Czy darowizna wchodzi do masy spadkowej?

Dzień dobry,
proszę o pomoc, będę wdzięczna za wszelkie informacje.
Otóż:
trzy lata temu zmarł wuj, nie pozostawiając testamentu. Jego rodzice nie żyją, wuj nie miał dzieci. Osoby dziedziczące to żona oraz czwórka jego rodzeństwa. 16 lat przed śmiercią wuj przepisał jednemu bratu oraz jednej siostrze po hektarze ziemi. Pytanie: czy te darowizny na rzecz dwójki rodzeństwa wchodzą w skład masy spadkowej? Czy jeśli wartość tych nieruchomości jest większa niż ich część spadku, to oni przy podziale spadku już nic nie dostaną?
anonim cytuj
18-10-2023
Wiele zależy od tego, czy w treści darowizn wskazał, czy wchodzą one w skład schedy spadkowej. Jeżeli nie, to - przynajmniej w opisywanym wypadku, czyli dziale między żoną a rodzeństwem - nie bierze się ich pod uwagę.
Dziękuję bardzo za informacje.
Poczytałam trochę w internecie i trochę się gubię.
Natknęłam się jednak na taki wyrok (nie wiem czy można wklejać, jeśli nie, to bardzo proszę o usunięcie i najmocniej przepraszam):
Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 5 października 2016 r. , w sprawie I ACa 21/16 stwierdza: Doliczenie darowizny do spadku jest niezależne od tytułu powołania do spadku (ustawa, testament), jak też od tego, czy spadkobierca obdarowany jest jednocześnie osobą uprawnioną do zachowku. Nadto darowizny uczynione na rzecz spadkobierców oraz osób uprawnionych do zachowku są doliczane do spadku bez względu na czas ich dokonania.
Z tego co rozumiem, to chyba są doliczane?

Powołane przez ciebie orzeczenie dotyczy sprawy o zachowek. Przy zachowku wartość spadku ustala się z uwzględnieniem art. 993 i 994 kc.
Twoja sprawa - jak wynika z opisu - dotyczy działu spadku (" Czy jeśli wartość tych nieruchomości jest większa niż ich część spadku, to oni przy podziale spadku już nic nie dostaną?"). Przy dziale spadku wartość schedy ustala się z uwzględnieniem 1039 kc, który zupełnie inaczej reguluje kwestię zaliczania darowizn, w szczególności tego, w stosunkach między jakimi osobami się je zalicza.
 
anonim cytuj
18-10-2023

Sugerowane Tematy

Jak długo jest się ubezpieczonym po urlopie macierzyńskim?
Witam. Skończył mi się urlop macierzyński (1 rok), umowę miałam do dnia porodu czyli zasiłek wypłacał mi ZUS. Czy ja musze złożyć jakiś dokument w ZUSIE, żeby być ubezpieczoną czy pracodawca mnie rejestrując wystarczy? Poproszę o pomoc....
Reklamacja złożona po upływie 24 miesięcy, lecz zauważona wcześniej
Cześć, czy jeżeli wada (kupujący to osoba prywatna) ujawniona/zauważona została przed upływem 24 miesięcy, a reklamacja zostaje złożona już po upływie tych 24 miesięcy to mieścimy się w terminie? Liczy się data stwierdzenia/zauważenia/wystąpienia czy data złożenia reklamacji? 2. Czy przyjmując reklamację sprzedawca może ją odrzucić tylko i wyłącznie na podstawie tego, że została złożona po upływie 24ch miesięcy (pisze o tym wprost) - bez analiz...
Czy będąc na wypowiedzeniu mogę podpisać umowę z nowym pracodawcą?
Czy będąc na wypowiedzeniu mogę podpisać umowę z nowym pracodawcą? Jeśli tak to na jakich warunkach? W trakcie wypowiedzenia nie będę wykonywać dotychczasowej pracy u obecnego pracodawcy. ...
Budowa domu na działce teściów.
Brat wraz z żoną po ślubie zaczęli budować dom na działce rodziców żony (teściów), teściowie ze względu na dopłaty dla rolników nie mogli od razu przepisać działki. dom powstał na działce teściów, plan domu również zakupiony na teściów, ale wszyscy wiedzą, że dom maił być ich. W okresie małżeństwa brat wraz z żoną i przy pomocy finansowej teściów postawił dom w stanie zamkniętym (niewiele pozostało aby tam wejść i mieszkać). Duża część faktur j...

Wyszukiwarka