Sprzedaż działki otrzymanej w spadku.

Niedawno umarł mój tata i zostałam z mamą i bratem. Babcia z dziadkiem dawno nie żyją. Tata miał dwóch braci. Chcą sprzedać działkę po dziadkach. Wczoraj zadzwonił jeden z braci do mojej mamy i powiedział jej, że oni również mają udział w części mojego taty i dzieli się ona pomiędzy moją mamą, nami (mną i bratem) oraz braćmi taty. Powiedzieli że mają również prawo do samochodu taty. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy to prawda?
Razem z bratem chcielibyśmy żeby mama dostała w całości pieniądze ze sprzedaży części działki, ponieważ uważamy, że to ona ich najbardziej z nas potrzebuje, a my sobie jakoś poradzimy. Tylko nie wiemy do końca co mogą tutaj zdziałać bracia taty...
anonim cytuj
03-10-2023
Po Pani tacie dziedziczą żona i dzieci, rodzeństwo nie. Jeśli nie było szczególnych zapisów (testament, darowizny) na rzecz brata taty, nie ma on żadnego tytułu do udziału w taty części spadku po dziadkach. Trzeba pójść do notariusza - żona i dzieci zmarłego (Pani taty) i sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia, będą Państwo, jako spadkobiercy, właścicielami majątku należącego do taty. Przy sprzedaży działki pieniądze zostaną przesłane na konta właścicieli w wysokości równej ich udziałowi. Inna sprawa są Państwa decyzje w sprawie rozliczeń mama-dzieci.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Pytanie zasadnicze. Czy po rodzicach taty była przeprowadzona sprawa spadkowa. Bo z tego co piszesz wynika, że nie skoro rodzeństwo taty uważa że ma prawo do działki.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Jeżeli chcą sprzedać i właścicielami są brat brat i brat to najprawdopodobniej sprawa po rodzicach była a że 1 brat nie żyje i pozostawił spadkobierców to albo nie mają pojęcia albo celowo wprowadzają w błąd żeby np. odpalić parę groszy u notariusza żonie i dzieciom za zrzeknięcie się spadku po mężu/ ojcu bo przecież należy się tylko kawałeczek ziemi. W każdym bądź razie bracia nie należy się nic po bracie jeżeli ten miał dzieci.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Bracia nie mają praw do majątku taty w sytuacji gdy ten miał żonę i dzieci. Natomiast cześć majątku dziadków przypadająca tacie jest równa z pozostałymi braćmi i wobec jego śmierci dzielona na spadkobierców (żonę i dzieci).
 
anonim cytuj
03-10-2023
Podział spadku i roszczenia braci: Zgodnie z Kodeksem cywilnym Rzeczypospolitej Polskiej (Dział V - Spadkodawca i spadek, Rozdział I - Dziedziczenie ustawowe), spadkobiercami są najbliższe osoby pokrewieństwa, czyli w przypadku śmierci Państwa ojca - jego żona oraz dzieci (Artykuł 931). Bracia Państwa ojca, jako stryjowie, nie mają prawa do spadku w obecności żony oraz dzieci zmarłego. Warto zwrócić uwagę na fakt, że spadkobiercy są określeni ustawowo, i bez stosownego testamentu czy zapisu windykacyjnego, nie można modyfikować tego zakresu.

Dokumentacja prawna i akt notarialny: Istotne jest również, aby dokładnie przeanalizować wszelką dokumentację prawną, w tym wszelkie testamente czy umowy darowizny, które mogłyby wpływać na kształt spadku. Prawa do działki, a także sposób, w jaki została ona przekazana Państwa ojcu, mogą być istotne w kontekście ustalania prawa własności i ewentualnego podziału majątku.

Przeniesienie prawa własności: W przypadku zdecydowania się na sprzedaż nieruchomości, obowiązuje przeniesienie prawa własności, które jest dokonywane poprzez zawarcie umowy sprzedaży przed notariuszem, a następnie zgłoszenie tego faktu do właściwego wydziału ksiąg wieczystych.

Zgoda na sprzedaż: Jeśli Państwo i Państwa matka zdecydują się na sprzedaż nieruchomości będącej przedmiotem spadku, wszystkie osoby, które są spadkobiercami, powinny być zgody na takie działanie.

Dystrybucja środków uzyskanych ze sprzedaży: Co do zasady, każdy ze spadkobierców ma prawo do równego udziału w środkach uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości, chyba że między spadkobiercami zostanie zawarta inna umowa.

Jako, że powyższe informacje mają charakter ogólny, wartość nieruchomości oraz szczegóły dotyczące prawa spadkowego mogą wymagać dodatkowej analizy oraz przyjrzenia się dokładnym dokumentom prawnym, które są dostępne w danej sprawie.
 
anonim cytuj
06-10-2023

Sugerowane Tematy

Czy zachowek należy sie wnukom?
Otwarty został testament po śmierci X. X udzielił ustnego oświadczenia woli. W oświadczeniu zawarł informację, że majątek przekazuje obecnej żonie, a pozostałych spadkobierców ustawowych wydziedzicza z powodu braku kontaktu. Czy zachowek należy się wnukom X, które posiada z pierwszego małżeństwa?...
Przepisuje mieszkania na syna co zrobić żeby córka nie mogła dopominać się zachowku???
Witam Mam takie pytanie Chcę przepisać połowę mieszkania notarialnie na Syna Druga połowa należy właśnie do syna Mam jeszcze Córkę z którą nie utrzymuję żadnego kontaktu od wielu lat Pytanie brzmi tak Czy po mojej śmierci Córka będzie mogła się dopominać zachowku od Syna. Prawnik mi podpowiedział żebym przy przepisywaniu mieszkania na Syna podarował też coś Córce notarialnie np 100 zł I wtedy Córka nie będzie mogła się dopominać zachowku. Jak to ...
brak wpisu w ksiegach wieczystych
witajcie . odziedziczylam po mamie czesc gospodarstwa rolnego jednak nie byla wpisana w ksiegi wieczyste . zlozylam do sadu wniosek o wpisanie wspolwlascicieli do ks jednak zostal oddalony wlasnie ze wzgledu na to ze nie byla tam wpisana mama jedynie ojciec . mieli wspolnote majatkowa - dziadkowie oddali im gospodarstwo w zamian za emeryture z krus tzw przekazanie gospodarstwa rolnego wiec pomimo ze w ksiegach widnial tylko ojciec pol nalezalo d...
Kupno mieszkania z niewymeldowanym sprzedawcą.
Mam zamiar kupić mieszkanie (dałem już zadatek) ale sprzedawca chce się dopiero wymeldować po podpisaniu aktu notarialnego. Myślałem, że notariusz będzie żądał potwierdzenia braku zameldowania ale nie ma takich wymagań. Wiem , że sprzedający nie mieszka w tym mieszkaniu ma ich klika....

Wyszukiwarka