Czy na czas remontu i prac ekipy remontowej można zainstalować w mieszkaniu monitoring?

Czy na czas remontu i prac ekipy remontowej można zainstalować w mieszkaniu monitoring? Jak to wygląda jeśli chodzi o RODO, czy ekipa musi coś podpisywać, lub być o czymś poinformowana? Czy ekipa może odmówić pracy jeśli jest monitoring mieszkania?
anonim cytuj
23-11-2022
W jakim dokładnie celu będą przetwarzane nagrania z monitoringu i przez kogo?
 
anonim cytuj
23-11-2022
Przez właścicieli mieszkania, w celu sprawdzenia czy robotnicy nic nie niszczą ani nie kradną
 
anonim cytuj
26-11-2022
Właściciel mieszkania z wykonawcami podpisał umowę i sam jest osobą fizyczną?
 
anonim cytuj
26-11-2022
Jeśli właściciel mieszkania jest osobą fizyczną, podpisał umowę z firmą wykonująca zadania to musi pracowników poinformować o nagrywaniu i przetwarzaniu ich danych, tylko w celach ewentualnej obrony roszczeń jeśli dokonają nadużyć. Nie wolno ich nagrywać w sytuacjach intymnych, np WC. Nie można nagrywać dźwięku a same nagrania powinny być na bieżąco usuwane. Dostęp do nagrań też powinna mieć jak najmniejszą ilość osób. Niezgodne z prawem będzie upublicznienie nagrań. Można je wykorzystać tylko i wyłącznie do tej obrony roszczeń czyli ewentualnie jako materiał dowodowy jeśli coś się stanie. Uczestnicy muszą mieć możliwość wglądu do nagrania i wiedzieć kto dokładnie je przetwarza. Warto to mieć w umowie z firmą. Osoby nagrywane mogą złożyć skargę do UODO.
 
anonim cytuj
26-11-2022
Jeśli właściciel mieszkania zatrudnia pracowników do remontu na podstawie uop i sam reprezentuje firmę, to już wtedy jest więcej obostrzeń dotyczących przetwarzania wizerunku.
 
anonim cytuj
29-11-2022
Pracownicy zawsze mogą odmówić wykonania zadania. Warto zawsze pogadać wcześniej z właścicielem firmy, aby wytłumaczyć swoją motywację i cel nagrywania. Dobrze jest przygotować na piśmie zasady nagrywania. Zawsze wszystko dobrze mieć na piśmie. Muszą mieć pewność, że właściciel mieszkania nie upubliczni nagrań i nie będzie łamał prawa w żaden sposób. Jeśli nie mają nic do ukrycia to nie powinno się bać kontroli swojej pracy.
 
anonim cytuj
29-11-2022
Czy na czas remontu i prac ekipy remontowej można zainstalować w mieszkaniu monitoring? Jak to wygląda jeśli chodzi o RODO, czy ekipa musi coś podpisywać, lub być o czymś poinformowana? Czy ekipa może odmówić pracy jeśli jest monitoring mieszkania?


Pozwólcie mi wyjaśnić kwestie prawne związane z instalacją monitoringu w mieszkaniu w kontekście remontu:

Przez właścicieli mieszkania, w celu sprawdzenia czy robotnicy nic nie niszczą ani nie kradną


Ochrona swojego mienia jest uzasadnionym celem, ale należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach związanych z przetwarzaniem danych osobowych pracowników ekipy remontowej:

Informowanie o monitoringu: Właściciel mieszkania jest zobowiązany poinformować pracowników o fakcie monitorowania oraz celu, w jakim są przetwarzane ich dane. Informacja ta powinna być jasna i zrozumiała.

Cel przetwarzania: Jak wspomniano, celem jest ochrona mienia przed ewentualnymi uszkodzeniami lub kradzieżą. Właściciel powinien gromadzić i przechowywać nagrania jedynie w tym celu. Nagrania nie mogą być wykorzystywane w żaden inny sposób.

Ochrona prywatności: Nie można umieszczać kamer w miejscach, gdzie pracownicy mogą oczekiwać prywatności, takich jak łazienki.

Dźwięk: Zgodnie z polskim prawem, nie można nagrywać dźwięku bez zgody osób nagrywanych.

Właściciel mieszkania z wykonawcami podpisał umowę i sam jest osobą fizyczną?


Jeśli właściciel jest osobą fizyczną i podpisał umowę z firmą, powinien poinformować pracowników o monitoringu oraz warunkach przetwarzania ich danych. Jednakże, jeśli reprezentuje firmę, sytuacja jest bardziej skomplikowana i podlega większej liczbie obostrzeń.

Osoby nagrywane mogą złożyć skargę do UODO.


Zgadza się. Jeśli osoby nagrywane uważają, że ich prawa zostały naruszone, mają prawo złożyć skargę do Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Podsumowując, można zainstalować monitoring w mieszkaniu na czas remontu, ale należy przestrzegać zasad przetwarzania danych osobowych. Ważne jest poinformowanie pracowników o fakcie monitorowania, celu przetwarzania ich danych oraz zasadach, jakie obowiązują właściciela mieszkania w tym zakresie.
 
anonim cytuj
23-08-2023
Czyli rozumiem dobrze, że jeśli od początku poinformuję ekipę remontową o monitoringu i dostarczę im pisemne informacje dotyczące przetwarzania ich danych, to będzie to zgodne z prawem? A co jeśli jeden z pracowników odmówi zgody na monitoring? Czy muszę wtedy wyłączyć kamerę czy może to oznaczać, że nie będzie mógł pracować przy moim remoncie? Czy są jakieś przepisy, które jasno regulują te kwestie?
 
anonim cytuj
23-08-2023
Czyli rozumiem dobrze, że jeśli od początku poinformuję ekipę remontową o monitoringu i dostarczę im pisemne informacje dotyczące przetwarzania ich danych, to będzie to zgodne z prawem?


Tak, jeśli od początku poinformujesz pracowników ekipy remontowej o monitoringu oraz dostarczysz im pisemne informacje dotyczące przetwarzania ich danych, to będziesz działał zgodnie z prawem. Informacje te powinny zawierać m.in. cel przetwarzania danych, okres przechowywania nagrań oraz informacje o ich prawach związanych z RODO.

A co jeśli jeden z pracowników odmówi zgody na monitoring? Czy muszę wtedy wyłączyć kamerę czy może to oznaczać, że nie będzie mógł pracować przy moim remoncie?


Jeśli którykolwiek z pracowników odmówi zgody na monitoring, nie możesz go nagrywać bez jego zgody. W praktyce oznacza to, że musiałbyś wyłączyć kamerę w miejscu, w którym pracuje ten konkretny pracownik. Jeśli decydujesz się na kontynuowanie monitoringu bez jego zgody, naruszasz przepisy RODO. Co do kwestii zatrudnienia, to jest to bardziej kwestia umowy między Tobą a firmą remontową czy danym pracownikiem. Jeśli w umowie jest klauzula dotycząca monitoringu, a pracownik odmawia zgody, wtedy może to być podstawą do niewykonania usługi przez danego pracownika. Jeśli takiej klauzuli nie ma, to nie możesz wymagać od pracownika akceptacji monitoringu.

Czy są jakieś przepisy, które jasno regulują te kwestie?


Tak, kwestie związane z monitoringiem oraz przetwarzaniem danych osobowych regulowane są głównie przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), zwane potocznie RODO. W Polsce dodatkowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych zawarte są także w Ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych.

Warto również zwrócić uwagę na orzecznictwo i stanowiska Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w kwestii monitoringu, które mogą dostarczyć dodatkowych wyjaśnień w konkretnej sytuacji.
 
anonim cytuj
23-08-2023
Dzięki za obszerne wyjaśnienie. Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie do samego sprzętu do monitoringu. Czy kamera musi być dobrze widoczna, czy może być ukryta, tak aby pracownicy wiedzieli o jej istnieniu, ale nie wiedzieli dokładnie, gdzie się znajduje? Oczywiście zakładając, że informuję ich o monitoringu i dostarczam im wszystkie wymagane informacje pisemnie.
Nie można umieszczać kamer w miejscach, gdzie pracownicy mogą oczekiwać prywatności, takich jak łazienki.
Oczywiście będę przestrzegać tych zasad, ale czy kamera może być mniej widoczna, czy musi być na wierzchu? Jeśli ktoś miał doświadczenie z taką sytuacją, byłbym wdzięczny za podzielenie się swoimi spostrzeżeniami.
 
anonim cytuj
23-08-2023
Jeśli pracownicy zostali odpowiednio poinformowani o monitoringu, kamera niekoniecznie musi być dobrze widoczna. Niemniej jednak, z punktu widzenia dobrej praktyki i transparentności, zaleca się, aby kamera była widoczna, co pozwala uniknąć nieporozumień i potencjalnych sporów. Ukrywanie kamery może prowadzić do wrażenia, że pracownik jest inwigilowany, co może wpłynąć negatywnie na relacje z ekipą remontową. W kontekście przepisów RODO, kluczowe jest, aby osoby, których dane są przetwarzane (w tym przypadku pracownicy ekipy remontowej), były świadome faktu przetwarzania ich danych oraz w jaki sposób i w jakim celu te dane są przetwarzane. Transparentność w tym zakresie jest zatem bardzo ważna.
 
anonim cytuj
23-08-2023
Oczywiście będę przestrzegać tych zasad, ale czy kamera może być mniej widoczna, czy musi być na wierzchu?


Z punktu widzenia prawa, jeśli pracownicy zostali odpowiednio poinformowani o monitoringu, nie ma konkretnego wymogu dotyczącego lokalizacji i widoczności kamery. Jednak warto podkreślić, że transparentność w tym zakresie buduje zaufanie i zmniejsza ryzyko nieporozumień. Jeśli pracownik wie, gdzie znajduje się kamera, będzie miał większe poczucie kontroli nad swoim wizerunkiem i zachowaniem.

Z mojego doświadczenia wynika, że kiedy pracownicy wiedzą, gdzie są kamery, czują się bardziej komfortowo. Wielu z nich uważa, że otwarte i uczciwe podejście do monitoringu świadczy o szacunku właściciela mieszkania do ich prywatności i praw.

W skrócie, zalecam, aby kamery były umieszczone w miejscach widocznych. Jeśli jednak zdecydujesz się na mniej widoczną lokalizację kamery, upewnij się, że pracownicy są dokładnie poinformowani o jej lokalizacji.
 
anonim cytuj
23-08-2023

Sugerowane Tematy

Gdzie udzielą mi informacji na temat sprawy spadkowej.
W 2020 roku umiera moja babcia (mama taty), która mieszkała razem ze mną i mamą. W 2021 roku mama zostaje wezwana na świadka w sprawie ustalenia spadku po babci z zapytaniem, czy babcia zostawiła po sobie jakiś testament. Potem zostaje wezwana drugi raz, już na ogłoszenie, gdzie zostaje poinformowana, że mój tata (syn babci) ma w ciągu 1,5 roku spłacić mnie i mojego brata (podobno rozchodzi się o równowartość jednej z działek rolnych). To są sł...
kwarantanna
Witam. Matka znajomej 02.11 dostała skierowanie na wymaz, dzisiaj je zrobiła (03.11) wyniki mają być w czwartek (05.11). Jak jest teraz z kwarantanna? Wiadomo, że jej matka musi odbyć kwarantanne do wyników a w razie pozytywnego wyniku bodajże jest teraz 10/14 dni od dnia skierowania (?). A jak z moją koleżanką? Może wychodzić z domu do wyników, czy od dnia skierowania razem z matką musi zostać w domu?...
wypowiedzenie umowy o pracę
Witam, czy mogę się zwolnić od pracodawcy który skorzystał z tarczy antykryzysowej? Pracodawca twierdzi, że nie mogę się zwolnić ponieważ zapłacę karę. Znalazłam lepszą propozycję pracy, a za 1500zl postojowego ciężko utrzymać siebie i mieszkanie... Chciałabym się zwolnić za porozumiem stron, jakie konsekwencje poniosłabym ja i pracodawca?...
Uniknięcie opłat za pobyt i badania w szpitalu
Witam, dostałem pismo odnośnie zapłaty za pobyt i badania w szpitalu podczas ubezpieczenia w Niemczech w AOK. Wystarczy że podeślę skan Karty AOK które obejmuje też podobno Polskę aby uniknąć opłaty?...

Wyszukiwarka