Zmarł mój ,,tata" obcy człowiek, nie był moim biologicznym ojcem. Jeśli otworze testament, jaki zapłacę podatek?

Witam, zmarł mój ,,tata" (w świetle prawa całkowicie obcy człowiek, nie był moim biologicznym ojcem) zostawił testament w którym przepisał mi swoją połowę majątku. Żyliśmy normalnie jak rodzina, pomagałam mu przez całe życie i całą chorobę, itd. Jeśli otworze testament, jaki zapłacę podatek? Czy jest jakaś możliwość żebym mogła starać się o zmniejszenie tej kwoty? Nie stać mnie na tak duże sumy (mam duży kredyt na głowie) a dalsza rodzina taty chce zakładać sprawę o podział majątku, więc żeby nie stracić dachu nad głową muszę ujawnić testament.
anonim cytuj
28-11-2022
Pasierb jest zwolniony z podatku
 
anonim cytuj
29-11-2022
Jestem obcą osobą, mama z,, tatą "żyli bez ślubu.
 
anonim cytuj
29-11-2022
Trudno powoływać się na trudną sytuacje finansowa jeśli otrzymujesz spadek. Możesz wnieść o rozłożenie płatności na raty
 
anonim cytuj
29-11-2022
A kto wycenia wartość nieruchomości która muszę podać w Urzędzie Skarbowym? Sama muszę podać orientacyjna wartość czy ktoś z urzędu ją wycenia?
 
anonim cytuj
29-11-2022
Sama możesz wyliczyć przy zgłaszaniu a i tak us sprawdzi czy nie zaniżyłaś wartości
 
anonim cytuj
29-11-2022
Dziękuję
 
anonim cytuj
29-11-2022
Zmarł mój ,,tata" obcy człowiek, nie był moim biologicznym ojcem. Jeśli otworze testament, jaki zapłacę podatek?


Jeśli otrzymujesz spadek od osoby, która nie była z Tobą spokrewniona, zostaniesz obciążona podatkiem od spadków i darowizn w stawce 20% (do 10 278 PLN) i 30% (powyżej 10 278 PLN), zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 3 oraz art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Jeśli chodzi o wartość nieruchomości:

Wskazane jest, aby wartość nieruchomości była określona w oparciu o rzetelne źródło, na przykład przez rzeczoznawcę majątkowego. To pomoże uniknąć potencjalnych sporów z Urzędem Skarbowym odnośnie wyceny.

Jeśli zgłosisz wartość, Urząd Skarbowy ma prawo przeprowadzić weryfikację tej wartości. Jeśli uzna, że wartość została zaniżona, może nałożyć dodatkowe opłaty.

Czy jest jakaś możliwość żebym mogła starać się o zmniejszenie tej kwoty?


Niestety, trudna sytuacja finansowa nie upoważnia do obniżenia podatku od spadków i darowizn. Jednak możesz wystąpić do urzędu o rozłożenie płatności na raty.

dalsza rodzina taty chce zakładać sprawę o podział majątku, więc żeby nie stracić dachu nad głową muszę ujawnić testament.


Testament jest aktiem prawnym i jego treść powinna być respektowana. Jeśli spadek został Ci przekazany testamentem, członkowie rodziny nie mają prawa zakładać sprawy o podział majątku, chyba że zakwestionują ważność testamentu.

Jestem obcą osobą, mama z,,tatą" żyli bez ślubu.


Jeśli Twoja matka żyła w konkubinacie z osobą, która Cię opisała w testamencie, nadal jesteś traktowana jako osoba niebędąca w stosunku pokrewieństwa z darczyńcą w świetle ustawy o podatku od spadków i darowizn.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy mogę dalej mieszkać w wynajmowanym mieszkaniu?
Witam . Jest taka sytuacja że mi się skończyła umowa najmu mieszkania a właściciel nie dał mi nowej umowy najmu a obiecał mi nowa umowe najmu . Jak to wygląda z strony prawnej wynajmującego....
Czy płaci się podatek od darowizny od matki
Witam, mam takie pytanie. Czy płaci się podatek od darowizny od matki, jeżeli ta kwota to było 40 tyś zł? przelane przelewem na moje konto. ...
ile trwa okres próbny i czy mogę iść na l4?
Mam kilka pytań 1. Ile mogą mnie trzymać w pracy na okresie próbnym umowa zlecenie na miesiąc, drugi raz dostałam taka umowę, koleżanka powiedziała że nawet do 3 miesięcy 2. Czy jeśli chciałabym iść na zwolnienie, lekarz chciałby dać mi l4 to czy na zleceniu mogę dać takie zwolnienie czy tylko na umowie o pracę?...
Praca w systemie dwuzmianowym.
Dzień dobry,piszę z następującym problemem: od środy do dziś byłam na L4 (pracuje w trybie dwuzmianowym) ten tydzień wypadal mi na drugą zmianę. Dzis zostałam poinformowana przez kierownika,że od przyszłego tygodnia znowu mam druga zmianę. Zapytałam kierownika z jakiego powodu,na co otrzymałam odpowiedź,ze zachodzi taka potrzeba i szanowny kierownik nie musi mi się tłumaczyć. Czy kierownictwo ma takie prawo ? Dodam ze w regulaminie wewnątrzzakł...

Wyszukiwarka