Opłata komornicza po spłacie zadłużenia.

Witam,
mam taką sytuację, że jest dług który dotyczy dwóch dłużników. Jeden dłużnik ma komornika i został na poczet tego długu zlicytowany jego dom. Z kolei drugi dłużnik ma potrącaną kwotę z emerytury na poczet tego długu u innego komornika nr 2.
Po licytacji domu i planie podziału na początku października bank otrzymał taką kwotę jaką zgłosił do komornika nr 1 tj. 108 000. Komornik nr 1 dodatkowo pobrał swoje koszty egzekucyjne. Tutaj sprawa jest zamknięta.
Teraz czekamy aż bank wystosuje wniosek o umorzenie egzekucji do komornika nr 2, gdyż dalej pobiera on z emerytury pieniądze na poczet tego długu.
Pytania:
1. Komornik nr 2 twierdzi że pozostała kwota do spłaty na poczet tego długu to u niego w systemie 134 000 + 5200 kosztów komorniczych. Nie rozumiem skąd kwota 134 000 skoro bank chciał po licytacji 108 000 i zamknął kredyt. Możliwe aby komornik miał nieaktualne saldo zadłużenia?
2. Czy komornik nr 2 po wniosku o umorzenie od wierzyciela będzie chciał od dłużnika opłatę stosunkową oprócz kosztów komorniczych? Jeśli tak to od jakiej kwoty należy ją liczyć i czy będzie to 5 czy 10%?
3. Co z faktem, że komornik nr 2 pobiera wciąż pieniądze choć bank już zaspokoił się i tak naprawdę robi się nadwyżka? Bank musi je zwrócić dłużnikowi lub komornikowi?
anonim cytuj
18-10-2023
1. Możliwe. Wierzyciel powinien ograniczyć egzekucję o środki wyegzekwowane u komornika nr 1. Ty czy drugi dłużnik również może przesłać postanowienie komornika nr 1 o umorzeniu egzekucji i kosztach. Wtedy komornik powinien wezwać wierzyciela do złożenia wyjaśnień.
2. Tak. Kwota wynikać będzie z postanowienia o kosztach. Prócz opłaty stosunkowej, będą inne jak wydatki administracyjne być może i inne.
3. Bank jest zaspokojony w 100% zgodnie z tytułem na podstawie którego komornik (komornicy) prowadzi egzekucję? Jeśli będzie nadpłata, to dłużnik otrzyma zwrot.
 
anonim cytuj
18-10-2023
2. Tylko tutaj nie rozumiem od jakiej to miałoby być kwoty, bo znalazłem informację że
"jeśli dłużnik spełni świadczenie lub zawrze porozumienie z wierzycielem po upływie jednego miesiąca od dnia doręczenia mu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji - będzie musiał uregulować opłatę stosunkową w wysokości 10% świadczenia pozostałego do wyegzekwowania."
Teraz pytanie co oznacza "pozostałego do wyegzekwowania"? To jest różnica między kwotą podaną przez wierzyciela na początku sprawy minus to co przelał komornik do wierzyciela? Czy jest to jednak te 108 000?
To kwota której komornik nie wyegzekwował a dłużnik spłacił bezpośrednio do rąk wierzyciela z pominięciem komornika. O kwoty to Ty mnie nie pytaj. Szukaj ich w tytule na podstawie którego komornik prowadził egzekucję. To będzie należność główna, odsetki o ile zostały zasądzone, koszty procesu, koszty zastępstwa prawnego w egzekucji, być może i inne. Ty tytuł też powinieneś mieć w posiadaniu.

Rozumiem. W takim razie ostatnie pytanie, ale jeśli jest głupie to przepraszam. Mianowicie nie rozumiem tego, że skoro wierzyciel uzyskał spłatę w wyniku sprzedaży nieruchomości na licytacji i to w sprawie u komornika nr 1 od dłużnika nr 1. To dlaczego dłużnik nr 2 u komornika nr 2 musi zapłacić opłatę stosunkową skoro zasadniczo to nie on spłacił wierzyciela z pominięciem komornika?
Komornik nalicza i potrąca opłatę stosunkową od każdej wyegzekwowanej kwoty oraz od kwoty pozostałej do wyegzekwowania (o czym wyżej). Więc dłużnik już zapłacił. Ja nie wnikam w kwoty, dlatego odpowiedź była - tak. Czekajcie na postanowienie o kosztach, z niego będzie wszystko wynikać wraz z podstawami prawnymi. Samemu też wypadało by sprawdzić, czy zostało wszystko należycie wyegzekwowane. Komornik, to też tylko człowiek.
 
anonim cytuj
18-10-2023

Sugerowane Tematy

Rozwiązanie umowy przez pracodawcę.
Pracowaliśmy w dwójkę na stanowisku które musiało być zabezpieczone od godz.6.00 do 18.00 ( jedna osoba pracuje 6-14, druga 10-18 ). Mamy takie same obowiązki, za to samo odpowiadamy. Poprosiłem szefa o możliwość przejścia na 1/2 etatu, zgodził się i od czerwca pracuję krócej. W międzyczasie ( w maju ) zatrudnili następną osobę na to samo stanowisko co my - pracuje z nami, a w połowie lipca czwartą osobę ( w ogłoszeniu były wyszczególnione obowią...
Podwyżka czynszu za najem lokalu.
Dzień dobry. Piszę odnośnie mojej sytuacji, która z miesiąca na miesiąc staje się nie do wytrzymania. Wynajmuje lokal pod działalność gospodarczą w której prowadzony jest salon fryzjerski. Z miesiąca na miesiąc właściciel podnosi mi czynsz za lokal, bez uzasadnienia tego na piśmie, jest to słowna forma. Przykładowo na umowie z 1.08.2023r mam 1300 czynszu miesięcznie, a wczoraj właściciel lokalu odwiedzając mnie - poinformował, że podnosi czynsz w...
Aktualizacja treści księgi wieczystej.
Bardzo proszę o pomoc. W wyniku działu spadku zrzekłam się bez obowiązku spłaty domu oraz przynależącej do niej działki na rzecz siostry. I tu mam problem bo nie figuruje jako współwłaściciel tych działek o 2022 roku! A Pani z urzędu dzwoniła ze nie są zmienione księgi wieczyste i jest problem z naliczeniem podatku? A ja nie chce się wpisać jako współwłaściciel bo mim nie jestem. Działka jest na osobnej księdze wieczystej i jest tylko ona w niej...
Upadłość najemcy a długi na lokalu.
Witam, chciałem zapytać jak jest z zadłużeniem lokalu komunalnego? Główny najemca ( tata ) ogłosił upadłość konsumencką z całkowitym umorzeniem długów również za najem mieszkania. Ja teraz dostałem pismo, że mam do spłaty 10tys, tzn. wcześniej dostaliśmy takie pismo obydwoje lecz ze względu na prowadzone postępowanie napisaliśmy sprzeciw i sąd go uznał, a po ogłoszeniu upadłości taty cała kwotę żądają teraz ode mnie? Czy to jest zgodne z prawem s...

Wyszukiwarka