Opłata komornicza po spłacie zadłużenia.

Witam,
mam taką sytuację, że jest dług który dotyczy dwóch dłużników. Jeden dłużnik ma komornika i został na poczet tego długu zlicytowany jego dom. Z kolei drugi dłużnik ma potrącaną kwotę z emerytury na poczet tego długu u innego komornika nr 2.
Po licytacji domu i planie podziału na początku października bank otrzymał taką kwotę jaką zgłosił do komornika nr 1 tj. 108 000. Komornik nr 1 dodatkowo pobrał swoje koszty egzekucyjne. Tutaj sprawa jest zamknięta.
Teraz czekamy aż bank wystosuje wniosek o umorzenie egzekucji do komornika nr 2, gdyż dalej pobiera on z emerytury pieniądze na poczet tego długu.
Pytania:
1. Komornik nr 2 twierdzi że pozostała kwota do spłaty na poczet tego długu to u niego w systemie 134 000 + 5200 kosztów komorniczych. Nie rozumiem skąd kwota 134 000 skoro bank chciał po licytacji 108 000 i zamknął kredyt. Możliwe aby komornik miał nieaktualne saldo zadłużenia?
2. Czy komornik nr 2 po wniosku o umorzenie od wierzyciela będzie chciał od dłużnika opłatę stosunkową oprócz kosztów komorniczych? Jeśli tak to od jakiej kwoty należy ją liczyć i czy będzie to 5 czy 10%?
3. Co z faktem, że komornik nr 2 pobiera wciąż pieniądze choć bank już zaspokoił się i tak naprawdę robi się nadwyżka? Bank musi je zwrócić dłużnikowi lub komornikowi?
anonim cytuj
18-10-2023
1. Możliwe. Wierzyciel powinien ograniczyć egzekucję o środki wyegzekwowane u komornika nr 1. Ty czy drugi dłużnik również może przesłać postanowienie komornika nr 1 o umorzeniu egzekucji i kosztach. Wtedy komornik powinien wezwać wierzyciela do złożenia wyjaśnień.
2. Tak. Kwota wynikać będzie z postanowienia o kosztach. Prócz opłaty stosunkowej, będą inne jak wydatki administracyjne być może i inne.
3. Bank jest zaspokojony w 100% zgodnie z tytułem na podstawie którego komornik (komornicy) prowadzi egzekucję? Jeśli będzie nadpłata, to dłużnik otrzyma zwrot.
 
anonim cytuj
18-10-2023
2. Tylko tutaj nie rozumiem od jakiej to miałoby być kwoty, bo znalazłem informację że
"jeśli dłużnik spełni świadczenie lub zawrze porozumienie z wierzycielem po upływie jednego miesiąca od dnia doręczenia mu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji - będzie musiał uregulować opłatę stosunkową w wysokości 10% świadczenia pozostałego do wyegzekwowania."
Teraz pytanie co oznacza "pozostałego do wyegzekwowania"? To jest różnica między kwotą podaną przez wierzyciela na początku sprawy minus to co przelał komornik do wierzyciela? Czy jest to jednak te 108 000?
To kwota której komornik nie wyegzekwował a dłużnik spłacił bezpośrednio do rąk wierzyciela z pominięciem komornika. O kwoty to Ty mnie nie pytaj. Szukaj ich w tytule na podstawie którego komornik prowadził egzekucję. To będzie należność główna, odsetki o ile zostały zasądzone, koszty procesu, koszty zastępstwa prawnego w egzekucji, być może i inne. Ty tytuł też powinieneś mieć w posiadaniu.

Rozumiem. W takim razie ostatnie pytanie, ale jeśli jest głupie to przepraszam. Mianowicie nie rozumiem tego, że skoro wierzyciel uzyskał spłatę w wyniku sprzedaży nieruchomości na licytacji i to w sprawie u komornika nr 1 od dłużnika nr 1. To dlaczego dłużnik nr 2 u komornika nr 2 musi zapłacić opłatę stosunkową skoro zasadniczo to nie on spłacił wierzyciela z pominięciem komornika?
Komornik nalicza i potrąca opłatę stosunkową od każdej wyegzekwowanej kwoty oraz od kwoty pozostałej do wyegzekwowania (o czym wyżej). Więc dłużnik już zapłacił. Ja nie wnikam w kwoty, dlatego odpowiedź była - tak. Czekajcie na postanowienie o kosztach, z niego będzie wszystko wynikać wraz z podstawami prawnymi. Samemu też wypadało by sprawdzić, czy zostało wszystko należycie wyegzekwowane. Komornik, to też tylko człowiek.
 
anonim cytuj
18-10-2023

Sugerowane Tematy

Wypowiedzenie ubezpieczenia przez nowego nabywcę samochodu.
Klient kupił ode mnie samochód przy licytacji powiedział że zrezygnuje z ubezpieczenia, oczywiście tego nie zrobił auto zostało sprzedane na fv czy mogę jakoś odzyskać pieniądze za swoją składkę....
Odszkodowanie.
Sytuacja wygląda tak. Podwórko jest wspólne (nasze i jeszcze 3 właścicieli) a budynek(stodoła) należy tylko do tych 3 właścicieli, my nie mamy tam udziałów. Przyczepa, nasza, stała na wspólnym podwórku, zawaliła się na nią stodoła uszkadzając jej część (tą przy budynku) czy mogę się starać o odszkodowanie od pozostałych 3 właścicieli?...
Zapadł wyrok (alimenty). Czy jest szansa się odwołać bądź zawiesić?
Witam, Zapadł wyrok, dostałem 4 miesiące do odsiadki za alimenty, czy jest jakaś szansa, żeby się od tego odwołać bądź warunkowo zawiesić? Do jakiego prawnika mogę się udać i czy to coś pomoże? co mogę w tej sytuacji zrobić?...
Jaki jest termin na zrzeczenie sie spadku w imieniu małoletniego?
Witam wszystkich serdecznie! Proszę o pomoc w doliczeniu się terminu do kiedy mogę zrzec się spadku w imieniu małoletniego syna. 14 marca 2022 ja zrzeklam się spadku po dziadku. 9.08 złożony wniosek do sądu dla nieletnich o zgodę 23.11 Sąd wydał postanowienie o zgodzie na odrzucenie spadku. Postanowienie przyszło pocztą odebrane 30.11 Z góry dziękuję...

Wyszukiwarka