Umowa o dożywocie.

Witam w 2016roku została mi przepisana działka z domem .Siostra mamy nie posiada dzieci z mężem są tylko we dwoje. Z racji tego iż moi rodzice całe Życie pomagali finansowo mamy siostrze np. w spłacie rat kredytu na dach wymianę okien zrobienie tarasy wymiana odrodzenia oto zgodziłam się podpisać umowę o dożywocie z ciotka i wujkiem. Niestety od jakiegoś czasu nasze relacje się pogorszyły ciotka ciągle chciała więcej i więcej oczywiście nie pomoc w kwestii zakupów tylko gotówka. Od miesiąca nie jeżdżę tam gdyż po prostu nie mam psychicznie ochoty na awantury. W dniu dzisiejszym otrzymałam odręcznie napisany list z xero rachunków do wezwania zapłaty 5500zl .Wypisane tam jest iż od stycznia jedzenie co miesiąc tysiąc zl leki 100 prąd gaz i inne .Ręce mi opadły gdyż mimo otrzymywanej gotówki do ręki były robione zakupy i wiele innych .Byłam na każde zawołanie wizyty w szpitalu. Na chwilę obecną nie wiem co robić dalej.
anonim cytuj
24-08-2023
oto zgodziłam się podpisać umowę o dożywocie z ciotka i wujkiem.

Umowa o dożywocie jest powiązana z przeniesieniem własności. Z opisu nie wynika by nieruchomość jaką nabyła Pani w 2016 roku należała wcześniej do pani wuja i ciotki. Tak więc powstaje pytanie czy umowa jaką zawarła Pani z wujem i ciotką była to umowa dożywocia czy też może umowa nieodpłatnej służebności dożywotniej mieszkania. To zasadnicza różnica, która wpływa na zakres Pani obowiązków względem tych osób. Jakimś ułatwieniem może być analiza treści aktu notarialnego i sprawdzenie do czego względem wujka i ciotki zobowiązała się Pani. Potem przyjdzie czas na ustalenie czy żądania pani wuja i ciotki są zasadne (w całości lub w części) czy też nie.
Była to umowa o dożywocie. Zapewnienie odzieży, żywności, światła, opieki, lekarskiej i pochowku

Jeżeli porozumienie będzie niemożliwe to może Pani wnieść o zmianę niektórych/wszystkich obowiązków na rentę na rzecz każdego z dożywotników. Ewentualnością jest także sprzedaż nieruchomości ewentualnie rozwiązanie umowy dożywocia przez sąd.
 
anonim cytuj
24-08-2023

Sugerowane Tematy

Zajęcie komornicze wspólnej nieruchomości.
Dostałem pismo od komornika że moja żona ma zadłużenie w swojej firmie , i że zostaje zajęta nasza wspólna nieruchomość ( dom) i będzie podjęta egzekucja z tej nieruchomości . W ciągu 3 dni złożyłem komornikowi sprzeciw , ponieważ nic nie wiedziałem o długach żony i nie podpisywałem żadnych dokumentów firmowych faktur itp. , komornik przyjął go i powiedział że wpis w księgach zostanie usunięty , wczoraj dostałem pismo z ksiąg wieczystych że wykre...
Spisany testament notarialnie z mężem że dziedziczy po mnie 100% i na odwrót. Czy te testamenty wystarczą żebyśmy dziedziczyli tylko względem siebie?
Dzień dobry, rodzice nie żyją, jest brat z którym nie utrzymuje kontaktów i dwie przyrodnie siostry. Mam męża, dzieci brak. Spisany testament notarialnie jeszcze przed ślubem gdzie wskazuje męża( wtedy jeszcze partnera) że dziedziczy po mnie 100 %. I na odwrót mąż wskazuje mnie w 100 % Wszystko co mam kupione jeszcze przed ślubem( mieszkanie) po ślubie samochód też na mnie. Nie mamy rozdzielności majątkowej. Mąż ma dzieci z poprzedniego małżeńst...
Powrót do pracy po macierzyńskim.
Witam 22 września kończy mi się urlop macierzyński i rodzicielski , i dziś się dowiedziałam że moje stanowisko jest zajęte przez nowo zatrudnionego pracownika . Pani w kadrach zaproponowała mi pracę 12 godz dziennie ewentualnie bym sama się zwolniła . Umowę o pracę mam do listopada 2022 , jest to praca Państwa w szpitalu . Czy mogą przenieś mnie na oddział gdzie praca jest po 12 godz i czy oni mogą mnie zwolnić . I czy muszę wykorzystać urlop wyp...
Kto zajmie się dziećmi po śmierci matki
Czy matka może wskazać osobę, która miałaby przejąć opiekę nad dziećmi po jej śmierci lub w przypadku np przebywania w śpiączce lub bez świadomości? Czy jest to wiążące? Co w przypadku, kiedy dzieci mają ojca ale matka chce, aby w takiej sytuacji opiekę przejęły inne osoby np jej matka (babka dzieci) lub siostra? Jak to wygląda od strony prawnej?...

Wyszukiwarka