Zmarł mój ,,tata" obcy człowiek, nie był moim biologicznym ojcem. Jeśli otworze testament, jaki zapłacę podatek?

Witam, zmarł mój ,,tata" (w świetle prawa całkowicie obcy człowiek, nie był moim biologicznym ojcem) zostawił testament w którym przepisał mi swoją połowę majątku. Żyliśmy normalnie jak rodzina, pomagałam mu przez całe życie i całą chorobę, itd. Jeśli otworze testament, jaki zapłacę podatek? Czy jest jakaś możliwość żebym mogła starać się o zmniejszenie tej kwoty? Nie stać mnie na tak duże sumy (mam duży kredyt na głowie) a dalsza rodzina taty chce zakładać sprawę o podział majątku, więc żeby nie stracić dachu nad głową muszę ujawnić testament.
anonim cytuj
28-11-2022
Pasierb jest zwolniony z podatku
 
anonim cytuj
29-11-2022
Jestem obcą osobą, mama z,, tatą "żyli bez ślubu.
 
anonim cytuj
29-11-2022
Trudno powoływać się na trudną sytuacje finansowa jeśli otrzymujesz spadek. Możesz wnieść o rozłożenie płatności na raty
 
anonim cytuj
29-11-2022
A kto wycenia wartość nieruchomości która muszę podać w Urzędzie Skarbowym? Sama muszę podać orientacyjna wartość czy ktoś z urzędu ją wycenia?
 
anonim cytuj
29-11-2022
Sama możesz wyliczyć przy zgłaszaniu a i tak us sprawdzi czy nie zaniżyłaś wartości
 
anonim cytuj
29-11-2022
Dziękuję
 
anonim cytuj
29-11-2022
Zmarł mój ,,tata" obcy człowiek, nie był moim biologicznym ojcem. Jeśli otworze testament, jaki zapłacę podatek?


Jeśli otrzymujesz spadek od osoby, która nie była z Tobą spokrewniona, zostaniesz obciążona podatkiem od spadków i darowizn w stawce 20% (do 10 278 PLN) i 30% (powyżej 10 278 PLN), zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 3 oraz art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Jeśli chodzi o wartość nieruchomości:

Wskazane jest, aby wartość nieruchomości była określona w oparciu o rzetelne źródło, na przykład przez rzeczoznawcę majątkowego. To pomoże uniknąć potencjalnych sporów z Urzędem Skarbowym odnośnie wyceny.

Jeśli zgłosisz wartość, Urząd Skarbowy ma prawo przeprowadzić weryfikację tej wartości. Jeśli uzna, że wartość została zaniżona, może nałożyć dodatkowe opłaty.

Czy jest jakaś możliwość żebym mogła starać się o zmniejszenie tej kwoty?


Niestety, trudna sytuacja finansowa nie upoważnia do obniżenia podatku od spadków i darowizn. Jednak możesz wystąpić do urzędu o rozłożenie płatności na raty.

dalsza rodzina taty chce zakładać sprawę o podział majątku, więc żeby nie stracić dachu nad głową muszę ujawnić testament.


Testament jest aktiem prawnym i jego treść powinna być respektowana. Jeśli spadek został Ci przekazany testamentem, członkowie rodziny nie mają prawa zakładać sprawy o podział majątku, chyba że zakwestionują ważność testamentu.

Jestem obcą osobą, mama z,,tatą" żyli bez ślubu.


Jeśli Twoja matka żyła w konkubinacie z osobą, która Cię opisała w testamencie, nadal jesteś traktowana jako osoba niebędąca w stosunku pokrewieństwa z darczyńcą w świetle ustawy o podatku od spadków i darowizn.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy jest realna szansa na zwrot kosztów adwokackich?
Szanowni, chciałbym się dowiedzieć, czy jest realna szansa na zwrot kosztów adwokackich. Siostra pół roku temu zawarła ugodę przed sądem co do kontaktów ojca z dzieckiem. W zasadzie zgodziła się na to o co wnioskował ojciec. Po dwóch m-cach od ugody, ojciec przestał realizować te kontakty, wybierał sobie czas w którym zabierze dziecko, jednocześnie nie informując matki, że w inne wyznaczone dni się nie pojawi. Dziecko było zawsze do spotkania prz...
obniżenie alimentów
Jakie argumenty warto poruszać, które dla sądu mają znaczenie przy obniżenie alimentów? Jakich lepiej nie poruszać? Pomożecie?...
Jak liczyć miesięczny okres wypowiedzenia?
Dzień dobry, Proszę o podpowiedź bo już się pogubiłem. W umowie na czas określony jako najemca mam możliwość wypowiedzenia umowy "Wynajmującemu przysługuje prawo do wypowiadania umowy najmu , jednak nie później niż na miesiąc naprzód w następujacych przypadkach:..." Mam podstawę by wypowiedzieć umowę i moje pytanie jak liczyć ten termin. Chce wypowiedzieć umowę dnia 1 września czyli najemca musi się wyprowadzić do 30 października? C...
Postępowanie wyjaśniające fikcyjność zatrudnienia
Czy ZUS ma prawo żądać od pracownika świadectw pracy, świadectw szkolnych w trakcie postępowania wyjaśniającego fikcyjność zatrudnienia? Zdaje się, że od takich rzeczy Inspekcja pracy....

Wyszukiwarka