Prawo pacjenta.

Czy lekarz może nie wydać mi, na moją prośbę, moich wyników badań?
Dostałam skierowanie na prześwietlenie od lekarza. Wynik, czyli zdjęcie i opis dostarczyłam mu w oryginale, nie mam żadnej kopii.
Czy lekarz może mi nie oddać tego prześwietlenia? Czy jest to zgodne z prawem? Poproszę o akty prawne.
Z góry dziękuję za odpowiedź
anonim cytuj
16-05-2023
[lekarz] Po pierwsze, ma Pani prawo uzyskać kopię dokumentacji medycznej (w tym wyników). W dodatku, za pierwszym razem nieodpłatnie. Po drugie, lekarz, zabierając oryginał opisu/wyniku badania złamał obowiązujące przepisy dotyczące prowadzenia dokumentacji. Powinien wykonać kopię tego wyniku i załączyć ją do dokumentacji medycznej, a oryginał zwrócić pacjentowi.
 
anonim cytuj
16-05-2023
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
 
anonim cytuj
16-05-2023
Dzień dobry,

Jak już zostało powiedziane, pacjent ma prawo do otrzymania kopii swojej dokumentacji medycznej, co jest zgodne z Ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (art. 26 pkt 1). Ta zasada obejmuje również wyniki badań. Jest to prawo bezpłatne za pierwszym razem, za drugim i kolejnym razem może być już pobrana opłata.

Jednakże należy podkreślić, że lekarz nie złamał prawa zabierając oryginał wyniku badania. Przepisy prawne nie mówią, że lekarz musi zwrócić oryginał wyniku badania pacjentowi. W praktyce często wyniki badań są przechowywane w dokumentacji medycznej pacjenta w placówce medycznej.

Warto zwrócić uwagę, że wyniki badań są częścią dokumentacji medycznej, a więc mają zasadnicze znaczenie dla diagnozy i leczenia pacjenta. Z tego powodu są przechowywane w placówce medycznej. Jeśli jednak pacjent chce uzyskać kopię wyników badań, ma do tego prawo.

Jeśli chodzi o uzyskanie kopii wyników badań, sugeruję skierowanie oficjalnej prośby do placówki medycznej. Możesz to zrobić na piśmie, podając swoje dane i numer PESEL oraz określając, które dokumenty chcesz otrzymać. Wniosek powinien być skierowany do administratora danych w placówce medycznej.

Pamiętaj, że masz prawo do pełnego dostępu do swojej dokumentacji medycznej. Jeśli spotkasz się z odmową, możesz zgłosić to do Rzecznika Praw Pacjenta lub Inspektora Ochrony Danych Osobowych.
 
anonim cytuj
22-07-2023
W kontekście tej sytuacji, warto także podkreślić kilka dodatkowych kwestii prawnych:

Odstępstwa od zasady bezpłatności: Chociaż pierwsza kopia dokumentacji medycznej jest bezpłatna, w niektórych przypadkach od tej zasady można odstąpić. Na przykład, jeśli pacjent zgłasza kolejne żądania dotyczące tych samych informacji w krótkim odstępie czasu, placówka medyczna może pobrać opłatę za pokrycie kosztów administracyjnych związanych z wykonaniem kopii. To jest zgodne z przepisami o ochronie danych osobowych.

Prawo do sprostowania danych: Na podstawie art. 28 pkt 1 Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, pacjent ma prawo do żądania sprostowania swoich danych osobowych, jeśli są one nieprawidłowe. To prawo obejmuje również możliwość żądania uzupełnienia niekompletnych danych osobowych.

Prawo do przenoszenia danych: Pacjent ma prawo do przenoszenia danych, co oznacza, że ma prawo otrzymać swoje dane osobowe od jednej placówki medycznej i przekazać je do innej placówki. Przeniesienie danych powinno odbywać się w bezpieczny sposób, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych.

Prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego: Jeśli pacjent uważa, że przetwarzanie jego danych osobowych jest niezgodne z prawem, ma prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Prawo do informacji: Pacjent ma prawo być informowany o przetwarzaniu jego danych osobowych, w tym o prawach, jakie mu przysługują, oraz o sposobie ich realizacji.
 
anonim cytuj
22-07-2023

Sugerowane Tematy

Brak zwrotu pieniędzy za zwracane rzeczy.
Dzień dobry, 13.11 złożyłem zamówienie przez Internet w dużym sklepie sportowym 17.11 otrzymałem zamówienie. Tego samego dnia zgłosiłem zwrot. Skorzystałem z etykiet otrzymanych od sklepu i nadałem 2 paczki (z racji wielu rzeczy w zwrocie) w punkcie nadania kuriera (Supermarket spożywczy) 21.11 sklep sportowy przyjął zwrot, jednakże w zaksięgowanych ze zwrotu rzeczach brakowało jednej pary butów, które spakowałem z innymi w paczkach. 22.11 po...
Kupno mieszkania przed zawarciem związku małżeńskiego.
Witam. Jak wygląda sytuacja w przypadku rozstania. Kupiłam mieszkanie przed zawarciem związku małżeńskiego. Mieszkanie zakupione było w kredycie. Po ślubie mamy wspólnotę majątkowa, mieszkamy w mieszkaniu ok 7 lat, kredyty jest opłacany już z majątku wspólnego. Po 7 latach, przez kolejne 7 lat mieszkanie jest wynajmowane i z tego dochodu opłacany jest kredyt. Jak się uczciwie rozliczyć? Czy cały okres 14 lat kredytu należy zsumować i podzielić n...
licytacja komornicza
Czy licytacje komorniczą można wstrzymać jeśli jest juz ogłoszona czy już za późno....
Czy można sprzedać samochód własnej żonie?
Czy pomimo ustanowionej wspólności małżeńskiej, mąż może sprzedać żonie połowę własności auta, tak aby ona stała się jedynym właścicielem pojazdu? Czy taka umowa sprzedaży bądź darowizny w świetle prawa cywilnego będzie miała moc prawną?...

Wyszukiwarka