Co powinien zawierać testament?

Co powinien w szczególności zawierać testament żeby go nikt nie mógł podważyć?
anonim cytuj
03-10-2023
Najlepiej, chociaż nie ma przymusu, żeby był notarialny. Wówczas jest pewność, że notariusz nie popełni błędu, który uczyni testament nieważnym. A jeśli będzie odręczny, to w całości musi być sporządzony pismem odręcznym (nie na komputerze, nie xero, w całości odręczny oryginał), podpisany i zawierać datę. Data nie jest elementem koniecznym, ale przydaje się, warto żeby była.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Dlatego testament notarialny jest najbardziej wiarygodnym dokumentem. To tylko 50 czy 100 zł. To powinno obowiązkowe zaraz po dowodzie osobistym.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Zgadza się, testament może być sporządzony w formie notarialnej, co de facto zapewnia pewność co do jego ważności, zważywszy na udział profesjonalisty - notariusza. Testament notarialny powinien zostać sporządzony w obecności notariusza, co wynika z art. 951 K.c. oraz powinien zawierać datę i miejsce sporządzenia, jak również wyraźnie wskazywać wolę spadkodawcy.

Alternatywą jest testament odręczny, który również jest ważny, ale musi spełniać pewne warunki. Zgodnie z art. 952 K.c., testament odręczny musi być napisany odręcznie przez sporządzającego, datowany i podpisany. Choć data nie jest elementem koniecznym, to jej brak może prowadzić do problemów przy ustalaniu, który testament jest ostatnim wyrazem woli spadkodawcy, gdyby istniało ich więcej.

Jeśli chodzi o treść testamentu, art. 944 K.c. wskazuje, że spadkodawca może w testamencie powołać jednego lub kilku spadkobierców. Poza tym, spadkodawca może w testamencie umieścić różne oświadczenia dotyczące jego majątku pozostawionego po śmierci, na przykład: przyznać legat, powołać wykonawcę testamentu czy też wyznaczyć opiekuna dla swojego małoletniego dziecka.

Co istotne, zgodnie z art. 945 K.c., spadkodawca nie może w testamencie nałożyć na spadkobiercę obowiązku wykonania rozporządzeń majątkowych innej osoby.

O wartości testamentu notarialnego mówi nam również art. 951 K.c., który zapewnia, że testament ten posiada datę pewną od dnia sporządzenia i jest przechowywany przez notariusza, co stanowi dodatkową ochronę przed zgubieniem czy zniszczeniem dokumentu.

Oczywiście, przepisy dotyczące testamentów są bardziej rozbudowane i zawierają wiele dodatkowych wymogów oraz możliwości dla spadkodawcy. Warto je znać i stosować, zwłaszcza przy dokonywaniu tak istotnych decyzji jak rozporządzenie swoim majątkiem na wypadek śmierci.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

Pełnomocnictwo bez mojej zgody.
Witam, dzisiaj dowiedziałem się nagle od mojego ojca, że podpisał za mnie jakieś pełnomocnictwo u swojego adwokata. Po pierwsze, jakim prawem ojciec może za mnie coś podpisywać bez mojej zgody? Po drugie, jakie są tego reperkusję, do czego to upoważnia prawnika/ojca (kompletnie jestem laikiem jeżeli chodzi o sądy, prawo cywilne.) Interesuje mnie to tym bardziej, bo mam z nim skomplikowane relacje ze względu, że oszukiwał mnie w wielu kwestiach ...
Dział spadku.
Podział spadku po śmierci. Dawno temu gospodarstwo przepisane na oboje rodziców. Czyli całe gospodarstwo prawnie na oboje małżonków. Tato zmarł nagle. Małżeństwo ma troje dzieci już dorosłych. I teraz pytanie jak wygląda podział?...
Doprowadzenie do aresztu śledczego.
Problem dotyczy zatrzymania i odprowadzenia na rozprawę. Szwagier został zatrzymany przez policję. Wyglądało to tak, że dwóch policjantów przyszło do niego do domu, wieczorem. Wylegitymowali go i kazali stanąć pod ścianą. Wtedy przeszukali mu ubrania, skuli ręce z tyłu i wyprowadzili. Prosił żeby nie robili tego przy dzieciach i dali się pożegnać, ale pozwolili porozmawiać jedynie w kajdankach za plecami. Gdy zabrali go na przeszukanie biura, do ...
Pozew o alimenty z zabezpieczeniem.
Witam . Sąd w odpowiedzi na pozew o alimenty z zabezpieczeniem wezwał do przedstawienia zobowiązań finansowych takich jakich kredyty czynsz raty pozwanego. Pozwany nie chce udostępnić takich informacji i bezczelnie się śmieje ze nie dostanę zabezpieczenia jeśli on mi tego nie udostępni . Co robić w takiej sytuacji? Pisać jego zobowiązania na "oko" ? Proszę o pomoc. Facet cały czas robi pod górę i cwaniakuje nie współpracuje....

Wyszukiwarka