Czy pozbawienie władzy rodzicielskiej to też brak widzeń i wszelkich kontaktów z dzieckiem?

Czy ojciec 10 letniego syna pozbawiony władzy rodzicielskiej może założyć sprawę o widzenia z dzieckiem? Z tego co mi wiadomo to pozbawienie władzy rodzicielskiej to niemożność decydowania o sprawach dziecka. Czy pozbawienie władzy rodzicielskiej to też brak widzeń i wszelkich kontaktów z dzieckiem? Czy mimo pozbawienia praw rodzicielskich jest sens o starania się przed sądem o widzenia z synem?
anonim cytuj
20-10-2021
Odebranie praw rodzicielskich nie jest jednoznaczne z brakiem kontaktów z dzieckiem. Ojciec ma prawo ustalić je Sądownie
 
anonim cytuj
20-10-2021
Pamiętaj, że pozbawienie praw rodzicielskich nie oznacza, że ojciec nie ma prawa do kontaktu z dzieckiem – nadal może się z nim widywać (chyba że sąd zdecyduje inaczej), nadal ma także obowiązek płacenia alimentów, a dziecko ma prawo do spadku po rodzicu.
 
anonim cytuj
20-10-2021
Władze rodzicielska nie ma wpływu na kontakty rodzica z dzieckiem. Moze wnieść o ustalenie kontaktów.
 
anonim cytuj
20-10-2021
Czy ojciec 10 letniego syna pozbawiony władzy rodzicielskiej może założyć sprawę o widzenia z dzieckiem? Z tego co mi wiadomo to pozbawienie władzy rodzicielskiej to niemożność decydowania o sprawach dziecka. Czy pozbawienie władzy rodzicielskiej to też brak widzeń i wszelkich kontaktów z dzieckiem? Czy mimo pozbawienia praw rodzicielskich jest sens o starania się przed sądem o widzenia z synem?


Pozbawienie władzy rodzicielskiej odnosi się do ograniczenia rodzica w kwestii podejmowania decyzji dotyczących ważnych spraw dziecka, takich jak wybór szkoły, decyzje medyczne itp. Natomiast kontakty i widzenia z dzieckiem to osobna kwestia, która może być uregulowana odrębnie.

Zgodnie z art. 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd może orzec pozbawienie władzy rodzicielskiej jednemu lub obu rodzicom, jeżeli działają oni na szkodę dobra dziecka. Jednakże art. 113¹ Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jasno mówi, że orzeczenie o pozbawieniu władzy rodzicielskiej nie wyłącza obowiązku alimentacyjnego wobec dziecka. To oznacza, że nawet jeśli rodzic został pozbawiony władzy rodzicielskiej, nadal musi finansowo wspierać dziecko.

Jeśli chodzi o kontakty z dzieckiem, art. 113² Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, że sąd, orzekając o pozbawieniu władzy rodzicielskiej, jednocześnie ustala, w jaki sposób rodzic, który został pozbawiony władzy, będzie utrzymywał kontakt z dzieckiem. W przypadku, gdyby sąd nie podjął takiej decyzji, rodzic może wnieść stosowny wniosek w celu uregulowania kwestii kontaktów z dzieckiem.

Podsumowując, ojciec, mimo że został pozbawiony władzy rodzicielskiej, może wnieść wniosek do sądu w celu ustalenia kontaktów z dzieckiem, a jednocześnie pozostaje związany obowiązkiem alimentacyjnym. Decyzja o możliwości widzeń będzie zależała od konkretnych okoliczności i tego, co jest w najlepszym interesie dziecka.
 
anonim cytuj
08-08-2023
Mam pytanie.. Moje i mojego partnera córkę zabrali do rodziny zastępczej. Mojego partnera przy tym nie było jak zabierali ponieważ go policja wzięła do zk na parę miesięcy.. Ja byłam pod wpływem alkoholu i nie wiem czy mi czasem nie będą utrudniać w odzyskaniu córki i moje pytanie jest takie czy po wyjściu z zk mojego partnera dali by mu pod opiekę nasza córkę?.?
 
anonim cytuj
13-09-2023
Decyzje dotyczące umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej są podejmowane w najlepszym interesie dziecka. Jeżeli dziecko zostało umieszczone w rodzinie zastępczej z powodu obaw o jego dobro w związku z zachowaniem rodziców, sąd musi być przekonany, że warunki i okoliczności, które prowadziły do tej decyzji, uległy poprawie, zanim dziecko wróci do swoich biologicznych rodziców.

Zgodnie z art. 109 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd może orzec umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej, jeżeli warunki w jego naturalnym środowisku rodzinnym zagrażają jego zdrowiu, moralności lub bezpieczeństwu. Przy takiej decyzji sąd musi brać pod uwagę wszystkie istotne okoliczności, w tym zachowanie rodziców.

Po wyjściu z zakładu karnego twojego partnera, kluczowe będzie jego obecne zachowanie i okoliczności, które świadczą o tym, że jest teraz w stanie zapewnić swojemu dziecku odpowiednie warunki. To samo dotyczy Ciebie. Jeśli Twój problem z alkoholem nadal istnieje i może zagrażać bezpieczeństwu lub dobru dziecka, może to wpłynąć na decyzję sądu.

Jeśli chcecie odzyskać opiekę nad córką, warto jest wykazać, że podjęliście konkretne kroki w celu poprawy swojej sytuacji, na przykład uczestnicząc w terapii lub szkoleniach dla rodziców. Sąd będzie badał wszystkie okoliczności przy podejmowaniu decyzji o ewentualnym powrocie dziecka do biologicznych rodziców.

Podsumowując, możliwość odzyskania opieki nad córką przez twojego partnera po wyjściu z zakładu karnego zależy od wielu czynników, w tym od tego, czy jest w stanie zapewnić jej odpowiednie warunki. Sąd będzie rozpatrywał wszystkie okoliczności przy podejmowaniu takiej decyzji.
 
anonim cytuj
14-09-2023

Sugerowane Tematy

Dyskryminacja? Nieprawidłowość? proszę o radę
Moja skarga dotyczy dyskryminacji w miejscu pracy oraz spraw związanych z urlopami. Pracuję w systemie zadaniowym 2 na 2 (dwa dni pracy dwa wolnego). Praca w ruchu ciągłym również w weekendy i święta. Od początku doświadczam dyskryminacji. Nie mam dzieci i jako jedyny jestem singlem. Kiedy któregoś z pracowników nie ma, bo jest na urlopie lub L4, zmienia się grafik i jestem wrzucany na weekend, który akurat mam wolny wg grafiku. W lipcu był...
Ugoda alimentacyjna z partnerką.
Zawarłem ugodę alimentacyjną z partnerką. (Bez notariusza, mediatora) napisała wniosek, ja podpisałem I złożyliśmy po prostu do sadu. Wkrótce się rozstaliśmy I wyrzuciła mnie z mieszkania. Niedawno przyszło pismo z sadu, ze w ów wniosku są braki formalne. W związku z czym mam pytanie czy te alimenty są ustalone czy nie? Do tej pory płaciłem, lecz przy samodzielnym utrzymaniu nie stać mnie płacić tak wysokich alimentów jak na ugodzie tj. 1100 zł. ...
Kredyt konsolidacyjny.
Cześć. Brałem u siebie w banku kredyt i dopiero teraz zobaczyłem że to był kredyt konsolidacyjny. Czytam że ten kredyt jest przeznaczony tylko na spłatę zadłużeń i kredytów itp. Pieniądze z pożyczki już wpłynęły mi na konto, czy te pieniądze mogę wykorzystać na dowolny cel czy tylko na to co oni ustalą np. na ich kredyt bo mam jeszcze jeden u nich? Jak to jest?...
Alimenty na byłą żonę.
Dzień dobry, mój partner płaci alimenty na swoją byłą żonę, nie mają dzieci. Ta kobieta mieszka ze swoim partnerem i wychowują razem dwójkę swoich dzieci (bliźniaki lat 1). Co powinniśmy zrobić w tej sytuacji, aby uwolnić mojego partnera od płacenia alimentów na byłą żonę? Rozwód z orzeczeniem o jego winie, początkowo miało być bez orzekania o winie. A jego była żona jest niepełnosprawna i pobiera na siebie jakieś zasiłki....

Wyszukiwarka