Zmarł mój ,,tata" obcy człowiek, nie był moim biologicznym ojcem. Jeśli otworze testament, jaki zapłacę podatek?

Witam, zmarł mój ,,tata" (w świetle prawa całkowicie obcy człowiek, nie był moim biologicznym ojcem) zostawił testament w którym przepisał mi swoją połowę majątku. Żyliśmy normalnie jak rodzina, pomagałam mu przez całe życie i całą chorobę, itd. Jeśli otworze testament, jaki zapłacę podatek? Czy jest jakaś możliwość żebym mogła starać się o zmniejszenie tej kwoty? Nie stać mnie na tak duże sumy (mam duży kredyt na głowie) a dalsza rodzina taty chce zakładać sprawę o podział majątku, więc żeby nie stracić dachu nad głową muszę ujawnić testament.
anonim cytuj
28-11-2022
Pasierb jest zwolniony z podatku
 
anonim cytuj
29-11-2022
Jestem obcą osobą, mama z,, tatą "żyli bez ślubu.
 
anonim cytuj
29-11-2022
Trudno powoływać się na trudną sytuacje finansowa jeśli otrzymujesz spadek. Możesz wnieść o rozłożenie płatności na raty
 
anonim cytuj
29-11-2022
A kto wycenia wartość nieruchomości która muszę podać w Urzędzie Skarbowym? Sama muszę podać orientacyjna wartość czy ktoś z urzędu ją wycenia?
 
anonim cytuj
29-11-2022
Sama możesz wyliczyć przy zgłaszaniu a i tak us sprawdzi czy nie zaniżyłaś wartości
 
anonim cytuj
29-11-2022
Dziękuję
 
anonim cytuj
29-11-2022
Zmarł mój ,,tata" obcy człowiek, nie był moim biologicznym ojcem. Jeśli otworze testament, jaki zapłacę podatek?


Jeśli otrzymujesz spadek od osoby, która nie była z Tobą spokrewniona, zostaniesz obciążona podatkiem od spadków i darowizn w stawce 20% (do 10 278 PLN) i 30% (powyżej 10 278 PLN), zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 3 oraz art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Jeśli chodzi o wartość nieruchomości:

Wskazane jest, aby wartość nieruchomości była określona w oparciu o rzetelne źródło, na przykład przez rzeczoznawcę majątkowego. To pomoże uniknąć potencjalnych sporów z Urzędem Skarbowym odnośnie wyceny.

Jeśli zgłosisz wartość, Urząd Skarbowy ma prawo przeprowadzić weryfikację tej wartości. Jeśli uzna, że wartość została zaniżona, może nałożyć dodatkowe opłaty.

Czy jest jakaś możliwość żebym mogła starać się o zmniejszenie tej kwoty?


Niestety, trudna sytuacja finansowa nie upoważnia do obniżenia podatku od spadków i darowizn. Jednak możesz wystąpić do urzędu o rozłożenie płatności na raty.

dalsza rodzina taty chce zakładać sprawę o podział majątku, więc żeby nie stracić dachu nad głową muszę ujawnić testament.


Testament jest aktiem prawnym i jego treść powinna być respektowana. Jeśli spadek został Ci przekazany testamentem, członkowie rodziny nie mają prawa zakładać sprawy o podział majątku, chyba że zakwestionują ważność testamentu.

Jestem obcą osobą, mama z,,tatą" żyli bez ślubu.


Jeśli Twoja matka żyła w konkubinacie z osobą, która Cię opisała w testamencie, nadal jesteś traktowana jako osoba niebędąca w stosunku pokrewieństwa z darczyńcą w świetle ustawy o podatku od spadków i darowizn.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Przedłużenie umowy wynajmu mieszkania. (aneks pospisywany co roku)
Witam. Dnia 17 sierpnia kończy się nam umowa najmu mieszkania. Kontaktowałam się już z właścicielką mieszkania czy przedłużamy umowę, odpowiedziała że nie ma żadnych przeciwwskazań, że możemy dalej mieszkać. Tylko musimy podpisać aneks ,który podpisujemy co roku. Wynajmuje u tej Pani mieszkanie już 4lata jest to najem okazjonalny. Do tej pory się nie odezwała w sprawie aneksu,czy się przypomnieć jeszcze raz czy czekać? Nie chce żeby się potem oka...
czy komornik ma prawo zabrać bezpośrednio z US ulgę na dzieci.
Chciałem zapytać czy komornik ma prawo zabrać bezpośrednio z US ulgę na dzieci. Chodzi oczywiście o odliczenie od podatku....
Czy to znaczy, że pójdę do więzienia?
Witam wszystkich. Bardzo proszę Was o pomoc, gdyż ja nie mam pojęcia co to dla mnie znaczy. Kilka dni temu odebrałem list w którym było orzeczenie z wyrokiem nakazowym. Na podstawie art. 85& 1 k.k. art. 86& 1 k.k. kary jednostkowe orzeczone w punkcie pierwszym wobec ,łączy i wymierza oskarżonemu karę dwóch lat ograniczenia wolności, z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cel społeczny w wymiarze 30h miesięczni...
Rozwiązanie umowy najmu za porozumieniem stron
Witam wszystkich serdecznie, potrzebuję pomocy w kwestii dotyczącej wynajmu mieszkania. Mianowicie... Aktualnie wynajmuję mieszkanie za kwotę 2000 zł miesięcznie. Na moją prośbę za misiące maj, czerwiec, lipiec kwota ta została zmniejszona na 1800 zł za zgodą właścicielki ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną. Teraz, kiedy chcę wyprowadzić się z tego mieszkania - właścicielka żąda zwrotu różnicy z tych 3 miesięcy. Posiadam zapis do umo...

Wyszukiwarka