Co może firma windykacyjna?

Dzień dobry,
mam parę pytań:
1. Czy firma windykacyjna może powiększać sumę zadłużenia o koszty prowadzonych czynności windykacyjnych?
2. Czy wysyłając wezwanie do zapłaty firma windykacyjna musi wskazać jakiej wierzytelności dotyczy dług oraz kiedy powstał?
3. Jeżeli w wezwaniu (dot. pkt. 2) nie wskaże jakiej wierzytelności dotyczy dług oraz kiedy powstał można od niej tego zażądać?
4. Czy dłużnik po odebraniu wezwania do zapłaty może zażądać od firmy windykacyjnej przedstawienia pełnomocnictwa i zażądać wysłania go listem lub e-mailem?
4a. Jeżeli tak, a firma windykacyjna tego nie zrobi, to jaki ruch może wykonać dłużnik ?
5. Jeżeli dług został już spłacony, a firma windykacyjna dalej próbuje wyegzekwować spłacony dług, jak można temu zaradzić ?
6. W razie rozprawy sądowej, jaka jest właściwość miejscowa sądu, miejsce zamieszkania dłużnika, czy siedziba firmy windykacyjnej?
7. Jeżeli firma windykacyjna nie przyjmie do wiadomości o spłacie długu , czy ma sens iść na policję i zgłosić próbę wyłudzenia już spłaconego długu ?
anonim cytuj
14-08-2023
1. Czy firma windykacyjna może powiększać sumę zadłużenia o koszty prowadzonych czynności windykacyjnych?

Powiększać mogą, a czy koszty te udowodnią przed sądem to druga sprawa.
2. Czy wysyłając wezwanie do zapłaty firma windykacyjna musi wskazać jakiej wierzytelności dotyczy dług oraz kiedy powstał?

Tak
3. Jeżeli w wezwaniu (dot. pkt. 2) nie wskaże jakiej wierzytelności dotyczy dług oraz kiedy powstał można od niej tego zażądać?

Można żądać, ale po co z taką firmą rozmawiać niech idą do sądu udowadniać swoją racje.
4. Czy dłużnik po odebraniu wezwania do zapłaty może zażądać od firmy windykacyjnej przedstawienia pełnomocnictwa i zażądać wysłania go listem lub e-mailem?

Żądać można, a czy to przedstawią to inna sprawa.
4a. Jeżeli tak, a firma windykacyjna tego nie zrobi, to jaki ruch może wykonać dłużnik ?

Odpowiednia reakcja rzekomego dłużnika pojawia się dopiero jak taka sprawa trafi na wokandę.
 
anonim cytuj
14-08-2023
5. Jeżeli dług został już spłacony, a firma windykacyjna dalej próbuje wyegzekwować spłacony dług, jak można temu zaradzić ?

Wysłać listownie na adres siedziby firmy potwierdzenie uiszczenia należności (kopię) wraz z wezwaniem do zaprzestania kontaktu pod rygorem skierowania zawiadomienia do prokuratury z art. 190a kk
6. W razie rozprawy sądowej, jaka jest właściwość miejscowa sądu, miejsce zamieszkania dłużnika, czy siedziba firmy windykacyjnej?

Zgodnie z umową zawartą z wierzycielem, jeśli brak wzmianki to dla poznawanego.
 
anonim cytuj
14-08-2023
1. Czy firma windykacyjna może powiększać sumę zadłużenia o koszty prowadzonych czynności windykacyjnych?

Tak, firma windykacyjna może doliczać do głównego długu koszty czynności windykacyjnych. Jednak muszą one być adekwatne do wykonanych czynności oraz umówione z dłużnikiem. Wyrokami sądowymi bywało, że nadmierne koszty windykacyjne były uznawane za niedozwolone postanowienia umowne.

2. Czy wysyłając wezwanie do zapłaty firma windykacyjna musi wskazać jakiej wierzytelności dotyczy dług oraz kiedy powstał?

Tak, zgodnie z art. 772 §1 Kodeksu cywilnego, wierzyciel zobowiązany jest określić w treści wezwania przedprocesowego, co do jakiej sumy wierzytelność jest dochodzona oraz podać okoliczności uzasadniające roszczenie.

3. Jeżeli w wezwaniu (dot. pkt. 2) nie wskaże jakiej wierzytelności dotyczy dług oraz kiedy powstał można od niej tego zażądać?

Tak, dłużnik ma prawo zażądać od wierzyciela dokładnych informacji dotyczących wierzytelności. Nieścisłości w treści wezwania mogą być podstawą do jego zakwestionowania.

4. Czy dłużnik po odebraniu wezwania do zapłaty może zażądać od firmy windykacyjnej przedstawienia pełnomocnictwa i zażądać wysłania go listem lub e-mailem?

Tak, dłużnik może zażądać przedstawienia pełnomocnictwa. Jeżeli firma windykacyjna działa na rzecz innego podmiotu (np. banku), musi dysponować odpowiednim pełnomocnictwem.

4a. Jeżeli tak, a firma windykacyjna tego nie zrobi, to jaki ruch może wykonać dłużnik ?

W przypadku braku przedstawienia pełnomocnictwa, dłużnik może zakwestionować działania firmy windykacyjnej, argumentując, że nie udowodniła ona uprawnień do dochodzenia roszczeń.

5. Jeżeli dług został już spłacony, a firma windykacyjna dalej próbuje wyegzekwować spłacony dług, jak można temu zaradzić ?

Dłużnik powinien dostarczyć firmie windykacyjnej potwierdzenie spłaty długu (np. dowody przelewów). Jeżeli mimo dostarczenia potwierdzeń firma nadal dochodzi roszczeń, można skierować zawiadomienie do prokuratury z art. 190a kk dotyczący naruszenia nietykalności cielesnej.

6. W razie rozprawy sądowej, jaka jest właściwość miejscowa sądu, miejsce zamieszkania dłużnika, czy siedziba firmy windykacyjnej?

Zgodnie z art. 27 pkt 1 Kodeksu postępowania cywilnego, właściwość miejscowa sądu określa się w pierwszej kolejności według miejsca zamieszkania pozwanego (dłużnika). Jednakże w przypadku umów konsumenckich, wierzyciel nie może przenieść właściwości miejscowej na inny sąd niż ten właściwy dla miejsca zamieszkania pozwanej osoby fizycznej.

7. Jeżeli firma windykacyjna nie przyjmie do wiadomości o spłacie długu , czy ma sens iść na policję i zgłosić próbę wyłudzenia już spłaconego długu ?

Tak, jeżeli firma windykacyjna uporczywie dochodzi nieistniejącego długu, dłużnik może zgłosić to jako próbę wyłudzenia na jego szkodę. Jednakże zanim podejmie takie kroki, warto upewnić się, że wszystkie dowody spłaty są kompleksowe i niewątpliwe.
 
anonim cytuj
14-08-2023
W przypadku długów istnieje pewien czas, po którym roszczenie jest przedawnione i nie można go egzekwować. W Polsce, zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego, przedawnienie większości długów następuje po 3 latach od daty ich wymagalności, chyba że przepisy stanowią inaczej.

Ochrona danych osobowych: Firmy windykacyjne są zobowiązane przestrzegać przepisów o ochronie danych osobowych. W przypadku naruszenia tych praw (np. ujawnienie długu osobie trzeciej bez zgody dłużnika), można skierować skargę do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Negocjacje z firmą windykacyjną: Jeżeli dłużnik przyznaje się do długu, ale nie jest w stanie go spłacić w całości lub w określonym czasie, może podjąć próbę negocjacji z firmą windykacyjną w celu ustalenia dogodnego planu spłat lub umorzenia części zadłużenia.

Weryfikacja postanowień umowy: Warto sprawdzić umowę, na podstawie której firma windykacyjna dochodzi roszczeń. Mogą w niej być zawarte postanowienia niedozwolone, które są nieważne z mocy prawa i nie mogą być stosowane przeciwko dłużnikowi.

Stosunek do konsumentów: Jeżeli dłużnik jest konsumentem, przysługują mu dodatkowe prawa wynikające z ustawy o ochronie praw konsumenta. Warto wiedzieć, że firmy windykacyjne mają obowiązek traktować konsumentów w sposób uczciwy i przejrzysty.

Koszty sądowe: Jeżeli sprawa trafi do sądu, warto wiedzieć, że przegrywająca strona zazwyczaj pokrywa koszty sądowe obu stron.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

z umowy zlecenie na umowę o pracę,/wypowiedzenie/zwolnienie lekarskie
Witam, pracowalam na umowe zlecenie od czerwca. 10 pazdziernika zmienilam prace ale rowniez na umowe zlecenie. 1 grudnia przeszlam w tej firmie na umowe o prace, po czym 4 grudnia dostalismy wypowiedzenie z 7 dniowym okresem. Mam pytanie, czy za zwolnienie lekarskie bedzie mi wyplacane wynagrodzenie? Dodam iz skladka chorobowa jest placona od czerwca caly czas....
Zmiana miejsca zamieszkania dziecka po rozwodzie.
Jestem po rozwodzie, ojciec ma nieograniczona władze rodzicielska, mamy dwójkę dzieci. Ojciec ma widzenia dwa razu w tyg. i co drugi weekend wedle porozumienia rodzicielskiego zawartego w pozwie. Mam partnera i planujemy założyć rodzinę, ze względu na jego dobrze zarobkowa prace wolelibyśmy przeprowadzić się 50 km od obecnego miasta. Były mąż wciąż się mną interesuje, często wypytuje o mnie dzieci i opowiada różne rzeczy na mojego partnera, nie m...
Jak przysposobić dziecko małżonka?
Witam jak jest z przysposobieniem małoletniego ? Chcielibyśmy aby mój mąż przysposobił syna (15lat). Jakie warunki są ? Ojciec dziecka pozbawiony praw , fundusz alimentacyjny nie pobieram (zarobki)....
Testament.
Hej, mam dziecko z byłą żoną. Teraz jestem w nowym związku, nie mamy dzieci. Jeśli zapisze w testamencie połowę na dziecko, połowę na moją partnerkę, czy pomimo to dziecko może kiedyś podważyć mój testament? Chodzi o to, że partnerka dużo wniosła w moje życia, nie chcemy ślubu, ale też nie chce żeby po mojej śmierci została bez niczego, bo dokładała się do remont, do samochodu itp... Chcę ich podzielić na pół, jak to będzie wyglądać?...

Wyszukiwarka