Sprzedaż nieruchomości.

Witam. Jestem współwłaścicielem działki o powierzchni 22 arów. Mój udział to 6/8. Pozostała część należy do moich sióstr. Chciałbym z tej działki 22 arów wytyczyć działkę 12 arów i ją sprzedać. Czy mogę to zrobić bez zgody moich sióstr?
anonim cytuj
08-09-2023
Podział administracyjny gruntu na dwie działki nie zmieniłby układu właścicielskiego - w każdej z nich miałby Pan 6/8 udziału a siostry 2/8 co dalej uniemożliwiałoby samodzielne sprzedanie którejkolwiek z tych dwóch działek bez zgody współwłaścicielek (chyba że dodatkowo już po podziale administracyjnym uzyskałby Pan zgodę sądu na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd). Wydaje się, że tej sytuacji może Pan albo zbyć swój udział 6/8 albo wnieść o albo wnieść do sądu o zniesienie współwłasności poprzez podział fizyczny gruntu pomiędzy obecnych współwłaścicieli np. na tej zasadzie, że każdy otrzyma na wyłączną własność określony obszar gruntu lub przez spłatę współwłaścicielek. Wtedy taki otrzymany na własność fragment gruntu może Pan zbyć samodzielnie.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Wątpię, że sąd zgodzi się wydzielić 2 działki po 275 m2. Lepiej rozważyć spłatę sióstr za przyznaniem całości pytającemu.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Chciałbym z tej działki 22 arów wytyczyć działkę 12 arów i ją sprzedać. Czy mogę to zrobić bez zgody moich sióstr?

Nie, nie możesz tego zrobić bez zgody współwłaścicieli, tj. Twoich sióstr. Współwłasność nieruchomości oznacza, że wszyscy współwłaściciele posiadają udział w całości nieruchomości, a nie w określonej jej części.

Aby dokonać wydzielania części działki, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Jeśli Twoje siostry nie wyrażą zgody, nie możesz jednostronnie wydzielić i sprzedać części działki.

Podział administracyjny gruntu na dwie działki nie zmieniłby układu właścicielskiego

Dokładnie tak. Nawet jeśli dokonasz podziału administracyjnego działki na dwie mniejsze, nadal będziesz posiadać 6/8 udziału w obu działkach, a Twoje siostry 2/8 w każdej z nich. Bez zgody Twoich sióstr nie możesz samodzielnie sprzedać żadnej z tych działek.

Wątpię, że sąd zgodzi się wydzielić 2 działki po 275 m2.

Ostateczna decyzja sądu zależeć będzie od konkretnych okoliczności, takich jak charakter działki, jej lokalizacja oraz przepisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W pewnych sytuacjach minimalna powierzchnia działki może uniemożliwić jej podział.

Jednak ważne jest, by pamiętać, że zniesienie współwłasności przez sądowy podział jest jednym z możliwych rozwiązań. Jeśli Twoje siostry wyrażą zgodę na spłatę, możesz stać się jedynym właścicielem całej działki i następnie podzielić ją według własnego uznania. Jeżeli jednak nie dojdzie do porozumienia między wszystkimi współwłaścicielami, wówczas sądowy podział jest jednym z wyjść w kierunku zakończenia współwłasności.
 
anonim cytuj
08-09-2023

Sugerowane Tematy

Nie może naliczać mi stawki wg nowych wyliczeń bo nie podpisałam aneksu, Jestem na L4
Zrezygnowałam z urlopu wychowawczego ponieważ jestem w ciąży. Z dniem powrotu do pracy mam wystawione L4, od dziś do 30 grudnia. Księgowa najpierw mówiła, że nie muszę składać wniosku o rezygnację z urlopu.. a kiedy już ten wniosek złożyłam zadzwoniła do mnie z pretensjami, że nie może naliczać mi stawki wg nowych wyliczeń bo nie podpisałam aneksu (nie było mnie ani jeden dzień w pracy, z dniem powrotu l4) Czy jeśli po tych 30 dniach grudnia wr...
Spóźniłam się dwa dni z ubezpieczeniem OC.
Dzień dobry, mam pytanie czy da się coś zrobić, żeby nie ponieść kary pieniężnej. Spóźniłam się dwa dni z ubezpieczeniem OC....
Wniosek o ubezwłasnowolnienie.
W wezwaniu do uzupełnienia braków formalnych wniosku o ubezwłasnowolnienie (mojej Mamy), sąd cywilny wzywa m. innymi do przedłożenia odpisu skróconego aktu małżeństwa. Mama jest rozwiedziona od roku 1978 i od kilkudziesięciu lat nie utrzymujemy kontaktu z ojcem (jego wola), ma on drugą żonę i nową rodzinę. Ze względu na obecny stan zdrowia Mamy (brak logicznego kontaktu po ciężkim udarze) nie może ona samodzielnie wystąpić o żadne zaświadczenia...
Rozwiązanie umowy zlecenie bez określonego okresu wypowiedzenia
Witam. Chciałabym rozwiązać umowę zlecenie ze skutkiem natychmiastowym z powodu ciężkiej sytuacji rodzinnej i zdrowotnej. Problem w tym, że w umowie nie określono okresu wypowiedzenia, godzin pracy, jedynie miejsce jej wykonywania oraz termin jej trwania. Czy grozi mi coś za rozwiązanie umowy w związku z powyższym tj. kary finansowa lub odszkodowanie dla pracodawcy? Do końca umowy zostało około 3 tygodni a została zawarta na okres 3 miesięcy. Do ...

Wyszukiwarka