Kontakt dziecka z ojcem.

Dziecko nie chce jechać do ojca czy w takim wypadku musi gdy kontakty są ustanowione sądownie. Wiem, że kiedyś matka miała obowiązek zachęcać dziecko, ale chyba coś się zmieniło w TK. Nie do końca wiem co...
anonim cytuj
06-03-2023
Kluczowe pytanie, to dlaczego nie chce.
Sąd może znieść widzenia na podstawie
Art. 113 (1) §1. Art. 113 (2) §1. Art. 113 (5) KRiO.
 
anonim cytuj
06-03-2023
Dziecko ma obowiązek kontaktu z ojcem. Matka może zostać ukarana za ich nierealizowanie.
 
anonim cytuj
06-03-2023
Ale właśnie chyba coś w tej sprawie zmienił Trybunał Konstytucyjny jakieś 2 lata temu?
 
anonim cytuj
06-03-2023
Art. 598 (15) §1. KC pozostaje tu dalej aktem obowiązującym.
 
anonim cytuj
06-03-2023
Dziękuję, czyli innymi słowy, dziecko musi jechać, w przeciwnym razie ojciec może żądać zapłaty za niezrealizowany kontakt?
 
anonim cytuj
06-03-2023
Tak był wyrok TK i dziecko jeśli samo mówi, że nie chce, autentycznie nie chce, to nie musi a obowiązkiem matki, jest wspierać dziecko i nie zmuszać go do kontaktu z ojcem na siłę, musisz tylko nagrać to, że dziecko samo odmawia kontaktu. Takie nagrania trzeba zbierać. Wygoogluj Wyrok Trybunału konstytucyjnego i poczytaj.
 
anonim cytuj
06-03-2023
Ale czy rozumiemy, co tu napisałam? Zawarłam unieważnienie przez Sąd,
niesamowolne nierealizowanie.
 
anonim cytuj
06-03-2023
Owszem może, ale tylko w interesie dziecka. Najpierw zapewne skieruje na terapie rodzinna albo podejmie inne kroki zmierzające do tego, aby małoletni realizował kontakty.
 
anonim cytuj
06-03-2023
Dziecko nie chce jechać do ojca czy w takim wypadku musi gdy kontakty są ustanowione sądownie.


W sytuacji, gdy kontakty z ojcem zostały ustanowione sądownie, w teorii obowiązują one zarówno matkę, jak i dziecko. Jednakże, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:

Nowelizacje prawa oraz orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, do którego odnoszą się posty, wskazują na konieczność uwzględnienia woli dziecka w pewnych sytuacjach. Jeśli dziecko autentycznie nie chce nawiązywać kontaktu z jednym z rodziców, i ma do tego uzasadnione powody, może to być podstawą do zmiany lub zawieszenia ustanowionych przez sąd kontaktów.

Wykorzystywanie art. 113 KRiO czy art. 598 (15) §1. KC jako argumentów za lub przeciw jest istotne, ale interpretacja tych artykułów może zależeć od konkretnej sytuacji oraz od orzecznictwa sądów. Ważne jest, aby analizować je w kontekście konkretnej sytuacji, z uwzględnieniem wszystkich okoliczności.

Dziękuję, czyli innymi słowy, dziecko musi jechać, w przeciwnym razie ojciec może żądać zapłaty za niezrealizowany kontakt?


Nie jest to takie proste. Ojciec może w teorii podjąć kroki prawne, jeśli matka niesamowolnie uniemożliwia realizację kontaktów. Ale z drugiej strony, jeśli matka może udowodnić, że to dziecko samo nie chce nawiązywać kontaktu z ojcem, i ma do tego uzasadnione powody, może to być wystarczającym argumentem w sądzie.

Tak był wyrok TK i dziecko jeśli samo mówi, że nie chce, autentycznie nie chce, to nie musi a obowiązkiem matki, jest wspierać dziecko i nie zmuszać go do kontaktu z ojcem na siłę, musisz tylko nagrać to, że dziecko samo odmawia kontaktu. Takie nagrania trzeba zbierać.


Nagrania mogą być jednym ze środków dowodowych, ale ich wartość w sądzie zależy od okoliczności oraz interpretacji prawa. Warto również podkreślić, że ewentualne nagrania powinny być wykonywane z poszanowaniem prawa, aby nie naruszyć prywatności osoby nagrywanej.

Owszem może, ale tylko w interesie dziecka. Najpierw zapewne skieruje na terapie rodzinna albo podejmie inne kroki zmierzające do tego, aby małoletni realizował kontakty.


Zgadza się. Ostatecznym celem wszelkich decyzji sądowych w tej materii jest zawsze dobro dziecka. Sąd może podjąć różne kroki, włącznie z terapią rodzinną, aby spróbować naprawić relacje pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Jednakże, jeśli stwierdzi, że kontynuacja kontaktów jest szkodliwa dla dziecka, może podjąć decyzję o ich zawieszeniu lub ograniczeniu.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy mogę domagać się zwrotu pieniędzy od sprzedawcy?
Witam, Kilka miesięcy temu zakupiłem przez internet używany telewizor od prywatnego sprzedawcy. Opis aukcji był obiecujący, telewizor miał być w pełni sprawny, bez żadnych wad. Niestety, gdy przyszedł czas na podłączenie i uruchomienie telewizora, okazało się, że ekran ma wady - pojawiają się na nim irytujące zielone plamy, które utrudniają oglądanie. Oczywiście, od razu skontaktowałem się ze sprzedawcą i poinformowałem go o problemie. Popr...
Czy wypowiedzenie umowy pożyczki musi być napisane przez prawnika czy tylko i wyłącznie przez osobę która pożyczyła dane pieniądze??
Czy wypowiedzenie umowy pożyczki musi być napisane przez prawnika czy tylko i wyłącznie przez osobę która pożyczyła dane pieniądze... Chcę na adres zameldowania dłużniczki napisać pismo ze za 3 dni jeżeli nie otrzymam długu to złożę wniosek o rozpoczęcie sprawy cywilnej? Jestem na etapie dowiadywania się adresu dłużniczki, proszę doradzić jak działać dalej... ...
Rozwiązanie umowy na urlopie wychowawczym.
Jestem na urlopie wychowawczym dostałam od pracodawcy wypowiedzenie z rozwiązaniem umowy o pracę. Okres wypowiedzenia 3 miesiące. Przyczyna: likwidacja stanowiska pracy(zamknięcie jednego z punktów handlowych). Proszę mi powiedzieć czy nie powinni poczekac do mojego powrotu z wypowiedzeniem? Jak to prawnie teraz wygląda? I czy nie powinnam w takim razie dostać odprawy? Pracodawca zatrudnia ok 100 osób. Druga sprawa to wypowiedzenie / rozwiąz...
Zwrot auta przez kupującego.
Mam taki problem a mianowicie jestem sprzedającym i sprzedałem samochód na umowę kupna sprzedaży auto sprowadzone z zagranicy nie zarejestrowane w kraju Kupujący przyjechał obejrzał nie narzekał przejechał się zapłacił spisaliśmy umowę wziął dokumenty od auta wszystko było przygotowane do rejestracji zarejestrował przyjechał z blachami założył blachy wsiadł i z auta i nagle coś mu nie pasowało ze sprzęgłem zadzwonił do mechanika powiedział mu że...

Wyszukiwarka