Czy zleceniodawca może narzucić godziny w których mam świadczyć zlecenie?

Czy na umowie zleceniu, zleceniodawca (szef), może mi jakkolwiek narzucić godziny w których mam świadczyć zlecenie? Czy wtedy nie następuje stosunek pracy?
anonim cytuj
25-07-2022
Nie, przy samym narzuceniu godzin nie następuje
 
anonim cytuj
25-07-2022
Nie, przy samym narzuceniu godzin nie następuje

A czy dołączając do tego 1. pracę w wyznaczonym miejscu 2. pracę pod okiem kierownika ?
 
anonim cytuj
25-07-2022
Czy na umowie zleceniu, zleceniodawca (szef), może mi jakkolwiek narzucić godziny w których mam świadczyć zlecenie? Czy wtedy nie następuje stosunek pracy?


W polskim prawie umowa zlecenia różni się od umowy o pracę, chociaż w praktyce może się zdarzyć, że granice te są rozmyte. Oto kilka kluczowych kryteriów, które pomogą ocenić, czy dana sytuacja odpowiada umowie o pracę:

Subordynacja - pracownik podlega kierownictwu pracodawcy i jest zobowiązany do wykonywania jego poleceń. W przypadku umowy zlecenia, zleceniobiorca jest zobowiązany do wykonania konkretnej czynności, ale sposób jej wykonania zależy od niego.
Miejsce i czas pracy - pracodawca określa miejsce i czas pracy pracownika. W przypadku umowy zlecenia zleceniobiorca jest wolny w wyborze miejsca i czasu świadczenia usługi.
Ciągłość - świadczenie pracy w ramach umowy o pracę jest stałe i ciągłe. W przypadku umowy zlecenia świadczenie jest jednorazowe lub okresowe.
Jeśli bierze się pod uwagę punkty, które zostały podniesione w Post 3:

1. pracę w wyznaczonym miejscu 2. pracę pod okiem kierownika


Obecność tych kryteriów, zwłaszcza w połączeniu z narzuceniem konkretnych godzin pracy, może wskazywać na to, że stosunek prawny jest zbliżony do stosunku pracy. W takim przypadku może być potrzebne przeprowadzenie analizy, czy faktycznie nie zachodzi stosunek pracy.

Warto podkreślić, że w sytuacjach wątpliwych, gdy cechy stosunku pracy mieszają się z cechami umowy zlecenia, Sąd może uznać stosunek za stosunek pracy. W takim przypadku zleceniobiorca mógłby domagać się praw przysługujących pracownikom na podstawie Kodeksu pracy.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Jeśli bierze się pod uwagę punkty, które zostały podniesione w Post 3: 1. pracę w wyznaczonym miejscu 2. pracę pod okiem kierownika

Skoro tak, to jakie mogą być konsekwencje dla zleceniodawcy, jeżeli ostatecznie Sąd uzna, że takie warunki świadczenia usługi zbliżają umowę do stosunku pracy? Czy jest jakaś kara czy sankcja finansowa? Czy tylko zmiana statusu z zleceniobiorcy na pracownika? Chcę wiedzieć na jakim gruncie stoimy z moim szefem.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Za nieprawidłowe kwalifikowanie stosunku prawnego jako umowę zlecenia zamiast umowy o pracę mogą wynikać następujące konsekwencje dla zleceniodawcy:

Obowiązek odprowadzenia zaległych składek na ubezpieczenia społeczne: Jeżeli zostanie ustalone, że stosunek zleceniobiorcy z zleceniodawcą miał cechy stosunku pracy, zleceniodawca może być zobowiązany do uregulowania zaległych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Należy się również liczyć z odsetkami za opóźnienie w ich zapłacie.

Konieczność wypłaty wynagrodzenia za urlop: W przypadku uznania, że istniał stosunek pracy, zleceniobiorca, jako pracownik, miałby prawo do wynagrodzenia za urlop, którego nie wykorzystał.

Ewentualne roszczenia z tytułu nieprzestrzegania innych praw pracowniczych: Jeżeli umowa zlecenia była realizowana na warunkach zbliżonych do stosunku pracy, istnieje ryzyko, że zleceniobiorca mógłby dochodzić innych praw przysługujących mu jako pracownikowi, np. prawo do wynagrodzenia za nadgodziny.

Kary administracyjne: Organ nadzoru pracy może nałożyć na zleceniodawcę karę pieniężną za nieprzestrzeganie przepisów prawa pracy, w tym za nieprawidłowe kwalifikowanie stosunku prawnego.

Podsumowując, jeżeli Sąd uzna, że istniały cechy stosunku pracy, konsekwencje dla zleceniodawcy mogą być poważne i obejmować zaległe składki, wynagrodzenia, a także kary administracyjne. Wskazane jest, aby zleceniodawcy dokładnie analizowali warunki współpracy z zleceniobiorcami i upewniali się, że kwalifikacja stosunku prawnego jest właściwa.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Zaciągnęłam kredyt dla koleżanki.
Witam. Mój problem polega na tym iż pożyczyłem koleżance sumę pieniędzy, ale najpierw musiałem zaciągnąć kredyt specjalnie dla niej. Teraz po dwóch latach spłacania przez nią rat wpłatami na moje konto dowiaduje się że ona ma zamiar spłacić tylko te pieniądze które przelałem jej na konto pomijając koszta kredytu. Umowa ustna była zawarta przy świadku ale potwierdzenie przelewu mam na kwotę bez oprocentowania. Czyli ubezpieczenie i oprocentowanie ...
Czy mogę zrzec się długu oraz spadku za życia mamy? (mama jeszcze żyję)
Dzień dobry bardzo proszę o poradę, otóż moja mama ma spore długi, czy jest szansa bym mogła teraz za życia bo mama żyje zrzec się jako córka długu oraz spadku? I czy ja jako matka mojej nieletniej córki (13lat) też mogę złożyć u notariusza dokument zrzekający się długów które przechodzą na nią w przyszłości?...
Mobbing w pracy.
Czy pracownik może złożyć wypowiedzenie z winy pracodawcy na podstawie mobbingu w chwili gdy pracodawca chce go zwolnić dyscyplinarnie (bezpodstawnie)? Czy już te wypowiedzenie od pracodawcy zamyka tę drogę i nie można dochodzić naruszeń ze strony pracodawcy? Składać czy poczekać na sprawę o przywrócenie do pracy i wtedy dopiero poruszyć temat mobbingu? ...
4k
Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio. Czy ktoś potrafi wyjaśnić znaczenie prawne tej władzy bezpośredniej ? Bezpośrednio znaczy nadrzędnie a jak nadrzędnie znaczy bezpośrednio. No dobrze gdzie znajdują się opisy tej władzy bezpośredniej ? I czy wogóle są jakiekolwiek opisy tej władzy bezpośredniej. Jeżeli nie ma, to znaczy że z mównicy sejmowej można wykopać w dupę każdego dzisiejszego debila bolszewickiego od gad...

Wyszukiwarka