Czy powinnam dostać odprawę?

Dnia 31 sierpnia otrzymałam wypowiedzenie z pracy, umowa na czas nieokreślony. Przyczyną jest likwidacja stanowiska pracy.
Następnego dnia dostałam l4 które mam do 16 października.
30 września formalnie zakończyłam pracę.
Moje pytanie czy pracodawca nie powinien wypłacić mi z ostatnim dniem ekwiwalentu za niewykorzystany urlop ? Czy wgl nie powinien do tego dnia się ze mną rozliczyć? Powinnam dodatkowo otrzymać odprawę, mam rację?
anonim cytuj
03-10-2023
Ile pracowników zatrudnia pracodawca, bo od tego zależy czy odprawa się należy.
tego nie wiem i nie chcę pytać pracodawcy ponieważ obawiam się wprowadzenia w błąd. Czy jest inny sposób aby to sprawdzić?

A orientacyjnie wg Pani pracuje tam powyżej 20 pracowników?
na granicy albo 18 -21

Jeśli jest co najmniej 20 pracowników, to odprawa się należy, jeśli poniżej to nie należy.
Czy tylko u pracodawcy mogę się dowiedzieć ile osób zatrudnia?
 
anonim cytuj
03-10-2023
Potwierdzam że do 10 wszystko powinnaś mieć wypłacone. Wypłata+ ekwiwalent+ ewentualną odprawa, choć obawiam się że takowa się nie należy ponieważ mniejsze przedsiębiorstwa pilnują aby było zatrudnionych tyle osób aby odprawy nie musieli wypłacać.
a jak mogę sprawdzić ile osób jest zatrudnionych nie pytając o to pracodawcy?

Pismo z zapytaniem do przedsiębiorcy.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Wg prawa to tego dnia powinien się rozliczyć, ale przyjęło się, że pieniądze te są wypłacane wraz z dniem przypadającym na dzień wypłaty i nawet po skargach do PIP, to nic z tym nie robi i przychyla się, aby te pieniądze były tak wypłacane.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Co do odprawy: Odprawa po zwolnieniu z pracy ze względu na likwidację stanowiska jest uregulowana w art. 8 ust. 1 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Przysługuje ona pracownikom zwolnionym w ramach grupowego zwolnienia, jeżeli pracodawca zatrudniał co najmniej 20 pracowników. Jako że jest tu pewność co do liczby pracowników, bez weryfikacji tej kwestii nie jest możliwe jednoznaczne stwierdzenie, czy przysługuje Ci odprawa.

Co do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop: Zgodnie z art. 168 kodeksu pracy, pracownikowi, którego stosunek pracy ustał, przysługuje ekwiwalent pieniężny za urlop przysługujący mu za czas pracy w roku, w którym stosunek pracy ustał, a którego pracownik nie wykorzystał.

Adresując Post 2, jest to prawidłowe, że liczebność pracowników jest kluczowa dla ustalenia uprawnień do odprawy. Inne środki do sprawdzenia liczby zatrudnionych pracowników mogą obejmować sprawdzenie w publicznych rejestrach czy zapytanie do przedstawiciela zakładowego, chociaż ten ostatni sposób może nie zawsze być dostępny lub wiarygodny.

Odnośnie Postu 3, pomimo potwierdzenia, ważne jest pamiętanie, że jednoznaczne odpowiedzi na te pytania mogą zależeć od dokładnej analizy sytuacji konkretnej osoby i dodatkowych faktów.

W kontekście Postu 4, nawet jeśli praktyka rynkowa w pewnych sytuacjach przyjęła określone zwyczaje, kodeks pracy i inne akty prawne jasno regulują prawa i obowiązki pracodawców i pracowników. Pracodawca jest zobowiązany do rozliczenia się z pracownikiem, co obejmuje wypłatę niewykorzystanego urlopu, ostatniej pensji oraz potencjalnej odprawy na zakończenie stosunku pracy. Ostateczne terminy i szczegóły mogą zależeć od indywidualnych okoliczności, umowy pracy oraz regulaminu pracy stosowanego przez pracodawcę.
 
anonim cytuj
06-10-2023

Sugerowane Tematy

Obniżenie czynszu najmu w zamian za remont.
Planuję wynająć mieszkanie. Chciałbym zaproponować obniżenie z czynszu w zamian za przeprowadzenie remontu. Na jakie aspekty trzeba zwrócić uwagę w konstruowaniu umowy? Czy można zawrzeć umowę na czas określony np. na 2 lub 3 lata i ustalić obniżony czynsz w pierwszym roku, a później jego podniesienie (np. 200-300%)? Czy może być jakiś problem z US? Jeżeli będę odprowadzał podatek z faktycznie płaconego czynszu (który jest niższy niż rynkowy)?...
Urlop na wypowiedzeniu.
Witam mam taką sytuacje zmieniam prace i w starej mam zapisany planowy urlop ,ostatniego dnia przyjeżdżam się tylko rozliczyć i sczytać kartę do tachografu. W nowej firmie jest szkolenie na bazie i 3 kursy ze starym kierowcą (takie przyuczenie ) i tu mam pytanie czy w nowej firmie mogę śmiało jeździć skoro nie mam zakazu pracy na wypowiedzeniu i wpisaniu planowanego urlopu?...
Właściciel mieszkania podnosi czynsz. Moje pytanie brzmi czy ma prawo tak zrobić?
Wynająłem pokój za X zł miesięcznie, w cenie są wszystkie rachunki za prąd, woda i internet. Mam zapisane w umowie, że to jedyna stała opłata. Parę dni temu właściciel oznajmił że w związku z wysokimi kosztami energii podnosi czynsz o Y zł, być może jak będą dalsze podwyżki to znów podniesie. Moje pytanie brzmi czy ma prawo tak zrobić? Jest ewentualność żeby wypowiedzieć umowę najmu ale obecnie nie znajdę nic w tej cenie a przy podpisywaniu umowy...
Czy tylko w jednej aptece mogę zrealizować receptę?
Na recepcie mam 5 opakowań mleka dla dziecka. Wykupiłam 1 opakowanie po czym dziś chciałam wykupić pozostałe 4, niestety brak mleka w aptece i hurtowni. Pani powiedziała, że nie wiadomo kiedy będzie wiec chciałam zabrać receptę i wykupić w innej aptece co okazało się nie możliwe. Czy to jest zgodne z prawem, że nie mogę zabrać recepty i iść do innej apteki?...

Wyszukiwarka