Czy pozbawienie władzy rodzicielskiej to też brak widzeń i wszelkich kontaktów z dzieckiem?

Czy ojciec 10 letniego syna pozbawiony władzy rodzicielskiej może założyć sprawę o widzenia z dzieckiem? Z tego co mi wiadomo to pozbawienie władzy rodzicielskiej to niemożność decydowania o sprawach dziecka. Czy pozbawienie władzy rodzicielskiej to też brak widzeń i wszelkich kontaktów z dzieckiem? Czy mimo pozbawienia praw rodzicielskich jest sens o starania się przed sądem o widzenia z synem?
anonim cytuj
20-10-2021
Odebranie praw rodzicielskich nie jest jednoznaczne z brakiem kontaktów z dzieckiem. Ojciec ma prawo ustalić je Sądownie
 
anonim cytuj
20-10-2021
Pamiętaj, że pozbawienie praw rodzicielskich nie oznacza, że ojciec nie ma prawa do kontaktu z dzieckiem – nadal może się z nim widywać (chyba że sąd zdecyduje inaczej), nadal ma także obowiązek płacenia alimentów, a dziecko ma prawo do spadku po rodzicu.
 
anonim cytuj
20-10-2021
Władze rodzicielska nie ma wpływu na kontakty rodzica z dzieckiem. Moze wnieść o ustalenie kontaktów.
 
anonim cytuj
20-10-2021
Czy ojciec 10 letniego syna pozbawiony władzy rodzicielskiej może założyć sprawę o widzenia z dzieckiem? Z tego co mi wiadomo to pozbawienie władzy rodzicielskiej to niemożność decydowania o sprawach dziecka. Czy pozbawienie władzy rodzicielskiej to też brak widzeń i wszelkich kontaktów z dzieckiem? Czy mimo pozbawienia praw rodzicielskich jest sens o starania się przed sądem o widzenia z synem?


Pozbawienie władzy rodzicielskiej odnosi się do ograniczenia rodzica w kwestii podejmowania decyzji dotyczących ważnych spraw dziecka, takich jak wybór szkoły, decyzje medyczne itp. Natomiast kontakty i widzenia z dzieckiem to osobna kwestia, która może być uregulowana odrębnie.

Zgodnie z art. 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd może orzec pozbawienie władzy rodzicielskiej jednemu lub obu rodzicom, jeżeli działają oni na szkodę dobra dziecka. Jednakże art. 113¹ Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jasno mówi, że orzeczenie o pozbawieniu władzy rodzicielskiej nie wyłącza obowiązku alimentacyjnego wobec dziecka. To oznacza, że nawet jeśli rodzic został pozbawiony władzy rodzicielskiej, nadal musi finansowo wspierać dziecko.

Jeśli chodzi o kontakty z dzieckiem, art. 113² Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, że sąd, orzekając o pozbawieniu władzy rodzicielskiej, jednocześnie ustala, w jaki sposób rodzic, który został pozbawiony władzy, będzie utrzymywał kontakt z dzieckiem. W przypadku, gdyby sąd nie podjął takiej decyzji, rodzic może wnieść stosowny wniosek w celu uregulowania kwestii kontaktów z dzieckiem.

Podsumowując, ojciec, mimo że został pozbawiony władzy rodzicielskiej, może wnieść wniosek do sądu w celu ustalenia kontaktów z dzieckiem, a jednocześnie pozostaje związany obowiązkiem alimentacyjnym. Decyzja o możliwości widzeń będzie zależała od konkretnych okoliczności i tego, co jest w najlepszym interesie dziecka.
 
anonim cytuj
08-08-2023
Mam pytanie.. Moje i mojego partnera córkę zabrali do rodziny zastępczej. Mojego partnera przy tym nie było jak zabierali ponieważ go policja wzięła do zk na parę miesięcy.. Ja byłam pod wpływem alkoholu i nie wiem czy mi czasem nie będą utrudniać w odzyskaniu córki i moje pytanie jest takie czy po wyjściu z zk mojego partnera dali by mu pod opiekę nasza córkę?.?
 
anonim cytuj
13-09-2023
Decyzje dotyczące umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej są podejmowane w najlepszym interesie dziecka. Jeżeli dziecko zostało umieszczone w rodzinie zastępczej z powodu obaw o jego dobro w związku z zachowaniem rodziców, sąd musi być przekonany, że warunki i okoliczności, które prowadziły do tej decyzji, uległy poprawie, zanim dziecko wróci do swoich biologicznych rodziców.

Zgodnie z art. 109 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd może orzec umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej, jeżeli warunki w jego naturalnym środowisku rodzinnym zagrażają jego zdrowiu, moralności lub bezpieczeństwu. Przy takiej decyzji sąd musi brać pod uwagę wszystkie istotne okoliczności, w tym zachowanie rodziców.

Po wyjściu z zakładu karnego twojego partnera, kluczowe będzie jego obecne zachowanie i okoliczności, które świadczą o tym, że jest teraz w stanie zapewnić swojemu dziecku odpowiednie warunki. To samo dotyczy Ciebie. Jeśli Twój problem z alkoholem nadal istnieje i może zagrażać bezpieczeństwu lub dobru dziecka, może to wpłynąć na decyzję sądu.

Jeśli chcecie odzyskać opiekę nad córką, warto jest wykazać, że podjęliście konkretne kroki w celu poprawy swojej sytuacji, na przykład uczestnicząc w terapii lub szkoleniach dla rodziców. Sąd będzie badał wszystkie okoliczności przy podejmowaniu decyzji o ewentualnym powrocie dziecka do biologicznych rodziców.

Podsumowując, możliwość odzyskania opieki nad córką przez twojego partnera po wyjściu z zakładu karnego zależy od wielu czynników, w tym od tego, czy jest w stanie zapewnić jej odpowiednie warunki. Sąd będzie rozpatrywał wszystkie okoliczności przy podejmowaniu takiej decyzji.
 
anonim cytuj
14-09-2023

Sugerowane Tematy

Zezłomowanie samochodu.
Mam taki problem a raczej mój chłopak, który zezłomował samochód jako złom, przez co nie dostał karty kasacji i nie może wyrejestrować samochodu ani zrezygnować z OC. Było to jakoś rok temu, nie pomyślał a teraz ciągle przychodzi mu płacić za OC. Nie wiemy jak teraz z tego wybrnąć. Pomocy....
Przepisanie połowy domu po śmierci.
Dzień dobry, Chciałbym pokrótce opisać sytuację. Rodzice mieszkają w domu (dwa oddzielne wejścia). Połówka w której mieszkają rodzice jest przepisana na mamę. Druga połówka była przepisana na dziadków, którzy obecnie nie żyją. Za życia nie chcieli uregulować prawnie drugiej połówki (bez wnikania w szczegóły). Teraz druga połówka stoi pusta, moi rodzice zajmują się tą częścią. Po stronie dziadka jest jeszcze dwójka rodzeństwa, reszta nie żyje ale...
Sprzedaż mieszkania po rozwodzie.
Jeden z współmałżonków posiada mieszkanie które jest tylko jego własnością - otrzymał je w spadku przed zawarciem małżeństwa. Strony ustaliły, że w ramach podziału majątku w trakcie rozwodu mieszkanie ma być przekazane temu drugiemu małżonkowi - mimo że tak naprawdę nie jest to majątek wspólny. Pytanie: jak to zrobić najprościej zgodnie z prawem (jeśli w ogóle taka możliwość istnieje) zakładając że ta druga strona chce potem to mieszkanie szybko...
student na umowie zlecenie
Witajcie! Pracuję w obecnym miejscu pracy pół roku, ale od tego czasu pracodawca nie zarejestrował mnie w urzędzie (sprawdziłam to na stronie). Pracuję na umowie zlecenie na ponad etat i mam status studenta. Jednak wolałabym nie zmieniać miejsca pracy. Jest to owszem moja praca dorywcza, ale jakiś czas przed rozpoczęciem swojej innej drogi chciałabym tu popracować, szczególnie, że w moim mieście alternatyw ze świecą szukać. ? Będę poruszała ten ...

Wyszukiwarka