Zmarł mój ,,tata" obcy człowiek, nie był moim biologicznym ojcem. Jeśli otworze testament, jaki zapłacę podatek?

Witam, zmarł mój ,,tata" (w świetle prawa całkowicie obcy człowiek, nie był moim biologicznym ojcem) zostawił testament w którym przepisał mi swoją połowę majątku. Żyliśmy normalnie jak rodzina, pomagałam mu przez całe życie i całą chorobę, itd. Jeśli otworze testament, jaki zapłacę podatek? Czy jest jakaś możliwość żebym mogła starać się o zmniejszenie tej kwoty? Nie stać mnie na tak duże sumy (mam duży kredyt na głowie) a dalsza rodzina taty chce zakładać sprawę o podział majątku, więc żeby nie stracić dachu nad głową muszę ujawnić testament.
anonim cytuj
28-11-2022
Pasierb jest zwolniony z podatku
 
anonim cytuj
29-11-2022
Jestem obcą osobą, mama z,, tatą "żyli bez ślubu.
 
anonim cytuj
29-11-2022
Trudno powoływać się na trudną sytuacje finansowa jeśli otrzymujesz spadek. Możesz wnieść o rozłożenie płatności na raty
 
anonim cytuj
29-11-2022
A kto wycenia wartość nieruchomości która muszę podać w Urzędzie Skarbowym? Sama muszę podać orientacyjna wartość czy ktoś z urzędu ją wycenia?
 
anonim cytuj
29-11-2022
Sama możesz wyliczyć przy zgłaszaniu a i tak us sprawdzi czy nie zaniżyłaś wartości
 
anonim cytuj
29-11-2022
Dziękuję
 
anonim cytuj
29-11-2022
Zmarł mój ,,tata" obcy człowiek, nie był moim biologicznym ojcem. Jeśli otworze testament, jaki zapłacę podatek?


Jeśli otrzymujesz spadek od osoby, która nie była z Tobą spokrewniona, zostaniesz obciążona podatkiem od spadków i darowizn w stawce 20% (do 10 278 PLN) i 30% (powyżej 10 278 PLN), zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 3 oraz art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Jeśli chodzi o wartość nieruchomości:

Wskazane jest, aby wartość nieruchomości była określona w oparciu o rzetelne źródło, na przykład przez rzeczoznawcę majątkowego. To pomoże uniknąć potencjalnych sporów z Urzędem Skarbowym odnośnie wyceny.

Jeśli zgłosisz wartość, Urząd Skarbowy ma prawo przeprowadzić weryfikację tej wartości. Jeśli uzna, że wartość została zaniżona, może nałożyć dodatkowe opłaty.

Czy jest jakaś możliwość żebym mogła starać się o zmniejszenie tej kwoty?


Niestety, trudna sytuacja finansowa nie upoważnia do obniżenia podatku od spadków i darowizn. Jednak możesz wystąpić do urzędu o rozłożenie płatności na raty.

dalsza rodzina taty chce zakładać sprawę o podział majątku, więc żeby nie stracić dachu nad głową muszę ujawnić testament.


Testament jest aktiem prawnym i jego treść powinna być respektowana. Jeśli spadek został Ci przekazany testamentem, członkowie rodziny nie mają prawa zakładać sprawy o podział majątku, chyba że zakwestionują ważność testamentu.

Jestem obcą osobą, mama z,,tatą" żyli bez ślubu.


Jeśli Twoja matka żyła w konkubinacie z osobą, która Cię opisała w testamencie, nadal jesteś traktowana jako osoba niebędąca w stosunku pokrewieństwa z darczyńcą w świetle ustawy o podatku od spadków i darowizn.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Odprawa pośmiertna.
Witam miał może ktoś taka sytuację że starał się o odprawę pośmiertną dla dziecka od pracodawcy zmarłego? Jak napisać taki wniosek ? Czy może lepiej załatwić po przez adwokata?...
Czy Play bez mojej zgody mógł udostępnić moje numery telefonów firmą trzecim??
Play dzieli się swoją bazą numerów z firmami trzecimi? Dzisiaj miałem dziwną sytuację: do mojej żony zadzwoniła firma, która jak sprawdziłem z necie - spamuje telefonami ze zbiórką na pomoc dzieciom (nie wiem czy oszustwo czy nie - nie wnikam na razie). Zmartwiło mnie jednak to, że pytali o mnie z imienia i nazwiska. Byłem przekonany, że nikt poza Play nie ma prawa wiedzieć, jakie inne numery tel. mam u tego dostawcy. Dzwoniłem do Play a tam pow...
Umowa zawarta przez telefon.
Dzisiaj dzwonił do mnie jeden facet z kursów nauki języków obcych i po rozmowie dostałem smsa z gratulacjami i że kurier będzie w ciągu 2 dni roboczych u mnie( niestety mają mój adres) i opłata za pobraniem będzie 397 złotych. Jak się z tego wyplątać ??Czy taka umowa jest wiążąca ????...
Aktualizacja treści księgi wieczystej.
Bardzo proszę o pomoc. W wyniku działu spadku zrzekłam się bez obowiązku spłaty domu oraz przynależącej do niej działki na rzecz siostry. I tu mam problem bo nie figuruje jako współwłaściciel tych działek o 2022 roku! A Pani z urzędu dzwoniła ze nie są zmienione księgi wieczyste i jest problem z naliczeniem podatku? A ja nie chce się wpisać jako współwłaściciel bo mim nie jestem. Działka jest na osobnej księdze wieczystej i jest tylko ona w niej...

Wyszukiwarka