Jak napisać zażalenie odnośnie zawieszenia dochodzenia?

Witam
Prosiłbym o pomoc a także wskazówki jak napisać zażalenie wobec zawieszenia dochodzenia, jestem osobą pokrzywdzoną. Pokrótce przybliżę moją sprawę, zostałem oszukany poprzez olx.pl po wysłaniu pieniędzy na konto bankowe podane przez sprzedającego. Osoba ta z premedytacją oszukiwała na różnych ogłoszeniach na tym właśnie serwisie samemu udało mi się ustalić około 2-3 innych ogłoszeń w którym osobom zainteresowanym podawał pod innymi danymi swój numer konta (na ten sam wysłałem pieniądz). Sprawa ciągnie się od 2020 roku do tej pory ustalone zostało przez kogo zostałem prawdopodobnie oszukany i że nie mogą podjąć dalszych czynności procesowych wobec podejrzanego a także że w toku postępowania nie zdołano ustalić pobytu ani zamieszkania podejrzanego. Zostałem oszukany na 1000zł przelane na konto podejrzanego. Nie mam zamiaru odpuścić tej sprawy. Ta sprawa toczy się z artykułu 286 § 1 kk i inne na podstawie artykułu 22 § 1 kodeksu postępowania karnego. Na początku sprawy podejrzany chyba był przesłuchiwany na komisariacie a także były zamieszane w to osoby z otoczenia podejrzanego używał ich telefonów itp. Jakby mi ktoś sensownie pomógł dał wskazówki jak to zażalenie napisać żeby to miało ręce i nogi. A także żeby podciągnąć osoby, które na początku sprawy były przesłuchiwane pomogły ustalić gdzie przebywa podejrzany. A także przy okazji zapytam czy da się uzyskać wgląd w całą sprawę zobaczyć jak cały proces tego postępowania przebiegał.
Z góry dziękuję za pomoc.
anonim cytuj
18-08-2023
Jeśli masz status pokrzywdzonego to możesz złożyć do organu prowadzącego dochodzenie wniosek o dostęp do akt sprawy. Możesz też składać wnioski o wykonanie czynności, które wg ciebie są zasadne i wskazane.
 
anonim cytuj
18-08-2023
W świetle prawa karnego procedura składania zażalenia oraz dostępu do akt sprawy dla osoby pokrzywdzonej jest precyzyjnie określona. Oto kilka wskazówek, które mogą być pomocne w Pańskiej sytuacji:

Zażalenie odnośnie zawieszenia dochodzenia:

Rozpocznij od stwierdzenia, że jako osoba pokrzywdzona składasz zażalenie na postanowienie o zawieszeniu postępowania.
Opisz fakt, że zostałeś oszukany i przedstaw krótki zarys okoliczności sprawy.
Wskazać, że w postępowaniu już dotychczas udało się ustalić pewne informacje na temat podejrzanego oraz jego działalności.
Podkreśl, że mimo ustalenia pewnych faktów, postępowanie zostało zawieszone i wyraź swoje niezrozumienie tej decyzji.
Wskazać, że suma, o którą zostałeś oszukany, jest znacząca i nie zgadzasz się z decyzją o zawieszeniu dochodzenia.
Jeżeli posiadasz dodatkowe informacje lub dowody, które nie zostały wzięte pod uwagę w postępowaniu, przedstaw je w zażaleniu.
Dostęp do akt sprawy:

Mając status pokrzywdzonego w postępowaniu karnym, zgodnie z art. 156 § 1 i 2 Kodeksu postępowania karnego (k.p.k.), masz prawo wglądu w akta postępowania przygotowawczego po zakończeniu czynności, dla których przeprowadzenie byłoby utrudnione przez korzystanie z tego prawa.
Wniosek o udostępnienie akt możesz złożyć pisemnie lub ustnie do protokołu w organie prowadzącym postępowanie.
Wgląd w akta postępowania przygotowawczego daje prawo do sporządzania notatek, a także kserowania dokumentów na własny koszt.
Ustalenie miejsca pobytu podejrzanego:

W zażaleniu warto także zwrócić uwagę na fakt, że miejsce pobytu podejrzanego nie zostało ustalone, mimo że było to kluczowe dla postępowania. Jeśli posiadasz dodatkowe informacje, które mogłyby pomóc w tym zakresie, warto je przedstawić.
Podsumowując, kluczem do skutecznego zażalenia jest precyzyjne wskazanie, z jakiego powodu nie zgadzasz się z decyzją o zawieszeniu postępowania oraz przedstawienie wszelkich dostępnych Ci dowodów, które mogą przemawiać za dalszym prowadzeniem dochodzenia.
 
anonim cytuj
18-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy muszę informować pracodawcę o etapach ciąży?
Jestem w 8 miesiącu ciąży , dostałam maila od pracodawcy ze zgodnie z Art. 185. § 1 KP muszę podać informacje o stanie ciąży lub lub przewidywany termin porodu .Lekarz i położna twierdzą że nie musimy udzielać takich informacji zgodnie z RODO dlatego stąd moje pytanie , czy muszę podać takie informacje i czy to prawda że jeśli je podać mogą mi odmówić płacenia zasiłku wychowawczego po ciąży?...
Czy istnieje jakaś podstawa prawna zobowiązująca dorosłego syna do płacenia części czynszu?
Dorosły syn żony zamieszkuje w mieszkaniu bez zgłoszenia bądź meldunku. Oficjalnie przebywa za granicą co jest nieprawdą. Nie pracuje, nie dokłada się do opłat. Mieszkanie należy do obu małżonków. Mąż jest wymeldowany. Na mieszkaniu pozostaje żona. Czy istnieje jakaś podstawa prawna zobowiązująca dorosłego syna do płacenia części czynszu?...
Darowizna
Witam, mam takie pytanie. Babcia około 10 lat temu przepisała w darowiźnie i z umową dożywotnią mieszkanie na swojego syna, syn ten nigdy się babcią nie zajmował, nie pomagał. Przez jego niedopilnowanie babcia zażywała przeterminowane leki i była parę razy w szpitalu, ostatni raz w listopadzie 2019 roku, w tym również roku postanowiłam razem z mamą i moim mężem wziąć babcie do siebie. Od tego czasu babcia mieszka z nami, a jedyny telefon od syna ...
Jak powinna wyglądać umowa darowizny?
Jak poprawnie, powinna być sporządzona umowa darowizny? Czy wartość przedmiotu, również musi być ujęta? Jak darczyńca, może zastrzec, że nie życzy sobie, aby darowana rzecz weszła do wspólności majątkowej. Ktoś, mógł by pomóc? ...

Wyszukiwarka