Po Pani tacie dziedziczą żona i dzieci, rodzeństwo nie. Jeśli nie było szczególnych zapisów (testament, darowizny) na rzecz brata taty, nie ma on żadnego tytułu do udziału w taty części spadku po dziadkach. Trzeba pójść do notariusza - żona i dzieci zmarłego (Pani taty) i sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia, będą Państwo, jako spadkobiercy, właścicielami majątku należącego do taty. Przy sprzedaży działki pieniądze zostaną przesłane na konta właścicieli w wysokości równej ich udziałowi. Inna sprawa są Państwa decyzje w sprawie rozliczeń mama-dzieci.
Jeżeli chcą sprzedać i właścicielami są brat brat i brat to najprawdopodobniej sprawa po rodzicach była a że 1 brat nie żyje i pozostawił spadkobierców to albo nie mają pojęcia albo celowo wprowadzają w błąd żeby np. odpalić parę groszy u notariusza żonie i dzieciom za zrzeknięcie się spadku po mężu/ ojcu bo przecież należy się tylko kawałeczek ziemi. W każdym bądź razie bracia nie należy się nic po bracie jeżeli ten miał dzieci.
Podział spadku i roszczenia braci: Zgodnie z Kodeksem cywilnym Rzeczypospolitej Polskiej (Dział V - Spadkodawca i spadek, Rozdział I - Dziedziczenie ustawowe), spadkobiercami są najbliższe osoby pokrewieństwa, czyli w przypadku śmierci Państwa ojca - jego żona oraz dzieci (Artykuł 931). Bracia Państwa ojca, jako stryjowie, nie mają prawa do spadku w obecności żony oraz dzieci zmarłego. Warto zwrócić uwagę na fakt, że spadkobiercy są określeni ustawowo, i bez stosownego testamentu czy zapisu windykacyjnego, nie można modyfikować tego zakresu.
Dokumentacja prawna i akt notarialny: Istotne jest również, aby dokładnie przeanalizować wszelką dokumentację prawną, w tym wszelkie testamente czy umowy darowizny, które mogłyby wpływać na kształt spadku. Prawa do działki, a także sposób, w jaki została ona przekazana Państwa ojcu, mogą być istotne w kontekście ustalania prawa własności i ewentualnego podziału majątku.
Przeniesienie prawa własności: W przypadku zdecydowania się na sprzedaż nieruchomości, obowiązuje przeniesienie prawa własności, które jest dokonywane poprzez zawarcie umowy sprzedaży przed notariuszem, a następnie zgłoszenie tego faktu do właściwego wydziału ksiąg wieczystych.
Zgoda na sprzedaż: Jeśli Państwo i Państwa matka zdecydują się na sprzedaż nieruchomości będącej przedmiotem spadku, wszystkie osoby, które są spadkobiercami, powinny być zgody na takie działanie.
Dystrybucja środków uzyskanych ze sprzedaży: Co do zasady, każdy ze spadkobierców ma prawo do równego udziału w środkach uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości, chyba że między spadkobiercami zostanie zawarta inna umowa.
Jako, że powyższe informacje mają charakter ogólny, wartość nieruchomości oraz szczegóły dotyczące prawa spadkowego mogą wymagać dodatkowej analizy oraz przyjrzenia się dokładnym dokumentom prawnym, które są dostępne w danej sprawie.