Czy żłobek może wyznaczyć godzinę przyjęcia dzieci?

Dzisiaj przy odprowadzaniu dziecka do publicznego żłobka zostałam poinformowana, że od jutra przyjmują tylko dzieci przyprowadzone do godziny 8. Po godzinie 8 dzieci już nie przyjmują. Czy to jest zgodne z prawem? Czy żłobek może narzucić godzinę, na którą ma być przyprowadzone dziecko?
anonim cytuj
04-01-2023
Co mówi regulamin?
 
anonim cytuj
04-01-2023
W regulaminie jest tylko określony czas pracy żłobka od 6-19. Czy jest coś więcej sprawdzę w umowie po powrocie do domu.
 
anonim cytuj
04-01-2023
Tak, mają prawo rządać przyprowadzania dziecka o wyznaczonej godzinie. W każdej placówce, czy to żłobek, czy przedszkole obowiązuje plan dnia i jest on zgodny z potrzebami dziecka. Każde wprowadzanie dziecka wiąże się z zaburzeniem planu i bardzo rozprasza uwagę dzieci.
 
anonim cytuj
04-01-2023
Normalna praktyka w przedszkolach, nawet publicznych.
Dzieci zaczynają posiłki o odpowiednich porach i gdyby każdy przyprowadzał, o której mu się podoba to by chyba bez śniadania były.
 
anonim cytuj
04-01-2023
W większości żłobków na drzwiach wejściowych powinno być napisane, do której dziecko powinno być przyprowadzone u nas w państwowym jest napisane jasno i wyraźnie ze do godz 8 30 później dziecko nie zostanie przyjęte.
 
anonim cytuj
04-01-2023
Przy zapisaniu dziecka deklarowała Pani od jakiej godziny będzie przyprowadzanie? Czy w umowie jest zapis jak plan zajęć się zaczyna? Proszę sprawdzić umowę.
 
anonim cytuj
04-01-2023
Nie było nic na ten temat wpisywane. A czy w umowie jest coś wyszczególnione o tym to sprawdzę po powrocie do domu. Dziękuję
 
anonim cytuj
04-01-2023
W prywatnych placówkach często jest tak, że plan zajęć zaczyna się od tej do tej, by innych dzieci nie rozpraszać, dziecko powinno być przyprowadzone do jakiejś godziny, lecz nie wiem jak ma się to do prawa, czy mogą do tego zmusić.
 
anonim cytuj
04-01-2023
Nie tylko w prywatnych. W państwowych również.
 
anonim cytuj
04-01-2023
Może, zachęcam do zapoznania się z artykułem: https://placowkowo.pl/artykuly/jak-funkcjonuje-zlobek/
 
anonim cytuj
02-05-2023
Nie ma konkretnego przepisu regulującego tę kwestię. Jednakże, żłobki mają prawo ustalać swoje wewnętrzne regulaminy oraz zasady funkcjonowania placówki, które mają na celu zapewnienie odpowiedniego funkcjonowania żłobka i realizacji jego zadań wychowawczych i opiekuńczych.

Warto zwrócić uwagę na to, co zawarte jest w umowie zawartej między rodzicem a żłobkiem oraz w regulaminie placówki. Jeżeli w tych dokumentach znajduje się zapis dotyczący godziny przyprowadzania dziecka, to wówczas taki wymóg będzie miał charakter obowiązujący.

Jeśli nie ma żadnych konkretów w umowie czy regulaminie, warto porozmawiać z dyrekcją placówki i wyrazić swoje obawy oraz próbować wypracować rozwiązanie, które będzie odpowiednie zarówno dla dziecka, rodziców, jak i personelu żłobka.

Pamiętaj, że żłobki mają obowiązek dostosowywać się do potrzeb dzieci i rodziców, ale równocześnie muszą też dbać o jakość świadczonych usług i zachowanie odpowiedniej organizacji pracy. Z tego względu, może być uzasadnione wprowadzenie pewnych ograniczeń w zakresie godzin przyprowadzania dzieci.
 
anonim cytuj
04-05-2023
uzupelniajace informacje:

Podstawa prawna:
Żłobki w Polsce działają na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U. z 2021 r. poz. 546).

Opieka i edukacja: Żłobki mają na celu zapewnienie opieki i wychowania dzieci w wieku do 3 lat. Personel pracujący w żłobkach powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje i kompetencje zawodowe, wymagane przez prawo.

Bezpieczeństwo i higiena:
Żłobki muszą spełniać określone wymogi dotyczące bezpieczeństwa i higieny, co jest regulowane przez przepisy sanitarne i ochrony przeciwpożarowej.

Programy wychowawcze:
Żłobki mają obowiązek opracowania i wdrożenia programów wychowawczych, które uwzględniają potrzeby i możliwości rozwojowe dzieci oraz realizują cele wynikające z przepisów prawa.

Kontrola i nadzór:
Żłobki podlegają kontroli i nadzorowi ze strony odpowiednich organów administracji publicznej, takich jak organy prowadzące placówkę, inspekcja sanitarna czy Państwowa Straż Pożarna.

Prawa rodziców:
Rodzice mają prawo do informacji na temat funkcjonowania żłobka, programów wychowawczych oraz możliwości uczestniczenia w życiu placówki, np. poprzez udział w radach rodziców.
 
anonim cytuj
04-05-2023

Sugerowane Tematy

Odprawa
Miałam umowę o pracę na czas określony od 17-02-2022 do 31-10-2022 oraz następna umowa u tego samego pracodawcy od 1-11-2022 już na czas nieokreślony. Rozwiązałam w dniu dzisiejszym 25.09.2923r. umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy. Czy należy mi jakieś odszkodowanie albo odprawa? Jeśli tak to za ile miesięcy odszkodowanie albo odprawa?...
Odrzucenie spadku po terminie.
Mam brata niepełnosprawnego chorego na autyzm nasi rodzice nie są razem od wielu lat i ojciec jest pozbawiony władzy rodzicielskiej . Nigdy nie płacił alimentów wypłacał mamie fundusz. Ostatnio dowiedziałam się że moja „babcia” której nie znam od strony ojca zmarła 2 lata temu a ojciec zrzekł się spadku i mama dostała pismo że brat ma spłacić dług za mieszkanie komunalne w którym mieszkała właśnie ta „babcia” . Ja mogę się zrzec spadku bo dopiero...
podpis osoby trzeciej
Dobry wieczór. Jestem byłym doradcą klienta Provident . 3 lata temu za klientkę podpisała się jej mama wyszło z tego zadłużenie ok 800 zł bo pożyczka nie została spłacona . Teraz po moim samoistnym zwolnieniu wydzło że to nie ta osoba się podpisała tylko jej mama ( nagonka z strony pozyskiwania klienta) Teraz mi każą spłacać to zadłużenie . Pieniądze wypłaciłam i z nich nie korzystałam . Mam kilka nagrań telefonicznych z powiedzmy takim naciskiem...
Komornik lista wierzycieli
Witam mam u komornika listę wierzycieli i jak dochodzi nowy wierzyciel to komornik wpłaca największą kwotę jemu a reszcie płaci np: po 1.50 zł co mogę zrobić w tej sytuacji żeby komornik pozamykał resztę spraw?...

Wyszukiwarka