Czy odebranie praw do dziecka zwalnia z płacenia alimentów?

Dzien dobry mam pytanie Ojciec dziecka ma odebrane prawa do syna zaraz po urodzeniu. Matka wychodzi za mąż i dziecko dostaje nazwisko męża. Czy biologiczny ojciec dziecka dalej jest zobowiązany łożyć na dziecko czy juz aktualny mąż który dał nazwisko ?
anonim cytuj
04-10-2021
Jeśli dziecko nie jest przysposobione całkowicie przez nowego męża to biologiczny ojciec musi dalej płacić alimenty. Odebranie całkowite praw rodzicielskich nie zwalnia z tego obowiązku.
 
anonim cytuj
04-10-2021
Jeśli to tylko zmiana nazwiska to biologiczny ojciec nadal ma obowiązki wobec syna, w tym alimenty. Jeśli obecny mąż przysposobił syna wówczas wszystkie obowiązki biologicznego ojca ustają.
 
anonim cytuj
04-10-2021
Biologiczny ojciec dalej musi płacić alimenty, Twój obecny mąż musiałby przysposobić Twoje dziecko żeby biologiczny nie musiał płacić alimentów
 
anonim cytuj
04-10-2021
Ojciec dziecka ma odebrane prawa do syna zaraz po urodzeniu. Matka wychodzi za mąż i dziecko dostaje nazwisko męża. Czy biologiczny ojciec dziecka dalej jest zobowiązany łożyć na dziecko czy już aktualny mąż który dał nazwisko?


Sytuacja, w której biologiczny ojciec dziecka ma odebrane prawa rodzicielskie, a dziecko dostaje nazwisko męża matki, nie wpływa bezpośrednio na obowiązek alimentacyjny biologicznego ojca. W polskim prawie rodzinie zasadnicze kwestie są następujące:

Zmiana nazwiska dziecka nie wpływa na obowiązki alimentacyjne biologicznego ojca. Zmiana nazwiska to inna kwestia niż formalne przysposobienie dziecka.

Przysposobienie dziecka przez nowego męża matki (często nazywane adopcją przez małżonka) powoduje, że biologiczny ojciec jest zwolniony z obowiązku alimentacyjnego. Wówczas nowy mąż przejmuje wszelkie obowiązki związane z wychowywaniem i utrzymaniem dziecka. Procedura przysposobienia jest określona w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (art. 114 i następne).

Odebranie praw rodzicielskich nie zwalnia biologicznego ojca z obowiązku alimentacyjnego wobec dziecka. Dopiero przysposobienie dziecka przez inną osobę zwalnia biologicznego ojca z tego obowiązku.

Podsumowując, jeśli obecny mąż matki nie przysposobił formalnie dziecka, biologiczny ojciec wciąż ma obowiązek alimentacyjny wobec niego, niezależnie od tego, czy ma prawa rodzicielskie czy też nie.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Rezygnacja z płacenia alimentów.
Mam zasądzone alimenty na rzecz mojej córki. Córka jest już dorosła, nie uczy się nigdzie, pracuje na etacie. Chciałbym uwolnić się od płacenia córce tych alimentów. Jakie są inne możliwości oprócz pozwu o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego aby załatwić tą sprawę. Z góry dziękuję za pomoc....
Obowiązek alimentacyjny.
Jak ma się sytuacja odnośnie tego, gdy to nowa żona płaci alimenty przelewem ze swojego konta tytułując „ alimenty” za swojego małżonka ? Bo ten rzecz jasna, ukrywa dochody ponieważ ma problem z łożenie na dziecko. Jakieś rady do takiego zachowania...
Rodzice kupili mi mieszkanie 10 lat temu w które inwestowałam, ale wciąż prawnie należy do nich. Czy jestem w stanie się jakoś zabezpieczyć przed wyrzuceniem mnie?
Hej, mam problem natury prawno rodzinnej. Prawie 10 lat temu rodzice kupili "mi" mieszkanie. "Mi" ponieważ ono wciąż prawnie należy do nich, pomimo wielokrotnego zapewniania, że przecież jest moje. Ja w nim jedynie od tych prawie 10 lat mieszkam, ale też zarządzam. Był okres, kiedy było wynajmowane, bo studiowałam w innym mieście (oczywiście żaden podatek nie był odprowadzany, bo rodzice zabronili mi to zgłaszać - wszelkie umo...
Co zrobić kiedy w sprawie cywilnej sąd umieścił w protokole zdania których nie powiedziałem i kontekst wypowiedzi wyszedł odwrotny do zamierzonego?
Proszę o radę co zrobić w sytuacji kiedy w sprawie cywilnej sąd umieścił w protokole zdania których nie powiedziałem i kontekst wypowiedzi wyszedł odwrotny do zamierzonego. Proszę o radę...

Wyszukiwarka