeli osoba zatrudniona na trzy różne umowy zlecenie zostanie wysłana na kwarantanne należy jej się jakiś zasiłek na ten okres? Osoba nie opłaca składek chorobowych od 3 miesięcy, ponieważ do końca września pracowala na podstawie umowy o pracę....
Podział majątku
Witam Serdecznie mam pytanie odnosnie podizału majatku , opisze po krótce o co mi chodzi Mam babcie która mieszka sama i jest włascicielem domu , ma córkę , jej syn nie żyje a po synie została 5 dzieci już pełnoletnich. W chwili obecnej dom jest w krytycznym stanie i córka babci wymyśliła sobie podiał majątku na wszystkie osoby czyli łącznie z babcią 7 osób , Ja osobiście do tego mieszkania nie posiadam do niego praw tylko jestem w nim zameldow...
Dziki lokator.
Witam. Zwracam się do Państwa z prośbą o radę może ktoś miał podobny problem. Otóż w 2017 roku uzyskałam wyrok eksmisyjny z prawem do lokalu socjalnego. Od 6 lat czekam na rzeczony lokal. Prawa takiego nie nabył mój były partner który obecnie zamieszkuje z nami. Na wyroku jest napisane że tylko ja i syn mamy prawo do lokalu. W tym roku zapadła decyzją o rozbiórce budynku w którym mieszkam. Co może znacznie przyspieszył procedurę otrzymania lokalu...
Skarga kasacyjna.
Sąd Okręgowy oddalił moje zażalenie na postanowienie Sądu Rejonowego o zapłatę. Obie instancje uzasadniały swoje stanowisko faktem, iż mój pełnomocnik nie uzupełnił braków formalnych w terminie, mimo, iż posiadał wszystkie informacje aby te braki uzupełnić. Moje uprzejme zapytanie: 1. W jakim terminie mogę zwrócić się do BRPR z prośba o złożenie skargi kasacyjnej do SN; 2. Czy za niedopełnienie obowiązków mogę dochodzić od pełnomocnika odszkod...

Wyszukiwarka