sprzedaż samochodu (płatność ratalna)

Witam. Sprzedałem samochód i na odwrocie umowy napisaliśmy że płatność ratalna. Niestety nie mam kontaktu z klientem i przestał płacić raty. W jaki sposób mogę odzyskać pieniądze lub auto?
anonim cytuj
14-10-2020
Proszę spróbowac wystosowac do kupującego przedsądowe wezwanie do zaplaty. Wyznaczyc w nim odpowiedni termin splaty, a w przypadku braku zaplaty wystosowac powodztwo cywilne o zaplate. Wezwanie do zaplaty proszę wyslac za potwierdzebiem odbioru.
 
anonim cytuj
14-10-2020
wysłałem takie wezwanie nie odebrał
 
anonim cytuj
14-10-2020
To proponuje udac się do radcy w celu sporzadzenia pisma procesowego.
 
anonim cytuj
14-10-2020
po 14 dniach pismo z automatu robi się odebrane
 
anonim cytuj
14-10-2020
Można iść tą drogą lub złożyć do prokuratury zawiadomienie o możliwości doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.
Jeżeli prokuratura podejmie sprawę występuje Pan wtedy jako oskarżyciel posiłkowy w sądzie i wnioskuje o obowiązek naprawienia szkody
 
anonim cytuj
14-10-2020
Jeśli umowa została sporządzona w formie pisemnej i zawiera klauzulę o sprzedaży na raty, to taka umowa powinna być traktowana jako umowa sprzedaży ratalnej w świetle prawa cywilnego. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest prawo sprzedającego do żądania zwrotu rzeczy sprzedanej w razie niewywiązania się przez kupującego z obowiązku zapłaty jednej lub więcej rat (art. 589 § 1 Kodeksu cywilnego).

Po drugie, skoro wysłane przez Pana wezwanie do zapłaty nie zostało odebrane, ale upłynął już termin 14 dni od daty doręczenia, to jest to równoznaczne z odmową odebrania pisma. Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego (art. 139 § 3), jeżeli adresat odmówił odbioru przesyłki lub nie odebrał jej w ciągu dwóch tygodni od dnia pozostawienia awiza, przesyłka jest uważana za doręczoną z upływem tego terminu.

Po trzecie, jeżeli dłużnik nadal unika zapłaty, zgodnie z art. 484 Kodeksu cywilnego, możesz skierować sprawę do sądu i wystąpić z powództwem o zapłatę.

Ostatnia rada dotyczy kwestii zawiadomienia prokuratury o możliwości doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Zgodnie z art. 286 Kodeksu karnego, jest to przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 5. Jednakże, należy pamiętać, że w tym przypadku musisz wykazać, że dłużnik działał w zamiarze wyrządzenia szkody w mieniu wierzyciela, co może być trudne do udowodnienia.
 
anonim cytuj
03-08-2023
Rozważam skierowanie sprawy do sądu i wystąpienie z powództwem o zapłatę, o którym wspomniał użytkownik powyżej. Czy mogę zrobić to sam, czy powinienem zatrudnić radcę prawnego do napisania pozwu? I czy warto skierować sprawę do sądu, jeśli suma długu nie jest bardzo duża?
 
anonim cytuj
03-08-2023
Każda osoba ma prawo do samodzielnego reprezentowania swoich interesów przed sądem, nie ma więc konieczności zatrudniania prawnika do napisania pozwu. Jednakże przygotowanie prawidłowego pozwu, który uwzględnia wszystkie istotne dla sprawy kwestie, wymaga pewnej wiedzy z zakresu prawa. W przypadku pomyłek, mogą one skutkować np. odrzuceniem pozwu przez sąd.

Po drugie, decyzja o tym, czy warto skierować sprawę do sądu, zależy od wielu czynników. Ważny jest nie tylko kwotowy wymiar sporu, ale także inne aspekty, takie jak: koszty procesu, możliwość egzekucji wyroku, a także Pańska osobista ocena sytuacji i chęć dochodzenia swoich praw. Pamiętaj, że w przypadku sporów o wartości do 20 tys. zł obowiązuje procedura uproszczona, co wiąże się z krótszym czasem trwania procesu i niższymi kosztami sądowymi.
 
anonim cytuj
03-08-2023

Sugerowane Tematy

Zmiana nazwiska/numeru PESEL.
Witam, chciałbym zapytać czy przy zmianie nazwiska oraz dodaniu drugiego imienia powstaje nowy akt urodzenia? Jeśli tak to czy na jego podstawie mogę wnioskować o nadanie nowego numeru PESEL? Bardzo zależy mi na nowym numerze PESEL, jeśli nie jest możliwa taka zmiana to czy wystarczającym powodem do zmiany numeru PESEL będzie bezprawne posługiwanie się nim (moim numerem PESEL) przez osoby trzecie?...
Co zrobić, gdy komornik nie chce się porozumieć?
Jest dług, który "prowadzi komornik" kwota około 6k. Dłużnik chce się porozumieć na raty, a komornik uparcie i bezczelnie idzie w zaparte, że chce zająć auto, które służy osobie zadłużonej jako przedmiot do pracy. Bez auta nie dojedzie do miejsca pracy... Fakt mógłby pociągiem, bo komunikacja miejska działa dobrze, ale co z narzędziami, które zajmują w bagażu około 1m³? Co zrobić w danej sytuacji?...
Pozew o zapłatę.
Jakie pismo powinnam złożyć w sądzie o odzyskanie pieniędzy za niepłacenie rachunków/czynszu itp.? Osoba zameldowana, która mieszka w moim mieszkaniu od dwóch lat nie dokłada się do opłat....
Wyrok bez dowodów.
Witam mam krótkie pytanie. Za kilka dni ma zostać ogłoszony wyrok w sprawie o zapłatę. Zostałem pozwany o zapłatę. Powód nie miał żadnych dowodów na rzekoma pożyczkę. Sprawa ciągnęła się 3 miesiące. Byli wzywani świadkowie moi oraz powoda. Obie strony były tez przesłuchiwane. Powód gubił się w zeznaniach a mimo wszystko Sędzia patrzy na mnie dziwnie jak na złodzieja. Wyrok miał zostać ogłoszony już w ubiegłym miesiącu ale Sędzia zdecydowała ze og...

Wyszukiwarka