1. Czy firma windykacyjna może powiększać sumę zadłużenia o koszty prowadzonych czynności windykacyjnych?
Tak, firma windykacyjna może doliczać do głównego długu koszty czynności windykacyjnych. Jednak muszą one być adekwatne do wykonanych czynności oraz umówione z dłużnikiem. Wyrokami sądowymi bywało, że nadmierne koszty windykacyjne były uznawane za niedozwolone postanowienia umowne.
2. Czy wysyłając wezwanie do zapłaty firma windykacyjna musi wskazać jakiej wierzytelności dotyczy dług oraz kiedy powstał?
Tak, zgodnie z art. 772 §1 Kodeksu cywilnego, wierzyciel zobowiązany jest określić w treści wezwania przedprocesowego, co do jakiej sumy wierzytelność jest dochodzona oraz podać okoliczności uzasadniające roszczenie.
3. Jeżeli w wezwaniu (dot. pkt. 2) nie wskaże jakiej wierzytelności dotyczy dług oraz kiedy powstał można od niej tego zażądać?
Tak, dłużnik ma prawo zażądać od wierzyciela dokładnych informacji dotyczących wierzytelności. Nieścisłości w treści wezwania mogą być podstawą do jego zakwestionowania.
4. Czy dłużnik po odebraniu wezwania do zapłaty może zażądać od firmy windykacyjnej przedstawienia pełnomocnictwa i zażądać wysłania go listem lub e-mailem?
Tak, dłużnik może zażądać przedstawienia pełnomocnictwa. Jeżeli firma windykacyjna działa na rzecz innego podmiotu (np. banku), musi dysponować odpowiednim pełnomocnictwem.
4a. Jeżeli tak, a firma windykacyjna tego nie zrobi, to jaki ruch może wykonać dłużnik ?
W przypadku braku przedstawienia pełnomocnictwa, dłużnik może zakwestionować działania firmy windykacyjnej, argumentując, że nie udowodniła ona uprawnień do dochodzenia roszczeń.
5. Jeżeli dług został już spłacony, a firma windykacyjna dalej próbuje wyegzekwować spłacony dług, jak można temu zaradzić ?
Dłużnik powinien dostarczyć firmie windykacyjnej potwierdzenie spłaty długu (np. dowody przelewów). Jeżeli mimo dostarczenia potwierdzeń firma nadal dochodzi roszczeń, można skierować zawiadomienie do prokuratury z art. 190a kk dotyczący naruszenia nietykalności cielesnej.
6. W razie rozprawy sądowej, jaka jest właściwość miejscowa sądu, miejsce zamieszkania dłużnika, czy siedziba firmy windykacyjnej?
Zgodnie z art. 27 pkt 1 Kodeksu postępowania cywilnego, właściwość miejscowa sądu określa się w pierwszej kolejności według miejsca zamieszkania pozwanego (dłużnika). Jednakże w przypadku umów konsumenckich, wierzyciel nie może przenieść właściwości miejscowej na inny sąd niż ten właściwy dla miejsca zamieszkania pozwanej osoby fizycznej.
7. Jeżeli firma windykacyjna nie przyjmie do wiadomości o spłacie długu , czy ma sens iść na policję i zgłosić próbę wyłudzenia już spłaconego długu ?
Tak, jeżeli firma windykacyjna uporczywie dochodzi nieistniejącego długu, dłużnik może zgłosić to jako próbę wyłudzenia na jego szkodę. Jednakże zanim podejmie takie kroki, warto upewnić się, że wszystkie dowody spłaty są kompleksowe i niewątpliwe.