Czy pozbawienie władzy rodzicielskiej to też brak widzeń i wszelkich kontaktów z dzieckiem?

Czy ojciec 10 letniego syna pozbawiony władzy rodzicielskiej może założyć sprawę o widzenia z dzieckiem? Z tego co mi wiadomo to pozbawienie władzy rodzicielskiej to niemożność decydowania o sprawach dziecka. Czy pozbawienie władzy rodzicielskiej to też brak widzeń i wszelkich kontaktów z dzieckiem? Czy mimo pozbawienia praw rodzicielskich jest sens o starania się przed sądem o widzenia z synem?
anonim cytuj
20-10-2021
Odebranie praw rodzicielskich nie jest jednoznaczne z brakiem kontaktów z dzieckiem. Ojciec ma prawo ustalić je Sądownie
 
anonim cytuj
20-10-2021
Pamiętaj, że pozbawienie praw rodzicielskich nie oznacza, że ojciec nie ma prawa do kontaktu z dzieckiem – nadal może się z nim widywać (chyba że sąd zdecyduje inaczej), nadal ma także obowiązek płacenia alimentów, a dziecko ma prawo do spadku po rodzicu.
 
anonim cytuj
20-10-2021
Władze rodzicielska nie ma wpływu na kontakty rodzica z dzieckiem. Moze wnieść o ustalenie kontaktów.
 
anonim cytuj
20-10-2021
Czy ojciec 10 letniego syna pozbawiony władzy rodzicielskiej może założyć sprawę o widzenia z dzieckiem? Z tego co mi wiadomo to pozbawienie władzy rodzicielskiej to niemożność decydowania o sprawach dziecka. Czy pozbawienie władzy rodzicielskiej to też brak widzeń i wszelkich kontaktów z dzieckiem? Czy mimo pozbawienia praw rodzicielskich jest sens o starania się przed sądem o widzenia z synem?


Pozbawienie władzy rodzicielskiej odnosi się do ograniczenia rodzica w kwestii podejmowania decyzji dotyczących ważnych spraw dziecka, takich jak wybór szkoły, decyzje medyczne itp. Natomiast kontakty i widzenia z dzieckiem to osobna kwestia, która może być uregulowana odrębnie.

Zgodnie z art. 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd może orzec pozbawienie władzy rodzicielskiej jednemu lub obu rodzicom, jeżeli działają oni na szkodę dobra dziecka. Jednakże art. 113¹ Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jasno mówi, że orzeczenie o pozbawieniu władzy rodzicielskiej nie wyłącza obowiązku alimentacyjnego wobec dziecka. To oznacza, że nawet jeśli rodzic został pozbawiony władzy rodzicielskiej, nadal musi finansowo wspierać dziecko.

Jeśli chodzi o kontakty z dzieckiem, art. 113² Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, że sąd, orzekając o pozbawieniu władzy rodzicielskiej, jednocześnie ustala, w jaki sposób rodzic, który został pozbawiony władzy, będzie utrzymywał kontakt z dzieckiem. W przypadku, gdyby sąd nie podjął takiej decyzji, rodzic może wnieść stosowny wniosek w celu uregulowania kwestii kontaktów z dzieckiem.

Podsumowując, ojciec, mimo że został pozbawiony władzy rodzicielskiej, może wnieść wniosek do sądu w celu ustalenia kontaktów z dzieckiem, a jednocześnie pozostaje związany obowiązkiem alimentacyjnym. Decyzja o możliwości widzeń będzie zależała od konkretnych okoliczności i tego, co jest w najlepszym interesie dziecka.
 
anonim cytuj
08-08-2023
Mam pytanie.. Moje i mojego partnera córkę zabrali do rodziny zastępczej. Mojego partnera przy tym nie było jak zabierali ponieważ go policja wzięła do zk na parę miesięcy.. Ja byłam pod wpływem alkoholu i nie wiem czy mi czasem nie będą utrudniać w odzyskaniu córki i moje pytanie jest takie czy po wyjściu z zk mojego partnera dali by mu pod opiekę nasza córkę?.?
 
anonim cytuj
13-09-2023
Decyzje dotyczące umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej są podejmowane w najlepszym interesie dziecka. Jeżeli dziecko zostało umieszczone w rodzinie zastępczej z powodu obaw o jego dobro w związku z zachowaniem rodziców, sąd musi być przekonany, że warunki i okoliczności, które prowadziły do tej decyzji, uległy poprawie, zanim dziecko wróci do swoich biologicznych rodziców.

Zgodnie z art. 109 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd może orzec umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej, jeżeli warunki w jego naturalnym środowisku rodzinnym zagrażają jego zdrowiu, moralności lub bezpieczeństwu. Przy takiej decyzji sąd musi brać pod uwagę wszystkie istotne okoliczności, w tym zachowanie rodziców.

Po wyjściu z zakładu karnego twojego partnera, kluczowe będzie jego obecne zachowanie i okoliczności, które świadczą o tym, że jest teraz w stanie zapewnić swojemu dziecku odpowiednie warunki. To samo dotyczy Ciebie. Jeśli Twój problem z alkoholem nadal istnieje i może zagrażać bezpieczeństwu lub dobru dziecka, może to wpłynąć na decyzję sądu.

Jeśli chcecie odzyskać opiekę nad córką, warto jest wykazać, że podjęliście konkretne kroki w celu poprawy swojej sytuacji, na przykład uczestnicząc w terapii lub szkoleniach dla rodziców. Sąd będzie badał wszystkie okoliczności przy podejmowaniu decyzji o ewentualnym powrocie dziecka do biologicznych rodziców.

Podsumowując, możliwość odzyskania opieki nad córką przez twojego partnera po wyjściu z zakładu karnego zależy od wielu czynników, w tym od tego, czy jest w stanie zapewnić jej odpowiednie warunki. Sąd będzie rozpatrywał wszystkie okoliczności przy podejmowaniu takiej decyzji.
 
anonim cytuj
14-09-2023

Sugerowane Tematy

Dni wolne
Dzień dobry. Czy jeśli według przepisów w grudniu przypada dla pracownika 10dni wolnych od pracy czy w to wliczają się również święta czy nie? Czy jest gdzieś jakiś konkretny przepis to wyjaśniający?...
Darowizna od rodziców.
Dostałam przelew od rodziców 25 tys 7 miesięcy temu i 10 tysięcy 4 miesiące temu. Chciałam to zgłosić do US, ale wiem że jestem spóźniona z tym pierwszym przelewem miesiąc. Czy mogę jakoś to nadrobić? Proszę o porady...
Chcę dokonać zakupu w sklepie internetowym. Nie mogę znaleźć nigdzie danych właściciela. Czy można tak funkcjonować?
Cześć. Chcę dokonać zakupu w sklepie internetowym. Chcąc sprawdzić ich wiarygodność szukałam ich w KRS oraz CEIDG ale nic nie znalazłam. Dopiero po REGON znalazłam ich w wyszukiwarce regon jako JEDNOSTKA ORGANIZACYJNA NIEMAJĄCA OSOBOWOŚCI PRAWNEJ. Ta firma prowadzi sklep internetowy i stacjonarny. 019 - SPÓŁKI CYWILNE PROWADZĄCE DZIAŁALNOŚĆ NA PODSTAWIE UMOWY ZAWARTEJ ZGODNIE Z KODEKSEM CYWILNYM rodzaj rejestru lub ewidencji PODMIOTY NIE POD...
Podwyższenie alimentów.
Chciałabym wywalczyć większe alimenty dla syna, ojciec ukrywa faktyczny dochód, a ja muszę sama sprostać coraz większym kosztom. Przeprowadziłam się z synem bliżej ojca, więc koszty dojazdu dla niego się zmniejszyły. Nie angażuje się zupełnie w życie syna, ten czuje odrzucony. Pytanie, czy jeśli wartość przedmiotu sporu wynosi 6 tys. mogę od niego chcieć 1500 zł? Czy mogę także wspomnieć o złym wpływie na psychikę dziecka i konieczność uczęszczan...

Wyszukiwarka