Pracodawca nie opłaca mi składek ZUS.

Dowiedziałem się, że mój pracodawca nie opłaca mi składek ZUS. Czy jest jakaś możliwość wyegzekwowania ich? Współpraca z nim niebawem dobiegnie końca, pytanie czy mam jakieś opcje.
anonim cytuj
08-09-2023
Można zgłosić przez platformę PUE bezpośrednio do ZUSu.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Bez znaczenia dla ubezpieczonego.
Można sprawdzić w swoim pue odprowadzane składki. Jeśli ich tam nie ma, a pracodawca widnieje jako zgłaszający to znaczy, że faktycznie nie opłaca. Ale wciąż bez znaczenia dla pracownika.
Co innego gdy nie ma zgłoszenia osoby ubezpieczonej.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Ale po co? Jesteś zgłoszony do ZUS? Odpowiedzialność za dług ponosi tylko pracodawca. Nie tracisz prawa do np. zasiłku chorobowego, wliczają Ci się też składki do emerytury. ZUS będzie egzekwował dług od pracodawcy. Sytuację możesz zgłosić pisemnie do ZUSu i do PIP.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Dowiedziałem się, że mój pracodawca nie opłaca mi składek ZUS. Czy jest jakaś możliwość wyegzekwowania ich?

Jeśli Twoje podejrzenia są uzasadnione i pracodawca nie odprowadza składek ZUS za Ciebie mimo, że jesteś u niego zatrudniony, masz prawo do podjęcia pewnych działań.

Możesz zgłosić to do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w formie pisemnej.
Również warto złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), która może przeprowadzić kontrolę w miejscu Twojego zatrudnienia i zbadać, czy pracodawca rzeczywiście nie wywiązuje się z obowiązku odprowadzania składek.
Można zgłosić przez platformę PUE bezpośrednio do ZUSu.

Tak, Platforma Usług Elektronicznych (PUE) pozwala na sprawdzanie opłaconych składek, zgłoszeń do ZUS oraz zgłaszanie różnych sytuacji związanych z ubezpieczeniem społecznym.

Bez znaczenia dla ubezpieczonego. Można sprawdzić w swoim pue odprowadzane składki. Jeśli ich tam nie ma, a pracodawca widnieje jako zgłaszający to znaczy, że faktycznie nie opłaca. Ale wciąż bez znaczenia dla pracownika.

Choć to prawda, że odpowiedzialność za nieuregulowane składki spoczywa na pracodawcy, to jednak dla pracownika ważne jest, by być pewnym, że jego składki są opłacane. To gwarantuje dostęp do świadczeń takich jak zasiłek chorobowy czy późniejsza emerytura.

Ale po co? Jesteś zgłoszony do ZUS? Odpowiedzialność za dług ponosi tylko pracodawca. Nie tracisz prawa do np. zasiłku chorobowego, wliczają Ci się też składki do emerytury.

Tak, pracodawca ponosi odpowiedzialność za niewpłacenie składek. Jednakże, warto wiedzieć i kontrolować, czy składki są opłacane regularnie, by uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości, np. przy staraniu się o emeryturę.

Sytuację możesz zgłosić pisemnie do ZUSu i do PIP.

To kluczowa rada. Składanie oficjalnych zgłoszeń może przyspieszyć proces wyjaśnienia sytuacji i zapewnić, że pracodawca będzie odpowiadał za ewentualne zaniedbania.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

Kto dziedziczy długu po żonie?
Chciałbym z moja kobietą wziąć ślub, lecz ona ma kredytu 2 miliony zł. Moje pytanie brzmi, czy jak po ślubie by coś jej się stało i by zmarła to ja zostanę z jej długami czy dzieci? Dzieci mają nazwiska ojców jak to wygląda w świetle prawa?...
Czy właściciel mieszkania może wyrzucić najemcę bo zwleka z opłatą za czynsz 7 dni?
Czy właściciel mieszkania może wyrzucić najemcę bo zwleka z opłatą za czynsz 7 dni?(bez wręczania wcześniej wypowiedzenia?)tak z dnia na dzień? Jeśli taki zapis jest w umowie? Czy prawo o 2mc zwłoki z opłatą jest ponad umową?...
prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość.
Sprzedawca nie zwrócił pieniędzy w ciągu ustawowych 14 dni od daty odebrania przesyłki. Co mogę w takiej sytuacji zrobić? Chodzi o prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość....
Pracodawca wyznacza termin urlopu.
Jeżeli pracodawca wysyła mnie na 2 tyg. urlopu, a on mi w żaden sposób nie pasuje, gdyż jest w kwietniu, to mogę odmówić?. Mam dziecko i wolałabym w okresie wakacyjnym dostać jak inni pracownicy....

Wyszukiwarka