Sprzedający na allegro.

Witam,
pytanie jest następujące . Półtora roku sprzedałem przedmiot na allegro, który miał w opisie gwarancja 24 miesiące (chodziło o gwarancję od producenta okazało się że ma nawet 5 lat od producenta ) . 1.11.2020 przedmiot się popsuł i kupujący żąda ode mnie gwarancji chociaż kupił towar bez paragonu i o tym wiedział, ale dopiero teraz dowiedział się aby zgłosić u producenta towar musi posiadać dowód zakupu . Allegro twierdzi, że kupujący może reklamować u mnie towar (jestem osobą prywatną ) do dwóch lat (rękojmia ) jak to załatwić ?Nawet nie pamiętam za ile to sprzedałem oraz nie mam wglądu do archiwalnej aukcji tylko screen od pracownika allegro .
anonim cytuj
20-09-2023
Skoro nie wyłączyłeś rękojmi za wady to może - do dwóch lat od zakupu.
Co masz na myśli nie wyłączyłem ? Gwarancja jest przecież ale producenta, a że paragon został zgubiony to kupujący wiedział o tym .

Przeczytaj sobie Kodeks cywilny od art. 556, w szczególności art. 558.
Gwarancja a rękojmia to dwa różne świadczenia. Tu przedmówca pisze o rękojmi.
 
anonim cytuj
20-09-2023
Zgadza się, istnieje różnica pomiędzy gwarancją a rękojmią, zgodnie z polskim prawem cywilnym.

Przeczytaj sobie Kodeks cywilny od art. 556, w szczególności art. 558.


Zgadza się, w Kodeksie cywilnym od art. 556 do art. 576 opisane są przepisy dotyczące rękojmi za wady rzeczy sprzedanej. Art. 558 § 1 Kodeksu cywilnego stanowi, że odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi można wyłączyć w umowie zawartej z konsumentem jedynie w drodze oświadczenia składanego na piśmie. Jeżeli więc jako sprzedawca nie wykluczyłeś odpowiedzialności z tytułu rękojmi na piśmie, odpowiedzialność ta pozostaje.

Gwarancja a rękojmia to dwa różne świadczenia. Tu przedmówca pisze o rękojmi.


Dokładnie. Gwarancja to świadczenie dobrowolne, którego warunki są określane przez gwaranta, zazwyczaj producenta lub dystrybutora. Rękojmia natomiast to obowiązkowe świadczenie ustawowe, które ma miejsce w przypadku stwierdzenia wady fizycznej lub prawnej rzeczy sprzedanej, a odpowiedzialność za wady z tytułu rękojmi spoczywa na sprzedawcy. W przypadku rękojmi, jeśli wada została stwierdzona przed upływem roku od daty wydania rzeczy, przypuszcza się, że istniała ona w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego.

Jeśli chodzi o sytuację z allegro: jeśli jako sprzedawca nie wykluczyłeś odpowiedzialności z tytułu rękojmi w umowie zawartej z konsumentem, możesz być odpowiedzialny za wady rzeczy, nawet jeżeli kupujący nie posiada paragonu. Warto także zwrócić uwagę na art. 560 § 1 Kodeksu cywilnego, który mówi, że jeżeli rzecz ma wadę, kupujący może domagać się wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady.
 
anonim cytuj
21-09-2023

Sugerowane Tematy

wypadek / zwierzę leśne
Witam, dziś w drodze do pracy miałam wypadek, wyleciał mi dzik na głównej drodze wojewódzkiej, samochód mocno uszkodzony, nadaje się do kasacji (przewrócił się na bok, nie miałam nawet jak z niego wyjść), byłam w szpitalu, ponieważ bolała mnie głowa i ręka (zbity mięsień) i mam ślady po pasach. Dzik nie przeżył zderzenia, policja przyjechała i spisała, że było takie zdarzenie. Moje pytanie to: czy mogę się ubiegać o odszkodanie? (Na drodze nie by...
Spłata małżonka po rozwodzie.
Witam czy 4 lata po rozwodzie można żądać od byłego męża spłaty. Zaznaczam nie było intercyzy, mąż miał pełno długów sprzedał dom ja nie byłam dopisana do aktu notarialnego z powodu tych zadłużeń. Mnie po rozwodzie nie spłacił bo twierdził ze mi się nic nie należy. Mamy dorosłą córkę....
Przedawnienie długu po jakim czasie?
Po jakim czasie przedawnia się dług? W 2012 r. zaciągałam pożyczkę, teraz przyszedł list ze sądu, tzn. tak powiedział listonosz, mama nie odbiera listów dlatego, że nas nie ma w kraju. Podobny list odebrałam w tamtym roku i był to od komornika....
Ciąża na urlopie wychowawczym.
Przebywam na urlopie wychowawczym. Zaszłam w drugą ciąże. Jak należy postąpić dalej ? Przerwać wychowawczy? Jak to działa ? Dzwoniłam do ZUS ale średnio co mi Pani wytłumaczyła i kazała dzwonić w Powiatowej Inspekcji pracy. Ale tam nikt nie odbiera....

Wyszukiwarka