1. Postępowanie o odszkodowanie wszczyna się na wniosek
poszkodowanego.
2. Wniosek o odszkodowanie składa się do dowódcy jednostki wojskowej,
która wyrządziła szkodę, a jeżeli miejsce postoju tej jednostki nie jest znane – do
Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
3. Niezwłocznie po otrzymaniu wniosku o odszkodowanie dowódca jednostki
wojskowej zarządza przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego.
4. Z przebiegu postępowania wyjaśniającego sporządza się protokół, który
powinien w szczególności zawierać:
1) opis stanu faktycznego z określeniem rodzaju, rozmiaru i wielkości szkody
oraz miejsce i datę jej powstania albo stwierdzenie, że szkoda nie powstała;
2) określenie wysokości proponowanego odszkodowania.
5. Protokół podpisuje osoba prowadząca postępowanie wyjaśniające oraz
poszkodowany.