Dziecko na które były zasądzone alimenty, osiągnęło pełnoletność i podjęło pracę. Rodzic może złożyć pozew o zniesienie alimentów?

Dziecko na które były zasądzone alimenty, osiągnęło pełnoletność i po zakończeniu nauki podjęło pracę. Otrzymuje wynagrodzenie pozwalające się samodzielnie utrzymać. Rodzić, który płaci alimenty może złożyć pozew o zniesienie alimentów - tak to się nazywa? Co podać jako dowody, umowę zlecenie, PIT za zeszły rok, wpływy wynagrodzenia na konto dziecka za ostatni rok?
anonim cytuj
25-07-2022
Pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Wszystko co zostało wymienione może być dowodem. Sąd zadecyduje, który lub które dopuścić.
 
anonim cytuj
25-07-2022
Dziękuję
 
anonim cytuj
25-07-2022
Dziecko na które były zasądzone alimenty, osiągnęło pełnoletność i podjęło pracę. Rodzic może złożyć pozew o zniesienie alimentów?


Tak, rodzic, który płaci alimenty na rzecz pełnoletniego dziecka, które osiągnęło samodzielność finansową, może złożyć wniosek o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. W świetle polskiego prawa, obowiązek alimentacyjny rodziców w stosunku do pełnoletniego dziecka ustaje, gdy dziecko osiągnęło samodzielność finansową, co wynika z Art. 133 § 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego.

Jeśli chodzi o dowody, które można przedstawić w celu udowodnienia samodzielności finansowej dziecka:

Umowa zlecenie, wskazująca na regularne wynagrodzenie.
Deklaracja podatkowa (np. PIT) za poprzedni rok.
Wyciągi z konta bankowego dziecka, potwierdzające wpływy wynagrodzenia.
Pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Wszystko co zostało wymienione może być dowodem. Sąd zadecyduje, który lub które dopuścić.


Dokładnie tak. Warto jednak pamiętać, że to sąd oceni, czy przedstawione dowody są wystarczające do uchylenia obowiązku alimentacyjnego. Sąd bierze pod uwagę całość okoliczności oraz wszystkie dostarczone materiały dowodowe.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Badanie alkomatem
Kiedy wolno przeprowadzić badanie alkomatem na pracowniku?...
Urlop na poszukiwanie pracy.
Kto wskazuje termin wykorzystania urlopu na poszukiwanie pracy? Czy pracodawca w decyzji o wypowiedzeniu ma prawo arbitralnie zarządzić, w jakie dni pracownik ma ten urlopu wykorzystać? Czy pracownik może skutecznie domagać się zmiany tych terminów?...
Podatek od nieruchomości.
Nie złożyłam informacji o nieruchomości in-1 o której istnieniu nie miałam pojęcia i przyszło mi wezwanie z wydziału podatków i opłat żeby złożyć formularz in-1 w ciągu 7 dni. Czy złożenie tego formularza będzie równoznaczne z nałożeniem horrendalnej kary o jakiej czytam w internecie (do 720 stawek dziennych)?...
Urlop.
Mam pytanie mianowicie w pracy wymyślili sobie że jeśli jedna osoba w danym tygodniu wzięła chociaż jeden dzień urlopu to kolejna już nie może w ogóle, no chyba że wypisze opiekę na dziecko a jeśli jej nie ma to nie ma prawa wziąć dnia wolnego. Czy firma może takie zmiany wprowadzić ? Ja pierwszy raz się z czymś takim spotykam....

Wyszukiwarka