Czy moja dwumiesięczna córka może ubiegać się o zachowek po zmarłej babci?

Moja mama zmarła, przed śmiercią napisała testament, w którym podzieliła mieszkanie na 1/3 dla mnie i po 1/3 dla dwójki kuzynów<siostry mojej mamy>
Czy moja córka, która urodziła się dwa miesiące po śmierci mamy może ubiegać się o zachowek od tych kuzynów jak ja żyje?
anonim cytuj
11-08-2023
Moja mama zmarła, przed śmiercią napisała testament, w którym podzieliła mieszkanie na 1/3 dla mnie i po 1/3 dla dwójki kuzynów<siostry mojej mamy>
Czy moja córka, która urodziła się dwa miesiące po śmierci mamy może ubiegać się o zachowek od tych kuzynów jak ja żyje?

Jeśli testament jest ważny, to Ty masz prawa z testamentu oraz zachowek, bo Twoja część wynosi mniej niż polowe tego co dostałbyś z dziedziczenia ustawowego. Córka Twoja dziedziczy wyłącznie jest Ty nie żyjesz. Jeśli z ustawy byłbyś jedynym spadkobiercą, to należy się Tobie połowa tego co byś dziedziczył wg ustawy czyli połowa całości. Możesz dochodzić tego w sądzie.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Jeśli testament jest ważny, to Ty masz prawa z testamentu oraz zachowek, bo Twoja część wynosi mniej niż polowe tego co dostałbyś z dziedziczenia ustawowego. Córka Twoja dziedziczy wyłącznie jest Ty nie żyjesz. Jeśli z ustawy byłbyś jedynym spadkobiercą, to należy się Tobie połowa tego co byś dziedziczył wg ustawy czyli połowa całości. Możesz dochodzić tego w sądzie.

Czyli ja oprócz mojego 1/3 nie mogę się już ubiegać o zachowek?
 
anonim cytuj
11-08-2023
Czyli ja oprócz mojego 1/3 nie mogę się już ubiegać o zachowek?

Możesz. Masz prawo do połowy.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Czy moja dwumiesięczna córka może ubiegać się o zachowek po zmarłej babci?


Zgodnie z polskim prawem spadkowym, spadkobierca, który został pominięty w testamencie lub otrzymał w testamencie mniej niż przysługiwałoby mu z mocy ustawy, może dochodzić tzw. zachowku. Jednakże zachowek przysługuje tylko najbliższym krewnym: małżonkowi, zstępnym (np. dzieciom) oraz wstępnym (np. rodzicom), jeżeli nie zostali oni wydziedziczeni w testamencie.

Moja mama zmarła, przed śmiercią napisała testament, w którym podzieliła mieszkanie na 1/3 dla mnie i po 1/3 dla dwójki kuzynów&lt;siostry mojej mamy&gt;

Czy moja córka, która urodziła się dwa miesiące po śmierci mamy może ubiegać się o zachowek od tych kuzynów jak ja żyje?


Twoja córka może dochodzić zachowku jedynie w sytuacji, gdybyś Ty zmarł przed otwarciem spadku po Twojej matce, czyli przed jej śmiercią. Jako żyjący spadkobierca, to Ty jesteś uprawniony do zachowku.

Jeśli testament jest ważny, to Ty masz prawa z testamentu oraz zachowek, bo Twoja część wynosi mniej niż polowe tego co dostałbyś z dziedziczenia ustawowego. Córka Twoja dziedziczy wyłącznie jest Ty nie żyjesz. Jeśli z ustawy byłbyś jedynym spadkobiercą, to należy się Tobie połowa tego co byś dziedziczył wg ustawy czyli połowa całości. Możesz dochodzić tego w sądzie.


Rzeczywiście, jeśli z testamentu otrzymujesz mniej niż przysługiwałoby Ci z mocy ustawy, masz prawo do dochodzenia zachowku. Zachowek jest różnicą pomiędzy tym co dostałeś z testamentu, a tym co przysługiwałoby Ci z mocy ustawy.

Czyli ja oprócz mojego 1/3 nie mogę się już ubiegać o zachowek?


Jeśli uważasz, że suma udziałów w spadku z testamentu oraz zachowku jest niższa niż przysługiwałaby Ci z mocy ustawy, masz prawo do dochodzenia zachowku w celu wyrównania tej różnicy.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Jeśli uważasz, że suma udziałów w spadku z testamentu oraz zachowku jest niższa niż przysługiwałaby Ci z mocy ustawy, masz prawo do dochodzenia zachowku w celu wyrównania tej różnicy.


Czy mogę wtedy podjąć działania sądowe przeciwko moim kuzynom, aby odebrać im część ich spadku? I jakie konkretnie kroki muszę podjąć, żeby dochodzić swojego zachowku?
 
anonim cytuj
12-08-2023
Czy mogę wtedy podjąć działania sądowe przeciwko moim kuzynom, aby odebrać im część ich spadku? I jakie konkretnie kroki muszę podjąć, żeby dochodzić swojego zachowku?


Tak, możesz podjąć działania sądowe w celu dochodzenia swojego zachowku. Jeśli dochodzisz zachowku, możesz skierować roszczenie przeciwko tym spadkobiercom, którzy otrzymali spadek na podstawie testamentu. Oto podstawowe kroki, jakie musisz podjąć:

Upewnić się, że masz prawo do zachowku, tzn. suma udziałów w spadku z testamentu oraz zachowku jest niższa niż przysługiwałaby Ci z mocy ustawy.

Skonsultować się z notariuszem w celu ustalenia wartości spadku. Na tej podstawie określisz wysokość swojego potencjalnego zachowku.

Wystosować wezwanie do zapłaty do spadkobierców testamentowych (w tym przypadku do kuzynów). W wezwaniu podajesz swoje roszczenie oraz podstawę prawną, czyli art. 991 Kodeksu cywilnego oraz kolejne dotyczące zachowku.

Jeżeli spadkobiercy testamentowi nie spełnią Twojego roszczenia w wyznaczonym terminie, możesz wnieść pozew o zapłatę zachowku do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania jednego z pozwaných.

Warto dodać, że koszty sądowe oraz ewentualne koszty zastępstwa procesowego mogą obciążać stronę przegrywającą. Zaleca się skonsultowanie się z notariuszem lub adwokatem w celu dokładnego ustalenia wartości spadku oraz prawidłowego przygotowania dokumentów.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

brak wypowiedzenia umowy najmu przez najemce
Witam, Córka chce wynająć mieszkanie. Właściciel przedstawił jej umowę z takimi zapisami - brak możliwości wypowiedzenia umowy przez Najemcę. Zdjęcie w załączeniu. Czy jest to zgodne z prawem? Z góry dziękuję za merytoryczne odpowiedzi....
Czy jest możliwość rozwiązania umowy z PGE? Lub zmiany taryfy?
Dziś podpisałam umowę o prąd budowlany przez niestety moją nie uwagę i wprowadzenie mnie w błąd niestety nie mam jak tego udowodnić brak świadków. Czy jest możliwość rozwiązania umowy z PGE? Lub zmiany taryfy? Umowa podpisana w siedzibie PGE. Czy PGE może wymagać ode mnie żebym miała prąd budowlany czyli taryfę C11 która jest dla firm jeśli na działce stoi budynek stan surowy otwarty ale ze względu na sytuację z inflacja budowa na razie je...
Niezgodny towar z opisem. Płatność została uregulowana, a Pani, która wystawiała ogłoszenie zniknęła.
Zakupiony towar przez Fb przyszedł niezgodny z opisem, tzn inny. Płatność została uregulowana za pobraniem. Pani, która wystawiała ogłoszenie zablokowała mnie, numer telefonu nieaktywny. Nadawca nie wiem czy dane są prawdziwe, wskazany numer konta. Co robić ? Tylko proszę, nie komentujecie że nie kupuje się przez Fb. Dziękuję...
Podatek od sprzedaży.
W 2016 otrzymałyśmy z siostra spadek, w 2020 była sprawa o zniesienie współwłasności i ja mam działkę 900 m , siostra 990. Teraz chce swoją sprzedać. Czy będę musiała zapłacić podatek od sprzedaży bo nie upłynęło 5 lat od podziały jeśli tak to w jakiej części ?...

Wyszukiwarka