Zmarł mój ,,tata" obcy człowiek, nie był moim biologicznym ojcem. Jeśli otworze testament, jaki zapłacę podatek?

Witam, zmarł mój ,,tata" (w świetle prawa całkowicie obcy człowiek, nie był moim biologicznym ojcem) zostawił testament w którym przepisał mi swoją połowę majątku. Żyliśmy normalnie jak rodzina, pomagałam mu przez całe życie i całą chorobę, itd. Jeśli otworze testament, jaki zapłacę podatek? Czy jest jakaś możliwość żebym mogła starać się o zmniejszenie tej kwoty? Nie stać mnie na tak duże sumy (mam duży kredyt na głowie) a dalsza rodzina taty chce zakładać sprawę o podział majątku, więc żeby nie stracić dachu nad głową muszę ujawnić testament.
anonim cytuj
28-11-2022
Pasierb jest zwolniony z podatku
 
anonim cytuj
29-11-2022
Jestem obcą osobą, mama z,, tatą "żyli bez ślubu.
 
anonim cytuj
29-11-2022
Trudno powoływać się na trudną sytuacje finansowa jeśli otrzymujesz spadek. Możesz wnieść o rozłożenie płatności na raty
 
anonim cytuj
29-11-2022
A kto wycenia wartość nieruchomości która muszę podać w Urzędzie Skarbowym? Sama muszę podać orientacyjna wartość czy ktoś z urzędu ją wycenia?
 
anonim cytuj
29-11-2022
Sama możesz wyliczyć przy zgłaszaniu a i tak us sprawdzi czy nie zaniżyłaś wartości
 
anonim cytuj
29-11-2022
Dziękuję
 
anonim cytuj
29-11-2022
Zmarł mój ,,tata" obcy człowiek, nie był moim biologicznym ojcem. Jeśli otworze testament, jaki zapłacę podatek?


Jeśli otrzymujesz spadek od osoby, która nie była z Tobą spokrewniona, zostaniesz obciążona podatkiem od spadków i darowizn w stawce 20% (do 10 278 PLN) i 30% (powyżej 10 278 PLN), zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 3 oraz art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Jeśli chodzi o wartość nieruchomości:

Wskazane jest, aby wartość nieruchomości była określona w oparciu o rzetelne źródło, na przykład przez rzeczoznawcę majątkowego. To pomoże uniknąć potencjalnych sporów z Urzędem Skarbowym odnośnie wyceny.

Jeśli zgłosisz wartość, Urząd Skarbowy ma prawo przeprowadzić weryfikację tej wartości. Jeśli uzna, że wartość została zaniżona, może nałożyć dodatkowe opłaty.

Czy jest jakaś możliwość żebym mogła starać się o zmniejszenie tej kwoty?


Niestety, trudna sytuacja finansowa nie upoważnia do obniżenia podatku od spadków i darowizn. Jednak możesz wystąpić do urzędu o rozłożenie płatności na raty.

dalsza rodzina taty chce zakładać sprawę o podział majątku, więc żeby nie stracić dachu nad głową muszę ujawnić testament.


Testament jest aktiem prawnym i jego treść powinna być respektowana. Jeśli spadek został Ci przekazany testamentem, członkowie rodziny nie mają prawa zakładać sprawy o podział majątku, chyba że zakwestionują ważność testamentu.

Jestem obcą osobą, mama z,,tatą" żyli bez ślubu.


Jeśli Twoja matka żyła w konkubinacie z osobą, która Cię opisała w testamencie, nadal jesteś traktowana jako osoba niebędąca w stosunku pokrewieństwa z darczyńcą w świetle ustawy o podatku od spadków i darowizn.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Ile przysługuje przerwy na 8h pracy przy komputerze?
Dzień dobry, interesuje mnie temat przerw w pracy (8 godzin przez ekranem komputera) - czy pracownikowi przysługuje wtedy jedynie 30 minut przerwy czy poza ustalonymi minutami należy mu się także 5 minut przerwy po każdej godzinie przed ekranem? W jaki sposób rozgranicza się pracowników zatrudnionych na podstawie UoP od tych na zleceniu?...
Odzież ochronna BHP.
Witam wszystkich. Mam taki dylemat. Pracuję na dziale produkcji w firmie, wykonuje prace lekką, nie obsługuje żadnej maszyny, tylko montaż. Jako, że praca wymaga odzieży ochronnej dostaję takową od pracodawcy. I tu moje pytanie. Obuwie pracodawcy ma standard s1p i jest bardzo niewygodne, pocą się stopy i bolą po paru godzinach, już nie mówiąc o zapachu. Chciałem kupić sobie obuwie o tej samej klasie ochronnej lub wyższej ale wygodne, dopasowane d...
Jak dopisać żone jako współwłaściciela domu?
Mąż odziedziczył przed ślubem dom razem z siostra. Już po ślubie wzięliśmy wspólny kredyt, żeby spłacić siostrę. Wiem, że co dostał mąż przed ślubem jest jego. Jednak on chce, żebym się czuła bezpiecznie i chce mnie wpisać również jako właściciela. Jak się za to zabrać, jaki to koszt?...
Podwyższenie alimentów na dziecko.
Mam roczne dziecko, ojciec dziecka płaci alimenty - 500 zł. Jednak ostatnio stwierdził że to za duża kwota. Pracuje on za granicą, czy przy zagranicznych zarobkach mam szansę ugrać w sądzie takie albo chociaż minimalnie wyższe alimenty? Do tej pory wszystko było ustalane bez udziału sądu, jednak stwierdził on że takiej kwoty nie będzie płacił....

Wyszukiwarka