Czy korzystniej jest odrzucić spadek?

Witam. Otóż mamy problem z mężem w takiej kwestii.
Rodzice męża po rozwodzie, każde z nową rodziną, dziećmi.
Umiera ojciec męża (2tyg temu). Brak testamentu, śmierć nagła, niespodziewana i zdecydowanie przedwcześnie (50lat). Spadek przypada drugiej żonie, prawdopodobnie 2 synom macochy* (14 i 2 lata), mojemu mężowi oraz jego biologicznej siostrze.
*(młodszy syn na pewno jest synem teścia, starszy nosi jego nazwisko, ale nie wiemy czy jest synem biologicznym, czy przysposobionym, czy po prostu żona ojca zmieniła mu nazwisko na swoje obecne po ślubie- była też wcześniej mężatką i możliwe, że to syn jej ex męża.)
W spadku znajduje się dom jednorodzinny wart około 500tys zł, ale jest wzięty na hipotekę, kredyt najprawdopodobniej jest na teścia, ze względu na wysokie zarobki jakie miał. Do tego prawdopodobnie jest inny kredyt/ty na około 50tys zł.
Żona ojca, zapytana przez siostrę męża co będzie z domem dostała informację, że Żona domu nie sprzeda, ale może żądać od męża i siostry jego części raty kredytu hipotecznego.
Czy faktycznie może.?
Mąż się nie zgadza ze względu na to, że obecnie niedawno zaczął nową pracę, nie ma kolosalnych zarobków, do tego płaci alimenty na jego córkę z poprzedniego związku, a sami mamy 3 dzieci. Do tego nie uśmiecha się nam "spadek" długów
Co można zrobić by każdy wyszedł korzystnie.?
Zrzec się na żonę ojca spadku i żądać zachowku.?
anonim cytuj
13-10-2021
Nie ma opcji zrzekania się spadku po śmierci spadkodawcy .W sprawach spadkowych trudno znaleźć opcje ,korzystnie dla każdego .przyjmując spadek przyjmuje się aktywa i pasywa .Poza współwłasnością nieruchomości, mąż będzie także zobowiązany do spłaty kredytu .
 
anonim cytuj
13-10-2021
Albo odrzucić spadek, ale wtedy również państwa dzieci też muszą odrzucić. Albo przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza. Przyjmuje się spadek do wysokości długów. Tak jak wyżej piszą. Większość kredytów jest ubezpieczonych na wypadek śmierci. W tedy długu nie trzeba spłacać wystarczy złożyć w odpowiednim miejscu gdzie był brany kredyt oświadczenie o dziedziczeniu i akt zgonu. Jeśli przyjmie Pani mąż spadek może założyć sprawę o zniesienie współwłasności. Wtedy sąd dzieli nieruchomość, bądź nakazuje spłatę pozostałych współwłaścicieli, sprzedaż nieruchomości.
 
anonim cytuj
13-10-2021

Sugerowane Tematy

Praca przy zbiorze malin.
Dzień dobry ja z zapytaniem bo nie wiem już co mam robić , pracowałam przy zbiorze malin , zarobiłam 2700, z czego wypłacili mi 1000zl a na resztę miałam zaczekać ok tygodnia .Minęło już dwa tygodnie nie odbierają telefonu nie odpisują na smsy . Czy w tej sytuacji mogę coś zrobić czy już raczej zapomnieć o pieniądzach?...
Kara pieniężna nałożona na pracownika.
Witam, pracuje w firmie zajmującej się sprzedażą okien, zamówiłem okna u producenta, okazało się że zamówiłem błędne wymiary. Klientka zdenerwowana chce obciążyć mnie karą. którą będzie musiała zapłacić wykonawcy kuchni. Wstępnie powiedziała, że jest to 29 tysięcy. I teraz pytanie czy ja jako zarabiający minimalna krajową muszę płacić tak wysoką karę? Ewentualnie jeśli będzie chciała wyciągnąć taką karę od pracodawcy to czy pracodawca może obarc...
Ustalenie ojcostwa po osiągnięciu pełnoletności przez dziecko.
Czy ojciec po ukończeniu pełnoletności dziecka może wnieść do sądu o testy dna? Wypisuje do mnie ojciec po 22 latach, że mam jechać z nim na dobrowolne testy dna, a wolałabym żeby to on sam wniósł i żebym dostała pismo z sądu. A stale mi tłumaczy, że on tego nie może zrobić, że mam z nim jechać, a jak nie to mam napisać pismo do komornika o umorzenie zaległych alimentów....
Koszty pochówku (umiera ojciec alkoholik, od lat bez kontaktu)
Dzień dobry , Chciałam zapytać jak to wygląda w sytuacji gdy umiera ojciec , alkoholik, od lat zero kontaktu z dziećmi. Zły człowiek. Kto pokrywa koszty pochówku. Będę wdzięczna za odpowiedź....

Wyszukiwarka