ile urlopu należy sie 18-latkowi?

Witam. Chciałabym bym się dowiedzieć jak to jest z urlopem. Otóż: mój brat 18 letni podjął swoją pierwszą pracę. Było to czerwca 2021r czyli tego roku. Dostał normalnie umowę o pracę na 2 lata. W lipcu tego roku wykorzystał 6 dni urlopu. Teraz pytanie.
Należy mu się ogólnie 22 dni urlopu. Tylko pytanie ? Skoro umowę ma od czerwca 2021 to od czerwca 2021 do czerwca 2022 przysługuje mu 22 dni urlopu ? Czy od czerwca 2021 do grudnia 2021 przysługuje mu 12 dni urlopu, a od stycznia 2022 do grudnia 2022 , 22 dni urlopu znowu ? Szef mu mówił, że wykorzystał już 6 dni urlopu i że musi wykorzystać następne 6 dni do grudnia 2021 roku ponieważ jak nie wykorzysta tych dni to mu je przepadną. Jak to jest dokładnie z tym urlopem dla osoby, która nie przepracowała więcej jak 1 rok w swoim życiu?
anonim cytuj
19-10-2021
Dlaczego 22? Jeśli ma staż pracy krótszy niż 10 lat, to 20 dni. Skoro to jego pierwsza praca, to liczy się proporcjonalnie do czasu pracy, od czerwca do grudnia. Według moich obliczeń, należy mu się 12 dni urlopu. Niewykorzystane, nie przepadają - pracodawca musi wypłacić ekwiwalent (jeśli umowa zorstanie rozwiązana) lub pozwolić na wykorzystanie zaległego urlopu.
 
anonim cytuj
19-10-2021
Nie wiem skąd, wzięło ci się 22 dni urlopu. Skoro brat ma 18 lat, to należy się jemu 20 dni urlopu w ciągu roku. Przy podjęciu pierwszej pracy, prawo do urlopu nabywa po każdym przepracowanym miesiącu i tak: za przepracowany czerwiec przysługuje mu 1,67 dnia urlopu, urlopy zaokrągla się zawsze na korzyść pracownika, nie więcej jednak niż, do liczby dni przysługujących w ciągu roku. Po przepracowaniu dwóch miesięcy czyli czerwiec i lipiec, będzie mu przysługiwało 3,33 dni, po 3 m-cach, 5 dni itd. aż do końca roku. Natomiast z dniem 1 stycznia, nabędzie prawo do całości urlopu za 2022r, czyli dwa dni. Może go w całości wykorzystać już w styczniu (o ile pracodawca wyrazi zgodę na urlop pracownika).
Co do przepadku urlopu, to nic nie przepada. Bowiem pracownik zgodnie z KP, nie może zrzec się prawa do urlopu, a urlop zaległy za za 2021r. trzeba wykorzystać do końca września 2022r. Jeśli pracownik nie wykorzysta tego urlopu, bo pracodawca np nie wyrazi zgody, grozi mu kara.
 
anonim cytuj
19-10-2021

Sugerowane Tematy

Postępowanie sądowe wobec nieletnich, odwołanie od wyroku.
Witam. Nieletnia, która dostała wyrok, będzie skierowana do ośrodka wychowawczego (za nie chodzenie do szkoły, nie wracała na noc do domu itd.), nie przyszło postępowanie tylko wyrok, że jest skierowana do ośrodka itd.. i tylko czekać na wezwanie. Czy można się odwołać? Dziewczyna lat 17 w tym roku. Jest w 3 miesiącu ciąży, odkąd się dowiedziała o ciąży jej zachowanie uległo znacznej poprawie, zmieniła się. Czy można coś zrobić, żeby została w do...
Pożyczka wzięta dla kogoś.
Mam taki problem ponieważ kilka miesięcy temu wziąłem pożyczke dla kolegi. Nie spisalismy żadnej umowy. Pożyczka w wysokości 1000 zł do spłaty 1900 w prowidencie. po pewnym czasie przestał się odzywać i mnie unikał. Dał mi tylko na 1 ratę i mam takie pytanie chce iść zgłosić to zajście na policję. Czy np. Takie smsy mogą w czymś pomóc : " JESTEŚ MOIM WAFLEM BO SPŁACIŁEŚ MI PROWIDENTA FAJO"... Lub " A TY JESTEŚ TAKI PUSTY ŻE ZA MNI...
Podatek od nieruchomości.
Nie złożyłam informacji o nieruchomości in-1 o której istnieniu nie miałam pojęcia i przyszło mi wezwanie z wydziału podatków i opłat żeby złożyć formularz in-1 w ciągu 7 dni. Czy złożenie tego formularza będzie równoznaczne z nałożeniem horrendalnej kary o jakiej czytam w internecie (do 720 stawek dziennych)?...
dług z 2009 roku
Witam, właśnie się dowiedziałam o długu za umowę z cyfra plus z 2009 roku. Dostałam teraz cała korespondencje z tych wszystkich lat (mieszkam za granica) listy od cyfry, później od komornika sądowego w 2018 z pieczątka. Ostatni list jest od host finance z czerwca tego roku. Czy jest jakaś szansa na przedawnienie?...

Wyszukiwarka