Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem

Witam mam pytanie. Pracuje w firmie np. KFC w Bochni już 1,5 roku na umowie o pracę. Tydzień temu pracodawca chce rozwiązać umowę za wypowiedzeniem bez ujawniania czy przyczyny. Okres trwania umowy miesiąc czasu czyli do końca Maja. Podpisałem bo atmosfera mi już nie odpowiada jestem załamany. Ale mam do was jedno pytanie czy po rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem przez pracodawcę, jest możliwość żebym mógł wrócić pracować ale już na innym obiekcie KFC np w Krakowie od czerwca na nowej umowie? Czy po prostu mam całkowita blokadę pracy już w firmie KFC bez możliwości powrotu obojętnie jakiego miejsca. Proszę o odpowiedź dziękuję i pozdrawiam
anonim cytuj
03-05-2023
Witam. nie ma przepisu, który uniemożliwiałby Ci powrót do pracy w tej samej firmie po rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę.

W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę, przepisy określają jedynie minimalne okresy wypowiedzenia, które są związane z długością zatrudnienia u tego samego pracodawcy (kodeks pracy, art. 36). W Twoim przypadku, pracując 1,5 roku, minimalny okres wypowiedzenia wynosiłby 2 tygodnie.

Jeśli chodzi o możliwość powrotu do pracy w innej lokalizacji tej samej firmy, czyli KFC, nie ma żadnych przeszkód prawnych. Decyzja o zatrudnieniu pracownika zależy od konkretnej jednostki KFC, która prowadzi rekrutację. Zgodnie z prawem pracy (kodeks pracy, art. 22¹), każdy pracownik ma równe szanse na zatrudnienie, awansowanie i korzystanie z innych świadczeń wynikających z pracy, niezależnie od wcześniejszych doświadczeń czy okoliczności rozwiązania umowy o pracę.

W związku z tym, jeśli będziesz zainteresowany powrotem do pracy w KFC, np. w Krakowie, możesz ubiegać się o zatrudnienie na nowej umowie o pracę, a decyzję podejmie potencjalny pracodawca. Oczywiście, warto wziąć pod uwagę, że przy ocenie kandydata pracodawca może zwrócić uwagę na okoliczności rozwiązania poprzedniej umowy o pracę, ale nie ma przepisów uniemożliwiających zatrudnienie na nowej umowie.
+1  
anonim cytuj
04-05-2023
Warto znać jeszcze kilka innych kwestii związanych z wypowiedzeniem umowy o pracę i ewentualnym powrotem do pracy w tej samej firmie:

Odszkodowanie za bezpodstawne wypowiedzenie umowy: Jeśli uważasz, że wypowiedzenie umowy o pracę było bezpodstawne lub niezgodne z przepisami prawa pracy, możesz dochodzić swoich praw na drodze sądowej. W przypadku stwierdzenia bezpodstawności wypowiedzenia umowy, sąd może zasądzić odszkodowanie (kodeks pracy, art. 45).

Świadectwo pracy: Po zakończeniu stosunku pracy pracodawca ma obowiązek wydać Ci świadectwo pracy (kodeks pracy, art. 97). Dokument ten może być potrzebny podczas poszukiwania nowego zatrudnienia, gdyż zawiera informacje na temat Twojego stażu pracy, stanowiska, wynagrodzenia oraz okoliczności rozwiązania umowy o pracę.

Zasiłek dla bezrobotnych: W przypadku utraty pracy możesz ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych, jeżeli spełniasz określone warunki (ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Warto zgłosić się do urzędu pracy w celu uzyskania informacji na ten temat.

Referencje od poprzedniego pracodawcy: Jeśli uważasz, że Twoje doświadczenie zawodowe u poprzedniego pracodawcy może być pomocne przy poszukiwaniu nowego zatrudnienia, możesz poprosić o napisanie referencji. Choć nie ma obowiązku wystawiania takiego dokumentu, może on być wartościowym dodatkiem do Twojego CV.

Zachowanie roszczeń z tytułu pracy: Po rozwiązaniu umowy o pracę warto sprawdzić, czy nie masz żadnych niewykorzystanych roszczeń (np. wynagrodzenie, urlop), które przysługują Ci na mocy przepisów prawa pracy (kodeks pracy, art. 87-92). W przypadku, gdyby nie zostały one spełnione przez pracodawcę, masz prawo dochodzić ich w odpowiednim terminie.
+1  
anonim cytuj
04-05-2023
Dziękuję za wyjaśnienie. A możesz mi wyjaśnić jeszcze też co oznacza Rozwiązanie umowy o prace Za wypowiedzeniem. Pracodawca nie jest zobowiązany do wskazywania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę. Czyli rozumiem że to nie jest dyscyplinarka czy coś? A w czasie wypowiedzenia mimo zostało jeszcze 3 tygodnie to w tym czasie mogę już pracować na innym obiekcie już na umowie o pracę?
 
anonim cytuj
04-05-2023
Oraz na świadectwie o pracy co może zawierać w przypadku rozwiązania umowy za wypowiedzeniem? Wcześniej pracowałem wyłącznie na zleceniu.
 
anonim cytuj
04-05-2023

Sugerowane Tematy

Zwolnienie z podatku dochodowego do 26 roku życia.
Moja mama aktualnie jest właścicielem mieszkania. Będzie chciała je przekazać w darowiźnie (czyli nie jest to opodatkowane) mi, czyli jej córce. Mam 19 lat, studiuje i nie pracuje. Wiem że osoby do 26 roku są zwolnione z podatku dochodowego. Jeśli wynajmę te mieszkanie to będzie to mimo wszystko jakaś moja forma zarobku. I teraz pojawia się pytanie, czy będę musiała odprowadzać podatek za te mieszkanie czy nie?...
Przerwa w pracy
Czy pracodawca może zakazać korzystania z przerwy w pierwszej i ostatniej godzinie swojej zmiany? ...
dom zakupiony na kredyt hipoteczny na jedna osobe
witam, dom zakupiony na kredyt hipoteczny na jedna osobe (posiadajaca dzieci), ale jest on splacany przez 2 osoby nie zwiazane ze soba w sposob prawny, obie mieszkaja w tym domu. w momencie kiedy wlasciciel kredytu umiera lub zwiazek sie rozpada, caly dom zostaje przepisany dzieciom? czy ta druga osoba moze sie jakos zabezpieczyc? czy pozostaje tylko testament lub malzenstwo?...
włam na telefon
Witam. Chciałem się dowiedzieć czy włamywanie się na telefon jest legalne ? Czy robienie zdjęć moich korespondencji w tym firmowych jest legalne. ? Oczywiście osobą włamujaca jest żona....

Wyszukiwarka