Odsetki za opóźnienie w zapłacie.

Witam,
Pismem z dnia 25.09.2022 r. odstąpiłam od umowy sprzedaży - wada prawna rzeczy. Pismo wysłane Pocztą Polską - poleconym za potwierdzeniem odbioru. Po nieudanej próbie doręczenia 27.09.2022, przesyłka dwukrotnie awizowana (27.09.2022 r i 05.10.2022 r. ) - bez skutku. Moim zdaniem pismo celowo nieodebrane przez sprzedawcę.
Pytanie:
W pozwie o wydanie nakazu zapłaty od jakiego dnia liczyć odsetki za opóźnienie?
anonim cytuj
24-08-2023
A co się dzieje z przedmiotem? Sprzedawca był firmą czy osoba prywatna?
 
anonim cytuj
24-08-2023
A co się dzieje z przedmiotem? Sprzedawca był firmą czy osoba prywatna?

Przedmiot jest u mnie. Sprzedawca jest przedsiębiorcą, sprawa konsumencka.
Sprzedawca nie ma obowiązku ci cokolwiek zwracać zanim nie odeślesz towaru.
 
anonim cytuj
24-08-2023
W świetle prawa polskiego, jeśli odstąpiłeś od umowy sprzedaży, a sprzedawca nie odebrał pisma mimo dwukrotnego awizowania, możemy uznać, że doręczenie miało miejsce w dniu drugiego awizowania. W takim przypadku, jeśli chodzi o odsetki za opóźnienie, będziesz miał prawo do ich naliczenia od dnia, w którym miało miejsce drugie awizo, czyli od dnia 05.10.2022 r. Jednak ważne jest, abyś upewnił się, że spełniłeś wszystkie obowiązki wynikające z odstąpienia od umowy, takie jak zwrot przedmiotu.

____
Jeśli sprzedawca jest przedsiębiorcą i jest to sprawa konsumencka, masz pewne prawa chronione przepisami prawa konsumenckiego. W przypadku odstąpienia od umowy przez konsumenta, zgodnie z art. 27 ustawy o prawach konsumenta, masz prawo odstąpić od umowy bez podawania przyczyny w terminie 14 dni od dnia otrzymania przedmiotu. Jeśli złożyłeś oświadczenie o odstąpieniu w wyznaczonym terminie, sprzedawca ma obowiązek niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia o odstąpieniu od umowy, zwrócić wszystkie dokonane przez konsumenta płatności.


Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy o prawach konsumenta, jeśli konsument odstąpił od umowy, przedsiębiorca jest zobowiązany do niezwłocznego zwrotu wszystkich otrzymanych od konsumenta płatności. Jeśli jednak przedmiot umowy nie został zwrócony przez konsumenta, przedsiębiorca może wstrzymać się z zwrotem płatności otrzymanych od konsumenta do chwili otrzymania przedmiotu z powrotem lub dostarczenia przez konsumenta dowodu jego odesłania, w zależności od tego, które zdarzenie nastąpi wcześniej.

Chociaż wskazane jest, aby przedmiot został zwrócony sprzedawcy, należy zwrócić uwagę, że jeżeli sprzedawca nie odebrał pisma mimo dwukrotnego awizowania, możemy uznać, że był świadomy Twojego odstąpienia od umowy i powinien postąpić zgodnie z przepisami ustawy o prawach konsumenta. Jeśli przedsiębiorca nie zwróci dokonanych płatności w wyznaczonym terminie, masz prawo żądać odsetek za opóźnienie od dnia 05.10.2022 r.
 
anonim cytuj
28-08-2023
Mając wszystko na uwadze, mam jeszcze jedno pytanie: jeśli sprzedawca po otrzymaniu zwróconego towaru odmówi zwrotu należnych mi pieniędzy, jaka jest najskuteczniejsza procedura prawna, aby go do tego zmusić? I czy powinnam zwrócić przedmiot przed czy po wydaniu wyroku sądowego?
 
anonim cytuj
28-08-2023
Jeśli sprzedawca, będący przedsiębiorcą, nie zwróci dokonanych przez Ciebie płatności pomimo odstąpienia od umowy i zwrócenia towaru, masz kilka możliwości dochodzenia swoich praw:

a) Nakaz zapłaty - można wystąpić z wnioskiem o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Jeśli dłużnik (w tym przypadku sprzedawca) nie zgłosi sprzeciwu w terminie 14 dni od doręczenia nakazu zapłaty, staje się on tytułem wykonawczym, co umożliwia jego egzekucję.

b) Pozew cywilny - jeżeli dłużnik zgłosi sprzeciw od nakazu zapłaty lub jeśli zdecydujesz się nie korzystać z postępowania upominawczego, możesz wnieść pozew cywilny do sądu rejonowego. W pozwie należy wskazać, na jakiej podstawie oraz w jakiej wysokości roszczysz zapłatę.

Odnośnie momentu zwrotu przedmiotu:
Zgodnie z art. 34 ust. 2 ustawy o prawach konsumenta, w przypadku odstąpienia od umowy, konsument jest zobowiązany zwrócić przedmiot przedsiębiorcy niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 14 dni od dnia, w którym odstąpił od umowy. Chyba że przedsiębiorca zaproponował, że odbierze rzecz osobiście.

W praktyce, aby uniknąć komplikacji, zaleca się zwrócić przedmiot przedsiębiorcy przed wszczęciem postępowania sądowego. Jeśli przedmiot zostanie zwrócony po wszczęciu postępowania, ważne jest, aby zachować dowód jego zwrotu (np. potwierdzenie odbioru).
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

L4 na urlopie wychowawczym przy pracy na pół etatu
Witam, jestem na urlopie wychowawczym od dwóch miesięcy (płynne przejście po urlopie rodzicielskim, obecnie nie pobieram żadnego zasiłku; 1/2 etatu na czas nieokreślony i 1/2 etatu na czas określony - przed L4 w pierwszej ciąży) i jednocześnie pracuję na 1/2 etatu na czas nieokreślony (inny pracodawca niż przed ciążą, praca rozpoczęta podczas urlopu rodzicielskiego). Teraz zaszłam w drugą ciążę - jak będzie naliczane L4? Czy umowa na czas okr...
Zasiłek macierzyński z dwóch stosunków pracy.
Jestem nauczycielem i mam umowy o pracę w dwóch szkołach państwowych. Jedna jest na czas nieokreślony, a druga do 31.08. Od 2 stycznia jestem na L4 z racji ciąży. Termin porodu na 13.08. W tej co mi umowa wygasa (na czas określony) kazali składać wniosek o macierzyński z rodzicielskim. Jak to jest- czy tylko mi wypłacą do zakończenia umowy, czy potem dalej odeślą do ZUS i będzie zasiłek? Bo w drugiej pracy oczywiście normalnie urlop macierzyński...
Wizyta terenowa komornika.
Witam, czy komornik może zająć różne rzeczy? Mam meldunek, mieszkam z rodzicami. Przyszło pismo że będzie wizyta terenowa komornika....
Brak ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
Moja umowa zakończyła się z końcem stycznia. Wyplata przypadała na 10-go dnia każdego miesiąca. Dostałam pomniejszoną wypłatę o ponad 300 zł i brak wypłaty ekwiwalentu. Ile mają czasu na wypłacenie ekwiwalentu i dlaczego wyplata jest pomniejszona?...

Wyszukiwarka