W odniesieniu do Twojego problemu związku z niewłaściwie wykonanym remontem, chciałbym przedstawić następujące kroki prawne:
Zgodnie z art. 636 Kodeksu Cywilnego (kc) Wykonawca jest zobowiązany wykonać dzieło zgodnie z treścią umowy i bez wad. Jeżeli dzieło nie jest zgodne z umową lub posiada wady, można żądać naprawienia.
Okej zrobiłam pisemne wezwanie „do usunięcia wad dzieła” Panowie poprawiają to co było zawarte w tym wezwaniu, ale jedna rzecz już nie jest do uratowania bo ja zniszczył i mimo poprawek wygląda tragicznie.
Jeżeli wykonawca nie naprawi wady w określonym terminie lub jeżeli naprawa nie przyniesie oczekiwanego efektu, zgodnie z art. 637 kc masz prawo do obniżenia wynagrodzenia lub odstąpienia od umowy.
Jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z usług innego fachowca w celu usunięcia wady, możesz zażądać od pierwotnego wykonawcy zwrotu kosztów naprawy. Przysługuje Ci to na podstawie art. 641 kc, który stanowi, że jeżeli wadliwe dzieło zostało poprawione przez inną osobę niż wykonawca, koszty naprawy ponosi wykonawca.
Ponieważ, twierdzi że się nie da położyć lepiej listew przypodłogowych i odstawił taka manianę, ze po tych ich poprawce wyglądają jak wielkie g… dlatego właśnie chce zlecić to osobie, która potrafi położyć listwy z estetyka i zadowalającym efektem.
Jeżeli wykonawca nie jest w stanie naprawić wady w sposób zadowalający, masz prawo do zlecenia usunięcia wad przez inną osobę i obciążenia wykonawcy kosztami, jak już wspomniano powyżej.
Podsumowując, Twoje działania są zgodne z polskim prawem cywilnym. Jeżeli wykonawca nie naprawi wady w sposób zadowalający, możesz zażądać obniżenia wynagrodzenia, odstąpienia od umowy lub zwrotu kosztów naprawy.