Limit zadłużenia a pożyczka.

Witam,
Dzisiaj uruchomiłem limit zadłużenia w moim banku na kwotę 50000zł. Szybko okazało się, iż mój znajomy chętnie przeleje mi tę kwotę na pół roku, po czym mam mu przelać pieniążki spowrotem. Dla mnie to na rękę, gdyż przez ten czas spłacę większą część zadłużenia oraz ominę w ten sposób naliczane odsetki. Czy takie działania są zgodne z prawem i czy powinienem o czymś wiedzieć?
anonim cytuj
16-09-2023
Czyli to pożyczka?
Nazywa się to limit zadłużenia na koncie, czyli debet.

To nie jest debet. W wyniku jakiej umowy znajomy przekaże Tobie środki? Albo inaczej, co powiedziałbyś w urzędzie skarbowym na ten temat? Jeśli przedstawisz sytuację jak tu na forum, to prawdopodobnie US uzna to za pożyczkę udzieloną na okres 6 m-cy.
Nabycie środków w wyniku tej czynności powinieneś zgłosić do US i odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych (0,5% od kwoty pożyczki). Jak dobrze liczę to wyszło 250 zł.
 
anonim cytuj
16-09-2023
Twoja operacja z przyjacielem w rzeczywistości będzie postrzegana jako pożyczka. Chociaż nazywasz to "limit zadłużenia", ostatecznie środki przekazane przez Twojego znajomego nie są wynikiem funkcji bankowej, ale umowy między tobą a znajomym.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, pożyczki podlegają opodatkowaniu. Stawka podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) dla umów pożyczki wynosi 0,5% od wartości pożyczki. W Twoim przypadku, jak wspomniałeś, będzie to 250 zł.

Warto również pamiętać, że zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, pożyczki udzielone przez osoby fizyczne są zwolnione z podatku, jeżeli łączna kwota tych pożyczek udzielonych w danym roku podatkowym nie przekroczyła 5 000 zł. Jeżeli kwota pożyczki przekracza tę sumę, opodatkowaniu podlega cała jej wartość, a nie tylko nadwyżka ponad 5 000 zł.

Jeżeli zdecydujesz się na przeprowadzenie tej operacji, musisz zgłosić ją do urzędu skarbowego i odprowadzić odpowiedni podatek. Zgłoszenie powinno być złożone na formularzu PCC-3 w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy.

W związku z powyższym, jeśli przyjmuje się tę transakcję jako pożyczkę od osoby fizycznej, to takie działanie jest zgodne z prawem, ale podlega pewnym obowiązkom podatkowym.
 
anonim cytuj
17-09-2023

Sugerowane Tematy

Czy nauczyciel może sprawdzić zawartość plecaka dziecka?
Taka sytuacja: dziecku szkole zginely drobne rzeczy. Mama tego dziecka przychodzi do szkoly i karze pokazac innemu dziecku caly swoj plecak przy nauczycelce w celu sprawdzenia czy nie ma tam zaginionych rzeczy. Czy to jeat zgodne z prawem??? Jaki art.? ...
Przerejestrowanie auta po rozwodzie.
Jestem po rozwodzie. W trakcie małżeństwa nabyliśmy dwa pojazdy, oba zarejestrowane na mnie, w tym jeden użytkuje była żona. Jak najrozsądniej "podzielić się" autami? 1. Chciałbym to auto przerejestrować na nią. Jak tego dokonać? 2. Co z autem, które ja użytkuję?...
Ubezwłasnowolnienie a długi.
Brat mojej znajomej jest alkoholikiem z długami. jego długi sięgają ponad 200 tysięcy złotych przez pożyczki, a banki nadal mu ich udzielają. znajoma była w urzędzie, by spytać co może zrobić, by mu pomóc. poradzili, żeby go ubezwłasnowolniła. zaczęła kompletować papiery, by do tego doprowadzić, ale wtedy zaczęły być silniejsze przymrozki i zaczęło być jej po prostu szkoda, że on śpi na ławce. poszła na policję, żeby dopytać się, czy na pewno nie...
Szef stosuje wobec nas mobbing w pracy. Gdzie zgłosić mobbing? Co zrobić?
Witam , pracuje w firmie gastronomicznej od 1,5 roku , Szef stosuje wobec nas mobbing w pracy , między innymi wydarzyła się sytuacja że trafiłam do szpitala z przemęczenia , w zamian po powrocie ze szpitala szef daje mi tylko pracować 2 dni w tygodniu i o tą pracę jeszcze muszę prosić , prześmiewczo mówi że nie bo się ,,przemeczysz hehe " i chce dać mi umowę teraz na pół etatu. Czy muszę przyjąć umowę na pół etatu? Gdzie zgłosić mobbing? ...

Wyszukiwarka