Czy sprzedawca, może odrzucić możliwość zwrotu podręczników?

Zakupiłem on-line podręczniki do nauki. Jako, że chodzi o naukę języka, który wykorzystuje zawodowo do zakupu wziąłem fakturę.
Podręczniki okazały się słabe i chciałem je zwrócić.
Sprzedawca odrzucił możliwość zwrotu powołując się na klauzurę:
"Oświadczam, że zawierana przeze mnie umowa sprzedaży jest bezpośrednio związana z prowadzoną przeze mnie działalnością gospodarczą, a także posiada ona dla mnie charakter zawodowy wynikający z przedmiotu wykonywanej przeze mnie działalności gospodarczej. Wiem, że w związku z tym nie będzie przysługiwało mi konsumenckie prawo zwrotu towaru w ciągu 14 dni."
Ustawa konsumencka nie stoi wyżej, niż klauzury sklepu?
anonim cytuj
26-01-2023
Art. 7aa [Zastosowanie przepisów] 28)Przepisy dotyczące konsumenta zawarte w rozdziałach 4, 5a i 5b stosuje się do osoby fizycznej zawierającej umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie ma ona dla tej osoby charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Kryterium wyodrębnienia zakresu podmiotowego. Komentowany przepis nakazuje stosowanie przepisów o ochronie konsumenta w zakresie unormowania rękojmi za wady do osób fizycznych zawierające umowę bezpośrednio związaną z ich działalnością gospodarczą, ale pod warunkiem, że z treści konkretnej umowy wynika, że nie ma ona dla tej strony charakteru zawodowego. A to ostatnie kryterium weryfikowane jest przez określenie przedmiotu działalności gospodarczej takiej strony, udostępnionego w oparciu o przepisy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wystawienie faktury za towar lub usługę, w której jako odbiorca wskazywany jest przedsiębiorca, jest równoznaczne z uznaniem, że dokonano tego w ramach obrotu z udziałem obu podmiotów profesjonalnych.Art. 5564 KC T. II red. Gutowski 2022, wyd. 3/Habryn-Anna Chojnacka
 
anonim cytuj
26-01-2023
Czym innym jest wzięcie faktury, czym innym sposób wykorzystania. co właściwie masz w PKD?
 
anonim cytuj
26-01-2023
Główne PKD portale internetowe.
 
anonim cytuj
26-01-2023
A masz tam gdzieś w PKD np. naukę języków obcych albo tłumaczenia?
 
anonim cytuj
26-01-2023
Nie nie mam.
 
anonim cytuj
26-01-2023
No to nie ma charakteru zawodowego. złóż takie oświadczenie sprzedawcy dołączając swoje PKD.
 
anonim cytuj
26-01-2023
A jak się odwoła do tego oświadczenia, na które się powołuje, a które zapewne potwierdziłem przy zakupie?
 
anonim cytuj
26-01-2023
To pozostanie rozstrzygnięcie tej kwestii przez sąd.
 
anonim cytuj
26-01-2023
Z ciekawości zapytam: w jaki sposób dokonywać zakupów na firmę, jeżeli dany produkt jest wykorzystany przeze mnie pośrednio w prowadzeniu firmy (np. Nauka języka aby moc np. Komunikować się z kontrahentami zagranicznymi), natomiast nie jest to bezpośrednie powiązanie z PKD?
 
anonim cytuj
26-01-2023
Nie wiem dlaczego wyszedłem z założenia ze bez oświadczenia nie przejdzie zamówienie. Dzięki!
 
anonim cytuj
26-01-2023

Sugerowane Tematy

Umowa najmu okazjonalnego z firmą.
Witam, wynajmuję mieszkanie. Dostałam ofertę od firmy, która chce wynająć ode mnie moje mieszkanie. Czy mogę z nimi podpisać umowę Najmu Okazjonalnego? Czy na podstawie umowy najmu zwykłego, nieokazjonalnego mogę płacić podatek ryczałtem?...
O co może pytać sąd?
Mam bardzo drobną sprawę o wykroczenie, ale trafiłem na wredną i upierdliwą sędzinę. Pytanie jest takie o co może pytać sąd i czy muszę na to odpowiedzieć? Jestem po pierwszej rozprawie i pojawiły się pytania m.in. takie (na które nie chcę odpowiadać): - czy leczył się Pan/Pani psychiatrynicze - jakie jest Pana/Pani wykształcenie - gdzie Pan/Pani pracuje - jaki jest Pan/Pani status majątkowy Sędzina twierdziła, że "muszę" na nie o...
Czy pracownik ma obowiązek wykorzystać urlop wypoczynkowy w taki sposób by jedna część wypoczynku trwała nie mniej niż 14 kolejnych dni?
Czy pracownik ma obowiązek wykorzystać urlop wypoczynkowy w taki sposób by jedna część wypoczynku trwała nie mniej niż 14 kolejnych dni?...
Nękający klient.
Witam. Doprowadzałem u klienta przewód zasilający pod transformator w kuchni. Od tego transformatora Pan od ścian regipsowych wyprowadził tylko 2 żyły pod ledy rgb. Klient wydzwania do mnie i straszy mnie sądem, że jest to moja wina. Klient oczywiście zapłacił po wykonanym zleceniu i otrzymał fakturę. Powiedzcie mi czy faktycznie jest to moja wina jeżeli tego nie robiłem? Ja tutaj nie widzę oczywiście swojej winy bo jak mogę odpowiadać za coś cze...

Wyszukiwarka