Jak napisać zażalenie odnośnie zawieszenia dochodzenia?

Witam
Prosiłbym o pomoc a także wskazówki jak napisać zażalenie wobec zawieszenia dochodzenia, jestem osobą pokrzywdzoną. Pokrótce przybliżę moją sprawę, zostałem oszukany poprzez olx.pl po wysłaniu pieniędzy na konto bankowe podane przez sprzedającego. Osoba ta z premedytacją oszukiwała na różnych ogłoszeniach na tym właśnie serwisie samemu udało mi się ustalić około 2-3 innych ogłoszeń w którym osobom zainteresowanym podawał pod innymi danymi swój numer konta (na ten sam wysłałem pieniądz). Sprawa ciągnie się od 2020 roku do tej pory ustalone zostało przez kogo zostałem prawdopodobnie oszukany i że nie mogą podjąć dalszych czynności procesowych wobec podejrzanego a także że w toku postępowania nie zdołano ustalić pobytu ani zamieszkania podejrzanego. Zostałem oszukany na 1000zł przelane na konto podejrzanego. Nie mam zamiaru odpuścić tej sprawy. Ta sprawa toczy się z artykułu 286 § 1 kk i inne na podstawie artykułu 22 § 1 kodeksu postępowania karnego. Na początku sprawy podejrzany chyba był przesłuchiwany na komisariacie a także były zamieszane w to osoby z otoczenia podejrzanego używał ich telefonów itp. Jakby mi ktoś sensownie pomógł dał wskazówki jak to zażalenie napisać żeby to miało ręce i nogi. A także żeby podciągnąć osoby, które na początku sprawy były przesłuchiwane pomogły ustalić gdzie przebywa podejrzany. A także przy okazji zapytam czy da się uzyskać wgląd w całą sprawę zobaczyć jak cały proces tego postępowania przebiegał.
Z góry dziękuję za pomoc.
anonim cytuj
18-08-2023
Jeśli masz status pokrzywdzonego to możesz złożyć do organu prowadzącego dochodzenie wniosek o dostęp do akt sprawy. Możesz też składać wnioski o wykonanie czynności, które wg ciebie są zasadne i wskazane.
 
anonim cytuj
18-08-2023
W świetle prawa karnego procedura składania zażalenia oraz dostępu do akt sprawy dla osoby pokrzywdzonej jest precyzyjnie określona. Oto kilka wskazówek, które mogą być pomocne w Pańskiej sytuacji:

Zażalenie odnośnie zawieszenia dochodzenia:

Rozpocznij od stwierdzenia, że jako osoba pokrzywdzona składasz zażalenie na postanowienie o zawieszeniu postępowania.
Opisz fakt, że zostałeś oszukany i przedstaw krótki zarys okoliczności sprawy.
Wskazać, że w postępowaniu już dotychczas udało się ustalić pewne informacje na temat podejrzanego oraz jego działalności.
Podkreśl, że mimo ustalenia pewnych faktów, postępowanie zostało zawieszone i wyraź swoje niezrozumienie tej decyzji.
Wskazać, że suma, o którą zostałeś oszukany, jest znacząca i nie zgadzasz się z decyzją o zawieszeniu dochodzenia.
Jeżeli posiadasz dodatkowe informacje lub dowody, które nie zostały wzięte pod uwagę w postępowaniu, przedstaw je w zażaleniu.
Dostęp do akt sprawy:

Mając status pokrzywdzonego w postępowaniu karnym, zgodnie z art. 156 § 1 i 2 Kodeksu postępowania karnego (k.p.k.), masz prawo wglądu w akta postępowania przygotowawczego po zakończeniu czynności, dla których przeprowadzenie byłoby utrudnione przez korzystanie z tego prawa.
Wniosek o udostępnienie akt możesz złożyć pisemnie lub ustnie do protokołu w organie prowadzącym postępowanie.
Wgląd w akta postępowania przygotowawczego daje prawo do sporządzania notatek, a także kserowania dokumentów na własny koszt.
Ustalenie miejsca pobytu podejrzanego:

W zażaleniu warto także zwrócić uwagę na fakt, że miejsce pobytu podejrzanego nie zostało ustalone, mimo że było to kluczowe dla postępowania. Jeśli posiadasz dodatkowe informacje, które mogłyby pomóc w tym zakresie, warto je przedstawić.
Podsumowując, kluczem do skutecznego zażalenia jest precyzyjne wskazanie, z jakiego powodu nie zgadzasz się z decyzją o zawieszeniu postępowania oraz przedstawienie wszelkich dostępnych Ci dowodów, które mogą przemawiać za dalszym prowadzeniem dochodzenia.
 
anonim cytuj
18-08-2023

Sugerowane Tematy

Przerwa w alimentacji za zgodą dziecka.
Sytuacja wygląda tak, partner wpłaca alimenty przez komornika na 18 letnia córkę. Ona zrzekła się egzekucji komorniczej alimentów, wczoraj do niego zadzwoniła że od lutego do września nie chce alimentów bo przerwała edukację. Ale od września chce je ponownie.. co zrobić żeby odbyło się to z godnie z prawem?...
Czy będąc zatrudnionym ale na urlopie można zatrudnić się u drugiego pracodawcy??
Czy będąc na urlopie płatnym przed końcem umowy , można na urlopie iść do innego pracodawcy i pracować u niego oraz podpisać umowę nowa w czasie trwania mojej jeszcze umowy z innym pracodawca?...
Czy można zawiesić alimenty na dziecko?
Witajcie mam takie pytanie czy jeśli alimenty zostały zasądzone około dwa tygodnie temu na mojego synka to czy można z nich kiedyś zrezygnować? Zawiesić ? Czy jak to jest ? Dziękuję za odpowiedzi...
Przekazanie spadku po zmarłym.
Witam, odziedziczyłem po babci część spadku w testamencie. Z uwagi na to, że aktualnie nie jest mi ten spadek do niczego potrzebny, a tą nieruchomością zarządzają moi rodzice to chciałbym, aby ten spadek przeszedł na ich własność. Są już właścicielami pozostałej części. W jaki sposób to zrobić najbardziej efektywnie i najtaniej patrząc na koszty u notariusza? Ważne jest, aby owa czynność nie skutkowała w przyszłości (po śmierci rodziców) brakie...

Wyszukiwarka