Czy zleceniodawca może narzucić godziny w których mam świadczyć zlecenie?

Czy na umowie zleceniu, zleceniodawca (szef), może mi jakkolwiek narzucić godziny w których mam świadczyć zlecenie? Czy wtedy nie następuje stosunek pracy?
anonim cytuj
25-07-2022
Nie, przy samym narzuceniu godzin nie następuje
 
anonim cytuj
25-07-2022
Nie, przy samym narzuceniu godzin nie następuje

A czy dołączając do tego 1. pracę w wyznaczonym miejscu 2. pracę pod okiem kierownika ?
 
anonim cytuj
25-07-2022
Czy na umowie zleceniu, zleceniodawca (szef), może mi jakkolwiek narzucić godziny w których mam świadczyć zlecenie? Czy wtedy nie następuje stosunek pracy?


W polskim prawie umowa zlecenia różni się od umowy o pracę, chociaż w praktyce może się zdarzyć, że granice te są rozmyte. Oto kilka kluczowych kryteriów, które pomogą ocenić, czy dana sytuacja odpowiada umowie o pracę:

Subordynacja - pracownik podlega kierownictwu pracodawcy i jest zobowiązany do wykonywania jego poleceń. W przypadku umowy zlecenia, zleceniobiorca jest zobowiązany do wykonania konkretnej czynności, ale sposób jej wykonania zależy od niego.
Miejsce i czas pracy - pracodawca określa miejsce i czas pracy pracownika. W przypadku umowy zlecenia zleceniobiorca jest wolny w wyborze miejsca i czasu świadczenia usługi.
Ciągłość - świadczenie pracy w ramach umowy o pracę jest stałe i ciągłe. W przypadku umowy zlecenia świadczenie jest jednorazowe lub okresowe.
Jeśli bierze się pod uwagę punkty, które zostały podniesione w Post 3:

1. pracę w wyznaczonym miejscu 2. pracę pod okiem kierownika


Obecność tych kryteriów, zwłaszcza w połączeniu z narzuceniem konkretnych godzin pracy, może wskazywać na to, że stosunek prawny jest zbliżony do stosunku pracy. W takim przypadku może być potrzebne przeprowadzenie analizy, czy faktycznie nie zachodzi stosunek pracy.

Warto podkreślić, że w sytuacjach wątpliwych, gdy cechy stosunku pracy mieszają się z cechami umowy zlecenia, Sąd może uznać stosunek za stosunek pracy. W takim przypadku zleceniobiorca mógłby domagać się praw przysługujących pracownikom na podstawie Kodeksu pracy.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Jeśli bierze się pod uwagę punkty, które zostały podniesione w Post 3: 1. pracę w wyznaczonym miejscu 2. pracę pod okiem kierownika

Skoro tak, to jakie mogą być konsekwencje dla zleceniodawcy, jeżeli ostatecznie Sąd uzna, że takie warunki świadczenia usługi zbliżają umowę do stosunku pracy? Czy jest jakaś kara czy sankcja finansowa? Czy tylko zmiana statusu z zleceniobiorcy na pracownika? Chcę wiedzieć na jakim gruncie stoimy z moim szefem.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Za nieprawidłowe kwalifikowanie stosunku prawnego jako umowę zlecenia zamiast umowy o pracę mogą wynikać następujące konsekwencje dla zleceniodawcy:

Obowiązek odprowadzenia zaległych składek na ubezpieczenia społeczne: Jeżeli zostanie ustalone, że stosunek zleceniobiorcy z zleceniodawcą miał cechy stosunku pracy, zleceniodawca może być zobowiązany do uregulowania zaległych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Należy się również liczyć z odsetkami za opóźnienie w ich zapłacie.

Konieczność wypłaty wynagrodzenia za urlop: W przypadku uznania, że istniał stosunek pracy, zleceniobiorca, jako pracownik, miałby prawo do wynagrodzenia za urlop, którego nie wykorzystał.

Ewentualne roszczenia z tytułu nieprzestrzegania innych praw pracowniczych: Jeżeli umowa zlecenia była realizowana na warunkach zbliżonych do stosunku pracy, istnieje ryzyko, że zleceniobiorca mógłby dochodzić innych praw przysługujących mu jako pracownikowi, np. prawo do wynagrodzenia za nadgodziny.

Kary administracyjne: Organ nadzoru pracy może nałożyć na zleceniodawcę karę pieniężną za nieprzestrzeganie przepisów prawa pracy, w tym za nieprawidłowe kwalifikowanie stosunku prawnego.

Podsumowując, jeżeli Sąd uzna, że istniały cechy stosunku pracy, konsekwencje dla zleceniodawcy mogą być poważne i obejmować zaległe składki, wynagrodzenia, a także kary administracyjne. Wskazane jest, aby zleceniodawcy dokładnie analizowali warunki współpracy z zleceniobiorcami i upewniali się, że kwalifikacja stosunku prawnego jest właściwa.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

zwrot kosztów za stawienie sie w sądzie świadka
Jeżeli zostałam wezwana w charakterze świadka na rozprawę sądową w powództwie czy Sąd ma prawo zwrócić mi koszty dojazdu? Dostalam taką informacje od osoby której dotyczy ta sprawa, a czeka mnie daleka wyprawa. Zostaje mi jedynie możliwość wynajęcia auta bo obecnie zadnego nie posiadam. Był ktoś moze w podobnej sytuacji? czy faktycznie moge liczyć na zwrot kosztów? A jesli nie to do której ze storn powinnam się zwrócić o pokrycie dojazdu...
Umowa przedwstępna - czy da się zrezygnować?
Witam. W poniedziałek podpisałem umowę przedwstępną na rozpoczęcie pracy w nowej firmie nie później niż do 2.10 (mój okres wypowiedzenia w obecnej firmie kończy się z końcem września). Umowa ma być na czas określony 6 miesięcy (do marca 2024). W umowie jest punkt, który mówi, że zobowiązuję się zapłacić jednomiesięczne wynagrodzenie (13000 brutto), na które się z nimi umówiłem jeśli nie dojdzie do podpisania umowy z mojej winy. 1. Pytanie do ...
Przesłuchanie dziecka w sprawie rozwodowej.
Dzień dobry. Jestem w trakcie sprawy rozwodowej. Mamy dwójkę wspólnych dzieci, mąż ma jeszcze syna 9-letniego z poprzedniego małżeństwa. Nie sprawuje nad nim opieki, ale często u nas bywał. Zawsze starałam się mieć z nim dobre relacje, ale jak między mną a mężem zaczęło się psuć to on zaczął go nastawiać przeciwko mnie. Opowiadał mu różne kłamstwa, np. że mieszkanie jest tylko taty, bo ja się do rachunków nie dokładam, a on później mi to mówił i ...
Komornik zajął wynagrodzenie bez przesłania nakazu.
Komornik X na podstawie wystawionej grzywny przez Komornika Y (2000zł) przesłał do pracodawcy informację o zajęciu wynagrodzenia na poczet grzywny od Komornika Y Na jakiej podstawie komornik Y wystawił grzywnę tego dłużnik nie wie, bo nie otrzymał od niego ani jednego pisma. Również komornik X nie przesłał takiej informacji na adres dłużnika. W przypadku wystawienia nakazu można złożyć sprzeciw. Jednak takie pismo z sądu ZAWSZE dociera do dłuż...

Wyszukiwarka