Kontakt dziecka z ojcem.

Dziecko nie chce jechać do ojca czy w takim wypadku musi gdy kontakty są ustanowione sądownie. Wiem, że kiedyś matka miała obowiązek zachęcać dziecko, ale chyba coś się zmieniło w TK. Nie do końca wiem co...
anonim cytuj
06-03-2023
Kluczowe pytanie, to dlaczego nie chce.
Sąd może znieść widzenia na podstawie
Art. 113 (1) §1. Art. 113 (2) §1. Art. 113 (5) KRiO.
 
anonim cytuj
06-03-2023
Dziecko ma obowiązek kontaktu z ojcem. Matka może zostać ukarana za ich nierealizowanie.
 
anonim cytuj
06-03-2023
Ale właśnie chyba coś w tej sprawie zmienił Trybunał Konstytucyjny jakieś 2 lata temu?
 
anonim cytuj
06-03-2023
Art. 598 (15) §1. KC pozostaje tu dalej aktem obowiązującym.
 
anonim cytuj
06-03-2023
Dziękuję, czyli innymi słowy, dziecko musi jechać, w przeciwnym razie ojciec może żądać zapłaty za niezrealizowany kontakt?
 
anonim cytuj
06-03-2023
Tak był wyrok TK i dziecko jeśli samo mówi, że nie chce, autentycznie nie chce, to nie musi a obowiązkiem matki, jest wspierać dziecko i nie zmuszać go do kontaktu z ojcem na siłę, musisz tylko nagrać to, że dziecko samo odmawia kontaktu. Takie nagrania trzeba zbierać. Wygoogluj Wyrok Trybunału konstytucyjnego i poczytaj.
 
anonim cytuj
06-03-2023
Ale czy rozumiemy, co tu napisałam? Zawarłam unieważnienie przez Sąd,
niesamowolne nierealizowanie.
 
anonim cytuj
06-03-2023
Owszem może, ale tylko w interesie dziecka. Najpierw zapewne skieruje na terapie rodzinna albo podejmie inne kroki zmierzające do tego, aby małoletni realizował kontakty.
 
anonim cytuj
06-03-2023
Dziecko nie chce jechać do ojca czy w takim wypadku musi gdy kontakty są ustanowione sądownie.


W sytuacji, gdy kontakty z ojcem zostały ustanowione sądownie, w teorii obowiązują one zarówno matkę, jak i dziecko. Jednakże, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:

Nowelizacje prawa oraz orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, do którego odnoszą się posty, wskazują na konieczność uwzględnienia woli dziecka w pewnych sytuacjach. Jeśli dziecko autentycznie nie chce nawiązywać kontaktu z jednym z rodziców, i ma do tego uzasadnione powody, może to być podstawą do zmiany lub zawieszenia ustanowionych przez sąd kontaktów.

Wykorzystywanie art. 113 KRiO czy art. 598 (15) §1. KC jako argumentów za lub przeciw jest istotne, ale interpretacja tych artykułów może zależeć od konkretnej sytuacji oraz od orzecznictwa sądów. Ważne jest, aby analizować je w kontekście konkretnej sytuacji, z uwzględnieniem wszystkich okoliczności.

Dziękuję, czyli innymi słowy, dziecko musi jechać, w przeciwnym razie ojciec może żądać zapłaty za niezrealizowany kontakt?


Nie jest to takie proste. Ojciec może w teorii podjąć kroki prawne, jeśli matka niesamowolnie uniemożliwia realizację kontaktów. Ale z drugiej strony, jeśli matka może udowodnić, że to dziecko samo nie chce nawiązywać kontaktu z ojcem, i ma do tego uzasadnione powody, może to być wystarczającym argumentem w sądzie.

Tak był wyrok TK i dziecko jeśli samo mówi, że nie chce, autentycznie nie chce, to nie musi a obowiązkiem matki, jest wspierać dziecko i nie zmuszać go do kontaktu z ojcem na siłę, musisz tylko nagrać to, że dziecko samo odmawia kontaktu. Takie nagrania trzeba zbierać.


Nagrania mogą być jednym ze środków dowodowych, ale ich wartość w sądzie zależy od okoliczności oraz interpretacji prawa. Warto również podkreślić, że ewentualne nagrania powinny być wykonywane z poszanowaniem prawa, aby nie naruszyć prywatności osoby nagrywanej.

Owszem może, ale tylko w interesie dziecka. Najpierw zapewne skieruje na terapie rodzinna albo podejmie inne kroki zmierzające do tego, aby małoletni realizował kontakty.


Zgadza się. Ostatecznym celem wszelkich decyzji sądowych w tej materii jest zawsze dobro dziecka. Sąd może podjąć różne kroki, włącznie z terapią rodzinną, aby spróbować naprawić relacje pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Jednakże, jeśli stwierdzi, że kontynuacja kontaktów jest szkodliwa dla dziecka, może podjąć decyzję o ich zawieszeniu lub ograniczeniu.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Mieszkanie z licytacji komorniczej.
Witam, jakiś czas temu wylicytowałam mieszkanie na licytacji komorniczej. Po wygranej licytacji dłużnicy zapytali się mnie czy mogli by to mieszkanie wynajmować (są to starsze, schorowane osoby, a ja aktualnie mieszkam za granicą, więc mieszkanie jest zakupione póki co jako inwestycja). Zgodziłam się na to i zostało to zapisane w protokole. Aktualnie 2 tygodnie temu zapłaciłam za mieszkanie i czekam na pismo w sprawie przysądzenia własności, aby...
Brak ksiąg wieczystych
Chciałabym się dowiedzieć , czy w przypadku , gdy po śmierci jednego członka rodziny w tym przypadku taty, który był jedynym właścicielem mieszkania , które po jego śmierci przeszło na żonę oraz dwie córki , mieszkanie własnościowe, które nie miało ksiąg wieczystych. Czy jedna ze spadkobierców, mowa o żonie zmarłego może sama złożyć wniosek o księgi wieczyste , po czym swoją część przepisać na wnuka, syna jednej z córek?...
Windykacja wpływa na historię kredytową?
Witam, kredyt w banku Millenium spłacany od kilku lat bez żadnego nawet jednodniowego poślizgu. We wrześniu kredyt przeniesiony do innego banku i spłacony w całości przez ten nowy bank. Konto w Millenium zamknięte, Pani z obsługi twierdziła że wszystko w porządku i wszystko uregulowane. Dziś SMS z informacją o windykacji... Okazuje się że zostało 5zł do spłaty za kartę ... wcześniej nie było żadnych ponagleń czy informacji że trzeba coś zapłacić...
mam zapis prawa pierwokupu działki sąsiadującej z ta która kupiłam
Witam Mam takie pytanie.... W 2012 roku kupiłam działkę , w tym tez akcie notarialnym mam zapis prawa pierwokupu działki sąsiadującej z ta która kupiłam Do tej pory się tym nie interesowałam -właścicielka zapewniała ze nie będzie sprzedawac ,a jeśli już to da znac Ostatnio będąc na swojej działce ,zobaczyłam ,ze zaczęto budowę domu na działce co miałam prawi pierwokupu Sprawdziłam to dzisiaj i okazało się ze została sprzedana w 2016 roku T...

Wyszukiwarka