Umowa obowiązuję od 1.08, czy jeśli poinformuje pracodawcę tego samego dnia o ciąży to pracodawca ma prawo wycofać umowę lub co może zrobić?

Jestem zatrudniona od 10.2020 do 31.07.2021 w firmie. Podpisałam już umowę w tej samej firmie na rok, która zaczyna obowiązywać od 1.08 do 31.07.2023. Czy jeśli poinformuje pracodawcę 1.08 o ciąży czy pracodawca ma prawo wycofać umowę lub co może zrobić?
anonim cytuj
29-07-2022
A od kiedy jest Pani w ciąży?
 
anonim cytuj
29-07-2022
A od kiedy jest Pani w ciąży?

11 tydzień w przyszłym tygodniu będzie 12
 
anonim cytuj
29-07-2022
11 tydzień w przyszłym tygodniu będzie 12

Po upływie 12 tygodnia kodeks pracy tak czy inaczej wymaga przedłużenia umowy do dnia porodu. Nie jest Pani nowym pracownikiem - nic nie grozi ze strony ZUS. Nie ma się czego obawiać. Najrozsądniej poinformować pracodawcę po prostu gdy minie 3 miesiąc ciąży.
 
anonim cytuj
29-07-2022
A czy pracodawca może cofnąć umowę skoro już ja podpisałam?
 
anonim cytuj
29-07-2022
A czy pracodawca może cofnąć umowę skoro już ja podpisałam?

Obie strony podpisały umowę?
 
anonim cytuj
29-07-2022
Obie strony podpisały umowę?

Tak
 
anonim cytuj
29-07-2022
Tak

Ciąża nie powinna być podstawą do czegoś takiego. Niemniej większość kobiet po prostu informuje pracodawcę gdy już jest pod ochroną. Prawo nie wymaga by powiadamiać niezwłocznie po stwierdzeniu ciąży. Inna sytuacja jeśli ktoś chce od początku ciąży przebywać na zwolnieniu lekarskim - tu już jest po prostu odpowiedni kod na zaświadczeniu
 
anonim cytuj
29-07-2022
Tak

No to umowa jest zawarta, nie można jej 'cofnąć' a jedynie wypowiedzieć - natomiast jesteś w ciąży, więc to nie jest możliwe (chyba, że tzw. 'dyscyplinarka').
 
anonim cytuj
29-07-2022
Jestem zatrudniona od 10.2020 do 31.07.2021 w firmie. Podpisałam już umowę w tej samej firmie na rok, która zaczyna obowiązywać od 1.08 do 31.07.2023. Czy jeśli poinformuje pracodawcę 1.08 o ciąży czy pracodawca ma prawo wycofać umowę lub co może zrobić?


Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownicą w ciąży, z wyjątkiem sytuacji, gdy pracownica popełniła ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych (art. 177 § 3 Kodeksu pracy). Informowanie pracodawcy o ciąży nie stanowi podstawy do wypowiedzenia umowy o pracę.

11 tydzień w przyszłym tygodniu będzie 12


Jak zostało zaznaczone, po 12. tygodniu ciąży pracodawca ma obowiązek przedłużyć umowę o pracę do dnia porodu. Jest to ochrona przewidziana dla pracownic w ciąży (art. 177 § 1 Kodeksu pracy).

A czy pracodawca może cofnąć umowę skoro już ja podpisałam?


Jeżeli obie strony podpisały umowę, jest ona wiążąca. Nie ma możliwości "cofnięcia" umowy, jedynie jej rozwiązania, ale w przypadku pracownic w ciąży jest to mocno ograniczone ze względu na przewidziane ochrony w Kodeksie pracy.

Tak


Ponieważ obie strony podpisały umowę, jest ona obowiązująca. Pracodawca nie może jednostronnie "cofnąć" umowy, chyba że miałyby miejsce okoliczności uzasadniające rozwiązanie umowy z winy pracownika, ale ciąża nie jest jedną z tych okoliczności. Pracownica jest chroniona przez przepisy Kodeksu pracy przed wypowiedzeniem umowy z powodu ciąży.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Niewywiązanie się z umowy.
Usługobiorca nie wywiązał się z umowy, nie wykonał mebli w terminie, długo zbywał tłumacząc opóźnieniami w transporcie. Pobrał zaliczki i nie chce oddać pieniędzy (oczywiście obiecuje, ale nic z tego nie wynika). Czy w takiej sytuacji przedsądowe wezwanie do zapłaty do niego, a później pozew do sądu? Czy trzeba coś na policję zgłosić lub jeszcze inna procedura?...
kaucja przy rozwiązaniu umowy
Witam wszystkich. Czy wynajmujacy ma prawo zabrać kaucję za mieszkanie przy rozwiązaniu umowy najmu okazjonalnego przed końcem trwania umowy? W umowie są zawarte tylko sytuacje opisane w k.c oraz za porozumieniem stron. My doszliśmy do porozumienia ale w ramach kary zabrano nam kaucję. Czy jest sens walczyć o kaucję w sądzie? Dodam, że wynajmujący na piśmie zaznaczył, że nie wnosi uwag do stanu mieszkania a na poczet wcześniejszego rozwiązania u...
Sprzedałam używany wózek dla dziecka, nowi właściciele go reklamują bo brakuje jednej części. Czy muszę oddać im pieniążki?
Witam w piątek 25.11 tego roku sprzedaliśmy wózek 3w1 młodej parze. Oglądali wózek bardzo dokładnie co im z resztą wszystko pokazywałam co i jak. W sobotę popołudniu facet do mnie pisze że nie ma pałąka do spacerówki ( w czasie oglądania nawet ja nie zauważyłam ani oni że tego pałąka nie ma. Jeszcze pani oglądała pasy od spacerówki jak się zapina to by od razu i ja i ona zorientowała się że tego pałąka nie ma ) My z mężem kupiliśmy wózek tamtego...
Zakup nieruchomości na kredy hipoteczny.
W najbliższym czasie planuję zakup nieruchomości na kredy hipoteczny. W interesującej mnie nieruchomości mieszka pan, który chce zrobić transakcję wiązaną i za pieniądze ze swojej nieruchomości kupić drugą nieruchomość. Jak mogę zabezpieczyć się przed taką sytuacją że ja nieruchomość kupię natomiast ten pan się nagle rozmyśli i nie będzie chciał się wyprowadzić? Jestem całkowicie zielony w takich kwestiach także miłe będą wszelkie porady...

Wyszukiwarka