Zmiana miejsca pracy.

Witam! Pracodawca już któryś raz z kolei chce przymusić mnie do delegacji, ale między innymi z powodu sytuacji w domu jechać nie mogę. Czy mogę odmówić delegacji powołując się na art. 42 par 4? (jestem maszynista i na umowie mam wpisane "moja miejscowość", a oni chcą mnie do "innej miejscowości" oddelegować na to samo stanowisko).
anonim cytuj
18-10-2023
Ten przepis (art 42 par.4 )nie daje możliwości pracodawcy zmiany miejsca wykonywania pracy określonej w umowie o prace
Pracodawca co najwyżej może delegować pracownika ( delegacja ) w inne miejsce pracy , ale wtedy ponosi koszty diety , zakwaterowanie
delegacja możliwa jeżeli pracownik nie "łapie" się na ograniczenia np. opieka nad dzieckiem do lat 8
Żeby zmienić miejsce pracy potrzebna jest twoja zgoda, przy jej braku pracodawca może zastosować wypowiedzenie zmieniające które będzie dotyczyło zmiany miejsca pracy.
Dziękuję bardzo za odpowiedź, ale z drugiej strony jej nie rozumiem;(
Czyli nie mogę odmówić delegacji powołując się stricte na ten artykuł?
Zakład chce właśnie delegować, do tego samego zakladu na to samo stanowisko, ale do innego miejsca pracy i kryje koszty zakwaterowania etc.
W domu mam osobę chora psychicznie i ze stopniem niepełnosprawności no i jestem jedynym facetem.

Pozostaje rozmowa z pracodawcą , czy możesz odmówić zależy od sytuacji rodzinnej , czy jesteś jedynym opiekunem tej osoby i powołać sie ewentualnie na przepis i zasady współżycia społeczne.
Chciałem uściślić, to jest ten sam zakład pracy, ale chcą mnie oddelegować do innego miejsca pracy(nie tego co mam w umowie) oddalonego o kilkaset km na to samo stanowisko, a w moim rozumieniu po przeczytaniu opracowania art 42 par 4, które jeszcze do niedawna było na stronie PIP zakład ma prawo dopiero gdy wyrażę zgodę.
Niestety nic prawnie nie jest uregulowane. Tłumaczyłem zakładowi, ale robią po złości bo zgłosiłem wcześniejszą taką sytuację, która skutkowała dla mnie upomnieniem i kara pieniężna do PIP.
Dzwonię do PIP, ale nikt nie odbiera;/
Może jeszcze ktoś ma jakąś wiedzę w tym temacie?

Na wysłanie w delegacje jej zakład nie potrzebuje
ODDELEGOWANIE i DELEGOWANIE to 2 różne kwestie
w delegacji trwającej więcej jak 10 dni pracodawca musi zapewnić powrót do domu na swój koszt i powrót do pracy w delegacji
Dzwoń do oporu , bo tam jest ciężko się dodzwonić , a może masz blisko do oddziału.
W takim razie na delegacje chcą mnie wysłać, ale suma summarum zmieni się moje miejsce pracy.(ten sam zakład inne miejsce pracy niż w umowie) Normalnie już głupiej.
Jest jeszcze jedna kwestia, bo maszynista miesiąc w miesiąc pobiera ryczałt za to gdy spędzi 8 godzin poza miejscem zatrudnienia. Może tu jakoś by to szło ugryźć?
Cały czas próbuje i cisza;/ Jutro podejdę do PIP.
Udało mi się dodzwonić. Pani zapytała się tylko jakie miejsce pracy ma Pan wpisane na umowie i aby odeślac mnie do innego miejsca bez mojej zgody zakład nie ma prawa mnie odeślac. Za to mogą mi wręczyć wypowiedzenie zmieniające z innym miejscem pracy, albo rozwiązać umowę i wtedy w obu przypadkach zostaje mi sąd pracy, ale nie mam pojęcia jak sądy pracy działają i czy zazwyczaj orzekają na korzyść czy nie?
Wie ktoś może czy są inne aspekty aby odmówić delegacje poza posiadaniem dzieci do lat 8?

No tak bez twojej zgody nie mogą cię DELEGOWAC, i jest tak jak tłumaczy PIP
Ale ty cały czas mylisz pojęcia
Na delegacje mogą cię wysłać bo to jest zdarzenie krótkotrwałe, przynajmniej takie powinno być
Jak będą chcieli ci zmienić miejsce pracy w UMOWIE za porozumieniem stron (aneks) to należy odmówić
Natomiast przy wypowiedzeniu zmieniającym pewnie też w twojej sytuacji nie wchodzi nic innego jak odmowa. Po odmowie umowa się rozwiąże
Od wypowiedzenia zmieniającego będziesz mógł się odwołać do sądu
Pozostaje odmowa na podstawie art. wskazanego powyżej i jak pracodawca cię zwolni z powodu odmowy pozostaje też sąd pracy
Na jak długo chcą się spotkać cię wysłać w delegacje?
 
anonim cytuj
18-10-2023

Sugerowane Tematy

Renta / alimenty dla nienarodzonego dziecka
Witam , proszę o pomoc. Jestem w 7 miesiacu ciazy, natomiast ojciec dziecka popełnił samobójstwo… nie wiem co zrobić, poniewaz aktualnie nie pracuje. Nie byliśmy małżeństwem i nie wiem czy należą mi się jakieś świadczenia na zapomogę dziecka.. Partner pracował za granica - Holandia, Legalnie- przez agencje pracy. Z tego co czytałam przysługuje renta… gdzie najlepiej się udać dowiedzieć co w tej sytuacji ? ZUS ? Chodzi również o to ze jeżeli o...
Poczta Polska wystawiła tacie obciążenie z tytułu braku oplat za abonament rtv. W piśmie widnieje adres, pod którym tato nigdy nie mieszkał.
Dobry wieczór. Poczta Polska wystawiła mojemu tacie obciążenie z tytułu braku oplat za abonament rtv, o którym dowiedział się dopiero po zajęciu konta. Pomijam fakt, że żaden odbiornik nie został zgłoszony ale chodzi o dane. W piśmie z Poczty widnieje adres, pod którym moj tato nigdy nie mieszkał ani nie był zameldowany. PESEL się zgadza. Czy zatem powinno się to zgłosić do prokuratury jako wyciek danych? Na Poczcie odbiera ukrainiec i nie potraf...
Zwrot auta przez kupującego.
Mam taki problem a mianowicie jestem sprzedającym i sprzedałem samochód na umowę kupna sprzedaży auto sprowadzone z zagranicy nie zarejestrowane w kraju Kupujący przyjechał obejrzał nie narzekał przejechał się zapłacił spisaliśmy umowę wziął dokumenty od auta wszystko było przygotowane do rejestracji zarejestrował przyjechał z blachami założył blachy wsiadł i z auta i nagle coś mu nie pasowało ze sprzęgłem zadzwonił do mechanika powiedział mu że...
spadek, zachowek, scheda spadkowa
Witam czy jesli Majatek mojego ojca opiewa na 1000000 i ma trojke dzieci. Ja otrzymalem dom z dzialka i budynkami gospodarczymi o wartosci 500000 bez wylaczenia ze schedy spadkowej.Kazdy z reszty rodzenstwa otrzymal w gotowce i dzialkach po 250000 z wylaczeniem ze schedy spadkowej. Czy dwojga z rodzenstwa moze wymagac jakiegos zachowku ode mnie ?...

Wyszukiwarka