Sprzedaż nieruchomości.

Witam. Jestem współwłaścicielem działki o powierzchni 22 arów. Mój udział to 6/8. Pozostała część należy do moich sióstr. Chciałbym z tej działki 22 arów wytyczyć działkę 12 arów i ją sprzedać. Czy mogę to zrobić bez zgody moich sióstr?
anonim cytuj
08-09-2023
Podział administracyjny gruntu na dwie działki nie zmieniłby układu właścicielskiego - w każdej z nich miałby Pan 6/8 udziału a siostry 2/8 co dalej uniemożliwiałoby samodzielne sprzedanie którejkolwiek z tych dwóch działek bez zgody współwłaścicielek (chyba że dodatkowo już po podziale administracyjnym uzyskałby Pan zgodę sądu na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd). Wydaje się, że tej sytuacji może Pan albo zbyć swój udział 6/8 albo wnieść o albo wnieść do sądu o zniesienie współwłasności poprzez podział fizyczny gruntu pomiędzy obecnych współwłaścicieli np. na tej zasadzie, że każdy otrzyma na wyłączną własność określony obszar gruntu lub przez spłatę współwłaścicielek. Wtedy taki otrzymany na własność fragment gruntu może Pan zbyć samodzielnie.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Wątpię, że sąd zgodzi się wydzielić 2 działki po 275 m2. Lepiej rozważyć spłatę sióstr za przyznaniem całości pytającemu.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Chciałbym z tej działki 22 arów wytyczyć działkę 12 arów i ją sprzedać. Czy mogę to zrobić bez zgody moich sióstr?

Nie, nie możesz tego zrobić bez zgody współwłaścicieli, tj. Twoich sióstr. Współwłasność nieruchomości oznacza, że wszyscy współwłaściciele posiadają udział w całości nieruchomości, a nie w określonej jej części.

Aby dokonać wydzielania części działki, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Jeśli Twoje siostry nie wyrażą zgody, nie możesz jednostronnie wydzielić i sprzedać części działki.

Podział administracyjny gruntu na dwie działki nie zmieniłby układu właścicielskiego

Dokładnie tak. Nawet jeśli dokonasz podziału administracyjnego działki na dwie mniejsze, nadal będziesz posiadać 6/8 udziału w obu działkach, a Twoje siostry 2/8 w każdej z nich. Bez zgody Twoich sióstr nie możesz samodzielnie sprzedać żadnej z tych działek.

Wątpię, że sąd zgodzi się wydzielić 2 działki po 275 m2.

Ostateczna decyzja sądu zależeć będzie od konkretnych okoliczności, takich jak charakter działki, jej lokalizacja oraz przepisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W pewnych sytuacjach minimalna powierzchnia działki może uniemożliwić jej podział.

Jednak ważne jest, by pamiętać, że zniesienie współwłasności przez sądowy podział jest jednym z możliwych rozwiązań. Jeśli Twoje siostry wyrażą zgodę na spłatę, możesz stać się jedynym właścicielem całej działki i następnie podzielić ją według własnego uznania. Jeżeli jednak nie dojdzie do porozumienia między wszystkimi współwłaścicielami, wówczas sądowy podział jest jednym z wyjść w kierunku zakończenia współwłasności.
 
anonim cytuj
08-09-2023

Sugerowane Tematy

kontrola kuratorium
Chciałabym zamieścić post z prośbą o poradę. W szkole, gdzie pracuję była kontrola kuratorium - w podsumowaniu kontroli była sugestia iż stosuję przemoc wobec 3 dzieci a mianowicie zadaję dodatkowe prace. Niestety nie otrzymałam kopii tego dokumentu tylko został publicznie odczytany. Uważam , że kuratorium nie dopełniło należytej staranności podczas kontroli , ponieważ mamy wewnętrzny regulamin - podpisany przez dzieci , który mówi , że jeżeli dz...
Czy mogę nie wyrazic zgody na wymianę piecy przez spółdzielnię mieszkaniową?
Spółdzielnia Mieszkaniowa w przyszłym roku będzie likwidować piecyki gazowe, ponieważ ciepła woda będzie z rur. Jak się dowiedziałam wszyscy muszą wyrazić zgodę. Nie chce rezygnować z gazu ponieważ jest dużo tańsze. Mam mieszkanie własnościowe i czy spółdzielnia może decydować w takiej sprawie....
Stałe świadczenie pieniężne od męża.
Pragnę zapytać czy będzie miała ważność umowa zawarta pomiędzy mną, a moim mężem - dotycząca przekazywania przez mojego męża co miesiąc określonej kwoty na moje konto? Ma to stanowić dla mnie gwarancję otrzymywania tych środków (nie mamy rozwodu). Czy potrzebujemy notariusza? Czy powstanie obowiązek zapłacenia podatku?...
Okresy ubezpieczenia chorobowego
Dzień dobry, od 8 sierpnia do 18 sierpnia byłam na umowie zlecenie (odprowadzana składka chorobowa) od 21 sieprnia do 15 września byłam na umowie o pracę na zastępstwo i od 18 września do 18 października jestem na umowie zlecenie (odprowadzana składka chorobowa) 23 października mam zaplanowany zabieg i prawdopodobnie dostanę zwolnienie. Nie wiem na jak długo, ale moja pytanie jest takie czy jeżeli dostanę zwolnienie to czy będzie ono płatne?...

Wyszukiwarka