Dowiedziałem się, że mój pracodawca nie opłaca mi składek ZUS. Czy jest jakaś możliwość wyegzekwowania ich?
Jeśli Twoje podejrzenia są uzasadnione i pracodawca nie odprowadza składek ZUS za Ciebie mimo, że jesteś u niego zatrudniony, masz prawo do podjęcia pewnych działań.
Możesz zgłosić to do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w formie pisemnej.
Również warto złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), która może przeprowadzić kontrolę w miejscu Twojego zatrudnienia i zbadać, czy pracodawca rzeczywiście nie wywiązuje się z obowiązku odprowadzania składek.
Można zgłosić przez platformę PUE bezpośrednio do ZUSu.
Tak, Platforma Usług Elektronicznych (PUE) pozwala na sprawdzanie opłaconych składek, zgłoszeń do ZUS oraz zgłaszanie różnych sytuacji związanych z ubezpieczeniem społecznym.
Bez znaczenia dla ubezpieczonego. Można sprawdzić w swoim pue odprowadzane składki. Jeśli ich tam nie ma, a pracodawca widnieje jako zgłaszający to znaczy, że faktycznie nie opłaca. Ale wciąż bez znaczenia dla pracownika.
Choć to prawda, że odpowiedzialność za nieuregulowane składki spoczywa na pracodawcy, to jednak dla pracownika ważne jest, by być pewnym, że jego składki są opłacane. To gwarantuje dostęp do świadczeń takich jak zasiłek chorobowy czy późniejsza emerytura.
Ale po co? Jesteś zgłoszony do ZUS? Odpowiedzialność za dług ponosi tylko pracodawca. Nie tracisz prawa do np. zasiłku chorobowego, wliczają Ci się też składki do emerytury.
Tak, pracodawca ponosi odpowiedzialność za niewpłacenie składek. Jednakże, warto wiedzieć i kontrolować, czy składki są opłacane regularnie, by uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości, np. przy staraniu się o emeryturę.
Sytuację możesz zgłosić pisemnie do ZUSu i do PIP.
To kluczowa rada. Składanie oficjalnych zgłoszeń może przyspieszyć proces wyjaśnienia sytuacji i zapewnić, że pracodawca będzie odpowiadał za ewentualne zaniedbania.