Wiele zależy od tego, czy w treści darowizn wskazał, czy wchodzą one w skład schedy spadkowej. Jeżeli nie, to - przynajmniej w opisywanym wypadku, czyli dziale między żoną a rodzeństwem - nie bierze się ich pod uwagę.
[quote]Dziękuję bardzo za informacje.
Poczytałam trochę w internecie i trochę się gubię.
Natknęłam się jednak na taki wyrok (nie wiem czy można wklejać, jeśli nie, to bardzo proszę o usunięcie i najmocniej przepraszam):
Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 5 października 2016 r. , w sprawie I ACa 21/16 stwierdza: Doliczenie darowizny do spadku jest niezależne od tytułu powołania do spadku (ustawa, testament), jak też od tego, czy spadkobierca obdarowany jest jednocześnie osobą uprawnioną do zachowku. Nadto darowizny uczynione na rzecz spadkobierców oraz osób uprawnionych do zachowku są doliczane do spadku bez względu na czas ich dokonania.
Z tego co rozumiem, to chyba są doliczane?[/quote]
Powołane przez ciebie orzeczenie dotyczy sprawy o zachowek. Przy zachowku wartość spadku ustala się z uwzględnieniem art. 993 i 994 kc.
Twoja sprawa - jak wynika z opisu - dotyczy działu spadku (" Czy jeśli wartość tych nieruchomości jest większa niż ich część spadku, to oni przy podziale spadku już nic nie dostaną?"). Przy dziale spadku wartość schedy ustala się z uwzględnieniem 1039 kc, który zupełnie inaczej reguluje kwestię zaliczania darowizn, w szczególności tego, w stosunkach między jakimi osobami się je zalicza.

Potwiedź że nie jesteś botem

Wyszukiwarka