Wynajem mieszkania jako współwłaściciel.

Dzień dobry,
mamy razem z żoną małe własnościowe mieszkanie, które aktualnie jest niezamieszkałe, czy będąc współwłaścicielem, mogę swoją część komuś wynająć?
Czy muszę mieć zgodę, oświadczenie żony?
anonim cytuj
08-09-2023
Przy współwłasności nie ma fizycznie wyodrębnionych części, jest tylko udział procentowy.
Nie masz zatem "swojej części", którą mógłbyś wynająć bez zgody żony.
Wynajem wykracza poza zwykły zarząd, a tym samym wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli.
czyli na umowie najmu musimy się we dwójkę podpisać?

Ewentualnie mieć od żony pełnomocnictwo do zawarcia umowy również w jej imieniu.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Dokładnie tak, w świetle Kodeksu cywilnego:

Współwłasność w częściach ułamkowych (której dotyczy twoje zapytanie) oznacza, że posiadacie nieruchomość wspólnie, a nie że każde z was ma swoją wyodrębnioną część tej nieruchomości.

Art. 197 § 1 Kodeksu cywilnego stanowi, że jeżeli nie postanowiono inaczej, każdy ze współwłaścicieli może zarządzać rzeczą wspólną samodzielnie, ale tylko w zakresie zwykłego zarządu. Wynajmowanie mieszkania wykracza poza zwykły zarząd, więc zgoda współwłaściciela (w tym przypadku twojej żony) jest wymagana.

Tak więc, aby wynająć całe mieszkanie, musisz uzyskać zgodę wszystkich współwłaścicieli. Oznacza to, że na umowie najmu powinniście się oboje podpisać. Alternatywnie, jeśli żona nie będzie obecna przy podpisywaniu umowy, może udzielić ci pełnomocnictwa do zawarcia umowy w jej imieniu. Pełnomocnictwo powinno być sprecyzowane do konkretnej czynności (wynajmu mieszkania) i najlepiej, gdyby było udzielone w formie pisemnej.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

Podatek od sprzedaży mieszkania.
Dobry wieczór. Szanowni Państwo, zechcielibyście wyjaśnić mi, czy prawidłowo opłaciłem podatek za sprzedaż mieszkania. W skrócie: 2014 - mój ojciec przekazał mi w formie darowizny 50% mieszkania; 2017 - po śmierci mojej matki - otrzymałam w spadku pozostałe 50% mieszkania. 2018 - sprzedałam mieszkanie, po czym odprowadziłam do US 19% wartości od całej kwoty za mieszkanie. Ostatnio zasłyszałam, że obowiązek opłaty podatku zachodzi, gdy spadko...
Jazda pod wpływem narkotyków, posiadanie narkotyków i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Co za to grozi??
Witam. Kilka dni temu moją bliską osobę zatrzymała policja, był pod wpływem narkotyków oraz miał je przy sobie... Około 3 lat temu był ten sam incydent i stracił prawo jazdy miał zakaz robienia uprawnień na 5 lat. Teraz twierdzi że po nocy na dołku nie miał rozmowy z prokuratorem i nie wie co mu grozi ale w to nie wierzę. A więc pytanie co może grozić za jazdę pod wpływem narkotyków, posiadanie ich przy sobie, jazdę bez uprawnień jeśli osoba by...
jak wygląda pomiar temperatury pomieszczenia w miejscu pracy?
Dzień dobry, Orientuje się ktoś jak wygląda pomiar temperatury pomieszczenia w miejscu pracy? Wykonuję pracę biurową, gdzie powinno być minimum 18 stopni. Temperatura mierzona na biurku spełnia ten wymóg. Niestety, pod biurkiem, gdzie trzymam nogi jest zimniej - bywa po 15 stopni, przez co po prostu marznę. I tu pojawia się spór z pracodawcą. On twierdzi, że skoro na biurku jest ok to sprawa załatwiona. Problem w tym, że jakby na to nie patrzeć...
Rozwiązanie umowy z przedszkolem.
Dzień dobry, Syn dostał się do zerówki w przedszkolu publicznym, w związku z tym chcieliśmy złożyć wypowiedzenie w obecnym przedszkolu prywatnym z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Jednakże napotkaliśmy na problem. W umowie widnieje zapis: 1. Rodzice/Opiekunowie prawni mogą rozwiązać umowę, bez zachowania okresu wypowiedzenia w przypadku zmiany Regulaminu ograniczającej ich dotychczasowe prawa lub prawa dziecka, lub zwiększającej zakres ich obo...

Wyszukiwarka