Spadek

Witam,
Miesiąc temu zmarł mój tata, nie zostawił po sobie żadnego testamentu. Rozwiódł się z mamą kilkanaście lat temu, podział majątku był taki, że on mieszka z mieszkaniu (które cały czas jest ich współwłasnością) , ona bierze auto itd a tata ja dodatkowo spłaca, ale to umowa była między nimi, nie sądownie. Czy po jego śmierci, jeśli oni oboje są właścicielami mieszkania i działki wszystko przechodzi na nią, czy jego część na dzieci? Ona twierdzi, że to jej wlasność. Mam 30 lat, brat 27
anonim cytuj
08-06-2023
W sprawie, którą opisujesz, powinieneś najpierw zwrócić uwagę na zasady dziedziczenia ustawowego, które obowiązują w przypadku braku testamentu.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym, art. 931, w przypadku śmierci jednego z małżonków, drugi małżonek dziedziczy zawsze wraz z dziećmi zmarłego. Jeżeli zmarły małżonek nie pozostawił po sobie innych osób, które mogłyby dziedziczyć (np. rodziców), wówczas pozostający przy życiu małżonek dziedziczy 1/2 spadku, a pozostałą 1/2 dziedziczą łącznie dzieci. Jeśli zatem twój ojciec miał tylko Ciebie i twojego brata, to wy i wasza matka dziedziczylibyście po nim, przy czym ona otrzymałaby 1/2 majątku, a wy z bratem podzielilibyście drugą połowę.

Jeśli chodzi o współwłasność mieszkania, to jest to trochę bardziej skomplikowane. Po pierwsze, trzeba byłoby dokładnie przeanalizować umowę między Twoim ojcem a Twoją matką, na której podstawie doszło do podziału majątku. Jeżeli w umowie nie było wyraźnie zaznaczone, że Twoja mama rezygnuje z praw do mieszkania na rzecz Twojego taty (co wydaje się mało prawdopodobne, skoro wspomniałeś, że cały czas byli współwłaścicielami), wówczas po śmierci Twojego ojca jego udział w mieszkaniu wchodzi do masy spadkowej i podlega podziałowi zgodnie z zasadami dziedziczenia ustawowego.

Podsumowując, zgodnie z prawem, twoja matka nie mogłaby stać się automatycznie jedyną właścicielką całego mieszkania, a ty i twój brat powinniście odziedziczyć część udziału waszego ojca.

Na podstawie informacji, które podałeś, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

Otwarcie spadku: Spadek otwiera się chwilą śmierci spadkodawcy (art. 922 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że prawo do spadku powstaje z mocy samego prawa i nie wymaga żadnej dodatkowej czynności prawnej.

Przyjęcie spadku: Zgodnie z art. 1008 Kodeksu cywilnego, spadek można przyjąć bezpośrednio lub z dobrodziejstwem inwentarza, a w razie braku oświadczenia przyjmuje się, że spadek został przyjęty bezpośrednio. Jest to bardzo istotne, bo przyjęcie spadku bezpośrednio oznacza odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia do wartości spadku.

Podział majątku: Kiedy spadek jest dzielony pomiędzy wiele osób, jak w waszym przypadku, każda z nich ma prawo do wniesienia powództwa o dział spadku (art. 1038 Kodeksu cywilnego).

Działki: Nie wspomniałeś nic o działkach w twoim początkowym pytaniu, ale jeśli twoi rodzice również byli współwłaścicielami działki, zasady dotyczące jej dziedziczenia byłyby podobne jak w przypadku mieszkania.

Przydział własności: W przypadku współwłasności, każdy z właścicieli ma prawo do korzystania z rzeczy wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem i tak, aby nie utrudniać korzystania z niej innym współwłaścicielom, ani nie pogarszać jej substancji (art. 197 Kodeksu cywilnego).

Podatek od spadków i darowizn: Nie wspomniałeś o tym aspekcie, ale warto pamiętać, że w Polsce istnieje podatek od spadków i darowizn, który obowiązuje spadkobierców. Jest jednak wiele zwolnień, które mogą zastosować do określonych grupy spadkobierców, w tym dla najbliższych członków rodziny.
 
anonim cytuj
23-07-2023

Sugerowane Tematy

Zablokowanie konta.
Komornik zablokował konta dłużnikowi na poczet alimentów. Alimenty wysyła bezpośrednio pracodawca. Doszły mnie słuchy że były mąż już coś wymyśla byle by nie płacić wysokich alimentów. Pracuje w firmie i teraz chce się zwolnić, dogadać z komornikiem z wpłatami alimentów żeby sam płacił.. po czym ponownie chce się zatrudnić w tej samej firmie. Byle by pracodawca sam nie wpłacał komornikowi alimentów. Chwalił się że komornikowi będzie płacił tyle...
Sprzedaż pojazdu po nabyciu spadku.
Mama, siostra i ja otrzymałyśmy spadek po tacie -motor(bez testamentu). Chcemy go sprzedać szwagrowi( ogólnie on go kupił i mieszka za granicą tylko zarejestrowany był na tatę) bo żadna z nas nie ma prawa jazdy. Żadna z nas nie pomyślała żeby zgłosić śmierć taty do ubezpieczalni i po 10 miesiącach odezwała się ubezpieczalnia. Co mamy zrobić w tej sytuacji? Jakie dokumenty potrzebne są i czy musimy być wszystkie do sprzedaży?...
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza
Szwagier zmarł nagle. W bankach kredytów ok. 150 tys. (Nie wiem na co, gdzie te pieniądze) bracia i matka się zrzekł majątku. Sam zmarły nie miał rodziny (ani żony, ani dzieci) sprawa teraz poszerza się o wujków, ciotki i kuzynów. Jednej z ciotek adwokat powiedział że jeżeli zmarły miał majątek, na 5000 tys. to bank nie może ściągnąć więcej niż te 5 tys. A nie ze cały kredyt te 150 tys. od osoby objętej spadkiem. Wydaje mi się, że to chodzi o...
Zepsuty sprzęt w momencie zakupu.
Dzień dobry, Wiem, że temat może nieco podobny do innych, ale jednak nieco inny, dlatego też piszę w osobnym poście. Pokrótce opiszę sam problem, natomiast mam prośbę o poradę w kontekście dochodzenia swoich praw. W zeszłym tygodniu kupiłem przez Internet telewizor "na raty". Sklep dostarczył do mnie telewizor w piątek .W trakcie pierwszego uruchomienia telewizor zaczął stwarzać problem. Obraz wyglądał jakby była uszkodzona matryca. S...

Wyszukiwarka