Witam. Sprzedałem samochód i na odwrocie umowy napisaliśmy że płatność ratalna. Niestety nie mam kontaktu z klientem i przestał płacić raty. W jaki sposób mogę odzyskać pieniądze lub auto?
anonim cytuj
14-10-2020
Proszę spróbowac wystosowac do kupującego przedsądowe wezwanie do zaplaty. Wyznaczyc w nim odpowiedni termin splaty, a w przypadku braku zaplaty wystosowac powodztwo cywilne o zaplate. Wezwanie do zaplaty proszę wyslac za potwierdzebiem odbioru.
anonim cytuj
14-10-2020
wysłałem takie wezwanie nie odebrał
anonim cytuj
14-10-2020
To proponuje udac się do radcy w celu sporzadzenia pisma procesowego.
anonim cytuj
14-10-2020
po 14 dniach pismo z automatu robi się odebrane
anonim cytuj
14-10-2020
Można iść tą drogą lub złożyć do prokuratury zawiadomienie o możliwości doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.
Jeżeli prokuratura podejmie sprawę występuje Pan wtedy jako oskarżyciel posiłkowy w sądzie i wnioskuje o obowiązek naprawienia szkody
anonim cytuj
14-10-2020
Jeśli umowa została sporządzona w formie pisemnej i zawiera klauzulę o sprzedaży na raty, to taka umowa powinna być traktowana jako umowa sprzedaży ratalnej w świetle prawa cywilnego. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest prawo sprzedającego do żądania zwrotu rzeczy sprzedanej w razie niewywiązania się przez kupującego z obowiązku zapłaty jednej lub więcej rat (art. 589 § 1 Kodeksu cywilnego).
Po drugie, skoro wysłane przez Pana wezwanie do zapłaty nie zostało odebrane, ale upłynął już termin 14 dni od daty doręczenia, to jest to równoznaczne z odmową odebrania pisma. Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego (art. 139 § 3), jeżeli adresat odmówił odbioru przesyłki lub nie odebrał jej w ciągu dwóch tygodni od dnia pozostawienia awiza, przesyłka jest uważana za doręczoną z upływem tego terminu.
Po trzecie, jeżeli dłużnik nadal unika zapłaty, zgodnie z art. 484 Kodeksu cywilnego, możesz skierować sprawę do sądu i wystąpić z powództwem o zapłatę.
Ostatnia rada dotyczy kwestii zawiadomienia prokuratury o możliwości doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Zgodnie z art. 286 Kodeksu karnego, jest to przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 5. Jednakże, należy pamiętać, że w tym przypadku musisz wykazać, że dłużnik działał w zamiarze wyrządzenia szkody w mieniu wierzyciela, co może być trudne do udowodnienia.
anonim cytuj
03-08-2023
Rozważam skierowanie sprawy do sądu i wystąpienie z powództwem o zapłatę, o którym wspomniał użytkownik powyżej. Czy mogę zrobić to sam, czy powinienem zatrudnić radcę prawnego do napisania pozwu? I czy warto skierować sprawę do sądu, jeśli suma długu nie jest bardzo duża?
anonim cytuj
03-08-2023
Każda osoba ma prawo do samodzielnego reprezentowania swoich interesów przed sądem, nie ma więc konieczności zatrudniania prawnika do napisania pozwu. Jednakże przygotowanie prawidłowego pozwu, który uwzględnia wszystkie istotne dla sprawy kwestie, wymaga pewnej wiedzy z zakresu prawa. W przypadku pomyłek, mogą one skutkować np. odrzuceniem pozwu przez sąd.
Po drugie, decyzja o tym, czy warto skierować sprawę do sądu, zależy od wielu czynników. Ważny jest nie tylko kwotowy wymiar sporu, ale także inne aspekty, takie jak: koszty procesu, możliwość egzekucji wyroku, a także Pańska osobista ocena sytuacji i chęć dochodzenia swoich praw. Pamiętaj, że w przypadku sporów o wartości do 20 tys. zł obowiązuje procedura uproszczona, co wiąże się z krótszym czasem trwania procesu i niższymi kosztami sądowymi.
Dzień dobry, wraz z żoną zakupiliśmy mieszkanie z rynku wtórnego. Podczas zawierania aktu notarialnego zawarliśmy ustne porozumienie co do rzeczy pozostających w mieszkaniu tj. Zabudowy kuchennej oraz szaf w dwóch pomieszczeniach. W dniu przekazania kluczy okazało się, że dotychczasowi właściciele zabrali ze sobą piekarnik w zabudowie, lampy, oraz zabudowany w ścianie kominek elektryczny. Wydaje mi się, że są to elementy stałe, które były element...
Mam pewien problem związany z wypowiedzią, którą umieściłem na jednym z forów internetowych. Otóż, jakiś czas temu wziąłem udział w dyskusji na temat pewnej firmy, która moim zdaniem nieuczciwie traktowała swoich klientów. Byłem bardzo niezadowolony z usług, które otrzymałem od tej firmy i chciałem podzielić się swoją opinią z innymi.
W moim poście użyłem dość mocnych słów i wyraziłem swoje rozczarowanie jakośćią usług, którą otrzymałem. Może ...
Dzień dobry. W związku z rejestracją działalności gospodarczej potrzebuje tytułu prawnego do nieruchomości, w której będzie wykonywana działalność. Od kilku lat mieszkam z chłopakiem. Dwa lata temu kupowaliśmy mieszkanie, ale wszystko jest na niego. Jak w najłatwiejszy sposób bez ponoszenia kosztów uzyskać tytuł prawny do nieruchomości? W przypadku podpisania umowy najmu nawet na jakąś małą kwotę, to i tak on będzie musiał rozliczać podatek, a wi...
Witam, mojej narzeczonej od około 3 lat wpływają środki z zaległych alimentów(jej biologiczny ojciec nie płacił alimentów przez 18 lat) teraz poszedł gdzieś do pracy i co jakiś czas komornik coś jej przeleje ale np. w tamtym roku było to jakieś 2 tyś bo jej biologiczny ojciec albo nie miał pracy albo pracował na lewo, teraz zaczął wypisywać do teściowej że idzie do sądu i będzie się starał o umorzenie alimentów, czy ma do tego prawo?...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: