Sprzedaż nieruchomości.

Witam. Jestem współwłaścicielem działki o powierzchni 22 arów. Mój udział to 6/8. Pozostała część należy do moich sióstr. Chciałbym z tej działki 22 arów wytyczyć działkę 12 arów i ją sprzedać. Czy mogę to zrobić bez zgody moich sióstr?
anonim cytuj
08-09-2023
Podział administracyjny gruntu na dwie działki nie zmieniłby układu właścicielskiego - w każdej z nich miałby Pan 6/8 udziału a siostry 2/8 co dalej uniemożliwiałoby samodzielne sprzedanie którejkolwiek z tych dwóch działek bez zgody współwłaścicielek (chyba że dodatkowo już po podziale administracyjnym uzyskałby Pan zgodę sądu na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd). Wydaje się, że tej sytuacji może Pan albo zbyć swój udział 6/8 albo wnieść o albo wnieść do sądu o zniesienie współwłasności poprzez podział fizyczny gruntu pomiędzy obecnych współwłaścicieli np. na tej zasadzie, że każdy otrzyma na wyłączną własność określony obszar gruntu lub przez spłatę współwłaścicielek. Wtedy taki otrzymany na własność fragment gruntu może Pan zbyć samodzielnie.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Wątpię, że sąd zgodzi się wydzielić 2 działki po 275 m2. Lepiej rozważyć spłatę sióstr za przyznaniem całości pytającemu.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Chciałbym z tej działki 22 arów wytyczyć działkę 12 arów i ją sprzedać. Czy mogę to zrobić bez zgody moich sióstr?

Nie, nie możesz tego zrobić bez zgody współwłaścicieli, tj. Twoich sióstr. Współwłasność nieruchomości oznacza, że wszyscy współwłaściciele posiadają udział w całości nieruchomości, a nie w określonej jej części.

Aby dokonać wydzielania części działki, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Jeśli Twoje siostry nie wyrażą zgody, nie możesz jednostronnie wydzielić i sprzedać części działki.

Podział administracyjny gruntu na dwie działki nie zmieniłby układu właścicielskiego

Dokładnie tak. Nawet jeśli dokonasz podziału administracyjnego działki na dwie mniejsze, nadal będziesz posiadać 6/8 udziału w obu działkach, a Twoje siostry 2/8 w każdej z nich. Bez zgody Twoich sióstr nie możesz samodzielnie sprzedać żadnej z tych działek.

Wątpię, że sąd zgodzi się wydzielić 2 działki po 275 m2.

Ostateczna decyzja sądu zależeć będzie od konkretnych okoliczności, takich jak charakter działki, jej lokalizacja oraz przepisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W pewnych sytuacjach minimalna powierzchnia działki może uniemożliwić jej podział.

Jednak ważne jest, by pamiętać, że zniesienie współwłasności przez sądowy podział jest jednym z możliwych rozwiązań. Jeśli Twoje siostry wyrażą zgodę na spłatę, możesz stać się jedynym właścicielem całej działki i następnie podzielić ją według własnego uznania. Jeżeli jednak nie dojdzie do porozumienia między wszystkimi współwłaścicielami, wówczas sądowy podział jest jednym z wyjść w kierunku zakończenia współwłasności.
 
anonim cytuj
08-09-2023

Sugerowane Tematy

Jak bezpiecznie kupić zadłużoną nieruchomość?
Witam. Zamierzam kupić dom od małżeństwa, którzy mają długi i komornika. Z tego co wiem, to komornik ma odebrać dług u notariusza i resztę pieniędzy im oddać. Ludzie ci chcą za te pieniądze kupić mieszkanie. Są to alkoholicy i obawiam się, że pieniądze szybko znikną a oni się nie wyprowadzą. Jak mogę się przed tym zabezpieczyć? Co zrobić, żeby w razie czego eksmisja była skuteczna?...
Pożyczka od brata.
Mój problem jest taki ze jakiś czas temu pożyczyłam od brata pieniądze . Umowa była taka ze oddam jak będę miała , jestem po rozwodzie od Listopada 2022 nie mamy jeszcze podziału majątku . Brat zna moją sytuacje i wie ze oddam jak będę miała . Ale pojawił się problem , otóż mój brat przygarnął była żonę jest e ciąży i nagle Uwaga ! Kupił mieszkanie wpłacił zaliczkę i zadzwonił do mnie i powiedział ze do końca miesiąca Mam oddać pieniądze bo on mu...
Dopłata za wodę.
Mam problem ponieważ wynajmuje mieszkanie z chłopakiem od 01.07.2023 roku. W dniu dzisiejszym właściciel poinformował nas że musimy zapłacić dopłatę za wodę ponad 530zl. Zaliczka na wodę jest w czynszu spółdzielni. Przed wynajmem prosiłam właściciela by zgłosił 2 osoby zamieszkałe w tym mieszkaniu ponieważ wcześniej mieszkała w nim tylko jego córka. Nie rozumiem tej kwoty dopłaty ponieważ w pisemnej informacji z rozliczenia jest adnotacja że w zw...
Zmiana nazwiska
Chcę zmienić nazwisko. Aktualnie noszę nazwisko ojca biologicznego, ale nie utrzymuję z nim kontaktu od półtora roku, i relacja z nim jest główną przyczyną mojego wieloletniego leczenia oraz terapii. Także nie chcę być z nim związana przez nazwisko. Nowe nazwisko, jakie wybrałam to nazwisko partnera życiowego mojej mamy, jednak nie są oni małżeństwem. Partner mamy traktuje mnie jak córkę. Nie jest to pospolite, częste nazwisko. Dla niektórych moż...

Wyszukiwarka