Czy zleceniodawca może narzucić godziny w których mam świadczyć zlecenie?

Czy na umowie zleceniu, zleceniodawca (szef), może mi jakkolwiek narzucić godziny w których mam świadczyć zlecenie? Czy wtedy nie następuje stosunek pracy?
anonim cytuj
25-07-2022
Nie, przy samym narzuceniu godzin nie następuje
 
anonim cytuj
25-07-2022
Nie, przy samym narzuceniu godzin nie następuje

A czy dołączając do tego 1. pracę w wyznaczonym miejscu 2. pracę pod okiem kierownika ?
 
anonim cytuj
25-07-2022
Czy na umowie zleceniu, zleceniodawca (szef), może mi jakkolwiek narzucić godziny w których mam świadczyć zlecenie? Czy wtedy nie następuje stosunek pracy?


W polskim prawie umowa zlecenia różni się od umowy o pracę, chociaż w praktyce może się zdarzyć, że granice te są rozmyte. Oto kilka kluczowych kryteriów, które pomogą ocenić, czy dana sytuacja odpowiada umowie o pracę:

Subordynacja - pracownik podlega kierownictwu pracodawcy i jest zobowiązany do wykonywania jego poleceń. W przypadku umowy zlecenia, zleceniobiorca jest zobowiązany do wykonania konkretnej czynności, ale sposób jej wykonania zależy od niego.
Miejsce i czas pracy - pracodawca określa miejsce i czas pracy pracownika. W przypadku umowy zlecenia zleceniobiorca jest wolny w wyborze miejsca i czasu świadczenia usługi.
Ciągłość - świadczenie pracy w ramach umowy o pracę jest stałe i ciągłe. W przypadku umowy zlecenia świadczenie jest jednorazowe lub okresowe.
Jeśli bierze się pod uwagę punkty, które zostały podniesione w Post 3:

1. pracę w wyznaczonym miejscu 2. pracę pod okiem kierownika


Obecność tych kryteriów, zwłaszcza w połączeniu z narzuceniem konkretnych godzin pracy, może wskazywać na to, że stosunek prawny jest zbliżony do stosunku pracy. W takim przypadku może być potrzebne przeprowadzenie analizy, czy faktycznie nie zachodzi stosunek pracy.

Warto podkreślić, że w sytuacjach wątpliwych, gdy cechy stosunku pracy mieszają się z cechami umowy zlecenia, Sąd może uznać stosunek za stosunek pracy. W takim przypadku zleceniobiorca mógłby domagać się praw przysługujących pracownikom na podstawie Kodeksu pracy.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Jeśli bierze się pod uwagę punkty, które zostały podniesione w Post 3: 1. pracę w wyznaczonym miejscu 2. pracę pod okiem kierownika

Skoro tak, to jakie mogą być konsekwencje dla zleceniodawcy, jeżeli ostatecznie Sąd uzna, że takie warunki świadczenia usługi zbliżają umowę do stosunku pracy? Czy jest jakaś kara czy sankcja finansowa? Czy tylko zmiana statusu z zleceniobiorcy na pracownika? Chcę wiedzieć na jakim gruncie stoimy z moim szefem.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Za nieprawidłowe kwalifikowanie stosunku prawnego jako umowę zlecenia zamiast umowy o pracę mogą wynikać następujące konsekwencje dla zleceniodawcy:

Obowiązek odprowadzenia zaległych składek na ubezpieczenia społeczne: Jeżeli zostanie ustalone, że stosunek zleceniobiorcy z zleceniodawcą miał cechy stosunku pracy, zleceniodawca może być zobowiązany do uregulowania zaległych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Należy się również liczyć z odsetkami za opóźnienie w ich zapłacie.

Konieczność wypłaty wynagrodzenia za urlop: W przypadku uznania, że istniał stosunek pracy, zleceniobiorca, jako pracownik, miałby prawo do wynagrodzenia za urlop, którego nie wykorzystał.

Ewentualne roszczenia z tytułu nieprzestrzegania innych praw pracowniczych: Jeżeli umowa zlecenia była realizowana na warunkach zbliżonych do stosunku pracy, istnieje ryzyko, że zleceniobiorca mógłby dochodzić innych praw przysługujących mu jako pracownikowi, np. prawo do wynagrodzenia za nadgodziny.

Kary administracyjne: Organ nadzoru pracy może nałożyć na zleceniodawcę karę pieniężną za nieprzestrzeganie przepisów prawa pracy, w tym za nieprawidłowe kwalifikowanie stosunku prawnego.

Podsumowując, jeżeli Sąd uzna, że istniały cechy stosunku pracy, konsekwencje dla zleceniodawcy mogą być poważne i obejmować zaległe składki, wynagrodzenia, a także kary administracyjne. Wskazane jest, aby zleceniodawcy dokładnie analizowali warunki współpracy z zleceniobiorcami i upewniali się, że kwalifikacja stosunku prawnego jest właściwa.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Co żonie się należy po ślubie i jaki jest podział w czasie rozwodu??
Dzień dobry, 1) Jeżeli mąż przed ślubem otrzymał w darowiznę działkę , na której postawił dom - odbiór domu był miesiąc po ślubie czy ewentualnie po rozwodzie należy się żonie połowa domu i połowa działki ? 2) Jeżeli zona będąc Panna otrzymała notarialnie z zapisem dożywocia działkę z nieruchomością to czy ewentualnie po rozwodzie mężowi należałaby się połowa lub jakąś część? 3) Jeżeli żona po ślubie otrzymałabym notarialnie z zapisem dożywoc...
Pracodawca pomylił PESEL przy rejestracji do ZUS.
Czy istnieje możliwość, że pracodawca pomylił PESEL przy rejestracji do ZUS? Pracuje od niedawna i musiałem iść do lekarza, okazało się, że nie mam ubezpieczenia. Na pasku wyszło, że PESEL się nie zgadza. Czy jest możliwe podanie złego numeru PESEL w ZUS? Bo nie chce mi się w to wierzyć....
Darowizna od syna.
Dostałam samochód w darowiźnie od syna. Wiem ,że muszę ten fakt zgłosić do US, trochę się gubię z wypełnieniem deklaracji, ale to jakoś ogarnę, zastanawia mnie tylko to, jaki podatek będę musiała zapłacić? Samochód wart koło 14.000 zł....
Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji.
Sytuacja miała miejsce w sierpniu 2020. Zostałem pobity kilka dni przed wylotem. Policja, karetka i obdukcja. Kilka dni później miałem wylatywać na wycieczkę. Ze względu na zły stan zdrowia (obrażenia głowy) postanowiłem skorzystać z ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (TU Europa). Po bardzo długim procesie, odwołaniach itd itd. Środki nie zostały zwrócone. Powód? Policja wykazała że w momencie zderzenia byłem pod wpływem alkoholu. Uważam że nie...

Wyszukiwarka