Chcielibyśmy znieść ta rozdzielność majątkowa.

Witam. Mam z mężem rozdzielność majątkowa. Podczas rozdzielności majątkowej kupilismy dom. Wszystko jest na męża, on brak kredy i jest właścicielem domu. Chcielibyśmy znieść ta rozdzielność majątkowa.
Pytanie moje jest czy mąż może mnie ustanowić współwłascicielem domu? Na dom był brany kredyt hipoteczny, kredyt jest tylko na męża.
Czy w razie ustanowienia mnie współwłascicielem domu place jakiś podatek? Co z kredytem w takim wypadku ?
anonim cytuj
21-10-2021
Rozdzielność mozna znieść u notariusza np. rozszerzeniem wspólności ustawowej po tej czynności masz prawo się wpisać do księgi wieczystej. W momencie zniesienia rozdzielnosci stajesz się współwłaścicielem dóbr, ale również współwłaścicielem kredytów hipotecznych, tzw dłużnikiem rzeczowym. Więc nawet bez dopisywania do kredytu będziesz zobowiązana do niego.
 
anonim cytuj
21-10-2021
Zgodnie z art. 37 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, współmałżonek może dokonać darowizny na rzecz drugiego małżonka. To oznacza, że mąż może przekazać część praw własności do domu, co uczyniłoby cię współwłaścicielem. Warto jednak pamiętać, że taka darowizna może wymagać zgody banku, który udzielił kredytu hipotecznego, ponieważ nieruchomość jest zabezpieczeniem tego kredytu.

W przypadku darowizny między małżonkami, nie jest wymagane zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art. 9 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W odniesieniu do kredytu, prawo polskie przewiduje, że odpowiedzialność za długi zaciągnięte przez jednego z małżonków w czasie trwania małżeństwa, które przyczyniły się do zaspokojenia potrzeb rodziny, ponoszą obaj małżonkowie, nawet jeśli małżeństwo było w separacji majątkowej (art. 41 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Podstawa prawna:

Kodeks rodzinny i opiekuńczy: art. 37, art. 41
Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych: art. 9 ust. 4.
 
anonim cytuj
31-07-2023

Sugerowane Tematy

Rozliczanie mediów w wynajmowanym mieszkaniu
Mam problem z właścicielem mieszkania, które wynajmuje. Dostaje tylko kwotę do zapłaty za cały miesiąc-ciąg cyfr, dopiero jeśli się upomnę to dostaję te jego rozliczenia z zeszytu, na których w zasadzie może pisać co chce. Czuję że jestem oszukiwana, moje rachunki są naprawdę spore. Na prośbę pokazania Faktur zasłania się tym, że tam są jego dane itp., nie może mi tego pokazać. Jest to najem zwykły, umowa nie została przedłużona automatycznie ...
Wypłata na L4
Witam piszę w sprawie wypłaty na L4 Od 31 grudnia jestem na L4 ze względu na zagrożona ciążę pierwsze l4 od 31grudnia do 20 stycznia i od 20 przedłużone do 17 lutego . Umowa na pół etatu czyli 1070 zł na rękę , a dostałam wypłatę 740 zł .. kierowniczka nie potrafi mi tego wylumaczyc .. a z tego co się zorientowałam to L4 jest 100 procent płatne , co mam zrobić w takiej sytuacji?...
Płatny urlop wypoczynkowy.
Czy pracownikowi który nie przepracował pełnego roku w firmie należy się płatny urlop wypoczynkowy? ...
Jak przebiega otwarcie testamentu u notariusza?
Witam. Mój ojciec zmarł 7 lat temu, mama zmarła teraz zostawiając testament w którym obdarowuje mnie i moją bratanicę, brat pominięty w testamencie. Czy testament powinnam złożyć w sądzie?...

Wyszukiwarka