Wykup leasingu konsumenckiego.

Zamierzam wcześniej spłacić leasing konsumencki. Przedmiotem leasingu jest samochód. Samochód chcę najlepiej w tym samym miesiącu sprzedać. Oferta zaproponowana przez klienta jest oczywiście niższa niż kwota za którą kupiłem auto z salonu - czyli nic na tym nie zarabiam, a wręcz tracę.
Jestem osobą prywatną i nie prowadzę żadnej działalności, a leasing to leasing konsumencki, a nie zwykły. Czy w takim wypadku muszę płacić jakiś podatek albo zgłaszać?
anonim cytuj
11-10-2023
Po wykupieniu auta dopiero staniesz się jego właścicielem wiec obowiązuje standardowa procedura.
Albo odczekasz 6 miesięcy albo płacisz podatek.
Czy te 6 miesięcy to na pewno dalej aktualne prawo? Podobno w 2023 coś zmienili i teraz jest 6 lat, a nie 6 miesięcy.
Kolejne pytanie - jaki % podatku i od jakiej kwoty?

6 lat ciebie nie dotyczy bo sam pisałeś, że jesteś konsumentem.
A podatek zależy od progu w jakim się znajdujesz.
poniżej 120 000 zł – zapłacisz 12% podatku
powyżej 120 000 zł – zapłacisz 32% podatku.
Jeszcze chciałbym dopytać - 12% podatku od jakiej kwoty?
Kupiłem auto za 100 tys zł - faktura z salonu.
Spłacam ostatnią ratę - 50tys zł i wykupuję auto.
Klient chce dać 90 tys zł.
Mam 10tys zł straty + koszty leasingu i stóp procentowych.
Od jakiej kwoty te 12% będę musiał zapłacić?

Od dochodu w danym roku. Rozliczasz to wraz z rocznym zeznaniem podatkowym.
W koszta możesz wrzucić wszystkie raty w danym roku podatkowym a te 12% zapłacisz od dochodu.
To, ze placiłeś za to auto raty w np. 2022 czy 2021 roku to ich nie wliczasz.
 
anonim cytuj
11-10-2023
Zamierzam wcześniej spłacić leasing konsumencki. Przedmiotem leasingu jest samochód. Samochód chcę najlepiej w tym samym miesiącu sprzedać.


Po pierwsze, jeżeli zdecydujesz się na wcześniejszą spłatę leasingu, musisz skontaktować się z firmą leasingową i uzyskać od niej szczegółowe informacje dotyczące kwoty do wcześniejszej spłaty oraz ewentualnych opłat z tym związanych.

Po drugie, sprzedaż samochodu po wykupie z leasingu rodzi pewne zobowiązania podatkowe. Jeśli po sprzedaży auta od osoby trzeciej mija mniej niż 6 miesięcy od daty wykupu, obowiązujesz się do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Wskaźnik podatku zależy od osiągniętego w danym roku podatkowym dochodu.

Czy te 6 miesięcy to na pewno dalej aktualne prawo?


Tak, informacja o 6 miesiącach jest aktualna. Informacja o 6 latach dotyczy innych przepisów i nie ma zastosowania w przypadku leasingu konsumenckiego.

Jeszcze chciałbym dopytać - 12% podatku od jakiej kwoty?


W Twoim przypadku:
Kupiłeś auto za 100 tys. zł. Spłaciłeś ostatnią ratę i wykupujesz auto za 50 tys. zł. Klient chce zapłacić 90 tys. zł.

Podatek oblicza się od różnicy między ceną sprzedaży a kosztem zakupu pojazdu. W Twoim przypadku:
Cena sprzedaży: 90 tys. zł
Koszt zakupu: 50 tys. zł (kwota wykupu)
Różnica: 40 tys. zł

Podatek wyniesie 12% od 40 tys. zł, czyli 4 800 zł.

Pamiętaj jednak, że do kosztów zakupu można wliczyć wszelkie opłaty związane z umową leasingową, tj. prowizje, odsetki itd. W związku z tym faktyczna kwota podatku może być niższa.

W przypadku sprzedaży samochodu nabywanego w leasingu ważne jest dokładne określenie kosztów zakupu i sprzedaży oraz prawidłowe ich uwzględnienie w rocznym zeznaniu podatkowym.
 
anonim cytuj
12-10-2023

Sugerowane Tematy

Freelancer na umowy o dzieło - pracujący czy bezrobotny?
Witam. Jestem freelancerem wykonującym usługi graficzne dla różnych firm bądź instytucji. Rozliczam się za pomocą umów o dzieło. Takich umów podpisuje np. 1-2 w miesiącu, czasem z przerwami między nimi. Pytanie tak jak w tytule. To, że nie można rejestrować się wtedy jako bezrobotny jest mi znane, gdyż to normalna praca zarobkowa - ale nie jest ciągła (umowy o dzieło często mają przerwy czasowe) Jak zatem można określić status takiej osoby gdy t...
Darowizna nieruchomości ze służebnością osobistą.
Czy jeśli moją siostra otrzymała darowizną cały majątek rodziców z domem włącznie, ale rodzice mieli tam dożywotnią służebność, a ja opłacałam większość opłat związanych z domem jak i leki jak i żywność to czy oprócz zachowku mogę skutecznie wezwać siostrę do zwrotu tych nakładów? Dokładałam się do remontu domu gdy piec wybuchł oraz do zmiany dachu. Czy mogę wezwać siostrę do zwrotu poniesionych kosztów za opłaty za dom kiedy mieszali tam rodzi...
wyjazd dziecka za granice bez zgody ojca
Matka mojego dziecka chce wyjechać z synem do Niemiec do pracy. Mam pełne prawa rodzicielskie. Czy może ona wyjechać z naszym synem bez mojej zgody?...
Chcę pozbyć się byłego małżonka z mieszkania moich rodziców.
Mieszkamy w domu który jest własnością mojej mamy, chcę się rozwieść . Do kiedy mój jeszcze mąż ma prawo mieszkać w domu mojej matki? Kiedy powinien się wyprowadzić. Nie mamy w żadnej formie umowy użyczenia, mąż nie robił żadnych nakładów remontowych w domu....

Wyszukiwarka