Opłata komornicza po spłacie zadłużenia.

Witam,
mam taką sytuację, że jest dług który dotyczy dwóch dłużników. Jeden dłużnik ma komornika i został na poczet tego długu zlicytowany jego dom. Z kolei drugi dłużnik ma potrącaną kwotę z emerytury na poczet tego długu u innego komornika nr 2.
Po licytacji domu i planie podziału na początku października bank otrzymał taką kwotę jaką zgłosił do komornika nr 1 tj. 108 000. Komornik nr 1 dodatkowo pobrał swoje koszty egzekucyjne. Tutaj sprawa jest zamknięta.
Teraz czekamy aż bank wystosuje wniosek o umorzenie egzekucji do komornika nr 2, gdyż dalej pobiera on z emerytury pieniądze na poczet tego długu.
Pytania:
1. Komornik nr 2 twierdzi że pozostała kwota do spłaty na poczet tego długu to u niego w systemie 134 000 + 5200 kosztów komorniczych. Nie rozumiem skąd kwota 134 000 skoro bank chciał po licytacji 108 000 i zamknął kredyt. Możliwe aby komornik miał nieaktualne saldo zadłużenia?
2. Czy komornik nr 2 po wniosku o umorzenie od wierzyciela będzie chciał od dłużnika opłatę stosunkową oprócz kosztów komorniczych? Jeśli tak to od jakiej kwoty należy ją liczyć i czy będzie to 5 czy 10%?
3. Co z faktem, że komornik nr 2 pobiera wciąż pieniądze choć bank już zaspokoił się i tak naprawdę robi się nadwyżka? Bank musi je zwrócić dłużnikowi lub komornikowi?
anonim cytuj
18-10-2023
1. Możliwe. Wierzyciel powinien ograniczyć egzekucję o środki wyegzekwowane u komornika nr 1. Ty czy drugi dłużnik również może przesłać postanowienie komornika nr 1 o umorzeniu egzekucji i kosztach. Wtedy komornik powinien wezwać wierzyciela do złożenia wyjaśnień.
2. Tak. Kwota wynikać będzie z postanowienia o kosztach. Prócz opłaty stosunkowej, będą inne jak wydatki administracyjne być może i inne.
3. Bank jest zaspokojony w 100% zgodnie z tytułem na podstawie którego komornik (komornicy) prowadzi egzekucję? Jeśli będzie nadpłata, to dłużnik otrzyma zwrot.
 
anonim cytuj
18-10-2023
2. Tylko tutaj nie rozumiem od jakiej to miałoby być kwoty, bo znalazłem informację że
"jeśli dłużnik spełni świadczenie lub zawrze porozumienie z wierzycielem po upływie jednego miesiąca od dnia doręczenia mu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji - będzie musiał uregulować opłatę stosunkową w wysokości 10% świadczenia pozostałego do wyegzekwowania."
Teraz pytanie co oznacza "pozostałego do wyegzekwowania"? To jest różnica między kwotą podaną przez wierzyciela na początku sprawy minus to co przelał komornik do wierzyciela? Czy jest to jednak te 108 000?
To kwota której komornik nie wyegzekwował a dłużnik spłacił bezpośrednio do rąk wierzyciela z pominięciem komornika. O kwoty to Ty mnie nie pytaj. Szukaj ich w tytule na podstawie którego komornik prowadził egzekucję. To będzie należność główna, odsetki o ile zostały zasądzone, koszty procesu, koszty zastępstwa prawnego w egzekucji, być może i inne. Ty tytuł też powinieneś mieć w posiadaniu.

Rozumiem. W takim razie ostatnie pytanie, ale jeśli jest głupie to przepraszam. Mianowicie nie rozumiem tego, że skoro wierzyciel uzyskał spłatę w wyniku sprzedaży nieruchomości na licytacji i to w sprawie u komornika nr 1 od dłużnika nr 1. To dlaczego dłużnik nr 2 u komornika nr 2 musi zapłacić opłatę stosunkową skoro zasadniczo to nie on spłacił wierzyciela z pominięciem komornika?
Komornik nalicza i potrąca opłatę stosunkową od każdej wyegzekwowanej kwoty oraz od kwoty pozostałej do wyegzekwowania (o czym wyżej). Więc dłużnik już zapłacił. Ja nie wnikam w kwoty, dlatego odpowiedź była - tak. Czekajcie na postanowienie o kosztach, z niego będzie wszystko wynikać wraz z podstawami prawnymi. Samemu też wypadało by sprawdzić, czy zostało wszystko należycie wyegzekwowane. Komornik, to też tylko człowiek.
 
anonim cytuj
18-10-2023

Sugerowane Tematy

Dział spadku a choroba jednego ze spadkobierców
Co w przypadku gdy jeden ze spadkobierców jest chory - ma Alzheimera. ? Babcia nie poukladala spraw spadkowych przed śmiercią- zmarła nagle. Dziadek został sam. Nie podejmuje żadnych decyzji . Nie dysponuje i nie rozporządza pieniedzmi- opiekuje się nim ja( wnuczka ) i wujek. Chce założyć sprawdzę o nabycie spadku . Jak to będzie z dziadkiem ? ...
Niezwrócone pieniądze za faktury opłacane z własnych pieniędzy.
Dzień dobry, Chciałabym prosić o rade do kogo i do jakiej instytucji można się zwrócić o niezwrócone pieniądze za faktury. Już tłumacze: latem w 2022 kolega pracował w restauracji nad Wisłą, przeprowadzał prace konserwatorskie i remontowe. Kolega kupował niezbędne materiały i narzędzia z własnych pieniędzy umawiając się z przełożonym, ze wszystko zostanie mu zwrócone. Kolega brał faktury na firmę. Do dziś księgowość nie zwróciła wszystkich pieni...
Pracodawca nie chce podpisać urlopu.
Szef nie chce podpisać mi urlopu na 2 tygodnie, twierdzi że nie może ponieważ w tym samym czasie bierze inna osoba urlop boi się że kolejny urlop przerwie ciągłość w pracy gdy w tym samym czasie np. jeszcze ktoś poszedł np. na L4. Moje pytanie jakich użyć argumentów kiedy mam już opłacone ferie które spędzam z 7 latkiem(tata wychowujący sam dzieci) Czytałem coś na temat tych nowych urlopów, które weszły w życie czy mogę złożyć wniosek o taki ur...
Czy nieefektywność może być powodem zwolnienia?
Pracownik ma umowę na czas nieokreślony, pracuje poniżej 3 lat. Ciągle jest na chorobowym, nie przychodzi do pracy pisząc rano wiadomości. Poza tym jest mało wydajny, po prostu mi nie odpowiada. Jak najlepiej go zwolnić żeby nie płacić odprawy? Jak to zrobić żeby nie rzucił za chwilę chorobowego i nie ciągnął go z pół roku?...

Wyszukiwarka