Odwołanie od decyzji ZUS

Witam. Mam problem z odwolaniem od decyzji zus. Wniosek o rentę częsciowo odrzucony przez ZUS. Zus stwierdza częściową niezdolność do pracy, a nie calkowita niezdolnosc. Po odwolaniu ponownie odrzucono calkowita niezdolnosc.
Wniosek do sadu, ktory powolal biegłego ortopede.
Ten przychylil sie do wniosku, ze renta jest niezbedna z tytułu całkowitej niezdolności.
I tutaj zaskoczenie, sad nie roztrzyga, tylko powoluje lekarza medycyny pracy. Lekarz biegły ortopeda wydaje opinie podtrzymująca organ rentowy - czyli ze jest tylko czesciowa niezdolnosc. Sad wydaje postanowienie o dopuszczeniu dowodu z opinii bieglego lekarza medycyny pracy. Rozprawa została odwołana.
Co teraz zrobić? Czy można w ciągu 7 dni złożyć zastrzeżenia do tej opinii i wnioskować o powołanie kolejnego biegłego?
Pozdrawiam
anonim cytuj
29-09-2020
Jaką dokładnie decyzję wydał sąd po dopuszczeniu opinii biegłych ? Oddalił odwołanie ? Czy wystąpiłaś o uzasadnienie ?
-1  
anonim cytuj
29-09-2020
sąd wydał postanowienie o dopuszczenie dowodu z opinii bieglego lekarza medycyny pracy. Myślę że ta opinia teraz będzie kluczowa. Jeszcze nie wystąpiłam o uzasadnienie
 
anonim cytuj
29-09-2020
czyli wyroku ? Decyzji jako takiej nie ma jeszcze ?
 
anonim cytuj
29-09-2020
nie, jeszcze wyroki, ani decyzji nie ma
 
anonim cytuj
29-09-2020
to jedyne co możesz zrobić to zgłosić wniosek o powołanie kolejnego biegłego. Ale jak pisałam, wątpliwym jest żeby po dwóch opiniach sąd się zgodził. Ale masz do tego prawo.
+1  
anonim cytuj
29-09-2020
Co do wnioskowania o kolejną opinię biegłego....wnioskować można zawsze, ale tutaj sąd ma juz dwie niezależne opinie - przychylił się do jednej z nich....wątpliwym jest żeby zgodził się na kolejną. Niemniej jednak pewności co zrobi sąd nie ma.
 
anonim cytuj
29-09-2020
Mam problem. Świadczenie rehabilitacyjne skończyło mi się 20/03/2022. Wniosek rentę z tytułu niezdolności do pracy złożyłam 02/02/2022. Dziś mija dwa miesiące i zero odzewu. W ZUS tu gdzie mieszkam też nic nie wiedzą. Prawnie mają do 30 dni. Nie wiem co robić.
 
anonim cytuj
02-04-2022
Mnie ZUS wezwał na komisję po 6 miesiącach. W tym czasie mnóstwo czasu poświęciłam na rehabilitację. We IX wróciłam do pracy i wówczas ZUS się obudził i wezwał mnie przed swoje oblicze żeby ustalić czy jestem zdrowa. Oczywiście komisja orzekła że jestem zdrowa i mogę pracować. Co w XI było przecież oczywiste. Wniosek składałam w IV będąc w trakcie leczenia. Także to cały ZUS. Dwa miesiące to przy ZUS - ie Stargardzkim to pikuś. Ja skierowałam sprawę do sądu. Jutro mija 30 dni które ZUS ma na podjęcie decyzji. Jak znam tą instytucję to pewnie nie dostanę żadnej informacji ani czy ZUS zmienił swoją decyzję, ani czy przekazał sprawę do sądu. I niestety nic na to nie można poradzić bo ZUS jest bezkarny i mu wszystko wolno.
 
anonim cytuj
30-01-2023
Jeśli nie zgadzasz się z decyzją sądu w sprawie o rentę i z opinią biegłego lekarza medycyny pracy, możesz wnieść sprzeciw. Masz 7 dni od dnia, w którym dostałeś decyzję, aby to zrobić. Możesz wnieść wniosek o powołanie kolejnego biegłego, ale sąd może go odrzucić. Skonsultuj się z prawnikiem, aby uzyskać więcej informacji na temat swoich opcji.
 
anonim cytuj
02-02-2023
Witam, rozumiem, że sytuacja może być frustrująca, ale ważne jest, aby pozostać wytrwałym w dążeniu do uzyskania odpowiedniej renty. W sytuacji, gdy masz wątpliwości co do opinii biegłego lekarza medycyny pracy, możesz złożyć zastrzeżenia w ciągu 7 dni od dnia, w którym otrzymałeś tę opinię. Możesz również wnioskować o powołanie kolejnego biegłego. Oczywiście, sąd nie jest zobowiązany do uwzględnienia tego wniosku, ale warto spróbować.

W przypadku komentarza z 02-04-2022, sugeruję cierpliwość, gdyż ZUS może mieć opóźnienia w procesie decyzyjnym. Należy jednak monitorować sytuację i być w kontakcie z ZUS, aby sprawdzić postęp wniosku o rentę.

W sytuacji, gdy ZUS nie podejmuje decyzji w ustalonym terminie, warto zasięgnąć porady prawnej, aby dowiedzieć się o swoich prawach i możliwości dalszego działania. Pamiętaj, że każda sytuacja jest inna, dlatego najlepiej będzie skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie ubezpieczeń społecznych.
 
anonim cytuj
13-04-2023
Niech Nikt nie zapomina, że CAŁY CZAS mamy w Polsce stan zagrożenia COVID – 19 (aktualnie nazywa się to stanem
zagrożęnia epidemicznego). A tym samym sprawę rent reguluje ustawa anty – COVID-19 / Tarcza kryzysowa. JEŻELI CHODZI O PRZEDŁUŻENIE ŚWIADCZENIA, TO NASTĘPUJE ONO Z URZĘDU, ALE NA WNIOSEK ZŁOŻONY PRZED ZAKOŃCZENIEM AKTUALNEGO PRAWA DO RENTY. Dokładnie rozstrzyga to art. art. 15 zc tej ustawy.
 
anonim cytuj
14-06-2023
Jeżeli chodzi o proces odwoławczy, to na podstawie Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz.U. 2020 poz. 256 z późn. zm.) istnieje prawo do składania zastrzeżeń do opinii biegłego (art. 80 § 1 KPA). Można to zrobić w terminie 7 dni od dnia, w którym strona dowiedziała się o treści opinii. Dodatkowo, zgodnie z art. 151 KPA, organy administracji publicznej powinny z urzędu uwzględniać wszelkie dowody, które mogą mieć wpływ na sprawę, w tym wniosek o powołanie kolejnego biegłego. Niemniej jednak, sąd nie jest zobowiązany do uwzględnienia wniosku o powołanie kolejnego biegłego. W każdym razie warto złożyć taki wniosek i zaznaczyć, dlaczego uważasz, że opinia biegłego jest niewłaściwa.

W przypadku opóźnienia w procesie decyzyjnym dotyczącym renty, zgodnie z art. 16 ustawy o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 2019 poz. 645 z późn. zm.), ZUS ma 30 dni na podjęcie decyzji. Jeżeli ten termin zostanie przekroczony, sugerowałbym skierowanie pisma do ZUS z prośbą o przyspieszenie procesu decyzyjnego.
 
anonim cytuj
31-07-2023
Co w przypadku, gdy sąd nie uwzględni mojego wniosku o powołanie kolejnego biegłego, mimo iż mam solidne argumenty na to, że opinia obecnego jest niewłaściwa? Czy w takim przypadku mogę się odwołać do wyższej instancji? Proszę o rady.
 
anonim cytuj
07-08-2023
Tak, jeżeli sąd pierwszej instancji oddał Twój wniosek o powołanie kolejnego biegłego, masz prawo odwołać się do sądu wyższej instancji. Sąd wyższy będzie miał możliwość przeglądnięcia decyzji sądu pierwszej instancji i ewentualnego uchylenia jej.
 
anonim cytuj
07-08-2023
Odpowiedź dla autora Postu 1: W odniesieniu do Twojego pytania dotyczącego tego, co powinieneś zrobić po decyzji sądu o dopuszczeniu dowodu z opinii biegłego lekarza medycyny pracy, Kodeks postępowania administracyjnego daje Ci prawo do złożenia zastrzeżeń do tej opinii w terminie 7 dni od dnia, w którym dowiedziałeś się o jej treści (art. 80 § 1 KPA). Możesz także złożyć wniosek o powołanie kolejnego biegłego. Warto jednak pamiętać, że sąd nie jest zobowiązany do uwzględnienia takiego wniosku, chociaż powinien z urzędu uwzględniać wszelkie dowody, które mogą mieć wpływ na sprawę (art. 151 KPA).

W odniesieniu do Twojego problemu z brakiem odpowiedzi od ZUS, zgodnie z art. 16 ustawy o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ZUS powinien podjąć decyzję w ciągu 30 dni. Jeżeli ten termin został przekroczony, możesz wysłać pismo do ZUS z prośbą o przyspieszenie procesu decyzyjnego.

Jeśli sąd pierwszej instancji odrzucił Twój wniosek o powołanie kolejnego biegłego mimo solidnych argumentów, możesz odwołać się do sądu wyższej instancji. Sąd wyższy będzie miał możliwość przeglądnięcia decyzji sądu pierwszej instancji i ewentualnego uchylenia jej.
 
anonim cytuj
07-08-2023
Proszę o pomoc, co zrobić i jak zrobić?
Miałam rentę częściową od 11 lat. Mój stan zdrowia się nie zmienił ani nie jest lepiej ani gorzej. Co mniej więcej 3 lata była ta renta odnawiana. W tym roku zostałam wezwana na badania do specjalisty. I tu niespodzianka rentę mi odebrano. Co mogę, co powinnam teraz zrobić? W uzasadnieniu napisano " stwierdzam brak wskazań do uznania dalszej renty. Orzekam zdolność do pracy lekkiej" Czy powodem mogło być, że nie dostarczyłam wystarczającej dokumentacji medycznej, że dostarczyłam tylko tą z głównego schorzenia a nie dodatkowych? Poprzednio też miałam tylko z głównego.
Dodam, że w tym samym czasie miałam komisję o niepełnosprawność 7 dni różnicy i tu na podstawie tych samych dokumentów podwyższono mi stopień z lekkiego na umiarkowany. Zostałam bez środków do życia i bez ubezpieczenia, co ja mam teraz zrobić? :(
 
anonim cytuj
27-02-2024

Sugerowane Tematy

Przepisanie majątku za życia na jedno z dzieci.
Moja mama poinformowała mnie, że chce wszystko przepisać na mojego brata i nic mi i siostrze nie zostawić. Siostra dostała za życia od niej już dom, ja mam swoje mieszkanie na kredyt, który spłacam, natomiast brat ze względu na długi i problemy z prawem mieszka pół Polski od mamy i nie utrzymuje z nią kontaktu. Ja mieszkam najbliżej mamy i to ja mam z nią ciągły kontakt z całego rodzeństwa. Czy można coś zrobić w takiej sytuacji jakby okazało się...
Dziecko nie chce jeżdzić do ojca na widzenia
Dzień dobry. Mamy z byłym mężem ustalone kontakty z dzieckiem ale syn nie chce jeździć do ojca , co przyjedzie po niego to dziecko płacze i mówi że chce zostać w domu. Najchętniej bym go wtedy nie dawała ponieważ bardzo mi go szkoda i wiadomo , wiem też że ojciec będzie delikatnie na niego krzyczał że mówi mi takie rzeczy że tam się go wiecznie czepiają że wszytko jest na niego i on za nim nie stanie . Czy mogę coś z tym zrobić czy już niestety n...
Jakie mogę ponieść konsekwencje nie wstawienia się w pracy
Cześć wszystkim.... mam zamiar jechać za granicę po 10 października, jakie mogę ponieść konsekwencje nie wstawienia się w pracy, oczywiście powiem, że rezygnuję z pracy i nawet będę chciał za porozumieniem stron, ale kierownik na pewno się nie zgodzi, bo brakuje ludzi do pracy. Czy dostanę pieniądze za zaległy urlop, gdy odejdę tak na dziko ?? bo mam 24 dni,...
Zalanie mieszkania przez sąsiada, brak ubezpieczenia.
Zostałam zalana przez sąsiada z góry, nie ma ubezpieczenia na to mieszkanie ani ja ani sąsiad, który mnie zalał. W jaki sposób mam wyegzekwować pieniądze ze zniszczenia sufitu, kto wycenia szkody. Wina była po stronie sąsiada. Sąsiad tam nie mieszka tylko wynajmuje to mieszkanie. A w jaki sposób mam się z nim skontaktować jakiś oficjalny list wysłać bo mam tylko telefon. Jak wygląda procedura załatwienia tej sprawy. Bardzo proszę o poradę....

Wyszukiwarka