Kontakt dziecka z ojcem.

Dziecko nie chce jechać do ojca czy w takim wypadku musi gdy kontakty są ustanowione sądownie. Wiem, że kiedyś matka miała obowiązek zachęcać dziecko, ale chyba coś się zmieniło w TK. Nie do końca wiem co...
anonim cytuj
06-03-2023
Kluczowe pytanie, to dlaczego nie chce.
Sąd może znieść widzenia na podstawie
Art. 113 (1) §1. Art. 113 (2) §1. Art. 113 (5) KRiO.
 
anonim cytuj
06-03-2023
Dziecko ma obowiązek kontaktu z ojcem. Matka może zostać ukarana za ich nierealizowanie.
 
anonim cytuj
06-03-2023
Ale właśnie chyba coś w tej sprawie zmienił Trybunał Konstytucyjny jakieś 2 lata temu?
 
anonim cytuj
06-03-2023
Art. 598 (15) §1. KC pozostaje tu dalej aktem obowiązującym.
 
anonim cytuj
06-03-2023
Dziękuję, czyli innymi słowy, dziecko musi jechać, w przeciwnym razie ojciec może żądać zapłaty za niezrealizowany kontakt?
 
anonim cytuj
06-03-2023
Tak był wyrok TK i dziecko jeśli samo mówi, że nie chce, autentycznie nie chce, to nie musi a obowiązkiem matki, jest wspierać dziecko i nie zmuszać go do kontaktu z ojcem na siłę, musisz tylko nagrać to, że dziecko samo odmawia kontaktu. Takie nagrania trzeba zbierać. Wygoogluj Wyrok Trybunału konstytucyjnego i poczytaj.
 
anonim cytuj
06-03-2023
Ale czy rozumiemy, co tu napisałam? Zawarłam unieważnienie przez Sąd,
niesamowolne nierealizowanie.
 
anonim cytuj
06-03-2023
Owszem może, ale tylko w interesie dziecka. Najpierw zapewne skieruje na terapie rodzinna albo podejmie inne kroki zmierzające do tego, aby małoletni realizował kontakty.
 
anonim cytuj
06-03-2023
Dziecko nie chce jechać do ojca czy w takim wypadku musi gdy kontakty są ustanowione sądownie.


W sytuacji, gdy kontakty z ojcem zostały ustanowione sądownie, w teorii obowiązują one zarówno matkę, jak i dziecko. Jednakże, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:

Nowelizacje prawa oraz orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, do którego odnoszą się posty, wskazują na konieczność uwzględnienia woli dziecka w pewnych sytuacjach. Jeśli dziecko autentycznie nie chce nawiązywać kontaktu z jednym z rodziców, i ma do tego uzasadnione powody, może to być podstawą do zmiany lub zawieszenia ustanowionych przez sąd kontaktów.

Wykorzystywanie art. 113 KRiO czy art. 598 (15) §1. KC jako argumentów za lub przeciw jest istotne, ale interpretacja tych artykułów może zależeć od konkretnej sytuacji oraz od orzecznictwa sądów. Ważne jest, aby analizować je w kontekście konkretnej sytuacji, z uwzględnieniem wszystkich okoliczności.

Dziękuję, czyli innymi słowy, dziecko musi jechać, w przeciwnym razie ojciec może żądać zapłaty za niezrealizowany kontakt?


Nie jest to takie proste. Ojciec może w teorii podjąć kroki prawne, jeśli matka niesamowolnie uniemożliwia realizację kontaktów. Ale z drugiej strony, jeśli matka może udowodnić, że to dziecko samo nie chce nawiązywać kontaktu z ojcem, i ma do tego uzasadnione powody, może to być wystarczającym argumentem w sądzie.

Tak był wyrok TK i dziecko jeśli samo mówi, że nie chce, autentycznie nie chce, to nie musi a obowiązkiem matki, jest wspierać dziecko i nie zmuszać go do kontaktu z ojcem na siłę, musisz tylko nagrać to, że dziecko samo odmawia kontaktu. Takie nagrania trzeba zbierać.


Nagrania mogą być jednym ze środków dowodowych, ale ich wartość w sądzie zależy od okoliczności oraz interpretacji prawa. Warto również podkreślić, że ewentualne nagrania powinny być wykonywane z poszanowaniem prawa, aby nie naruszyć prywatności osoby nagrywanej.

Owszem może, ale tylko w interesie dziecka. Najpierw zapewne skieruje na terapie rodzinna albo podejmie inne kroki zmierzające do tego, aby małoletni realizował kontakty.


Zgadza się. Ostatecznym celem wszelkich decyzji sądowych w tej materii jest zawsze dobro dziecka. Sąd może podjąć różne kroki, włącznie z terapią rodzinną, aby spróbować naprawić relacje pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Jednakże, jeśli stwierdzi, że kontynuacja kontaktów jest szkodliwa dla dziecka, może podjąć decyzję o ich zawieszeniu lub ograniczeniu.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Wypowiedzenie umowy z dnia na dzień.
Pracuje na umowę o pracę na czas nieokreślony 3 lata, szef kazał podpisać mi rozwiązanie umowy z dnia na dzień, bez żadnego dnia wypowiedzenia, powiedział, że jeśli tego nie podpisze to zwolni mnie dyscyplinarnie. Proszę o pomoc...
Wynagrodzenie na L4
Chciałem zapytać czy istnieje jakaś możliwość aby pracodawca (firma państwowa) wypłaciła pracownikowi mniejszą niż 80% pensji za dni spędzone na l4. Mianowicie osoba dostała wypłatę za listopad. Która wygląda na pasku następująco. 14 dni pracy wynagrodzenie 2699zl brutto (daje to 192zl) 8 dni l4 wynagrodzenie 606zl brutto (daje to 75zl) Wychodzi że za dni na l4 pracownik dostał jakieś 40% wynagrodzenia. Umowa o pracę na pełny etat, płacone za...
Wymiana drzwi w mieszaniu komunalnym
Witam.Mam taki problem, mieszkam w bloku 3 piętrowym.Mieszkanie nie jest własnościowe dostałem je od miasta.Wyremontowalem całe mieszkanie rok temu wymieniłem także drzwi od mieszkania tyle ze jak większość sąsiadów otwieranie na zewnątrz, teraz spółdzielnia napisała mi list że przyjdą i będą wymieniać mi drzwi żeby otwierały się do wewnątrz i tyle zero dodatkowych info tzn jakie drzwi itd..rozumiem przepisy pożarowe itd ale pytanie czy mogą rozw...
Zniesienie alimentów.
Witam serdecznie mam zapytanie , płacę alimenty synowi na bieżąco przez komornika , syn ma 25 lat pracuje i uczy się prawdopodobnie zaocznie ,czy w tej sytuacji mogę się starać o zniesienie alimentów ,czy muszę zrobić to sądownie czy wystarczy przez komornika ( jeżeli syn sam się uda i zgłosi zaprzestanie ściągalności )?...

Wyszukiwarka