Przedawnienie długu wobec banku.

Kredyt bankowy, bank sprzedaje dług.
Nowy wierzyciel otrzymuje nakaz zapłaty z tytułem wykonalności w dniu 18.12.2013.
Jak dobrze czytam z zawiadomienia sprawa do komornika złożona 7.06.2022.
komornik wysyła pismo o zajęciach 20.07.2023.
Po jakim czasie następuje przedawnienie złożenia nakazu zapłaty do komornika ?
anonim cytuj
11-08-2023
Liczy się to w ten sposób: Po staremu byłoby 10 lat, czyli przedawniłoby się w 2023. W 2018 zmieniła się ustawa i byłoby 6 lat, ale w związku z przepisami przejściowymi: " jeżeli termin przedawnienia takich roszczeń jest krótszy niż według przepisów dotychczasowych, to bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy. Natomiast jeżeli jednak przedawnienie, którego bieg terminu rozpoczął się przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, nastąpiłoby przy uwzględnieniu dotychczasowego terminu przedawnienia wcześniej, to wówczas przedawnienie następuje z upływem tego wcześniejszego terminu." Zatem liczymy 6 lat od 2018, czyli przedawnienie w 2024.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Liczy się to w ten sposób: Po staremu byłoby 10 lat, czyli przedawniłoby się w 2023. W 2018 zmieniła się ustawa i byłoby 6 lat, ale w związku z przepisami przejściowymi: " jeżeli termin przedawnienia takich roszczeń jest krótszy niż według przepisów dotychczasowych, to bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy. Natomiast jeżeli jednak przedawnienie, którego bieg terminu rozpoczął się przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, nastąpiłoby przy uwzględnieniu dotychczasowego terminu przedawnienia wcześniej, to wówczas przedawnienie następuje z upływem tego wcześniejszego terminu." Zatem liczymy 6 lat od 2018, czyli przedawnienie w 2024.

Bardzo dziękuję za szczegółowe wyjaśnienia. Bardzo jasne i rzeczowe.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Czy dobrze rozumiem, że jeśli nawet komornik zacznie zajmować moje wynagrodzenie czy konto bankowe, to i tak po roku 2024 mogę się odwołać od tych działań powołując się na przedawnienie? Czyli w teorii, nawet jeśli zaczną mi już ściągać dług, to mogę to zatrzymać po tym czasie? Jeśli tak, to jak najlepiej się do tego przygotować? Czy istnieją jakieś konkretne przepisy, na które mógłbym się powołać w takiej sytuacji? I jeszcze jedno - jeżeli wcześniej nie wiedziałem o tym długu i nikt mnie nie informował, to czy mógłbym się odwołać również z tego powodu?
 
anonim cytuj
11-08-2023
Czy dobrze rozumiem, że jeśli nawet komornik zacznie zajmować moje wynagrodzenie czy konto bankowe, to i tak po roku 2024 mogę się odwołać od tych działań powołując się na przedawnienie?

Dokładnie tak. Jeżeli dług ulegnie przedawnieniu, nie można go już egzekwować. Po roku 2024, jeśli dług rzeczywiście zostanie przedawniony, można podnieść zarzut przedawnienia w odpowiedzi na wszelkie działania komornicze.

Czyli w teorii, nawet jeśli zaczną mi już ściągać dług, to mogę to zatrzymać po tym czasie?

Tak, jeśli zostanie udowodnione, że roszczenie jest przedawnione, wszelkie postępowanie egzekucyjne powinno zostać zakończone.

Jeśli tak, to jak najlepiej się do tego przygotować? Czy istnieją jakieś konkretne przepisy, na które mógłbym się powołać w takiej sytuacji?

Powinieneś powołać się na art. 118 Kodeksu cywilnego, który stanowi o przedawnieniu roszczeń oraz na art. 125 Kodeksu postępowania cywilnego, który pozwala na podniesienie zarzutu przedawnienia w postępowaniu egzekucyjnym.

I jeszcze jedno - jeżeli wcześniej nie wiedziałem o tym długu i nikt mnie nie informował, to czy mógłbym się odwołać również z tego powodu?

W polskim prawie obowiązuje zasada, że nieznajomość prawa szkodzi. Niemniej jednak, jeśli nie zostałeś prawidłowo poinformowany o długu, mógłby to być argument w kwestii naruszenia Twojego prawa do obrony. Wskazane jest więc zbadanie, czy wszystkie formalności (np. doręczenie nakazu zapłaty) zostały prawidłowo przeprowadzone.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Powinieneś powołać się na art. 118 Kodeksu cywilnego, który stanowi o przedawnieniu roszczeń oraz na art. 125 Kodeksu postępowania cywilnego, który pozwala na podniesienie zarzutu przedawnienia w postępowaniu egzekucyjnym.

A co w sytuacji, gdy komornik twierdzi, że jeszcze nie nastąpiło przedawnienie, mimo że upłynęło już 6 lat od zmiany ustawy? Czy są jakieś dodatkowe przesłanki, które mogą "przedłużyć" okres przedawnienia? I jak w takim przypadku można udowodnić, że upłynął odpowiedni czas? Boje się, że mimo mojego zarzutu przedawnienia komornik będzie nadal prowadził egzekucję. Jak najlepiej bronić się w takiej sytuacji? Czy warto skorzystać z pomocy prawnika specjalizującego się w sprawach długów?
 
anonim cytuj
11-08-2023
A co w sytuacji, gdy komornik twierdzi, że jeszcze nie nastąpiło przedawnienie, mimo że upłynęło już 6 lat od zmiany ustawy? Czy są jakieś dodatkowe przesłanki, które mogą "przedłużyć" okres przedawnienia? I jak w takim przypadku można udowodnić, że upłynął odpowiedni czas? Boje się, że mimo mojego zarzutu przedawnienia komornik będzie nadal prowadził egzekucję. Jak najlepiej bronić się w takiej sytuacji? Czy warto skorzystać z pomocy prawnika specjalizującego się w sprawach długów?


Rzeczywiście, są okoliczności, które mogą zawiesić lub przerwać bieg przedawnienia:

Zawieszenie biegu przedawnienia może wystąpić, gdy przez pewien czas jest niemożliwe dochodzenie roszczenia, np. z powodu postępowania sądowego.

Przerwanie biegu przedawnienia następuje m.in. w przypadku uznania długu przez dłużnika (np. poprzez dokonanie płatności, zaciągnięcie nowego zobowiązania itp.) lub podjęcie czynności egzekucyjnych przez wierzyciela.

W przypadku podniesienia zarzutu przedawnienia, obowiązek udowodnienia, że roszczenie nie uległo przedawnieniu, spoczywa na wierzycielu lub komorniku.

Jeśli masz wątpliwości co do daty przedawnienia, zalecane jest zgromadzenie wszystkich dostępnych dokumentów potwierdzających bieg przedawnienia (np. korespondencję z bankiem, z komornikiem, potwierdzenia płatności).

W sytuacji, gdy komornik kontynuuje egzekucję pomimo podniesionego zarzutu przedawnienia, warto zwrócić się do sądu z wnioskiem o umorzenie postępowania egzekucyjnego, powołując się na art. 730 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, który mówi o umorzeniu postępowania egzekucyjnego w przypadku, gdy egzekwowanie roszczenia jest bezprzedmiotowe z powodu jego przedawnienia.

Korzystanie z pomocy prawnika specjalizującego się w sprawach długów jest wskazane, zwłaszcza jeśli masz trudności z interpretacją obowiązujących przepisów czy zgromadzeniem odpowiedniej dokumentacji. Specjalista może również pomóc w prowadzeniu postępowania sądowego oraz w skomplikowanych negocjacjach z komornikiem czy wierzycielem.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Przerwanie biegu przedawnienia następuje m.in. w przypadku uznania długu przez dłużnika (np. poprzez dokonanie płatności, zaciągnięcie nowego zobowiązania itp.) lub podjęcie czynności egzekucyjnych przez wierzyciela.


Jeśli dłużnik podpisze nową umowę regulującą spłatę długu lub dokona jakiejkolwiek płatności w trakcie okresu przedawnienia, czy oznacza to, że cały proces przedawnienia zaczyna się od nowa? Czy jest jakaś różnica między zawieszeniem a przerwaniem biegu przedawnienia? I czy są jakieś inne okoliczności, które mogą wpłynąć na bieg przedawnienia, o których jeszcze nie mówiliśmy? Chciałbym być pewien, że rozumiem całą sytuację w pełni, zanim podejmę jakiekolwiek działania.
 
anonim cytuj
11-08-2023
A co w sytuacji, gdy komornik twierdzi, że jeszcze nie nastąpiło przedawnienie, mimo że upłynęło już 6 lat od zmiany ustawy? Czy są jakieś dodatkowe przesłanki, które mogą "przedłużyć" okres przedawnienia?


Zgodnie z Kodeksem cywilnym, bieg przedawnienia może zostać przerwany lub zawieszony w pewnych okolicznościach. Jeśli doszło do przerwania biegu przedawnienia (np. przez uznanie długu), bieg przedawnienia zaczyna się na nowo, ale nie może trwać dłużej niż dwukrotnie określony w przepisach okres przedawnienia. Jeśli jednak doszło do zawieszenia biegu przedawnienia, np. z powodu postępowania sądowego, czas zawieszenia nie jest wliczany do okresu przedawnienia.

I jak w takim przypadku można udowodnić, że upłynął odpowiedni czas? Boje się, że mimo mojego zarzutu przedawnienia komornik będzie nadal prowadził egzekucję.


Aby udowodnić bieg przedawnienia, warto zgromadzić wszelkie dokumenty związane z długiem, takie jak umowy, korespondencję czy potwierdzenia płatności. Komornik ma obowiązek uwzględnić zarzut przedawnienia. Jeśli jednak egzekucja nadal będzie prowadzona, warto zwrócić się do sądu z wnioskiem o umorzenie postępowania egzekucyjnego.

Jak najlepiej bronić się w takiej sytuacji? Czy warto skorzystać z pomocy prawnika specjalizującego się w sprawach długów?


Jeśli nie jesteś pewien swojej sytuacji lub masz trudności z interpretacją przepisów, zawsze warto skorzystać z pomocy specjalisty. Prawnik może pomóc w zgromadzeniu odpowiedniej dokumentacji, udzielić porad dotyczących dalszych działań oraz reprezentować Cię przed sądem czy w kontaktach z komornikiem. W przypadku kwestii związanych z przedawnieniem roszczeń, specjalistyczna wiedza prawnika może okazać się nieoceniona.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Jeśli dłużnik podpisze nową umowę regulującą spłatę długu lub dokona jakiejkolwiek płatności w trakcie okresu przedawnienia, czy oznacza to, że cały proces przedawnienia zaczyna się od nowa? Czy jest jakaś różnica między zawieszeniem a przerwaniem biegu przedawnienia? I czy są jakieś inne okoliczności, które mogą wpłynąć na bieg przedawnienia, o których jeszcze nie mówiliśmy?


Jeśli dłużnik uzna dług, na przykład podpisując nową umowę czy dokonując jakiejkolwiek płatności, wtedy bieg przedawnienia faktycznie zaczyna się od nowa. Jest to jeden z głównych sposobów przerwania biegu przedawnienia.

Zawieszenie a przerwanie biegu przedawnienia to dwie różne kwestie. W przypadku zawieszenia, czas zawieszenia nie jest wliczany do okresu przedawnienia, ale nie "zeruje" go. Natomiast przerwanie biegu przedawnienia oznacza, że bieg zaczyna się od nowa.

Inne okoliczności, które mogą wpłynąć na bieg przedawnienia to na przykład:

Śmierć dłużnika (może doprowadzić do chwilowego zawieszenia biegu przedawnienia).
W przypadku, gdy dłużnik jest osobą niepełnoletnią, bieg przedawnienia może zaczynać się od momentu uzyskania pełnoletności.
Czynności wobec osoby, której nie można postawić w stan oskarżenia z powodu choroby psychicznej mogą zawiesić bieg przedawnienia.
Nie jestem prawnikiem, ale warto zwrócić się z tymi pytaniami do specjalisty, który doradzi, jak najlepiej postępować w konkretnej sytuacji. Czy masz jeszcze jakieś pytania na ten temat? Czy są jakieś aspekty, które chciałbyś bardziej wyjaśnić?
 
anonim cytuj
12-08-2023
Jeśli dłużnik podpisze nową umowę regulującą spłatę długu lub dokona jakiejkolwiek płatności w trakcie okresu przedawnienia, czy oznacza to, że cały proces przedawnienia zaczyna się od nowa? Czy jest jakaś różnica między zawieszeniem a przerwaniem biegu przedawnienia? I czy są jakieś inne okoliczności, które mogą wpłynąć na bieg przedawnienia, o których jeszcze nie mówiliśmy?


Odpowiadając na pytania:

Tak, jeśli dłużnik uzna dług (na przykład poprzez podpisanie nowej umowy regulującej spłatę długu lub dokonując płatności), bieg przedawnienia zaczyna się od nowa. To nazywane jest przerwaniem biegu przedawnienia.

Różnica między zawieszeniem a przerwaniem biegu przedawnienia jest istotna. Przy zawieszeniu czas, przez który trwa zawieszenie, nie jest wliczany do okresu przedawnienia. Po zakończeniu przyczyny zawieszenia bieg przedawnienia jest kontynuowany. Natomiast w przypadku przerwania, bieg przedawnienia rozpoczyna się od nowa.

Co do innych okoliczności wpływających na bieg przedawnienia:

Śmierć dłużnika może doprowadzić do chwilowego zawieszenia biegu przedawnienia.

Dla dłużnika niepełnoletniego, bieg przedawnienia może rozpoczynać się od momentu, gdy osiągnie pełnoletność.

Jeśli dłużnik nie może zostać postawiony w stan oskarżenia z powodu choroby psychicznej, to czynności w jego sprawie mogą skutkować zawieszeniem biegu przedawnienia.

Kluczowe jest zrozumienie, że każda sytuacja może mieć swoje specyfiki i to, jakie działania podejmuje dłużnik lub wierzyciel, może wpływać na bieg przedawnienia w konkretnej sprawie.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Były mąż nie płaci za prąd i wodę. Umowy prądu i wodociągów są na mnie. Co zrobić w takiej sytuacji?
W kwietniu wyprowadziłam się od męża z domu jego matki. W październiku dostaliśmy rozwód. Od kwietnia były już mąż nie płaci za prąd i wodę. Umowy prądu i wodociągów są na mnie. Długi urosły do 2 tys. Co mam zrobić ? Nie mogę się z nim dogadać w celu przepisania umowy i spłaty...... Da się coś zrobić ?????...
Odziedziczyłam po tacie mieszkanie. Rodzina domaga się oddania obrazu z tego mieszkania. Czy mogą się o niego upominać??
Odziedziczyłam po tacie mieszkanie. W mieszkaniu jest stary obraz - znalazłam podobny w internecie sprzedawany za ok 1000 zl. Odkąd pamiętam czyli od ok 40 lat obraz był w naszym mieszkaniu. Teraz po śmierci taty dalsza rodzina mnie dosłownie osacza ze to ich obraz i chce żebym im go oddała. straszy mnie sądem. Dla mnie obraz ma wartość sentymentalna gdyż zawsze był w domu a poza tym to pamiątka teraz. Ja nic nie wiem na temat pochodzenia tego ob...
Kamery na stołówkach
Witam. W zwiazku z nagminnymi kradzieżami jedzenia z lodówek na stołówkach, czy można na stołówkach zamontować kamery? Podgląd tylko dla Kierownika celem złapania złodzieja. Czy to naruszałoby jakiś przepis?...
Mieszkamy z mężem w mieszkaniu, którym właścicielem jest jeszcze jego mama. Dzisiaj dostaliśmy pismo od komornika że zajmuje 1/8 mieszkania.
Mieszkam z mężem oraz dziećmi w mieszkaniu, którym właścicielem jest jeszcze jego mama. Dzisiaj dostaliśmy pismo od komornika że zajmuje 1/8 mieszkania za długi jego siostry. Jak to teraz prawnie wygląda bo mieli przepisać na męża?...

Wyszukiwarka