1. Odrębną własność lokalu można ustanowić w drodze umowy, a także
jednostronnej czynności prawnej właściciela nieruchomości albo orzeczenia sądu
znoszącego współwłasność.
2. Umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu powinna być dokonana
w formie aktu notarialnego; do powstania tej własności niezbędny jest wpis do księgi
wieczystej.
3. W razie ustanowienia odrębnej własności lokalu bez zaświadczenia, o którym
mowa w art. 2 ust. 3, powództwo o stwierdzenie nieważności takiego ustanowienia
może wnieść również właściwy z uwagi na położenie nieruchomości wójt, burmistrz
albo prezydent miasta, starosta.