Kontakt dziecka z ojcem.

Dziecko nie chce jechać do ojca czy w takim wypadku musi gdy kontakty są ustanowione sądownie. Wiem, że kiedyś matka miała obowiązek zachęcać dziecko, ale chyba coś się zmieniło w TK. Nie do końca wiem co...
anonim cytuj
06-03-2023
Kluczowe pytanie, to dlaczego nie chce.
Sąd może znieść widzenia na podstawie
Art. 113 (1) §1. Art. 113 (2) §1. Art. 113 (5) KRiO.
 
anonim cytuj
06-03-2023
Dziecko ma obowiązek kontaktu z ojcem. Matka może zostać ukarana za ich nierealizowanie.
 
anonim cytuj
06-03-2023
Ale właśnie chyba coś w tej sprawie zmienił Trybunał Konstytucyjny jakieś 2 lata temu?
 
anonim cytuj
06-03-2023
Art. 598 (15) §1. KC pozostaje tu dalej aktem obowiązującym.
 
anonim cytuj
06-03-2023
Dziękuję, czyli innymi słowy, dziecko musi jechać, w przeciwnym razie ojciec może żądać zapłaty za niezrealizowany kontakt?
 
anonim cytuj
06-03-2023
Tak był wyrok TK i dziecko jeśli samo mówi, że nie chce, autentycznie nie chce, to nie musi a obowiązkiem matki, jest wspierać dziecko i nie zmuszać go do kontaktu z ojcem na siłę, musisz tylko nagrać to, że dziecko samo odmawia kontaktu. Takie nagrania trzeba zbierać. Wygoogluj Wyrok Trybunału konstytucyjnego i poczytaj.
 
anonim cytuj
06-03-2023
Ale czy rozumiemy, co tu napisałam? Zawarłam unieważnienie przez Sąd,
niesamowolne nierealizowanie.
 
anonim cytuj
06-03-2023
Owszem może, ale tylko w interesie dziecka. Najpierw zapewne skieruje na terapie rodzinna albo podejmie inne kroki zmierzające do tego, aby małoletni realizował kontakty.
 
anonim cytuj
06-03-2023
Dziecko nie chce jechać do ojca czy w takim wypadku musi gdy kontakty są ustanowione sądownie.


W sytuacji, gdy kontakty z ojcem zostały ustanowione sądownie, w teorii obowiązują one zarówno matkę, jak i dziecko. Jednakże, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:

Nowelizacje prawa oraz orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, do którego odnoszą się posty, wskazują na konieczność uwzględnienia woli dziecka w pewnych sytuacjach. Jeśli dziecko autentycznie nie chce nawiązywać kontaktu z jednym z rodziców, i ma do tego uzasadnione powody, może to być podstawą do zmiany lub zawieszenia ustanowionych przez sąd kontaktów.

Wykorzystywanie art. 113 KRiO czy art. 598 (15) §1. KC jako argumentów za lub przeciw jest istotne, ale interpretacja tych artykułów może zależeć od konkretnej sytuacji oraz od orzecznictwa sądów. Ważne jest, aby analizować je w kontekście konkretnej sytuacji, z uwzględnieniem wszystkich okoliczności.

Dziękuję, czyli innymi słowy, dziecko musi jechać, w przeciwnym razie ojciec może żądać zapłaty za niezrealizowany kontakt?


Nie jest to takie proste. Ojciec może w teorii podjąć kroki prawne, jeśli matka niesamowolnie uniemożliwia realizację kontaktów. Ale z drugiej strony, jeśli matka może udowodnić, że to dziecko samo nie chce nawiązywać kontaktu z ojcem, i ma do tego uzasadnione powody, może to być wystarczającym argumentem w sądzie.

Tak był wyrok TK i dziecko jeśli samo mówi, że nie chce, autentycznie nie chce, to nie musi a obowiązkiem matki, jest wspierać dziecko i nie zmuszać go do kontaktu z ojcem na siłę, musisz tylko nagrać to, że dziecko samo odmawia kontaktu. Takie nagrania trzeba zbierać.


Nagrania mogą być jednym ze środków dowodowych, ale ich wartość w sądzie zależy od okoliczności oraz interpretacji prawa. Warto również podkreślić, że ewentualne nagrania powinny być wykonywane z poszanowaniem prawa, aby nie naruszyć prywatności osoby nagrywanej.

Owszem może, ale tylko w interesie dziecka. Najpierw zapewne skieruje na terapie rodzinna albo podejmie inne kroki zmierzające do tego, aby małoletni realizował kontakty.


Zgadza się. Ostatecznym celem wszelkich decyzji sądowych w tej materii jest zawsze dobro dziecka. Sąd może podjąć różne kroki, włącznie z terapią rodzinną, aby spróbować naprawić relacje pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Jednakże, jeśli stwierdzi, że kontynuacja kontaktów jest szkodliwa dla dziecka, może podjąć decyzję o ich zawieszeniu lub ograniczeniu.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

2 dni wolnego na poszukiwanie pracy
Dzień dobry. Mam pytanie o 2 dni wolnego na poszukiwanie pracy. Mąż dostał wypowiedzenie, okres wypowiedzenia 1 miesiąc. Przysługują mu 2 dni wolnego na poszukiwanie pracy. Maz pracuje 12 h/dzień. Czy dzień wolnego pokrywa 8h pracy czy mozna przyjąć że 12h? Z góry dziękuję za odpowiedź....
L4 na umowie zlecenie.
Witam, poinformowałam pracodawcę o tym, że potrzebuje dwa tygodnie wolnego z powodów zdrowotnych - nie mam umowy zlecenie ani innej umowy od 1.07.2023, pomimo rozmów umowy jak nie było tak dalej nie ma. Pracodawca chciałby ode mnie L4. Stąd moje pytanie czy potrzbne jest to zwolnienie lekarskie czy nie trzeba nic takiego robić. Jak to wyglada ze strony prawnej. Proszę o poradę....
Sprzedaż auta
Witam. Proszę o opinię. 4 dni temu sprzedałam auto używane. Auto jeździło i nie miało ukrytych świadomie przeze mnie wad. Kupujący zrobił nim do domu około 100 km. 2 dni później przyjechał po koło zapasowe, które zapomniałam dać (czyli zrobił około 200 km). Mówił że auto szarpie i że dolał oleju bo jego zdaniem nie było. Dziś zadzwonił że auto chce oddać bo był u mechanika i cały olej wyciekł i wszystko jest zalane. Gdy ja jeździłam wszystko było...
Osoba prawnie nie powiązana
Dzień dobry. Proszę bardzo o poradę. Narzeczony ma córkę z inną kobietą. W niedługim czasie ma odbyć się sprawa sądowa z powodu alimentów. Narzeczony jest oskarżony o niepłacenie alimentów (nie dlatego, ze nie chciał zwyczajnie nie mial środków, ledwo starczało mu na życie). Niestety wszystko dzieje się przez komornika. Narzeczony pracuje za granica, lecz niestety nie może zjechać na rozprawę. Po wróceniu chce spłacić całość zaległych alim...

Wyszukiwarka