Kwota wolna od zajęcia z rachunku bankowego.

Dzień dobry.
Od niedawna jestem po raz pierwszy "ofiarą" egzekucji. Zalegam 7500 zł. Komornik wszedł na konto po czym oczywiście pojawił się minus o tej wartości oraz informacja o kwocie wolnej. Natomiast w dniu wypłaty dostałem przelew 2600 zł i to akurat rozumiem jednak dług na koncie zmniejszył się o ten właśnie przelew (czyli pozostaję -4900), a nie o pozostałą o część wypłaty, która , to powinna iść na poczet tegoż długu. Przy tym nie mogę korzystać z tej wolnej kwoty, gdyż w momencie próby wykonania przelewu widnieje informacja o nie wystarczających środkach. Czy w momencie wpływu wypłaty od razu powinienem móc korzystać z kwoty wolnej, czy po prostu trzeba czekać kilka dni, aż wszystko się "unormuje"?
Z góry dziękuję za pomoc.
anonim cytuj
10-08-2023
Spróbuj wypłacić w kasie Banku. W niektórych bankach nie możesz dysponować tą kwota online, ale możesz wypłacać stacjonarnie.
 
anonim cytuj
10-08-2023
Zależy z jakiego tytułu masz zaległość jeżeli alimenty to będzie blokada tych środków aż do rozliczenia. A kwota widnieje na rachunku bo jeszcze nie jest przekazana komornikowi . Masz pieniążki ale nie możesz z nich korzystać.
 
anonim cytuj
10-08-2023
Być może wykorzystał już Pan całą kwotę wolną na ten miesiąc.
 
anonim cytuj
10-08-2023
Dziękuję za odpowiedzi. W banku powiedzieli, że można wypłacić w kasie.
 
anonim cytuj
10-08-2023
Od niedawna jestem po raz pierwszy "ofiarą" egzekucji. Zalegam 7500 zł. Komornik wszedł na konto po czym oczywiście pojawił się minus o tej wartości oraz informacja o kwocie wolnej.


Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego (art. 834 §1 k.p.c.) komornik jest zobowiązany respektować tzw. kwotę wolną od egzekucji przy zajęciu wynagrodzenia za pracę lub innych środków pieniężnych. Kwota wolna od zajęcia z wynagrodzenia za pracę wynosi 75% wynagrodzenia, choć są pewne wyjątki, które mogą wpłynąć na wysokość tej kwoty.

Przy tym nie mogę korzystać z tej wolnej kwoty, gdyż w momencie próby wykonania przelewu widnieje informacja o nie wystarczających środkach. Czy w momencie wpływu wypłaty od razu powinienem móc korzystać z kwoty wolnej, czy po prostu trzeba czekać kilka dni, aż wszystko się "unormuje"?


Zazwyczaj po zajęciu środków przez komornika powinieneś móc korzystać z kwoty wolnej od egzekucji. Jeżeli jest inaczej, to może wynikać to z wewnętrznych procedur bankowych. Najlepiej skonsultować się bezpośrednio z bankiem w tej sprawie.

Spróbuj wypłacić w kasie Banku. W niektórych bankach nie możesz dysponować tą kwota online, ale możesz wypłacać stacjonarnie.


To prawda, niektóre banki mają taką procedurę w miejscu, gdzie kwota wolna od egzekucji jest dostępna tylko w kasie stacjonarnej.

Zależy z jakiego tytułu masz zaległość jeżeli alimenty to będzie blokada tych środków aż do rozliczenia. A kwota widnieje na rachunku bo jeszcze nie jest przekazana komornikowi . Masz pieniążki ale nie możesz z nich korzystać.


Tak, jeśli zajęcie dotyczy alimentów, może występować blokada tych środków aż do momentu ich rozliczenia. W takim przypadku można korzystać z nich tylko po spełnieniu określonych warunków.

Być może wykorzystał już Pan całą kwotę wolną na ten miesiąc.


Jeśli kwota wolna od egzekucji została wykorzystana w danym miesiącu, nie będzie można z niej korzystać do następnego miesiąca.
 
anonim cytuj
10-08-2023
To ja też mam pytanie. Mam zajecie komornicze na kwotę 838 złoty zarabiam najniższą krajową, wypłatę dostaje 28 każdego miesiąca a kwotę wolną od zajecia mam wykorzystaną i się odnawia 1 dnia każdego miesiąca czy te 838złoty zostanie zablokowane z mojej najniższej krajowej i czy odblokują mi te pieniądze pierwszego jeżeli kwota wolna od zajecia się odnowi?
 
anonim cytuj
27-09-2023

Sugerowane Tematy

list od sąsiadów
Dostałem od sąsiadów list do skrzynki (oczywiście anonimowy, bo nikogo nie staś na to by podejść i powiedzieć), że zbyt głośno robię jedzenie w nocy i zostanie powiadomiona straż miejska, czy jest się czego obawiać? Piszą, że zakłócam ciszę nocną, chociaż inni sąsiedzi regularnie odpalają muzyke na full i nie mam z tym najmniejszego problemu, a ktoś mi grozi strażą miejską, bo jest mu za głośno. Co w przypadku, gdy straz miejska przyjedzie? Czy m...
Odsetki za opóźnienie w zapłacie.
Witam, Pismem z dnia 25.09.2022 r. odstąpiłam od umowy sprzedaży - wada prawna rzeczy. Pismo wysłane Pocztą Polską - poleconym za potwierdzeniem odbioru. Po nieudanej próbie doręczenia 27.09.2022, przesyłka dwukrotnie awizowana (27.09.2022 r i 05.10.2022 r. ) - bez skutku. Moim zdaniem pismo celowo nieodebrane przez sprzedawcę. Pytanie: W pozwie o wydanie nakazu zapłaty od jakiego dnia liczyć odsetki za opóźnienie?...
Odszkodowanie za błąd medyczny.
Witam w 2018 żona rozcięła sobie palec 5 lewej ręki pojechała do szpitala gdzie została przyjęta przez lekarza chirurga, lekarz zszył jej ranę bez żadnego zdjęcia RTG wywiadu lub odesłaniu do placówki która może zrobić takie zdjęcie itd. Po tygodniu okazało się że nie może ruszać palcem bo lekarz nie zszył ścięgien tylko ranę powierzchownie . Obecnie w palec wszczepiona jest rurka żeby palec nie obumarł i można było wszczepić ścięgno, jego sprawn...
L4 na umowie zlecenie.
Witam, poinformowałam pracodawcę o tym, że potrzebuje dwa tygodnie wolnego z powodów zdrowotnych - nie mam umowy zlecenie ani innej umowy od 1.07.2023, pomimo rozmów umowy jak nie było tak dalej nie ma. Pracodawca chciałby ode mnie L4. Stąd moje pytanie czy potrzbne jest to zwolnienie lekarskie czy nie trzeba nic takiego robić. Jak to wyglada ze strony prawnej. Proszę o poradę....

Wyszukiwarka