Co w sytuacji, gdy ojciec dziecka zwolnił się z pracy żeby nie płacić alimentów? Dziecko niepełnosprawne.
Zgodnie z polskim prawem, jeśli ojciec dziecka celowo rezygnuje z pracy, aby unikać obowiązku płacenia alimentów, sąd może nie uwzględnić tej sytuacji podczas ustalania jego zdolności do świadczeń alimentacyjnych. Artykuł 136 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (k.r.o.) wyraźnie wskazuje, że pewne działania podjęte przez zobowiązanego do alimentacji, które miały na celu pomniejszenie jego możliwości zarobkowych (majątkowych) ze skutkiem utrudnienia lub uniemożliwienia realizacji obowiązku alimentacyjnego, mogą zostać nieuwzględnione przez sąd.
Chce się zrzec ojcostwa (nie wiem czy tak można bo jest biologicznym ojcem)
Nie jest możliwe zrzeczenie się ojcostwa w Polsce. Nawet odebranie władzy rodzicielskiej nie zwalnia biologicznego rodzica z obowiązku alimentacyjnego względem dziecka.
Czy w związku z tym, można pociągnąć jego rodziców do płacenia alimentów?
Subsydiarny obowiązek alimentacyjny wobec dziadków (rodziców ojca) może zostać uwzględniony jedynie w sytuacji, gdy nie ma osób zobowiązanych do alimentacji w pierwszej kolejności lub gdy uzyskanie alimentów od nich jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami. Sam fakt, że ojciec nie chce płacić, nie jest wystarczający. Należy również wykazać, że sama osoba uprawniona nie jest w stanie zaspokoić potrzeb dziecka.
W art. 136 k.r.o. ustawodawca wskazał zdarzenia, których nie uwzględnia się przy ustalaniu możliwości majątkowych zobowiązanego.
Dokładnie, ten artykuł jest kluczowy w tej sytuacji. Wskazuje on, że działania podejmowane przez zobowiązanego "in fraudem osoby uprawnionej" mogą zostać pominięte przez sąd podczas ustalania zdolności do świadczeń alimentacyjnych.
Orzecznictwo SN pokazuje, że w pewnych okolicznościach sąd może nie uwzględnić sytuacji, w której zobowiązany do alimentacji trafia do więzienia, jeśli jest to bezpośrednio związane z jego działaniami mającymi na celu uniknięcie obowiązku alimentacyjnego.
W świetle powyższego, istnieje prawna podstawa do dochodzenia alimentów mimo działań ojca mających na celu uniknięcie tej odpowiedzialności. Jednakże dokładna ocena możliwości uzyskania alimentów wymaga analizy konkretnej sytuacji majątkowej i życiowej ojca oraz ewentualnego dochodzenia subsydiarnych roszczeń alimentacyjnych wobec dziadków dziecka.