Czas pracy osoby niepełnosprawnej.

Dzień dobry, legitymuję się orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu lekkim. Lekarz medycyny pracy nie wyraził zgody na pracę w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej. Z ustawy jasno wynika, że czas pracy w moim przypadku wynosi 8h na dobę, 40h tygodniowo. Natomiast nie wiem jak liczyć ten tygodniowy czas pracy - od poniedziałku do niedzieli? Po raz kolejny mam zaplanowane 6dni pracy pod rząd - od poniedziałku do soboty. Pracodawca może w ten sposób ustalać grafik czy nie może? Za każdym razem słyszę, że inaczej się nie da, bo OHR mnie nie puszcza.
anonim cytuj
28-11-2022
Z tego co Pani napisała to pani pracuje 6x8 co daje 48
48x4 tygodnie to daje 192
Wiadomo jest 4,5 tygodnia więc wychodzi więcej godzin więc przysługuje pracownikowi 2 dni wolnego w tygodniu nie ważne w jaki dzień tygodnia muszą być 2 dni i w jednym tygodniu miesiąca przysługuje każdemu pracownikowi (nieważne czy ma grupę czy jej nie ma) jedna sobota i niedziela razem czyli tzw weekend wolnego
 
anonim cytuj
29-11-2022
Ustalone mam 2 tygodnie po 6 dni pracujących w grudniu, oczywiście te 2 dni mam oddane. Pytanie czy pracodawca ma prawo w taki sposób układać grafik. Powinnam chyba pracować 5 dni w tygodniu.
 
anonim cytuj
29-11-2022
Kurcze to nie wiem ja też na przykład powinnam pracować po 7h dziennie bo mam znaczny stopień i też nie ogarniam jakim cudem mam tyle samo godzin co inny pracownik
 
anonim cytuj
29-11-2022
Pracujesz po 8h/dobę? Przy umiarkowanym i znacznym to jest sztywne 7h/doba 35h/tygodniowo, chyba że jest zgoda lekarza medycyny do pracy w godzinach nadliczbowych. Dokładnie się nie zagłębiałam bo mam lekki.
 
anonim cytuj
29-11-2022
Proszę to zgłosić do przełożonego a jak nie to do inspekcji pracy.
 
anonim cytuj
29-11-2022
coli
legitymuję się orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu lekkim. "
możesz pracować po 8 h
"Pracodawca może w ten sposób ustalać grafik czy nie może? "
nie może
 
anonim cytuj
02-12-2022
Warto na początku zwrócić uwagę na to, że zgodnie z Kodeksem pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917) w artykule 129 § 1 określone jest, że czas pracy nie może przekroczyć 8 godzin na dobę i średnio 40 godzin na dobę w przyjętym okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 4 miesięcy. Tydzień pracy liczy się od poniedziałku do niedzieli. Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną w stopniu lekkim, to jak wspomniałaś, nie możesz pracować więcej niż 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo.

Co do harmonogramu pracy, po drugie, warto podkreślić, że zgodnie z art. 135 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikowi co najmniej jednego dnia wolnego w tygodniu, który zgodnie z art. 135 § 2 Kodeksu pracy powinien przypadać w dniu niedzielnym. Jeżeli dzień wolny przypada w innym dniu, pracodawca ma obowiązek zapewnić drugi dzień wolny.

Tym samym, po trzecie, pracodawca ma obowiązek zapewnienia co najmniej dwóch dni wolnych w ciągu każdego okresu rozliczeniowego siedmiodniowego, który zgodnie z art. 134 § 1 Kodeksu pracy, zaczyna się wraz z rozpoczęciem dnia roboczego następującego po dniu wolnym od pracy, który powinien być dniem niedzielnym.

Po czwarte, jeżeli pracodawca narusza te przepisy, istnieje możliwość zgłoszenia sprawy do Państwowej Inspekcji Pracy.
 
anonim cytuj
03-08-2023

Sugerowane Tematy

PIT. Przekazanie 1%
Mam pytanie, odnoście przekazywania 1% na fundację w podatku w zeznaniu rocznym np. PIT36. Czy będzie on miał wpływ na zmniejszenia zwrotu otrzymanych pieniędzy już po rozliczeniu podatku i przekazaniu tego 1%? Czy przekazując im ten 1% mój zwrot się zmniejszy o ten 1%? Zawsze mnie to zastanawiało. Z góry dziękuję za odpowiedź....
Zadłużenie męża po zmarłej babci
Witam! Mój mąż ma zadłużenie po zmarłej babci (15 tysięcy) Czy jest możliwość dogadania bądź w ogóle spłacenia 1/3 tej kwoty przez niego i będzie miał tzw , spokój’? Dodam ze dwie inne osoby również to spłacają. ...
niepełnoletnie dziecko na wakacjach
Chodzi o dwuletnie dziecko które ma jechać na wakacje z dziadkami ( do nich do domu , dom w Polsce) Chodzi o upoważnienie w razie potrzeby pójścia do lekarza , szpitala ) czy wystarczy napisane odręcznie ? ( Jakie informacje powinno zawierać ) Czy powinnam coś jeszcze napisać w razie nagłej sytuacji , co może się przydać ? Lub co powinni dziadkowie mający wnuczkę pod opieką mieć przy sobie ? Czy w ogóle muszę pisać jakiekolwiek upoważnienia...
Podatek od sprzedaży mieszkania ze spadku.
Witam sprzedałam mieszkanie które nabyłam w spadku po rodzicach ustawowo nastąpiło to w 2012 roku a sądownie 2019 czy muszę zapłacić podatek od sprzedaży....

Wyszukiwarka