Kasacja wyroku.

Znajomy po nieudanej apelacji dostał wyrok 2 lata. Można coś jeszcze zrobić ? Rozważa kasację czy mogę prosić o informację jak to działa oraz jak długo czeka się na decyzję ? Czy jeśli zatrzymają go teraz i trafi do zakładu karnego to jeśli kasacja się uda zwolnią go, czy napisanie kasacji wstrzymuje wykonanie wyroku ?
Jeśli tego nie zrobi to czy może pisać w trakcie odsiadki o wcześniejsze zwolnienie lub dozór elektroniczny? Będę wdzięczna za informację.
anonim cytuj
01-10-2023
Kasacja jak działa?
To szczególny środek zaskarżenia wyroku do Sądu Najwyższego. Nie jest to równoznaczne z drugą apelacją. Muszą zostać spełnione ustawowe warunki, żeby kasacja w ogóle miała rację bytu. Przede wszystkim musi zostać sporządzona i wniesiona przez adwokata lub radcę prawnego.
Kiedy został ogłoszony wyrok sądu II instancji?
Dwa dni temu.

Więc teoretycznie skazany może złożyć do sądu odwoławczego wniosek o sporządzenie i doręczenie pisemnego uzasadnienia wyroku. Jednak sporządzenie kasacji musiałby zlecić adwokatowi lub radcy prawnemu.
Jakie zarzuty chce podnieść na tym etapie skazany?
Ma adwokata który prowadzi sprawę. Pytanie, czy jeśli stawi się w zakładzie karnym to adwokat może składać kasację i jeśli się uda to wypuszcza go? Czy prośba o odroczenie wyroku bo oczekuje na kasację ?

Wniesienie kasacji nie wstrzymuje wykonania kary. Gdyby SN uchylił wyrok, oczywiście znajomy musiałby zostać zwolniony z zk.
Znajomy powinien z tymi wszystkimi pytaniami zwrócić się do obrońcy. No chyba że upoważnienie do obrony już wygasło.
 
anonim cytuj
01-10-2023
Jeśli w trakcie przebywania w zakładzie karnym zmniejsza mu wyrok to rozumiem że wyrok jest zmniejszany lub kwalifikuje się na dozór to może pisać o to ? Musi zdecydować czy idzie do ZK czy pisać odroczenie i kasację czy kasacja i czekać na decyzję w ZK. Na dozór się nie łapie ? A jeśli odsiedzi pół roku np. to może pisać prośbę o zmienię wyroku na dozór lub zawieszenie wyroku czy nie ma szans ?
O jakim zmniejszeniu wyroku Pani pisze? Ile jeszcze pytań zamierza Pani zadać zanim zrozumie Pani co napisałam w pierwszym komentarzu?
Skazany powinien skonsultować ze swoim obrońcą czy w tej sprawie zachodzą podstawy do wniesienia kasacji. Już napisałam, że nie jest to takie oczywiste. A na pewno kasacja nie jest kolejną instancją odwoławczą, która może zmniejszyć wyrok. Art. 523 par. 1 kpk "(...) Kasacja nie może być wniesiona wyłącznie z powodu niewspółmierności kary".
 
anonim cytuj
01-10-2023

Sugerowane Tematy

współwłaściciel blokujący sprzedaż
Witam czy może mi ktoś podpowiedzieć co można zrobić w sytuacji gdy jest 3 właścicieli nieruchomości z czego jeden współwłaściciel uparcie nie chce sprzedać swojej części i nie podaje powodu ???...
Umowa kupna sprzedaży na odległość.
Prowadzę działalność gospodarczą i skupuje elektronikę na OLX. Z oczywistych względów wszystko dzieje się na odległość. Zawsze dzwonię zawczasu do sprzedającego. Do każdego zakupu sporządzam umowę kupna sprzedaży gdzie kupujący musi podać: 1) Imię i Nazwisko 2) Adres (miejscowość, ulicę nr domu) 3) Nr dowodu 4) na końcu musi się czytelnie podpisać W umowie wyszczególniona jest nazwa przedmiotu, jej stan techniczny i cena za jaką kupuję. Dod...
Co powinno się zawrzeć w wypowiedzeniu umowy zlecenie?
Umowa zlecenie na czas nieokreślony bez okresu wypowiedzenia. W jaki sposób rozwiązać taką umowę żeby pracodawca nie mógł się ubiegać o ewentualne odszkodowanie za wypowiedzenie umowy? Co powinno się zawrzeć w wypowiedzeniu?...
Pobrało mi dwa razy pieniądze z karty podczas płatności.
Zatankowałam auto i po sprawdzeniu konta (po dwóch dniach) okazało się że pobrało dwa razy pieniądze z karty co powinnam zrobić aby odzyskać pieniądze?...

Wyszukiwarka