Przelewy za czynsz.

Dzień dobry,
od niedawna wynajmuję z chłopakiem mieszkanie, umowa wynajmu jest na mnie i ja wykonuję opłaty, chłopak natomiast przelewem zwraca mi połowę czynszu.
Czy te przelewy od chłopaka mogą być zaliczone pod darowiznę i konieczne będzie odprowadzenie za nie podatku, nawet jeśli tytuł przelewu to "czynsz", lub na przykład "opłata za mieszkanie"? Co należy zrobić aby uniknąć podatku, przelewy te nie są prezentami, lecz opłatami.
anonim cytuj
17-09-2023
Przelewy za część czynszu nie są żadna darowizną, tylko dokładanie się osoby pełnoletniej do czynszu.
Zgodnie z art. 688 (1) par. 1 Kodeksu cywilnego ( tj. Dz.U.2020.1740 ) za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie.
 
anonim cytuj
17-09-2023
Dzień dobry,

od niedawna wynajmuję z chłopakiem mieszkanie, umowa wynajmu jest na mnie i ja wykonuję opłaty, chłopak natomiast przelewem zwraca mi połowę czynszu.

Czy te przelewy od chłopaka mogą być zaliczone pod darowiznę i konieczne będzie odprowadzenie za nie podatku, nawet jeśli tytuł przelewu to "czynsz", lub na przykład "opłata za mieszkanie"? Co należy zrobić aby uniknąć podatku, przelewy te nie są prezentami, lecz opłatami.


Jeśli Twoja umowa wynajmu uwzględnia tylko Ciebie jako najemcę, a Twój chłopak stale mieszka z Tobą w tym mieszkaniu i dokonuje przelewów jako część opłat za czynsz, to nie jest to darowizna.

Zgodnie z art. 688 §1 Kodeksu cywilnego, za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie. Oznacza to, że osoby pełnoletnie, które stale mieszkają z najemcą, mają obowiązek współuczestniczenia w opłatach związanych z najmem, tak więc przekazane przez twojego chłopaka środki są uważane za spłatę jego zobowiązań.

Aby uniknąć nieporozumień, warto zachować wszystkie potwierdzenia przelewów i ewentualnie, jeśli chcesz być pewna, określić w tytule przelewu jego dokładny cel, np. "część opłaty za wynajem mieszkania za miesiąc X". W ten sposób ewidentnie wskazujecie, że chodzi o współuczestniczenie w opłatach związanych z wynajmem, a nie o darowiznę.
 
anonim cytuj
20-09-2023

Sugerowane Tematy

Małżeństwo posiada na własność garaż, żona umiera. Spadkobiercami jest też dwójka pełnoletnich dzieci. Co trzeba zrobić przed sprzedażą?
Małżeństwo posiada na własność garaż wartości ok. 20.000zl. Umiera żona. Mąż chce sprzedać ten garaż. Spadkobiercami jest też dwójka pełnoletnich dzieci. Czy przed sprzedażą musi być przeprowadzona sprawa spadkową w Sądzie? Czy wystarczy aby wszyscy spadkobiercy podpisali umowę sprzedaży przed notariuszem?...
Czy praca młodocianego wlicza się do stażu pracy?
Przez 3 lata byłem zatrudniony jako pracownik młodociany. Były to same praktyki bez szkoły średniej. Praktyki ukończyłem i otrzymałem świadectwo czeladnicze. Do szkoły średniej poszedłem po zakończeniu praktyk. Od tego czasu przez 7 lat pracowałem u jednego pracodawcy a ostanie dwa lata pracuje u obecnego pracodawcy. Czy w takiej sytuacji mój staż pracy wynosi 9 czy 12 lat? Pytam się ponieważ na ten rok otrzymałem 20 dni urlopu....
Czy policjant mający dziecko poniżej 4 roku życia musi się zgadzać na wyjazd na szkolenie?
Witam. Czy policjant mający dziecko poniżej 4 roku życia musi się zgadzać na wyjazd na szkolenie, które trwa ponad miesiąc i jest ono oddalone o kilka set km od domu? Żona również pracuje na pełen etat....
Zastanawia mnie
Przecież grupy powinny być podpisane ugoda prawna taka i jeszcze nikt nie zrobił z takimi grupami porządek na portalach społecznościowych żeby napisał paragraf czy ogólnie pouczenie założenia grupy trzeba mieć zgodę od prawnika tylko tutaj jest śmieszny regulamin i nie ma pozwolenia takie administrator powinnien poniesi jakieś nagany z pouczeniem nawet sie zgłasza grupę to nic Facebook nie robi kompletnie że nie narusza żadnych nie dozwolone dane...

Wyszukiwarka