sprzedaż samochodu (płatność ratalna)

Witam. Sprzedałem samochód i na odwrocie umowy napisaliśmy że płatność ratalna. Niestety nie mam kontaktu z klientem i przestał płacić raty. W jaki sposób mogę odzyskać pieniądze lub auto?
anonim cytuj
14-10-2020
Proszę spróbowac wystosowac do kupującego przedsądowe wezwanie do zaplaty. Wyznaczyc w nim odpowiedni termin splaty, a w przypadku braku zaplaty wystosowac powodztwo cywilne o zaplate. Wezwanie do zaplaty proszę wyslac za potwierdzebiem odbioru.
 
anonim cytuj
14-10-2020
wysłałem takie wezwanie nie odebrał
 
anonim cytuj
14-10-2020
To proponuje udac się do radcy w celu sporzadzenia pisma procesowego.
 
anonim cytuj
14-10-2020
po 14 dniach pismo z automatu robi się odebrane
 
anonim cytuj
14-10-2020
Można iść tą drogą lub złożyć do prokuratury zawiadomienie o możliwości doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.
Jeżeli prokuratura podejmie sprawę występuje Pan wtedy jako oskarżyciel posiłkowy w sądzie i wnioskuje o obowiązek naprawienia szkody
 
anonim cytuj
14-10-2020
Jeśli umowa została sporządzona w formie pisemnej i zawiera klauzulę o sprzedaży na raty, to taka umowa powinna być traktowana jako umowa sprzedaży ratalnej w świetle prawa cywilnego. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest prawo sprzedającego do żądania zwrotu rzeczy sprzedanej w razie niewywiązania się przez kupującego z obowiązku zapłaty jednej lub więcej rat (art. 589 § 1 Kodeksu cywilnego).

Po drugie, skoro wysłane przez Pana wezwanie do zapłaty nie zostało odebrane, ale upłynął już termin 14 dni od daty doręczenia, to jest to równoznaczne z odmową odebrania pisma. Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego (art. 139 § 3), jeżeli adresat odmówił odbioru przesyłki lub nie odebrał jej w ciągu dwóch tygodni od dnia pozostawienia awiza, przesyłka jest uważana za doręczoną z upływem tego terminu.

Po trzecie, jeżeli dłużnik nadal unika zapłaty, zgodnie z art. 484 Kodeksu cywilnego, możesz skierować sprawę do sądu i wystąpić z powództwem o zapłatę.

Ostatnia rada dotyczy kwestii zawiadomienia prokuratury o możliwości doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Zgodnie z art. 286 Kodeksu karnego, jest to przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 5. Jednakże, należy pamiętać, że w tym przypadku musisz wykazać, że dłużnik działał w zamiarze wyrządzenia szkody w mieniu wierzyciela, co może być trudne do udowodnienia.
 
anonim cytuj
03-08-2023
Rozważam skierowanie sprawy do sądu i wystąpienie z powództwem o zapłatę, o którym wspomniał użytkownik powyżej. Czy mogę zrobić to sam, czy powinienem zatrudnić radcę prawnego do napisania pozwu? I czy warto skierować sprawę do sądu, jeśli suma długu nie jest bardzo duża?
 
anonim cytuj
03-08-2023
Każda osoba ma prawo do samodzielnego reprezentowania swoich interesów przed sądem, nie ma więc konieczności zatrudniania prawnika do napisania pozwu. Jednakże przygotowanie prawidłowego pozwu, który uwzględnia wszystkie istotne dla sprawy kwestie, wymaga pewnej wiedzy z zakresu prawa. W przypadku pomyłek, mogą one skutkować np. odrzuceniem pozwu przez sąd.

Po drugie, decyzja o tym, czy warto skierować sprawę do sądu, zależy od wielu czynników. Ważny jest nie tylko kwotowy wymiar sporu, ale także inne aspekty, takie jak: koszty procesu, możliwość egzekucji wyroku, a także Pańska osobista ocena sytuacji i chęć dochodzenia swoich praw. Pamiętaj, że w przypadku sporów o wartości do 20 tys. zł obowiązuje procedura uproszczona, co wiąże się z krótszym czasem trwania procesu i niższymi kosztami sądowymi.
 
anonim cytuj
03-08-2023

Sugerowane Tematy

Zwolnienie na opiekę nad zdrowym dzieckiem.
Witam, jakis czas temu poruszalem temat apropo zwolnienia opiekuńczego i nie do konca sprawa się wyjaśniła.. Otóż partnerka (nie żona) przebywa w szpitalu mamy w domu male dziecko, jako ze nie ma możliwości zeby ktos inny zajmowal sie dzieckiem, ja siedze w domu. Chcialem w szpitalu zeby lekarz dal zwolnienie na opieke nad dzieckiem, lecz ten dal zaswiadczenie o pobycie partnerki w szpitalu i skierował do lekarza pierwszego kontaktu, po wizycie w...
Brak możliwości zażalenia.
Odbywając kare pozbawienia wolności odbyła się sprawa zaoczna bez mojego udziału i powiadomienia mnie o terminie sprawy! Nie otrzymałem postanowienia sądu, dlatego też nie mogłem się od decyzji odwołać. Od służby więziennej dowiedziałem się, że doszło mi następne 4 miesiące odsiadki z art178. To było około 2 miesięcy po wydaniu wyroku. Co najlepsze Nigdy nie zostałem zatrzymany pod wpływem prowadząc pojazd mechaniczny. Myślałem, że żyjemy w pańs...
Pożyczka pod zabezpieczenie.
Jestem zmuszony wziąć pożyczkę prywatną 'od znajomego" pod zabezpieczenie swojej działki. Umowa będzie zawierana u notariusza. Jak się zabezpieczyć żeby nie zostać bez działki jakby mi się noga powinęła?...
Podział działki na mniejsze.
Witam, rozeznaję temat podziału mojej działki rolno budowlanej, prośba o wsparcie w temacie. Posiadam działkę rolno - budowlaną powierzchni 0,63 ha, część działki o powierzchni 0,14 ha jest oznaczona w planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę jednorodzinną. Chciałbym podzielić tą działkę na trzy części. Część pierwsza działka rolna o powierzchni 0,32 ha, część druga rolno-budowlana o pow. 0,17 ha oraz część trzecia rolno - budowlana ...

Wyszukiwarka