W jaki sposób odzyskać pieniądze od złodzieja za poniesione koszty

Mamie w lutym skradziono tablice rejestracyjne spod zakładu mechanicznego. Znalezli goscia, zapadl wyrok kilka dni temu. Chłopak ma zwrócić jej pieniądze za poniesione koszty. W jaki sposob ma sie to odbyc?
anonim cytuj
14-07-2022
Nie ma w wyroku?
 
anonim cytuj
14-07-2022
wlasnie nie. Tylko tyle ze ma zwrócić koszty poniesione przez mame w sprawie nowych tablic
 
anonim cytuj
14-07-2022
Co dokładnie jest napisane w wyroku.
 
anonim cytuj
14-07-2022
Jeśli wyrok wskazuje, że sprawca ma zwrócić koszty poniesione przez Twoją mamę w związku z wymianą tablic rejestracyjnych, lecz nie precyzuje w jaki sposób ma się to odbyć, istnieją pewne procedury, które można podjąć:

Sprawca zobowiązany do zapłaty może dokonać wpłaty bezpośrednio na konto Twojej mamy. Warto skontaktować się z nim lub jego pełnomocnikiem w celu ustalenia szczegółów płatności.

Jeżeli sprawca nie wywiąże się z obowiązku dokonania płatności w wyznaczonym terminie, można podjąć kroki egzekucyjne. W tym celu należy zwrócić się do komornika sądowego z wyrokiem oraz ewentualnymi innymi dowodami na poniesione koszty. Komornik, na podstawie wyroku, przystąpi do egzekucji z majątku dłużnika.

W sytuacji, gdy nie ma precyzyjnych informacji w wyroku o konkretnej kwocie do zwrotu, zalecałoby się zgromadzenie wszystkich dokumentów potwierdzających poniesione koszty (np. faktury za zakup nowych tablic rejestracyjnych) i przedstawienie ich sprawcy lub w ramach postępowania egzekucyjnego komornikowi.

Jeśli miałoby to miejsce, warto rozważyć wystąpienie z wnioskiem o uzupełnienie wyroku w zakresie konkretnej kwoty do zwrotu lub o interpretację wyroku. Może to być konieczne, gdyby doszło do sporu co do wysokości należnej kwoty.

W przypadku dalszych wątpliwości co do interpretacji wyroku lub jego realizacji, warto zwrócić się do organu, który wydał wyrok (np. sądu), z prośbą o dodatkowe wyjaśnienia.
 
anonim cytuj
12-08-2023
A jak mam sie skontaktować z tym chłopakiem? Nie mam jego danych. I co zrobić, jakby się nie odzywał albo unikał kontaktu? Czy komornik weźmie się za to od razu? Czy potrzebuje jakichś dodatkowych dokumentów poza wyrokiem? Przepraszam za tyle pytań, ale pierwszy raz mam do czynienia z taką sytuacją i chcę się upewnić, że wszystko robię poprawnie.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Mamie w lutym skradziono tablice rejestracyjne spod zakładu mechanicznego. Znalezli goscia, zapadl wyrok kilka dni temu. Chłopak ma zwrócić jej pieniądze za poniesione koszty. W jaki sposob ma sie to odbyc?

Na podstawie art. 46 Kodeksu cywilnego, dłużnik ma obowiązek świadczyć to, co jest przedmiotem zobowiązania. Jeśli wyrok nie precyzuje sposobu, w jaki ma nastąpić zwrot kosztów, to domyślnie odbywa się to w formie przelewu bankowego.

A jak mam sie skontaktować z tym chłopakiem? Nie mam jego danych. I co zrobić, jakby się nie odzywał albo unikał kontaktu? Czy komornik weźmie się za to od razu? Czy potrzebuje jakichś dodatkowych dokumentów poza wyrokiem?

W przypadku braku danych sprawcy można je uzyskać poprzez sąd, który wydał wyrok. Zgodnie z art. 245 Kodeksu postępowania cywilnego, strona ma prawo do wglądu do akt sprawy, w tym także do akt zawierających dane osobowe strony przeciwnej.

Jeśli chodzi o egzekucję należności na podstawie wyroku, wystarczy posiadać prawomocny wyrok oraz tytuł wykonawczy (art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego). W przypadku braku zapłaty przez dłużnika, można wystąpić do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, przedkładając mu wyżej wymienione dokumenty. Komornik, mając tytuł wykonawczy oraz wyrok, może przystąpić do egzekucji z majątku dłużnika.

Dodatkowo, warto mieć przy sobie dokumenty potwierdzające wysokość poniesionych kosztów, takie jak faktury czy paragony, które będą dowodem kwoty należnej. W przypadku wątpliwości co do kwoty, komornik może wymagać tych dokumentów, aby ustalić rzeczywistą wartość zadłużenia.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Zmiana terminu wynagrodzenia.
Zawsze swoje wynagrodzenie otrzymywałem do tej pory ostatniego dnia każdego miesiąca. 2 tygodnie temu podpisałem aneks, w którym pracodawca zmienił mój termin wypłaty wynagrodzenia na 10tego każdego miesiąca. Ostatnia wypłatę otrzymałem 31 października, była to wypłata za m-c wrzesień. Czy pracodawca ma prawo wypłacić wypłatę za sierpień dopiero w grudniu?...
Odprawa pośmiertna.
Witam miał może ktoś taka sytuację że starał się o odprawę pośmiertną dla dziecka od pracodawcy zmarłego? Jak napisać taki wniosek ? Czy może lepiej załatwić po przez adwokata?...
Prawo do reklamacji usług kurierskich.
Korzystam z wysyłania przesyłek kurierskich przez brokera, czyli ja jestem nadawcą, płatnikiem jest broker i odbiorcą mój klient. Czy DPD może podnosić, że ja jako nadawca nie mam prawa złożyć reklamacji?...
Cofnięcie darowizny
Witam. Chcialabym sie dowiedzieć jak wygląda sprawa z cofnięciem/odwołaniem darowizny. W 2013 roku po śmierci matki, moj brat obdarował mnie swoją częścią spadku (tj. 1/3 część domu po zmarłej matce) w związku z czym jestem właścicielem 2/3 domu. Niestety między nami w ostatnim czasie doszło do bardzo poważnego konfliktu i chcialabym "cofnąć" odwołać tą darowiznę. Nie chcę mieć z nim i jego "podarunkiem" nic wspólnego aby un...

Wyszukiwarka