Działanie wojskowego systemu telekomunikacyjnego polega na:
1) umożliwieniu jego wykorzystania przez podmioty określone w art. 17 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny;
2) umożliwieniu jego wykorzystania przez podmioty określone w art. 17 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny – w przypadku posiadania możliwości technicznych przez ten system;
3) umożliwieniu jego wykorzystania przez jednostki organizacyjne nadzorowane przez Ministra Obrony Narodowej działające na zasadach samofinansowania – w przypadku posiadania możliwości technicznych przez ten system;
4) zapewnieniu współpracy z sieciami telekomunikacyjnymi przedsiębiorców telekomunikacyjnych, w tym możliwości wykorzystania elementów wojskowego systemu telekomunikacyjnego niezbędnych do realizacji punktów styku sieci; Dziennik Ustaw –2– Poz. 870
5) zapewnieniu współpracy z sieciami telekomunikacyjnymi podmiotów, o których mowa w art. 4 pkt 1, 2, 4, 5, 7 i 8 ustawy, w tym możliwości wykorzystania elementów wojskowego systemu telekomunikacyjnego niezbędnych do reali- zacji punktów styku sieci.