Odsetki za opóźnienie w zapłacie.

Witam,
Pismem z dnia 25.09.2022 r. odstąpiłam od umowy sprzedaży - wada prawna rzeczy. Pismo wysłane Pocztą Polską - poleconym za potwierdzeniem odbioru. Po nieudanej próbie doręczenia 27.09.2022, przesyłka dwukrotnie awizowana (27.09.2022 r i 05.10.2022 r. ) - bez skutku. Moim zdaniem pismo celowo nieodebrane przez sprzedawcę.
Pytanie:
W pozwie o wydanie nakazu zapłaty od jakiego dnia liczyć odsetki za opóźnienie?
anonim cytuj
24-08-2023
A co się dzieje z przedmiotem? Sprzedawca był firmą czy osoba prywatna?
 
anonim cytuj
24-08-2023
A co się dzieje z przedmiotem? Sprzedawca był firmą czy osoba prywatna?

Przedmiot jest u mnie. Sprzedawca jest przedsiębiorcą, sprawa konsumencka.
Sprzedawca nie ma obowiązku ci cokolwiek zwracać zanim nie odeślesz towaru.
 
anonim cytuj
24-08-2023
W świetle prawa polskiego, jeśli odstąpiłeś od umowy sprzedaży, a sprzedawca nie odebrał pisma mimo dwukrotnego awizowania, możemy uznać, że doręczenie miało miejsce w dniu drugiego awizowania. W takim przypadku, jeśli chodzi o odsetki za opóźnienie, będziesz miał prawo do ich naliczenia od dnia, w którym miało miejsce drugie awizo, czyli od dnia 05.10.2022 r. Jednak ważne jest, abyś upewnił się, że spełniłeś wszystkie obowiązki wynikające z odstąpienia od umowy, takie jak zwrot przedmiotu.

____
Jeśli sprzedawca jest przedsiębiorcą i jest to sprawa konsumencka, masz pewne prawa chronione przepisami prawa konsumenckiego. W przypadku odstąpienia od umowy przez konsumenta, zgodnie z art. 27 ustawy o prawach konsumenta, masz prawo odstąpić od umowy bez podawania przyczyny w terminie 14 dni od dnia otrzymania przedmiotu. Jeśli złożyłeś oświadczenie o odstąpieniu w wyznaczonym terminie, sprzedawca ma obowiązek niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia o odstąpieniu od umowy, zwrócić wszystkie dokonane przez konsumenta płatności.


Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy o prawach konsumenta, jeśli konsument odstąpił od umowy, przedsiębiorca jest zobowiązany do niezwłocznego zwrotu wszystkich otrzymanych od konsumenta płatności. Jeśli jednak przedmiot umowy nie został zwrócony przez konsumenta, przedsiębiorca może wstrzymać się z zwrotem płatności otrzymanych od konsumenta do chwili otrzymania przedmiotu z powrotem lub dostarczenia przez konsumenta dowodu jego odesłania, w zależności od tego, które zdarzenie nastąpi wcześniej.

Chociaż wskazane jest, aby przedmiot został zwrócony sprzedawcy, należy zwrócić uwagę, że jeżeli sprzedawca nie odebrał pisma mimo dwukrotnego awizowania, możemy uznać, że był świadomy Twojego odstąpienia od umowy i powinien postąpić zgodnie z przepisami ustawy o prawach konsumenta. Jeśli przedsiębiorca nie zwróci dokonanych płatności w wyznaczonym terminie, masz prawo żądać odsetek za opóźnienie od dnia 05.10.2022 r.
 
anonim cytuj
28-08-2023
Mając wszystko na uwadze, mam jeszcze jedno pytanie: jeśli sprzedawca po otrzymaniu zwróconego towaru odmówi zwrotu należnych mi pieniędzy, jaka jest najskuteczniejsza procedura prawna, aby go do tego zmusić? I czy powinnam zwrócić przedmiot przed czy po wydaniu wyroku sądowego?
 
anonim cytuj
28-08-2023
Jeśli sprzedawca, będący przedsiębiorcą, nie zwróci dokonanych przez Ciebie płatności pomimo odstąpienia od umowy i zwrócenia towaru, masz kilka możliwości dochodzenia swoich praw:

a) Nakaz zapłaty - można wystąpić z wnioskiem o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Jeśli dłużnik (w tym przypadku sprzedawca) nie zgłosi sprzeciwu w terminie 14 dni od doręczenia nakazu zapłaty, staje się on tytułem wykonawczym, co umożliwia jego egzekucję.

b) Pozew cywilny - jeżeli dłużnik zgłosi sprzeciw od nakazu zapłaty lub jeśli zdecydujesz się nie korzystać z postępowania upominawczego, możesz wnieść pozew cywilny do sądu rejonowego. W pozwie należy wskazać, na jakiej podstawie oraz w jakiej wysokości roszczysz zapłatę.

Odnośnie momentu zwrotu przedmiotu:
Zgodnie z art. 34 ust. 2 ustawy o prawach konsumenta, w przypadku odstąpienia od umowy, konsument jest zobowiązany zwrócić przedmiot przedsiębiorcy niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 14 dni od dnia, w którym odstąpił od umowy. Chyba że przedsiębiorca zaproponował, że odbierze rzecz osobiście.

W praktyce, aby uniknąć komplikacji, zaleca się zwrócić przedmiot przedsiębiorcy przed wszczęciem postępowania sądowego. Jeśli przedmiot zostanie zwrócony po wszczęciu postępowania, ważne jest, aby zachować dowód jego zwrotu (np. potwierdzenie odbioru).
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

Licytacja mieszkania przez komornika.
Komornik zlicytował mieszkanie ,sąd wysłał do komornika zarządzenie o podział pieniędzy dwa miesiące temu. Pieniędzy jeszcze nie otrzymałam. Czy komornik ma jakiś termin podziału pieniędzy....
Koniec wynajmowania mieszkania, rozliczenie się z właścicielem
Witam, Wynajmujemy mieszkanie, cały czas wynajem z czynszem opłacaliśmy na czas. Regularnie wysyłaliśmy właścicielce stan liczników za gaz czy prąd ale nigdy nie dostaliśmy informacji zwrotnej ile mamy do zapłacenia. Niedługo będziemy szukać innego mieszkania, czy w takiej sytuacji przy rozliczeniu właścicielka będzie mogła nas podliczyć właśnie za prąd i gaz za cały okres jak mieszkaliśmy czy to jej strata, że nie wysyłała nam rozliczenia na bi...
Medycyna pracy.
Czy po nie przejściu badań wstępnych do pracy, pracodawca może żądać zwrotu kosztu badań? Oraz czy może żądać podania powodu odrzucenia przez lekarza ?...
Czy komornik może zająć rentę mojej żony za moje długi?
Witam, mam pytanie czy jeśli żona pobiera rente z ZUS-u i mnie wzięła na swoje ubezpieczenie to komornik sądowy może zająć rentę mojej żony za moje długi ? Zaznaczę że długi powstały długo przed związkiem małżeńskim Proszę o porady/odpowiedzi....

Wyszukiwarka