Poinformowałam pracodawcę że podjęłam leczenie. Czy kadrowa ma prawo dzwonić do kliniki w celu pozyskania informacji?

Dzień dobry, drugi tydzień przebywam na oddziale dziennym w klinice psychiatrycznej. Poinformowałam pracodawcę o tym zanim podjęłam leczenie. W takiej sytuacji psychiatra wystawia zwolnienie wsteczne Po dwóch tygodniach uczęszczania na terapie. Moje pytanie brzmi czy kadrowa ma prawo dzwonić do kliniki w celu pozyskania informacji na mój temat i mojego zwolnienia? Nie informowałam jej o moim leczeniu bezpośrednio. Powiedziałam tylko dyrekcji i koleżankom z działu. Kadrowa już mi wypisała listę obecności znaczkiem „ch” do końca miesiąca,mimo ze nie miała jeszcze takich informacji. Dodam ze jest ona jednym z powodów mojego pobytu na oddziale.
anonim cytuj
22-11-2022
Nie ma zakazu dzwonienia do jakichkolwiek placówek. W celu ułatwienia tworzenia grafiku można wpisać dowolne oznaczenia, jako założenie. To o niczym przecież nie świadczy. Gdzie tu jest jakikolwiek problem prawny?
 
anonim cytuj
22-11-2022
Nie wiem, naruszenie dóbr osobistych, prywatności?
 
anonim cytuj
23-11-2022
Ale kto naruszył te dobra osobiste? Jeśli już to szpital, bo nie powinien udzielić żadnych informacji. Ktoś tych informacji udzielił?
 
anonim cytuj
23-11-2022
Pierwszym pytaniem jest: kim pani/pan jest dla pacjenta. Informacje o stanie zdrowia są informacjami wrażliwymi, osoby nieuprawnione, nie są upoważnione do uzyskiwania informacji medycznych odnośnie stanu zdrowia pracownika.
 
anonim cytuj
23-11-2022
W świetle polskiego prawa ochrona danych osobowych, w tym danych medycznych, jest ściśle uregulowana. Wskazane jest w tym miejscu odwołanie się do odpowiednich przepisów prawa.

Pierwszym pytaniem jest: kim pani/pan jest dla pacjenta. Informacje o stanie zdrowia są informacjami wrażliwymi, osoby nieuprawnione, nie są upoważnione do uzyskiwania informacji medycznych odnośnie stanu zdrowia pracownika.


Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informacje o stanie zdrowia pracownika są danymi wrażliwymi i nie mogą być udostępniane osobom trzecim bez zgody pacjenta. W związku z tym, osoba odpowiedzialna za kadrę, nieupoważniona do uzyskiwania takich informacji, nie powinna kontaktować się z kliniką w celu uzyskania danych medycznych pracownika. Jeśli klinika udzieliła informacji na temat stanu zdrowia pracownika bez jego zgody, mogło dojść do naruszenia przepisów RODO oraz Kodeksu cywilnego w zakresie ochrony dóbr osobistych.


Upadłość konsumencka w Polsce jest uregulowana w ustawie z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe. Upadłość konsumencka przysługuje osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, które nie są w stanie spłacić swoich zobowiązań wobec wierzycieli. Aby złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, dłużnik musi spełnić pewne warunki, takie jak np. brak zdolności spłaty długów w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Procedura upadłości konsumenckiej pozwala na częściowe lub całkowite umorzenie długów, w zależności od sytuacji majątkowej dłużnika.
 
anonim cytuj
20-08-2023
Dziękuję za odpowiedzi. Oczywiście znam RODO i zdaję sobie sprawę z tego, jak ważna jest ochrona danych osobowych. Ale chciałabym zapytać, czy jeśli klinika faktycznie udzieliła informacji o moim stanie zdrowia pracodawcy bez mojej zgody, to co mogę teraz zrobić w tej sytuacji? Czy jestem w stanie podjąć jakieś kroki prawne przeciwko klinice? Chodzi mi o to, żeby podkreślić, jak ważne jest dla mnie zachowanie prywatności i że nie można tak po prostu udostępniać moich danych.
 
anonim cytuj
20-08-2023
jeśli klinika faktycznie udzieliła informacji o moim stanie zdrowia pracodawcy bez mojej zgody, to co mogę teraz zrobić w tej sytuacji? Czy jestem w stanie podjąć jakieś kroki prawne przeciwko klinice?


Jeżeli klinika udzieliła informacji na temat Twojego stanu zdrowia bez Twojej zgody, wówczas doszło do naruszenia przepisów RODO oraz innych aktów prawnych dotyczących ochrony danych osobowych w Polsce, w tym Ustawy o ochronie danych osobowych.

W związku z powyższym, masz następujące możliwości:

Możesz złożyć skargę do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), który jest uprawniony do prowadzenia postępowań w sprawach naruszeń przepisów o ochronie danych osobowych. Jeśli po przeprowadzeniu postępowania UODO uzna, że doszło do naruszenia, może nałożyć na klinikę sankcje finansowe.

Możliwe jest również dochodzenie roszczeń cywilnych na podstawie Kodeksu cywilnego w zakresie ochrony dóbr osobistych. Jeżeli Twoje dobro osobiste zostało naruszone (w tym wypadku prawo do prywatności), możesz wystąpić z powództwem o ochronę dóbr osobistych przeciwko klinice.

Warto również zwrócić się z oficjalnym pismem do kliniki, wyrażając swoje zastrzeżenia i żądając wyjaśnień w sprawie udostępnienia danych bez Twojej zgody. Może to prowadzić do wewnętrznych działań ze strony kliniki, takich jak przeprowadzenie audytu czy wdrożenie dodatkowych środków ochrony danych.

Jeśli zdecydujesz się na podjęcie działań, warto zgromadzić wszelkie dowody świadczące o naruszeniu (np. korespondencję z pracodawcą dotyczącą udzielonych informacji, ewentualne potwierdzenia rozmów telefonicznych itp.).
 
anonim cytuj
20-08-2023

Sugerowane Tematy

licytacja komornicza
Czy licytacje komorniczą można wstrzymać jeśli jest juz ogłoszona czy już za późno....
Wspólność majątkowa a darowizna.
Jeszcze przed zawarciem małżeństwa, moja obecna małżonka nabyła grunt rolny (nie była to darowizna, typowa transakcja osób fizycznych niespokrewnionych). Kilka miesięcy po zawarciu małżeństwa chcielibyśmy przenieść własność z jej majątku osobistego do majątku wspólnego poprzez rozszerzenie wspólności majątkowej, co ułatwi nam budowę domu w przyszłości. Notariusz twierdzi, że jest to możliwe tylko na drodze darowizny do majątku wspólnego. Wiem, ...
Złośliwe niepokojenie.
Ktoś zaczął złośliwie wpisywać mój numer telefonu i adres mail na różnych wnioskach, prośbach o kontakt w sprawie kredytów, różnych zamówień, przez co wydzwaniają do mnie najróżniejsi konsultanci. Staje się to mocno uciążliwe. Czy kwalifikuje się to pod jakikolwiek paragraf? Czy cokolwiek mogę z tym zrobić? Pozdrawiam...
Kontakty z dzieckiem.
Witam, żyliśmy bez ślubu, mamy wspólne 3 letnie dziecko, po rozstaniu płacę regularnie alimenty które ustaliliśmy bez ingerencji sądu. Alimenty płacę jej większe niż ode mnie oczekiwała, w zamian robi problemy jeśli chodzi o spędzanie czasu z dzieckiem, a dokładnie z nocowaniem u mnie. Chciałbym zapytać czy warto jako ojciec zakładać sprawę sądową jeśli rozmowy nie doprowadzą do ugody....

Wyszukiwarka