Kwota wolna od zajęcia z rachunku bankowego.

Dzień dobry.
Od niedawna jestem po raz pierwszy "ofiarą" egzekucji. Zalegam 7500 zł. Komornik wszedł na konto po czym oczywiście pojawił się minus o tej wartości oraz informacja o kwocie wolnej. Natomiast w dniu wypłaty dostałem przelew 2600 zł i to akurat rozumiem jednak dług na koncie zmniejszył się o ten właśnie przelew (czyli pozostaję -4900), a nie o pozostałą o część wypłaty, która , to powinna iść na poczet tegoż długu. Przy tym nie mogę korzystać z tej wolnej kwoty, gdyż w momencie próby wykonania przelewu widnieje informacja o nie wystarczających środkach. Czy w momencie wpływu wypłaty od razu powinienem móc korzystać z kwoty wolnej, czy po prostu trzeba czekać kilka dni, aż wszystko się "unormuje"?
Z góry dziękuję za pomoc.
anonim cytuj
10-08-2023
Spróbuj wypłacić w kasie Banku. W niektórych bankach nie możesz dysponować tą kwota online, ale możesz wypłacać stacjonarnie.
 
anonim cytuj
10-08-2023
Zależy z jakiego tytułu masz zaległość jeżeli alimenty to będzie blokada tych środków aż do rozliczenia. A kwota widnieje na rachunku bo jeszcze nie jest przekazana komornikowi . Masz pieniążki ale nie możesz z nich korzystać.
 
anonim cytuj
10-08-2023
Być może wykorzystał już Pan całą kwotę wolną na ten miesiąc.
 
anonim cytuj
10-08-2023
Dziękuję za odpowiedzi. W banku powiedzieli, że można wypłacić w kasie.
 
anonim cytuj
10-08-2023
Od niedawna jestem po raz pierwszy "ofiarą" egzekucji. Zalegam 7500 zł. Komornik wszedł na konto po czym oczywiście pojawił się minus o tej wartości oraz informacja o kwocie wolnej.


Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego (art. 834 §1 k.p.c.) komornik jest zobowiązany respektować tzw. kwotę wolną od egzekucji przy zajęciu wynagrodzenia za pracę lub innych środków pieniężnych. Kwota wolna od zajęcia z wynagrodzenia za pracę wynosi 75% wynagrodzenia, choć są pewne wyjątki, które mogą wpłynąć na wysokość tej kwoty.

Przy tym nie mogę korzystać z tej wolnej kwoty, gdyż w momencie próby wykonania przelewu widnieje informacja o nie wystarczających środkach. Czy w momencie wpływu wypłaty od razu powinienem móc korzystać z kwoty wolnej, czy po prostu trzeba czekać kilka dni, aż wszystko się "unormuje"?


Zazwyczaj po zajęciu środków przez komornika powinieneś móc korzystać z kwoty wolnej od egzekucji. Jeżeli jest inaczej, to może wynikać to z wewnętrznych procedur bankowych. Najlepiej skonsultować się bezpośrednio z bankiem w tej sprawie.

Spróbuj wypłacić w kasie Banku. W niektórych bankach nie możesz dysponować tą kwota online, ale możesz wypłacać stacjonarnie.


To prawda, niektóre banki mają taką procedurę w miejscu, gdzie kwota wolna od egzekucji jest dostępna tylko w kasie stacjonarnej.

Zależy z jakiego tytułu masz zaległość jeżeli alimenty to będzie blokada tych środków aż do rozliczenia. A kwota widnieje na rachunku bo jeszcze nie jest przekazana komornikowi . Masz pieniążki ale nie możesz z nich korzystać.


Tak, jeśli zajęcie dotyczy alimentów, może występować blokada tych środków aż do momentu ich rozliczenia. W takim przypadku można korzystać z nich tylko po spełnieniu określonych warunków.

Być może wykorzystał już Pan całą kwotę wolną na ten miesiąc.


Jeśli kwota wolna od egzekucji została wykorzystana w danym miesiącu, nie będzie można z niej korzystać do następnego miesiąca.
 
anonim cytuj
10-08-2023
To ja też mam pytanie. Mam zajecie komornicze na kwotę 838 złoty zarabiam najniższą krajową, wypłatę dostaje 28 każdego miesiąca a kwotę wolną od zajecia mam wykorzystaną i się odnawia 1 dnia każdego miesiąca czy te 838złoty zostanie zablokowane z mojej najniższej krajowej i czy odblokują mi te pieniądze pierwszego jeżeli kwota wolna od zajecia się odnowi?
 
anonim cytuj
27-09-2023

Sugerowane Tematy

Odszkodowanie od skarbu państwa.
Postanowiłem zapytać jakie jest zdanie osób z większym zasobem wiedzy w temacie. W 2016 roku zatrzymywała mnie policja celem odbycia kary pozbawienia wolności zatrzymanie nie należało do łatwych stawiłem dość duży opór i podczas tego procederu uszkodzono mi nogę. policja jednak nie zawiozła mnie do szpitala tylko do więzienia. Tam przechodziłem badania a lekarze twierdzili że z noga jest wszystko ok i nigdy mnie nie leczono. W 2020 roku opuściłem...
Wypowiedzenie umowy
Dzień dobry. Moje okresy zatrudnienia w obecnej pracy: 21.08.2021 - 30.09.2021 - umowa zlecenie 01.10.2021 - 31.12.2021 - umowa o pracę, okres próbny, pełny wymiar czasu pracy - 2 tygodniowy okres wypowiedzenia 31.12.2021 - obecnie - umowa o pracę, pełny wymiar pracy, czas nieokreślony - 2 tygodniowy okres wypowiedzenia Moje pytania: 1. Wg. umowy na papierze mój okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie a wg. ustawy z tego co przeczytałam w...
Wypłata wynagrodzenia na cudze konto bankowe.
Mam problem, pracowałem w Anglii w agencji, nie miałem tam swojego konta więc użyłem nieużywanego konta mamy mojej dziewczyny, niestety relacje z teściowa opisałbym jedynie jako hitlerowskie Niemcy a polska tamtych czasów, czyli oszukuje, że pieniędzy nie dostała na konto. Jest prawna możliwość odebrania należności? Posiadam jedynie Payslipy czyli kartki potwierdzające przelanie pieniędzy i zarejestrowany jestem również w agencji, w której robiłe...
Podatek od obrazów i rysunków przez siebie wykonanych
Mam pytanie, jak wygląda kwestia sprzedaży obrazów i rysunków przez siebie wykonanych, jaki podatek należy zapłacić i co dokładnie zgłasza się do urzędu skarbowego?...

Wyszukiwarka